24 Mart 2019 Pazar
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İthal aday CHP’ye seçim kaybettirir

Galip Ataman

07 Şubat 2018 tarihli yazısı

CHP’nin kanaat önderlerinden, belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapan Hikmet Erenkaya önceki gün “çat kapı” gazeteye geldi.

İlkeli ve kararlı duruşu ile sevilen, parti içi demokratik çıkışları nedeniyle eleştirilen Erenkaya ile CHP kurultayını ve 2019 seçimlerini konuştuk.

Her zamanki gibi adının yolsuzluklara karışmadığını, çocuklarının magazin medyasına malzeme olmadığını anlatırken mutlu olmanın ötesinde gururluydu.

CHP il örgütünden bahsederken, son kurultayı değerlendirirken beni şaşırtan açıklamalar yaptı.

İnanamadım.Çok değişmişti, başına bir şeylerin düştüğünü düşündüm.

Ama samimiydi. Sorularıma her zamanki gibi yalandan, riyadan uzak içten ve inanarak cevap veriyordu.

Önce bu değişikliğin nedenini sordum.

Cevabı, “Galip abi, beni tanırsın. Hatır için konuşmam. Doğru bildiğimi söylerim. Partimin başarısı için yapamayacağım şey yoktur. Geçmişte bu yüzden çok bedel ödedim, haksızlıklara uğradım. Büyükşehir dahil belediye başkanlığı ve milletvekilliği yaptım. Bundan sonra bir beklentim de yok. Bundan sonra partimin büyümesi için daha çok çalışacağım” oldu.

Kahvesinden bir yudum aldıktan sonra devam etti, “Zaman kavga etme zamanı değil. Ankara’dan esen rüzgar ile Kocaeli’ndeki örgütlerimizin sağladığı birlik ve beraberlik beni umutlandırdı. Bir şeylerin değişeceğine, CHP’nin seçim kazanacağına inandırdı. Bu dönemi iyi değerlendirmeliyiz, kavga ederek, eleştirerek ve ötekileştirerek değil birbirimize daha çok kenetlenerek 2019 seçimlerine odaklanmalıyız. Özellikle yerelde bizim zamanımızda olduğu gibi, CHP bayrağını belediyelerde dalgalandırmalıyız.”

Hikmet başkan iyi konuşuyor, iyi anlatıyor, birlik beraberlikten, kenetlenmekten söz ediyordu ama CHP il başkanı Cengiz Sarıbay özellikle aday konusunda ithal adaydan bahsediyordu.

Hikmet Erenkaya arkasına dayandı, ithal aday konusundaki deneyimlerini, düşüncelerini paylaşırken bakın neler anlattı, “Galip abi sen de iyi biliyorsun ki, ithal aday Kocaeli’ye bir şey kazandırmaz. Geçmişte Gaziantepli Onur Kumbaracıbaşı, Eskişehirli Cevdet Selvi, Bolulu İzzet Çetin milletvekili adayı yapıldı. Şimdi neredeler, isimlerini hatırlayan var mı? DSP’den CHP’ye geçen Halil Çalık, Turan İmamoğlu’nu İzmit’te Kocaeli’de gören var mı? Kocaeli Büyükşehir’e dışarıdan kimi aday gösterirseniz gösterin seçim alamaz.”

Erenkaya’yı dinlerken kendisinin aday olmak istediğini ilk kez Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi aracılığıyla duyurmak istediğini düşündüm ve baya heyecanlandım.

İşte Hikmet Erenkaya’nın 2019 seçimlerinde önerdiği başkan adayları, “Benim hiçbir beklentim ve adaylık düşüncem yok. Ama partide birlik ve beraberlik sağlanmışken, herkes il başkanı Cengiz Beyin etrafında kenetlenmişken yılların verdiği deneyimlerime ve siyasi tecrübelerime dayanarak söylüyorum; İl başkanımız milletvekili olmak isteğinden vazgeçsin Büyükşehir Belediye Başkan adayımız olsun. İlçe başkanlarımızdan isteyenler de ilçelerinde belediye başkan adaylıklarını açıklasınlar. Belediye başkan adaylığı için ön seçim de yapılsa, delege önüne sandık da konsa bu arkadaşlarımızın belediye başkan adaylıkları il ve ilçe başkanlıklarını kazandıkları gibi onaylanır. Ve 2019’da Büyükşehir ve İzmit dahil en az 6-7 belediye başkanlığını kazanırız. Bu konuda çok samimi ve iddialıyım.”

2019’da milletvekili sayısının 13 olacağını hatırlatıp CHP’nin şansını sormama fırsat vermeden “en az altı” cevabını verdi.

Kocaeli’nin efsane başkanı Sefa Sirmen yanında yetişen, birlikte “et-tırnak” gibi yan yana omuz omuza siyaset yapan, CHP’ye yerelde ve genelde seçim kazandıran yılların siyasetçisi Hikmet Erenkaya böyle konuştuğuna göre mutlaka bir bildiği vardır.

Benim tanıdığım Hikmet Erenkaya boş konuşmaz, laf olsun diye çıkıp kimlerine göre imkansız, kimilerine göre doğru önerilerde bulunmaz.

Erenkaya çok iddialı. İthal adaydan vaz geçilmesini, 2019 seçimlerinin CHP’nin ancak il ve ilçe başkanlarının aday gösterilmesi halinde seçim kazanacağını söyleyecek kadar iddialı.

Erenkaya’yı yolcu ederken, anlattıklarının şaka olup olmadığını sordum.

Anlattıklarının yanlış anlaşılmış olmasından üzüldüğünü söyledi ve ekledi “Galip abi sen bari söyleme. Beni en iyi bilen sensiz. Sana ne zaman yanlış konuştum. Bana inanmıyorsan sana söylediklerimi kağıda dökelim, yazılı hale getirelim ve altına imzamı atayım” dedi.

Haklıydı. Zaman zaman kamuoyuna yaptığı açıklamalarda haddini aşan cümleler kullanmıştı ama bana hiçbir zaman yanlış yapmadı, inanmadığı sözler söylemedi, kendisini ve beni sıkıntıya sokacak açıklamalar yapmadı.

Yolcu ettikten sonra anlattıklarını bir kez daha gözden geçirdim.

Özellikle de “ithal aday” ile il ve ilçe başkanlarının aday gösterilmesi konusunda söylediklerinde yerden göğe kadar haklıydı.

CHP 2009 ve 2014 seçimlerine yıpranmış, yüzleri eskimiş, seçim kaybetmiş ya da tanınmamış adaylarla girdi.

Erenkaya’nın dediği gibi, CHP 30 Mart 2019’da; ilçelerde ve ilde örgüt seçimlerini kazanan başkanları aday gösterse ne kaybeder?

Bence denemek de fayda var. Yerli aday her zaman ithal adaydan çok daha iyidir.

 

 erenkaya-galip

 

*****************

KILÇDAROĞLU TÜRKİYE’Yİ DEĞİL

CHP’Yİ YÖNETMEYE TALİP!

Hafta sonu “Adalet ve Cesaret” sloganı ile yapılan CHP 36. Kurultayı bitti ama tartışmalar devam ediyor.

Kurultaydan akılda kalanlara baktığımızda;

Bir: Kemal Kılıçdaroğlu,7. Kez yapılan genel başkanlık yarışını kazanarak 2010 yılından buyana 8 yıldır oturduğu koltuğu Muharrem İnce’ye kaptırmadı.

İki: Kılıçdaroğlu1081 imza ile aday gösterilmesine rağmen delegelerden 790 oy aldı.

Üç: İmza veren 204 delege Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığına hayır dedi.

Dört: Genel başkan adayı Muharrem İnce 165 imza ile aday gösterilmesine rağmen 447 delegeoy verdi.

Beş; Delegelerin yüzde 64’ü Kılıçdaroğlu, yüzde 36’sı İnce dedi.

Altı: Genel başkan adayı olarak konuşan Muharrem İnce’yi aday gösteren 49 delegenin imzasını divan başkanı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen iptal etti.

Yedi: Genel başkan adayları Kılıçdaroğlu da İnce de konuşmalarında Türkiye’den çok CHP’yi yönetmeye talip oldukları mesajı verdi

Sekiz: Mükerrer oy tartışması sürerken İnce’nin “adalet” vaat eden Kılıçdaroğlu’na “Böyle mi adalet getireceksiniz” dedi.

Dokuz:Sokaktan medet uman Selin Sayek Böke en çok oyu aldı.

On:“Bugün Suriye’ye savaş açsak banko Esad’ı tutarım” diyen Sera Kadıgil

Parti meclisine girdi.

On bir: Kurultayın ana teması demokrasi olmasına rağmen aday gösterilmesi için yüzde 10’da ısrar etmek.

 

TÜRKİYE YERİNE CHP

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit hatta Deniz Baykal’ın genel başkan olduğu dönemlerindeki kurultaylarda, konuşmacılar ülke sorunları ile ilgili görüş ve düşüncelerini açıklardı.

Sonuç bildirgesi “CHP Manifestosu” olarak kaleme alınır, Türkiyesorunlarının yanı sıra çözüm önerileri kamuoyu ile paylaşılırdı.

Konuşmaları televizyondan dinledim, yayınlanan 36. Sonuç Bildirgesini dikkatle okudum.

Bugüne kadar sanki CHP’nin hedef ve ilkeleri, Cumhuriyet ve demokrasinin temeli olan laiklik ilkesinden taviz verilmeyecek ne dinin siyasallaştırılmasına ne de siyasetin dinselleştirilmesine izin verilmeyecektir. Din, vicdan ve inanç özgürlüğüne müdahalelere izin verilmeyecek, yaşamın her alanında adalet ve huzur sağlanacaktır” değilmiş gibi ısrarla vurgulanması dikkatimi çekti.

Türkiye’nin OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnamelerden başka sorunu yokmuş gibi başka konuların es geçilmesi, 2019 seçimleri ile ilgili tek kelime edilmemesi düşündürücü.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili tek kelime edilmemesi, CHP adayı konusunda en ufak bir ifade kullanılmaması anlamlı.

Bildiride, “Tek adam rejimine son verilecek ve kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sisteme geçilecektir”denmesine rağmen nasıl yapılacağı konusunda ipucu verilmemesi hazırlayanların ve onay verenlerin ne kadar samimi olduklarını gösteriyor.

Ben kurultayda genel başkanlığı öyle ya da böyle kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin 2019 Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklamasını beklerdim.

Türkiye’yi yönetmek gibi bir niyeti olmayan her seçim sonrası yüzde 25 oy bandında dolaşan CHP ve onun “seçim kazanamayan” genel başkanı Kılıçdaroğlu ve ekibinin yüzde 50+1 iddiası da yok.

Kim bilir belki de kendilerine yüzde 25+1 hedef koyduklarından yüzde 50+1 hedef koymuyor, Türkiye’yi yönetmeye talip olmuyordur.

 

KOCAELİ KAÇ FİRE VERDİ

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, kurultaya gitmeden önce yaptığı açıklamada 22 kurultay delegesinden 21’inin Kemal Kılıçdaroğlu’na, birinin Muharrem İnce’ye oy vereceğini söylemişti.

Cengiz Başkan açıklamamıştı ama daha sonra Muharrem İnce’ye oy verecek kişinin Yılmaz Uçak olduğu öğrenilmişti.

Ama hafta sonu yapılan CHP 36. Olağan Kurultayında Kocaeli delegelerinden Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeyen delege sayısının bir değil en az 7-8 olduğu ortaya çıktı.

Geliniz Kocaeli ile birlikte Konya, Kırıkkale, Kırşehir ve Kilis delegelerinin oy kullandığı 19 nolu sandığa bakalım;

Kocaeli 22, Konya 15, Kilis 4, Kırşehir 4, Kırklareli 6 olmak üzere toplam 51 delegenin oy dağılımı; Kemal Kılıçdaroğlu 22, Muharrem İnce 29.

iİl başkanı Sarıbay’ın açıklamasına göre değerlendirirsek; Kılıçdaroğlu’na çıkan 22 oyun 21’i Kocaeli delegelerinin ise bir oy büyük olasılıkla da Kırklareli delegesine aittir.

Bir başka deyişle Kocaeli dışındaki Konya, Kilis, Kırşehir, Kırklareli delegelerinin tamamı Muharrem İnce’ye oy vermiş.

Son 10 yılda yapılan 8 genel başkanlık seçiminin tamamını kazanan Kılıçdaroğlu’na oy çıkmıyor ise orada bir yanlışlık var demektir.

Kocaeli kurultay delegelerinden Yılmaz Uçak’ın yanı sıra aralarında Gebze, Karamürsel, Kartepe, İzmit ilçe başkanlarının da olduğu iddia edilen en az 8 ismin Kılıçdaroğlu yerine İnce’ye oy vermesi sürpriz olmaz.

Merak edenler için küçük bir not; İllerin delege sayısı Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in yazdığı gibi milletvekili seçiminde aldığı oya göre değil ilin toplam milletvekili sayısına göre hesaplanıyor.

Diğer sandıklardan çıkan oylarsa şöyle;

Adana, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara: Kılıçdaroğlu 31, İnce 21

Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu: Kılşıçdaroğlu 26, İnce 24.

Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce: Kılıçdaroğlu 28, İnce 17

Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay: Kılıçdaroğlu 31, İnce 20

Konya, Kütahya, Malatya, Manisa: Kılıçdaroğlu 27, İnce 23Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya: Kılıçdaroğlu 19, İnce 30Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa: Kılıçdaroğlu 22, İnce 29Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon: Kılıçdaroğlu 28, İnce 24

Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak: Kılıçdaroğlu 26, İnce 25

İstanbul,  İzmir, Kahramanmaraş: Kılıçdaroğlu 158, İnce 36.

Bu sonuçlara bakıldığında, Kemal Kılıçdaroğlu’nu İstanbul ve İzmir delegeleri kurtardı.

Muharrem İnce’nin aldığı oy yabana atılmamalıdır.

 

CHP-kurultay-sonuclari-ne-zaman-belli-olacak---CHPde-genel-baskani-kim-olacak-5836

 

muharrem ince

 

****************

 

AMATEM’İ BAKANLIK YAPACAK

KOÜ TIP FAKÜLTESİ İŞLETECEK

 

Vali Hüseyin Aksoy, 2017 yılında yaklaşık 160 milyon lira değerinde 1 ton 668 kilogram eroin, 2 ton 998 kilogram esrar ele geçirildiğini açıklamıştı.

Uyuşturucu ile mücadele ederken madde bağımlısı sayısındaki artışa dikkat çekmişti.

Uyuşturucu ticareti yapanlarla polisiye önlemlerin yanında caydırıcı tedbirlerin alınmasına, madde bağımlısı olanlarla AMATEM ve ÇEMATEM gibi kurumların sayısının arttırılmasına işaret etmişti.

Kamuoyunda uzun zamandadır konuşulan madde bağımlılarının tedavisini sağlayan Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) ile Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Merkezlerini (ÇEMATEM) rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve sağlık il müdürü Dr. Şenol Ergüney ile konuştum.

Sadettin hoca, AMATEM ve ÇAMATEM için Umuttepe Batı Yerleşkesinde ormanlık alandan 20 dönümlük alan tahsis ettiklerini söyledi.

Dr. Ergüney üniversite hocalarının da görüşü alınarak Kocaeli’ye özgü proje çizileceğini ve inşaatı Sağlık Bakanlığının yapacağını anlattı.

Sizin anlayacağınız uyuşturucu bağımlıların yataklı tedavi göreceği yetişkinler için AMATEM, 18 yaş altı bağımlılar için ÇEMATEM de düğmeye basıldı.

10 bin metrekare kapalı alan düşünülen hastanede AMATEM 50, ÇEMATEM 15 yatak kapasiteli olacak.

Yaklaşık 20 milyon lira harcanması beklenen hastane inşaatı hafriyatını Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu üstlendi.

Hafriyat deyip geçmeyin. Büyükşehir Belediyesinin yapacağı hafriyatın maliyeti 2 milyonu bulacağı ifade ediliyor.

Kocaeli’nde Üniversite Hastanesi dahil kamu ve özel sektör hastanelerinde her türlü hastalığın en üst düzeyde tedavisi ve ameliyatı yapılıyor.

AMATEM ve ÇEMATEM’in 2019 sonuna kadar hizmete açılmasıyla madde ve uyuşturucu bağımlıları İstanbul’a gitmekten kurtulacak.

AMATEM ve ÇEMATEM’in inşaatını üstlenen Sağlık Bakanlığına, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri verecek olan Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne, alanın hafriyatını üstlenen Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ediyorum.

Kocaeli’nin her sorununda olduğu gibi AMATEM ve ÇEMATEM konusunda da öncülük eden ve sonuç alan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık dahil katkı sunan herkesi kutluyorum.

 

AMATEM

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi