24 Mart 2019 Pazar
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Okur-yazarlıkta da okul öncesinde de ‘ilk 10’dayız

Galip Ataman

05 Şubat 2018 tarihli yazısı

Yaklaşık 400 bin öğrenci ve 30 bin öğretmen bugün 19 Ocak’ta ara verdikleri eğitim-öğretime bugün bıraktıkları yerden başlayacaklar.

2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci yarısının bu ilk gününde onlar sıcak sınıflarında derslerini yaparken biz zaman tünelinde eğitim turuna çıkalım.

Milli eğitimde dünden bugüne hangi projeler hayata geçirildi, hangi kampanyalarda nasıl sonuçlar alındı ona göz atalım.

Öğretmen ve öğrenciler dinlenirken Vali Hüseyin Aksoy ile milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik eğitimde kaliteyi arttırmak, başarı çıtasını daha yukarılara çıkarmak için çalıştı.

Öğrencilerin güvenliği başta olmak üzere çeşitli alanlarda toplantılar düzenlendi, projeler üretildi.

En çok da inşaatı devam eden her kademedeki derslik ve okulların ikinci yarıyıla yetiştirilmesi için yoğun çaba harcandı.

“Bugün neler yapıldı?” sorusunun cevabına geçmeden önce dün nelerin yapıldığına göz atalım.

2003 yılında başlayan “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” ile Kocaeli’nde 3 bin 500’ü Vali Erdal Ata, 6 bin 500’ü Vali Ercan Topaca, 2 bini Vali Hasan Basri Güzeloğludöneminde olmak üzere toplam 12 bin derslik yapıldı.

cumhurbaşkanı

2003-2017 yılları arasında hayırsever iş adamı ve sanayicilerin yaptırdığı okul ve derslik sayısı Cumhuriyet döneminde Kocaeli’nde yapılan toplam okul ve derslik sayısını geçti.

Ve bugün Kocaeli’nde eğitim kalitesinin artmasında, başarı çıtası yukarılara çıkmasında yöneticilerin ve öğretmenlerin performansı kadar okul ve derslik sayısının yapımında etkili oldu.

Bunu, Başbakan Binali Yıldırım’ın, “2019’a kadar tüm okullarda ikili eğitime son verilecek, tam gün eğitime geçilecek” açıklaması sonrası başlatılan “okul ve derslik seferberliği”izledi.

2017 yılında başlanan 300 derslikli 32 ilk, orta, lise bina inşaatlarının büyük bölümü tamamlanarak açıldı.

İnşaatları devam eden okullardan 61 milyon TL harcanarak yaptırılan 245 derslikli 14 ilk ve ortaokulda öğrenciler ders başı yaptı.

13 milyon TL harcanan çelik konstrüksiyon 196 derslikli 37 okul öncesi okulun doğalgaz, elektrik, su aboneleri açıldı ve minik öğrenciler sıralara oturdu.

Şehir merkezindeki gazi, İzmit ve Yavuz Kız Meslek Liselerinin taşınacağı Cezaevi arsası üzerinde Nuh Çimento tarafından yaptırılan Eğitim Kampüsünün 2018-2019 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi bekleniyor.

2017’den sarkan ve 2018’de projelendirilen okullarla 2019’a kadar bin 834 derslik yapılacak olması 2019 yılında tüm okullarda tekli eğitime geçilerek Başbakan Yıldırım’a Kocaeli’nden verilen sözler tutulmuş olacak.

Kocaeli’nin okullaşmada iller sıralamasında ilk sırada yer almasında sosyal sorumluluk kapsamında destek veren hayırsever iş adamları ve sanayicilere, siyasilere ve bürokratlara, dönemin valilerine ve özellikle de milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ve çalışma ekibine teşekkür ediyorum.

İyi ki varlar, iyi ki 7/24 özveriyle çalışıyorlar, iyi ki eğitimin tüm sorunlarını dert ediniyorlar.

2. yarıyılda açılan okullar; İzmit 28 Haziran İO, Kazım Karabekir İO, Körfez İgsaş OO, Tüpraş İO, Yukarı Hereke İHO, Gölcük Şehit Cengiz Topel İO, Derince Mevlana İHO, Dumlupınar İO, Bekir Sıtkı İO, Kartepe Gazi İO, Gebze Demir Çelik İO, Yavuz Selim OO, Çayırova Fevzi Çakmak AL, Dilovası Akşemsettin OO.

toplantı

OKUL ÖNCESİ RAKAMLAR

Eğitimde kaliteyi arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için alınan fiziki önlemler ve yapılan alt yapı yatırımları elbette önemli ama “okul öncesi eğitim”hepsinden önemli.

Milli eğitimin 56-65 ay yaş grubu okul çağı rakamlarına baktığımızda okul öncesinde okullaşma oranı yüzde 100 olup Türkiye’de ilk sıradayız.

TÜİK tarafından açıklanan 48-60 ay yaş grubu verileri dikkate alındığında oran yüzde 95 görünüyor.

Aradaki fark TÜİK’e göre okul öncesi çağ nüfusu sayısı 29 bin 952.

Milli eğitim rakamlarına göre 29 bin 556. Aradaki 496 fark Kocaeli’nin yüzdesini etkiliyor.

Kocaeli’nin okul öncesi eğitimde yüzde 100 rakamı yakalamasında, Rasim hocanın Rize milli eğitim müdürü iken okul öncesi eğitimde yüzde 100 eğitimi yakalamasının verdiği deneyimlerin katkısı büyük oldu.

Vali Hüseyin Aksoy’un, okul öncesi eğitime, kaymakamları doğrudan görevlendirip takip etmesi de sonucu olumlu yönde etkiledi.

Okul öncesinin ilçelere dağılımına baktığımızda; Başiskele yüzde 101,Körfez yüzde 96, Kartepe ve Gölcük yüzde 95, İzmit ve Darıca yüzde 94, Karamürsel, Derince, Çayırova yüzde 93, Gebze yüzde 92, Dilovası yüzde 91, Kandıra yüzde 89.

OKUMA-YAZMA SEFERBERLİĞİ

Müdür Fehmi Rasim Çelik’in okul öncesi kadar önem verdiği bir diğer projede “Okuma-yazma” bilmeyenlerle ilgili.

Rasim hocadan okuma yazma bilmeyenlerin oranlarını dinledikten sonra merak ettim biraz araştırdım.

Türkiye’de 1928 harf devrimi öncesi okuma-yazma oranı yüzde 11 idi.

TÜİK 2016 verilerine göre Türkiye'de 6 yaş ve üzeri 2 milyon 482 bin 432 kişi okuma-yazma bilmiyor.

Bir başka deyişle Türkiye’de nüfusun yüzde 96.5 okuma-yazma biliyor, yüzde 3.5’i okuma yazma bilmiyor.

TÜİK 2016 verilerine göre Kocaeli’nde 36 bin 985 kişi okuma yazma bilmiyor, oranı ise yüzde 2.2.

Okur-yazar sayısının artmasında milli eğitim bakanlığının açtığı “millet mektepleri”,Türk Silahlı kuvvetleri bünyesindeki “Ali Okulu”, 1992’de Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde “Okuma-Yazma Seferberliği”, 2001 yılında 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer adına eşi Semra Sezer’in önderliğinde “Ulusal Eğitime Destek Kampanyası”, 17 Haziran 2003’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “Haydi Kızlar Okula”,  6 Haziran 2008’de “Ana Kız Okuldayız” kampanyaları etkili oldu.

IMG-20180204-WA0004

Son olarak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan konuk olduğu bir televizyon programında“Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın” kampanyasına destek verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizden bu desteği bekliyoruz. Bu tür kampanyalarımızla eğitim-öğretim konusundaki eksiklerimizi önemli ölçüde giderdiğimizi düşünüyorum. Geçmişte çok yüksek oranlarda olan okuma-yazma bilmeme düzeyini sıfıra indirene kadar bu çabalarımızı sürdüreceğiz”dedi.

Vali Hüseyin Aksoy da 150 okul müdürü, 150 muhtar ve 150 okul aile birliği başkanının katıldığı 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ikinci dönem değerlendirme toplantısında okuma yazma seferberliğine destek vererek şöyle konuştu, “Dün itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımız ve değerli eşinin himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliği konusu uzun zamandır ülkemizin gündeminde olan ve büyük gayretlerle birinci aşamaya gelen bir çalışmadır. Artık bu dönemde okumaz yazmaz bir insanımızı düşünmek bile hepimizi üzüyor. Bu konuda bütün arkadaşlarımızın büyük bir gayretle okumaz yazmaz insanlarımız varsa bunları tespit ederek, okur-yazar hale getirmek konusunda gayret göstermelerini istiyorum. Biran önce bu okumaz yazmaz ile ilgili sorunumuzu gündemimizden çıkarmak durumundayız.”

OKUMA YAZMA RAKAMLARI

En okur-yazar il Antalya olurken Kocaeli en okur yazar 6’ncı il. En okur yazar olmayan il ise Hakkari.

Okuma yazma bilen ilk 10 il; Antalya 1.5, İzmir 1.6, Çanakkale 1.7, Tekirdağ 1.8, Denizli 1.9, KOCAELİ 2.2, Muğla 2.3, Eskişehir 2.3, Ankara 2.3, Bilecik 2.4 

Okuma yazma bilmeyen son 10 il;Mardin 9.3, Muş 9.2, Siirt 9.2, Şanlıurfa 8.7, Şırnak 8.7, Diyarbakır 8.7, Ağrı 8.6, Bingöl 8.4, Iğdır 8.3, Hakkari 7.7

Kocaeli’nde okuma yazma bilmeyenlerin ilçelere göre oranı;Başiskele 1.7, Gebze 1.8, İzmit 1.8, Çayırova 2.1, Başiskele 2.1, Darıca 2.3, Kartepe 2.3,Derince 2.3, Karamürsel 2.4, Körfez 2.8, Dilovası 3.5, Kandıra 5.9, KOCAELİ 2.2.

 

***************

 

BEKİR HOCAYA, ‘CEZA

VE TAZMİNAT’ DAVASI

 

Hani şu, AK Parti’den girdiği belediye başkanlığı ve milletvekili seçimlerinde aday bile olamayan Bekir hoca var ya.  

Hani şu, Kocaeli Üniversitesi Rektör yardımcılığından “restleşerek”, sosyal medyada “boş koltuk” paylaşımı ile istifa eden Bekir hoca var ya. 

Hani şu, rektör yardımcılığından ayrıldıktan sonra yönetim kurulu üyeliğini sürdüren Bekir hoca var ya. 

Hani şu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü FETÖCÜLERİ korumakla suçlayan Bekir hoca var ya. 

Hani şu, KOÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Kavak’ı FETÖ ve cemaate yakın olduğunu iddia eden Bekir hoca var ya. 

Hani şu, Prof. Dr. Adnan Kavak’ın KHK ile KOÜSEM müdürlüğünden alındığını söyleyen Bekir hoca var ya. 

Hani şu, yazdıklarıma cevap vermek için karşıma geçme cesareti gösteremeyip sansasyonel haber peşinde koşan var ya.  haber sitelerine konuşan Bekir hoca

Hani şu, bir gün Eğitim Bir Sen, ertesi gün Türk Eğitim Sen yöneticileri ile buluşup üniversitesini, rektörünü, partisini eleştiren Bekir hoca var ya.

Hani şu, yazımdan dolayı beni gazetenin sahibi Hayrullah Demiray’a şikayet edip hakkında olumsuz yazı yazmamamı isteyen Bekir hoca var ya!

Var! Ne olmuş o Bekir hocaya!

Elinde belge olmadan meydanı boş bulup yalan yanlış bilgilerle konuşurken iftira attığı Prof. Dr. Adnan Kavak’a tosladı.

bekir-çakır

Bekir hoca arkadaşı Adnan hoca için ne demiş?

Okuyalım,“Rektörü FETÖ konusunda uyardım. Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğüne Rektör hocamız tarafından Prof. Dr. Adnan Kavak’ın ataması yapıldığında, bu atamanın doğru olmadığını söyledim. Kendisinin FETÖ’cü olduğunu düşünüyordum ve cemaatten birisi olduğu birçok kişi tarafından, bilhassa Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi akademik kadrosunca bilindiğinden, ben de aynı gerekçe ile karşı çıktım. 15 Temmuz sonrası KHK kapsamında Adnan Kavak açığa alındı.” 

Neden demiş? Bilmiyorum, Bekir hocaya sormak lazım. Elbet haklı bir gerekçesi vardır.

Peki, Adnan hoca, Kocaeli Cumhuriyet Savcılığınca açılan soruşturma dosyasında ne ile suçlanıyor?

“Şüpheli FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün kuruluş amaçlarına, faaliyet ve eylemlerini benimseyerek gönüllü olarak örgüt hiyerarşisine dahil olmayı tercih edip, örgütle organik bağ kurarak sürekli, çeşitli ve yoğun faaliyette bulundu.”

Hakkındaki başka iddia ne?

“Şüphelinin çocuğu FETÖ/PDY ile iltisaklı okulda 2014-2016 yıllarında eğitim gördü.”

Yargı ne karar verdi?

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı 26.9.2017 tarih ve 2017/10589 sayı ile kararında özetle, “Şüpheli hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçu ile ilgili iddialara ilişkin yapılan soruşturma sonunda şüpheli hakkında FETÖ/PDY terör örgütünün haberleşme programı olan Bylock isimli programı kullanıp kullanmadığı, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü sözde liderinin talimatı üzerine Bank Asya’daki hesabına para artışı sağlayıp sağlamadığı ya da yeni hesap açıp açmadığı, FETÖ/PDY iltisaklı dernek, sendika veya vakıf üyeliğinin ve SGK kaydının bulunup bulunmadığı ve FEETÖ/PDY Silahlı terör Örgütü yöneticileri ile ilimizde örgüt adına faaliyet yürüten ve HTS kaydı alınan diğer örgüt üyeleri ile irtibatlı olup olmadığı hususlarında y6apılan araştırmalarda herhangi bir delil elde edilemediği, 25/12/2013 ile 10/10/2016 tarihleri arasında Asya katılım bankası AŞ’de şüpheliye ait her hangi bir kayıt, hesap ve ürüne rastlanmadığı tespit edildiğinden Kovuşturmaya Yer Olmadığına” yazıyor.

Kocaeli 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4.1.2018 tarih ve 2017/3182 D. İş sayılı “RET” kararda şöyle, “Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucunda, şüphelinin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün kuruluş amaçlarına, faaliyet ve eylemlerini benimseyerek gönüllü olarak örgüt hiyerarşisine dahil olmayı tercih edip, örgütle organik bağ kurarak sürekli, çeşitli ve yoğun faaliyette bulunduğu hususunda kamu davasının açılmasını gerektirecek her hangi bir delil gerekçesiyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği görülmektedir.”

        

KAVAK, MAĞDUR EDİLDİ

Prof. Dr. Bekir Çakır’ın FETÖ’cü olmakla ve cemaatten birisi olmakla suçladığı, 15 Temmuz sonrası KHK ile görevden uzaklaştırıldığını iddia ettiği Prof. Dr. Adnan Kavak ile ilgili iddialar ve yargı kararları böyle.

Belli ki Bekir hocanın Anayasa Mahkemesinin, “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamayacağı, masumiyet karinesi uyarınca, bir kimsenin suçlu olarak nitelendirilebilmesi o kimsenin kesin hükümle mahkum olması gerekir” kararından haberi yok.   

Kocaeli Cumhuriyet başsavcılığı ve 3. Sulh Ceza Hakimliği kararlarını da okumamış.      

Hiçbir şeyden haberi olmayan Bekir hoca mesai arkadaşı Adnan hocayı hangi bilgi ile suçlamış?

Belli ki rektör yardımcısı olduğu dönemde üniversitenin gizli ve kişiye özel bilgilerine ulaşarak Adnan hocayı FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgüt üyesi olmakla suçlamış?

Peki yargı kararlarından haberi olsaydı internet haber sitelerine konuşurken, “Rektör hocamızı FETÖ konusunda uyardım. FETÖCÜ olduğunu düşündüğüm Prof. Dr. Adnan Kavak’ın atamasına karşı çıktım” der miydi?

“Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi akademik kadrosunca da FETÖCÜ olarak bilinen Adnan Kavak, 15 Temmuz sonrası KHK kapsamında açığa alındı” ifadesini kullanır mıydı?

Bekir hocanın rektör yardımcılığından “kendisine yakışan” bir yöntemle ayrılmasının ardında rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü başta olmak üzere herkesle köprüleri atıp kılıçları çektiğine göre masum kişileri suçlamaya devam ederdi.

 

50 BİN TL TAZMİNAT

Prof. Dr. Adnan Kavak, bu işin peşini bırakacak gibi görünmüyor.

Bekir hoca ayağına kapanıp af dilese de, “ben yaptım sen yapma” dese de yargı da hesaplaşacak.

Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak basın yoluyla kendisine hakaret eden, iftira atan, kişilik haklarına saldırıda bulunan ve çalışma özgürlüğünü kısıtlayan Bekir hocanın cezalandırılmasını istedi.

Ayrıca Asliye Hukuk Mahkemesinde aynı gerekçelerle 50 Bin TL’lik tazminat davası açtı.

Bu arada Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne başvurarak, 18 ay ayrı kaldığı bilimsel çalışmalarına başlamak, KOÜSEM Müdürlüğüne dönmek istediğini bildirdi.

Öğrendiğim kadarıyla, ODTÜ’den mezun olan, yüksek lisansı ve doktorasını ABD Texas’ta yapan Adnan hoca önümüzdeki günlerde çok akademisyenliğe dönecek, KOÜSEM müdürlüğüne başlayacak.

Çok sert kayaya toslayan Bekir hoca da yargıda hesap vermek zorunda kalacak.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi