18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP, Kaftancıoğlu ve ekibine teslim!

Galip Ataman

09 Şubat 2018 tarihli yazısı

Hafta sonu yapılan CHP Kurultayı genel olarak divanın tutumu ve Muharrem İnce’nin açıklamaları üzerinden eleştiriliyor.

Son 10 yıldır yapılan kurultaylarda genel başkan değişmezken “A Takımının” neden değiştirildiği konuşulmuyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu isteğiyle Parti Meclisine giren “yeni prenslerden” bahsedilmiyor.

Bir zamanlar CHP’ye başkaldıran “10 Aralık Hareketi” lider ve aktörlerinin partiye nasıl sızdıkları tartışılmıyor.

Divanın tutumu ve Muharrem İnce’nin açıklamaları ile hedef saptırılıyor.

CHP’yi 2019’a götürecek şimdilik suskun isimlerin gerçek kimliklerinden kimse söz etmiyor.

Bana öyle geliyor ki CHP’de dananın kuyruğu, 6 ay sonra yapılacağı açıklanan “Tüzük Kurultayı”nda kopacak gibi görünüyor.

Gelelim genel başkan Kılıçdaroğlu’nun yanından uzaklaştırdığı ve yerlerine getirdiği “prenslere”.

Genel başkan Kılıçdaroğlu’na, “AKP başka bir Türkiye kuruyor. Sürece müdahale edilmiyor. Genel merkezde bir çete var ve lütfen bu çeteyi dağıtın. Bu partiyi eğer Erdoğan Toprak ve Gürsel Erol gibi isimlerle yönetecekseniz, beni arada maydanoz yapmayın” yazan mektup bırakarak istifa eden Gürsel Tekin yok.

CHP’ye muhafazakar oy getireceği düşünülerek Saadet Partisinden transfer edilen milli görüşçü Mehmet Bekaroğlu yok.

Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt oyları CHP’ye getireceğine inanılan Sezgin Tanrıkulu yok.

Kimler var?

CHP’yi sol’un önünde engel görerek CHP kapatılmalı, vakıf halini almalıdır. CHP, sosyal demokrat bir parti değildir. Sosyal demokrasinin önündeki en büyük engeldir ve bu yüzden kapatılmalıdır” bildirisini yayınlayanlar var.

Kendilerine, “10 Aralık Hareketi” ismini veren vebir süre önce  “Çağdaş Sosyal Demokrat Parti” kurmak için yola çıkan ekibin liderliğini yapan Bülent Şenatalar Bilim Yönetim ve Kültür Platformu üyeliğine, Oğuz Kaan Salıcı ve Erdoğan Toprak parti meclisine seçildi.

Canan Kaftancıoğlu ise bir süre önce İstanbul il başkanı olmuştu.

Kendilerini “Sol Cesaret Grubu” olarak tanıtan ve “sokağı” işaret eden isimlerden Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner PM’ne girdi.

Kılıçdaroğlu’nun istemediği genel başkan yardımcısı Erdal Aksünger ve  Gökhan Günaydın ile milletvekilleri Tuncay Özkan, Haluk Pekşen, Ali Şeker, Gaye Usluer, Necati Yılmaz listeyi deldi.

“Hayatta hiçbir laftan tiksinmedim Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’den tiksindiğim kadar” tweeti atan Sera Kadıgil de Parti Meclisine girdi.

 

kılıçdaroğlu- kaftancıoğlu

 


******************

SEDAŞ, EĞİTİM KAMPÜSÜ İNŞAATI VE

ÇEVRE DÜZENLEMESİNİ ENGELİYOR!

 

Yenimahalle’deki cezaevi binasının yıkılarak eğitim kampusüne dönüştürülmesi çok konuşuldu.

Yıllardır süren sorun Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın girişimiyle çözüldü.

Cezaevi yıkıldı.

Yerine İzmit merkezdeki İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Yavuz

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taşınması için düğmeye basıldı.

Sosyal sorumluluk projeleri konusunda duyarlılığı bilinen, Kocaeli’nde 9 okul yaptıran Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı “Eğitim Kampüsü”nü yapmaya talip oldu.

Kocaeli Valiliği ile Nuh Çimento Eğitim-Sağlık Vakfı yöneticileri arasında En büyük sosyal sorumluluk projesi hazırlandı, 6 Ağustos 2015 tarihinde protokol imzalandı, ihalesi yapıldı, temeli atıldı.

72 derslikli bir lise ve bir meslek lisesi olmak üzere 2 lise, 1 anaokulu, 1 spor salonu, 1 laboratuvar, çok amaçlı konferans salonu bulunan “Eğitim Kampüsü” inşaatında sona yaklaşıldı.

Nuh Çimento Eğitim-Sağlık Vakfının yaklaşık 20 milyon lira harcayacağı “Eğitim Kampüsü”nün tamamlanarak Ağustos ayına yetişeceği belirtiliyor.

İzmit merkezdeki İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Yavuz

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 2018-2019 eğitim öğretim yılında yeni binalarına taşınmış olacak.

Cezaevi yerine yapılan eğitim kampus inşaatı bitmesine bitti de çevre düzenlemesinde önemli sıkıntı var.

Milli eğitim müdürlüğünce hazırlanan eğitim kampus inşaatının yapıldığı arsanın yola cepheli en alt kotuna yönelik vaziyet planının hazırlanarak

çevre düzenlemesinin yapılması için Büyükşehir Belediyesine gönderildiğini biliyorum.

Okulun açılışını engelleyen trafonun kaldırılması için SEDAŞ ile irtibata kurulduğundan da haberdarım.

Eğitim Kampusunun yeni eğitim öğretimine yetişmesi için Büyükşehir Belediyesi çevre düzenlemesine başladı.

Ama SEDAŞ, okulun açılması için almazsa olmaz trafonun deplase edilmesi için yanlış öğrenmediysem 450 bin lira gibi bir para istiyormuş.

SEDAŞ bu para verilmezse trafoyu kaldırmayacağından İzmit ve Gazi Anadolu Liseleri ile Yavuz MTAL eğitim kampusüne taşınamayacak.

Uamrım Sayın Vali Hüseyin Aksoy devreye girer, SEDAŞ yetkilileri ile görüşerek Nuh Eğitim-Sağlık Vakfının 20 milyon lira harcayarak yaptırdığı Eğitim Kampus açılışının gecikmesine izin vermez.

 

IMG-20180208-WA0009

 

 

HALK EVİ YIKILACAK MI

RESTORE Mİ EDİLECEK?

Son günlerde çok konuşulan ve tartışılan bir başka konu da İzmit Halkevi binası.

1937 yılında inşaatına başlanan, 1941 yılında hizmete açılan, uzun yıllar Cumhuriyet Halk Fırkası kültür politikasını yaymak için kullanılan, bir dönem valilik ve milli eğitim müdürlüğü olarak kullanılan binada bugün İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu kullanıyor.

Asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depremini yaşayan mimar Seyfi Arkan tarafından yapılan 77 yıllık bina Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna kayıtlı ama birinci değil üçüncü derece bir bina.

Kurul kararıyla restore edilerek aynı şekilde kullanılabileceği gibi, yıkılıp bir başka yere aynısının yapılması mümkün.

Vali Ercan Topaca döneminde her tarafı dökülen İzmit’in “sembol ve prestij” binasının restore edilmesi gündeme geldi.

Tüm masrafları Tüpraş’ın üstlendiği binanın restorasyon ve restitüsyon projesi hazırlandı,  Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna gönderildi.

Vali Topaca’nın Kocaeli’den ayrılmasının ardından kurulun gönderdiği 28.7.2015/2107 sayılı kararında belirlenen eksikler tamamlanacağı yerde Halkevi binasının restorasyonu rafa kaldırıldı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu döneminde rafa kaldırılan Halkevi binası restorasyonu Vali Hüseyin Aksoy döneminde yeniden gündeme geldi.

Sayın Valinin, Kocaeli’ne geldiği ilk günden beri binanın dış görünüşünden rahatsız olduğunu, restorasyonun yapılmasını istediğini biliyorum

Önceki gün Vali Aksoy ve milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik

İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olarak kullanılan Halkevine gitti.

Telefonda konuştuğumda, “Galip Bey, binanın restorasyonundan önce Kocaeli Üniversitesi Mühendislik fakültesinden statik ve zemin raporu hazırlamalarını istedim. Rapor henüz bana ulaşmadı. Rapor geldiğinde karar vereceğiz. Ama binanın mutlaka restorasyonu gerekiyor, yapacağız” dedi.

Kocaeli Üniversitesi yetkililerini aradım. Mühendislik fakültesi İnşaat Bölüm hocaları birkaç kez Halkevi binasında inceleme yapmışlar, numune almışlar.

hazırlayacakları raporu önümüzdeki günlerde Kocaeli Valiliğine gönderecekler.

Sayın Vali, üniversiteden gelecek rapor doğrultusunda gereğini yapacak.

Yıllarca bekledik, birkaç gün daha bekleyelim.

 

BAŞKA YERE TAŞINABİLİR

Üniversiteden gelecek raporu ve Sayın Valinin vereceği kararı bilmiyorum.

Ama binanın yıkılmasına gerek olmayıp, restorasyonuna karar verilirse yeni dönemde Kocaeli Valiliği Konuk Evi olarak kullanılabilir.

Yıkılacaksa uygun bir yede yenisi yapılarak, halkevi binasının da bulunduğu alan yeniden değerlendirilebilir.

Yıkılan dükkanlar, yakında taşınacak balıkçılar ve halkevi binası yanındaki benzin istasyonu da istimlak edilerek kazanılacak alan “Kent Meydanına” dönüştürülebilir.

“Kentin mobilyası” tramvayın geçtiği prestij projesi Kent Meydanı”nın İzmit’e katacağı rengi ve güzelliği düşünmek bile insanı heyecanlandırıyor.

Halkevinin bulunduğu bina ister restore edilerek Valilik Konuk Evi ya da başka bir prestij mekanı olarak kullanılsın, ister başka yere taşınarak kent meydanı olarak kullanılsın her iki halde de kente artı değer kazandıracaktır.

 

VALİ ZİYARET (2)

 

**************

 

İYİ PARTİLİ OCAKOĞLU

ESKİ ANAPLI VE DP’Lİ

DOSTLARINI AĞIRLADI

 

İyi Parti il sekreteri Mükerrem Ocakoğlu dostluğunun yanında vefasıyla da tanınan saygın bir siyasetçidir.

Önceki gün, Kandıra Sapağı Özgünhan Restoran’ta bir dönem siyaset yaptığı ANAP’lı ve DP’li dostlarını kahvaltıda ağırladı.

Aile dostum olan, kardeşim kadar sevdiğim sevgili Mükerrem’in davetine özellikle katıldım.

Çoğu dostum olan konuklarıyla siyaset dahil gündemdeki konuları konuştuk,

çok kişinin kulaklarını çınlattık.

Mükerrem Ocakoğlu’nun kahvaltısına katılanlar arasında Sefer Ekşi, Ozan Yıldırım, Halit Sağır, Murat Aydoğdu, Mustafa Nazlıgül, As,l tavacı, Erdoğan İncekara, Soner Merttürk, Cem Şakoğlu, Tamer Üçal, Ali Yılmaz, Süleyman Süzer, Hüseyin Durumer katıldı.

Bir dönem aynı çatı altında siyaset yapan, bugün farklı yerlerde bulunan siyasetin çirkinliğine bulaşmamış, kentimizin saygın isimlerini buluşturan Mükerrem kardeşimi kutluyorum.

Mükerrem Ocakoğlu’nun birlik-beraberlik mesajı verdiği bu örnek davranışı, umarım konuşmaları ve açıklamaları ile tansiyonu yükselten, ülkeyi geren siyasilere örnek olur.

 

IMG-20180208-WA0008

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem