24 Mart 2019 Pazar
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gebze'den Başbakan Yıldırım'a "Hünkar Çayırı"teşekkürü

Galip Ataman

02 Şubat 2018 tarihli yazısı

Teknoloji ve bilişimdeki hızlı değişim gazeteciliği de etkiledi.

Haber kaynaklarındanbilgiye ulaşıma, haber takibinden yazımına kadar çok şey değişti.

Değişmeyen tek şey; Ajanslardan ve belediyelerden servis edilen bültenlerle gazete sayfalarını doldurmak.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların yazdığı gerçek dışı haberlerle kamuoyunda bilgi kirliliği yaratmak.

1

 

Heyecanını yitiren gazetecilerin kaynak göstermeden başkalarının haberlerini “kes-kopyala-yapıştır” kolaycılığıyla kullanarak “emek hırsızlığı” yapmak.

Gündem belirlemek yerine siyasilerin ve bürokratların belirlediği gündemi takip etmek.

Allah’a şükürler olsun! Araştıran, sorgulayan gazeteci olarak hep “Gündemi takip eden değil gündemi belirleyen”oldum.

Heyecanını yitiren gençler, sürekli sarı basın kartı sahibi olmakla övünen orta yaşlılar masa başı habercilik yaparken üç çeyrek asrı geride bırakan ben,“Gebze Hünkar Çayırı” haberinde olduğu gibi yine gündemi belirledim.

Bu son haber ile bir kez daha“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü”olmanın keyfini yaşadım.

Gazetecilik ve habercilik işte böyle bir şey!

Manşet-sablon

 

GEBZE’DE GÜNDEM OLDU

Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu, rahatsızlanarak son nefesini verdiği Gebze Hünkar Çayırı’nın Erzincan Eğitim ve Kültür Vakfına tahsis edileceği haberini ilk GETO Başkanı Nail Çiler Aralık ayı toplantısındaduyurmuştu.

Ne tesadüftür ki Hünkar Çayırı’nın Erzincan Eğitim ve Kültür Vakfına tahsistenvazgeçildiğini yine Nail Çiler, yine GETO Ocak ayı toplantısında açıkladı.

Bu kez bir farkla; 30 Ocak tarihli “Hünkar Çayırı Kurtuldu” yazımı internetten okuyan Başkan Çiler, salı akşamı kamuoyu ile paylaştı.

Çarşamba günkü GETO Meclis toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık başta olmak üzere STK’lara, gazetecilere ve destek veren herkese teşekkür etti.

Gebzeli gazeteciler ve SKT temsilcilerinden “Hünkar Çayırı Kurtuldu” haberini okuyanlar arayarak memnuniyetlerini paylaştı.

Gebze’de yayın yapan haberpi.com yazarı Cengiz Yücak ise Whatsap’tan şu  mesajı yazdı, “Merhaba üstad, habere yalan demiyorum ama bu aşamada asılsız. Benim AK Parti içindeki güvenilir kaynaklarım projede şu anda değişiklik yok diyor. Bekleyip bakalım. Arzumuz bu yönde”.

Internet sitesine de, “İzmitli Gazeteci Galip Ataman'ın Bizim Yaka gazetesinde dün yaptığı habere göre; Gebze Hünkar çayırına yapılması düşünülen Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Üniversitesi, Gebze'nin Pelitli köyünde tahsis edilen 100 dönümlük yeni yere yapılacak.Bu önemli haberi atlamayalım düşüncesi ile Haberpi.com başta olmak üzere tüm Kocaeli basını Galip Ataman’ı kaynak göstererek bu haberi manşetlerine taşıdı.Haberpi.com daha sonra konu üzerine yaptığı araştırmada bu haberin asılsız olduğu ve  Gebze Hünkar Çayırı bitişiğindeki 130 dönümlük arazide Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Üniversitesi yapılması projesinin devam ettiği bilgisine ulaştı.

Fatih Hünkar Çayırı satışını iptal ettirildiği haberi medya ve sosyal medyada hızla yayılıyor ve herkes birilerine teşekkür ederek ya gönül alıyor ya da onore ediyor..İyi de nerede bu iptal kararının belgesi? Hadi o kararı gösterin ya da yayınlayın da biz Gebzeliler de hep birlikte ortak olalım bu sevince..” yazdı.
İlahi Cengiz Yücak, “Haber yalan değil ama asılsız” ne demek?
“İyi de nerede bu iptal kararının belgesi?” sorusuna ne demeli?
Ortada Erzincan Eğitim ve Kültür Vakfının Hünkar Çayırına üniversite yapmak talebi var.

İmzalanan sözleşme yok, tahsis yok, devir yok.

Dahası, Kocaeli Defterdarlığı yetkililerince hazırlanan ön izin tahsis sözleşmesi Erzincan Eğitim ve Kültür Vakfı yöneticilerinin imzalamayıp masadan kalkmaları var.

basbakan-yildirim-bakan-isik-kizinin-nikah-sa-8734189_o

 

 

BAŞBAKANA TEŞEKKÜR

Sizin anlayacağınız “Hünkar Çayırı” arsası Başbakan Binali Yıldırım’ın talebi ve talimatı doğrultusunda Anıt Park yapılacak.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık bu işin neresinde derseniz;

Sayın Işık, Kocaeli’nin tüm sorunlarını takip eden, çözüm arayan saygın bir milletvekili olarak Hünkar Çayırı ile ilgili gelişmeleri Sayın Başbakana aktarmış.

Her zaman milletin sesine kulak veren, sorun yaratan değil sorun çözen  Başbakan Binali Yıldırım, akl-ı selim ile hareket ederek Hünkar Çayırını Gebzelilerin kullanması talimatını vermiş.

Başta Başbakan yardımcısı Fikri Işık olmak üzere tüm Gebzeliler Sayın Başbakan’a teşekkür ederken fitne fesat peşinde koşan birilerinin

hazımsızlığını anlamakta zorlanıyorum.

Gebzelilerin menfaatini değil de siyaset yapmak isteyen ard niyetlilerin yaptığı yalan yanlış bilgileri internet sitesinde kullanan Sözcü Gazetesi’ne ne demeli?

Hünkar Çayırı Gebzelilerin kullanımına bırakılırken Başbakan Yıldırım  ile Başbakan Yardımcısı Işık’ı karşı karşıya getirenler amaçlarına ulaşamayacaklar.

Aksine Sayın Başbakan, Hünkar Çayırı konusunda Gebzelilerin isteği doğrultusunda karar almasında kendisine yardımcı olan yardımcısı Işık’a teşekkür etmiştir.

Sayın Başbakana teşekkür eden sadece yardımcısı Fikri Işık değil.

İktidar ve muhalefet milletvekilleri başta olmak üzere sivil toplum örgüt yöneticileri, gazeteciler, Gebzeliler, herkes Sayın Başbakan Yıldırım’a teşekkür ediyor.

Teşekkürler Sayın Başbakan.

 

****************

 

CHP’NİN KADERİNİ, ANKARADAN

ESECEK RÜZGAR BELİRLEYECEK

 

CHP il binasına herkes gitti.

CHP il binasını herkes gezdi.

CHP il binasını herkes yazdı.

CHP il binasını herkes övdü.

CHP il binasına bir ben gitmedim.

CHP il binasını gitmedim ama eleştirdim.

CHP il binasına geçenlerde geç de olsa gittim.

CHP il binasında kahve yerine ikram edilen çayı içtim.

CHP il binasında Başkan Cengiz Sarıbay ile keyifli sohbet ettim.

Değerli Başkanın anlattıklarını dün sevgili Ozan Özgenç köşesinde yazdı.

Bugün, Cengiz Sarıbay’ın ilk il başkanlığı koltuğuna oturduğu 1987 yılında çekilen fotoğraf önünde sohbet ederken samimi ve olumlu izlenimlerini paylaşacaktım.

Ama Cengiz Başkan girişte kapıda karşılamasına rağmen çıkışta ziyaretçileri, olduğunu söyleyerek satması sonrası tüm düşüncelerim değişti.

TEK

Cengiz başkana veda ederken kapıda CHP’nin çiçeği burnunda kadın kolları başkanı Songül Kaya ile karşılaştım, başarılar diledim.

Kapı kapı dolaşmadan, Kocaeli’nde yaşayan seçmenlere dokunmadan işlerinin zor olduğunu söyledim.

Kibar, naif, misafirperver, beyefendi Cengiz Başkan beni sattığı için CHP il binasını başkan yardımcısı Hasan Akar ile dolaştık.

Kadın ve gençlik kolları ile milletvekillerine rahat çalışabilecekleri özel odalar ayrılmasını kim düşünmüşse kutluyorum.

Ama üst kata çıkan merdivenler dar, konferans salonu koltuklarının dizilişi, yönetim kurulu toplantı odasındaki masanın oval olmaması konuşmaları, konuşmacıları, ekranı seyredenler açısından sıkıntılı.

Binanın içinin siyaha boyanması kasvetli olmanın yanında CHP’yi matem havasına sokmuş.

En önemlisi de CHP il binası yönetim toplantı ve konferans salonlarında kurucu genel başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının unutulmuş olması.

Hasan Akar, “CHP’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını unutulmadık. Çerçevesinin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Haydar beyi dinlerken, 6 Mart 2017 tarihinde açılan il binasının her odasında

bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafının yaklaşık 10 ayda Konferans ve toplantı salonlarına konamadığına göre nasıl bir fotoğraf olduğunu merak ettim.

Eksik, sadece Gazi Mustafa Kemal Atatürk değildi.

Bugüne kadar CHP genel başkanları, il başkanları da unutulmuştu.

Gazeteye döndüğümde CHP Kocaeli İl Başkanlığı Resmi Web Sitesine girdim.

Yönetim Kurulu üyeleri, il disiplin kurulu üyeleri de yok.

Belediye başkanları da yok diyecektim ama Kocaeli’nin 13 belediye başkanlık koltuğunda CHP’li oturmadığını hatırladım.

galip-hoca-yazı

İl gençlik kolları sayfasında eski başkan Murat Erinç’in resmi ve ismi var.

14 Ocak’ta il gençlik başkanı seçilen Emre Andız unutulmuş.

İl kadın kolları sayfasında eski başkan Sevim Pekyörür’ün resmi ve ismi var.

28 Ocak’ta il kadın kolları başkanlık koltuğuna oturan Songül Kaya da unutulmuş.

İl, ilçe, kadın ve gençlik kolları sayfaları mesaj bölümünde, “Tüm soru, görüş ve önerilerinizi bize iletin” yazıyor ama çoğunda e-posta yok.

Milletvekilleri, başkanlar dahil kimsenin cep telefonu da yok.

Yazımı yazarken Cengiz Başkanın dikkatimi çeken sözünü anımsadım, “CHP’nin seçim kazanması için Ankara’da da rüzgar esmesi lazım”.

İyi niyetli, samimi olduğuna inandığım, CHP’de birlik ve beraberlik sağlamak için çaba harcadığını gördüğüm sevgili başkana o gün bir şey demedim.

Ama partinin resmi internet sitesindeki “yok”ları görünce önce CHP’nin yerelde seçim kazanabilmesi için önce Kocaeli’nin esen rüzgarını görmek sonra Ankara’nın rüzgarını beklemek gerekecek diye düşündüm.

Bunca eleştiri ve siteme rağmen Cengiz Başkan’ı, kimsenin yapamadığını  yaparak eksikler de olsa güzel bir CHP’ye il binası kazandırdığı için kutluyorum.

Yazımı beni yıllar öncesine götüren 1987 yılında çekilen fotoğrafı bulup, duvara assan Cengiz Sarıbay’a teşekkür ederek bitirmek istiyorum.

Toplantı masasının başında il başkanı olarak 36 yaşındaki Cengiz Sarıbay oturuyor.

Aklımda kalanlar; solunda merkez ilçe başkanı Rafet Yıldızlı, sağında Erol Köse, Ömer Türkçakal, Ali Rıza Sirmen, Durmuş Ali Yalnız’ı gördüm. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıkjlı, mutlu bir yaşam diliyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi