21 Temmuz 2019 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Haldız’a değil MİA’ya karşıyız

01 Şubat 2018 tarihli yazısı

Cengiz Sarıbay ziyaretimizde günlerdir gündemden düşmeyen, Merkezi İş Alanı (MİA) projesini de konuştuk. Cengiz Başkan bu konuda son derece dolu. Projenin ikinci halinin de yanlışlarla dolu olduğunu söylüyor. Öyle ki, Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriye Özak, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan dahil tüm avukatlar da dahil televizyon karşısında tek başına tartışmaktan korkuyor. Peki tam olarak CHP’nin karşı çıktığı yanlışlar neler. Başkan Sarıbay MİA’nın ilk projesini içerdiği pek çok yanlışlıktan dolayı mahkemeye götürdüklerini ve mahkemenin de 11 eksik bulduğu projeyi iptal ettiğini hatırlatıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ikinci proje için, “İkinci proje, birinciden de kötü.” diyor.  “Neresi kötü?” sorusuna, “Birinci kötülük, Kullar tarafından gelip D-100’e bağlanacak birinci projede 50 metre olan yol, ikinci projede 30 metreye düşürülmüş. Birinci mahsur bu. İkincisi, oradaki Körfez Sanayi Sitesi tamamen MİA’nın dışında kaldı. Neden? Çünkü oradaki parsel sahipleri tamamen örgütlenip belediyeye kafa tutacaklardı. Belediye bunlarla cebelleşmeyi göze alamadı. Projenin dışında bıraktı. Onlara, ‘Siz sesinizi kesin. Sizi projenin dışındna bıraktık. Bu tarafı nasıl olsa biz 10 kat inşa edeceğiz. Siz de onu emsal gösterip, sonradan size de10 kat vereceğiz.’ sözü verdiler. İkinci yanlış da bu. Biz bu ikinci projeye de dava açtık.” diyor Sarıbay. Proje dışında bırakılan sanayi sitesinin de taşınmayacağını iddia ediyor.

TEK

 

HALDIZ DEĞİL, MİA PROBLEMİ VAR

MİA içinde belki de en çok tartışılan Real arazisi konusunu sorduğumda Sarıbay, Haldızlarla ilgili bir problemlerinin olmadığını söylüyor. Öyle ki konuyu basının buraya taşıdığını sözleri üzerine itiraz ediyorum. O da bazı gazeteleri kastettiğini söylüyor. Oysa gerek İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın, gerekse parti olarak yaptıkları daha önceki açıklamalarında Real arazisi ve Haldızlar’ı net olarak hedef gösterdiklerini hatırlıyorum. Sarıbay diyor ki; “Birinci dava döneminde Haldızlar ortada yok. 4 bin 500 dönüm alanı kapsıyor MİA. Haldızlar’ın yeri 35 dönüm. Yani MİA’nın yüzde 1’i bile değil. Sanki biz Haldız’ın yapacağı 10 kata karşıyız gibi gösteriliyor. Biz ona karşıyız ama şundan dolayı karşıyız:Yeni bir yerde, yeni bir yapılanmada yolları yaparsınız, sulak alanı bırakırsınız, mücavir alan bırakırsınız tamam. Buradaki yapılaşmaya göre yeni bir yol açma olanağınız yok. Tamamen orayı felç edecek. İki taraftaki yol, şu anda bile bizi idare etmiyor. Sanki bu MİA projesi Haldızlar’ın, biz de Haldızlar’a karşıyız. Bizim Haldızlarla bir problemimiz yok. Bizim beş sene evvel açtığımız bir dava bu. Üç ay oldu daha Haldız çıkalı. Haldız gelmemiş olsa da biz buna karşıydık. Daha önce Real arazisinin önceki sahipleri artış için başvurmuş ve reddedilmiş. O gün reddediyorsun, bugün neden kabul ediyorsun? Ben onu soruyorum.” diyor.

 

YOL 50 METREYE ÇIKSIN

Sarıbay, ismini yazmamızı istemediği bir il başkanının, “Konu teknik bir konu. Buna bilirkişiler karar verecek.”  sözlerini hatırtalarak, mahkemenin aldığı iptal kararının bilirkişilerin verdiği, mahkemin esas aldığı 11 tane eksiklik üzerine alındığı söylüyor. Özellikle de 50 metrelik yolun ikinci projede 30’a indirilmesine çok karşı. İkinci projede öncelikle düzeltilmesi gereken maddelerden birincisi 30’a indirilen yolun tekrar 50 metreye çıkarılması. İkincisi de Sanayi Çarşısı’nın MİA’nin içine dahil edilmesi. Başkan bu konuda çok kararlı. Aslına bakarsanız MİAyı bu kentin geleceği için çok önemli bir proje olarak gören ben de, Sarıbay’ın özellikle yol şerhine katılıyorum. Çünkü nüfus ve yerleşimin giderek arttığı,trafiğin şimdiden sorun olduğu İzmit’te, mevcut yollarla bir kaç yıl içinde zaten hareket edemez noktalara gideceğiz. Büyükşehirin yol konusunda yaptığı çalışmalar yadsınamaz. Son 15 yılda bu konuda inanılmaz adımlar atıldı. Köprülü kavşaklar, tüneller yapıldı. Bunu zaman zaman yazıyorum. Ancak MİA ile birlikte İzmit’te birbirine komşu iki kent merkezi olacak. Eğer üst yapı yeterince hazırlanmazsa, bu projenin ardından o yapılara bir daha müdahale etme şansı da pek kalmaz.

 

BÖYLE PROJEDE MALİYETTEN KAÇILMAZ

Bir de proje dışında kalan Körfez Sanayi Sitesi’nin durumu, projenin ardından gerçekten sıkıntı yaratabilir. Düşünsenize iki tarafı modern yapılarla tasarlanmış bir merkezin ortasında derme çatma, mezbelelik bir alan. O görüntü MİA’nın kıymetini düşürür. Gerçi AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, kesin bir dille olmasa da, sanayi sitesinin de büyük ihtimalle MİA’ya dahil olacağını söylemişti. Sarıbay’a göre esnafın o projeden çıkmasının sebebi, planlanan 50 metrelik yolun kendi parselleri içinden geçmesi. Yani mağdur olacakları için projeye dahil olmak istemiyorlar. Bir diğer sebep de durumun maliyet olarak Büyükşehirin de işine gelmesi. “Çünkü bu durumda orada yol için istimlak yapacaksın. Maliyeti arttıracak. O yüzden de 30 metreye düşürdüler. Böyle projelerde maliyetten kaçılmaz.” diyor.

 

“HODRİ MEYDAN!”

Bunun dışında, MİA’da yer alıp emsallerine göre hak kaybı olanlara verilen artışa neden karşı olduklarını soruyorum. Sarıbay ortada bir haksızlık olmadığını söylüyor. “Bütün avukatlarını toplasınlar. Belediyede de kim varsa, Zekeriya Özak Bey de, Şemsettin Bey de dahil gelsinler, televizyonda bunları tartışalım. Kim haklı, kim değil kamuoyu görsün. A’dan Z’ye bunların yaptığı yanlış. Hepsi gelsin, ben tek başıma geleceğim. Onların söyleyeceği tek bir laf yok. Aldatıyorlar halkı. Hodri meydan. İki tane gazete, efendim Haldızların mağduriyeti. Yok öyle bir şey. Biz ilk günden beri projenin yanlışlığını ifade ediyoruz. Haldız’la ilgisi yok. Haldızlar olsa da, olmasa da MİA yanlış. Bu projeye sahip çıkanların hiç biri, projeyi bilmiyor. Mahkeme bu projeyi iptal etti. Biz MİA’aya ilk davayı açtığımızda beş yıl önceydi. İkinci davayı açtığımızda iki sene önceydi. Haldız yine yoktu. Haldız 3 aydır var. Biz 3 aydır mı karşıyız proje? Biz o konuda şunu diyoruz. Haldız yokken oraya kat artışı vermediniz. Şimdi neden verdiniz?

 

CHP’LİLERİN ÖYLE ARSASI OLMAZ

Sonlara doğru, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen AK Parti İl Gençlik Kongresine davet için gazetemizi ziyaret eden İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın, o görüşmede sarf ettiği bir cümleyi hatırlatıyorum. Diyorum ki, “Real arsası CHP’lilerin olsa hiç sesleri çıkmazdı’ demişti Şemsettin Bey. Siz söz konusu alan CHP’li birinin olsa, aynı tepkiyi verir miydiniz?”  Önce buna cevap vermeyeyim diyen Sarıbay sonra gülerek, “CHP’lilerin öyle bir arsası olamaz. Biz onlar gibi arsa spekülatörleri olan bir parti değiliz. CHP rantçı değil, halkçı bir partidir” dedi. Ne diyeyim, siyaseten iyi laf. Ama benim tanıdığım Şemsettin Bey, bu lafın altında kalmaz. Bu iş başka bir yola doğru evrilebilir. Onu da ileriki günlerde göreceğiz.

---------------------------------------------

 

22 DELEGENİN 21’İ KILIÇDAROĞLU İÇİN İMZA VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin gergin, olaylı, bağırışmalı il kongresinin üzerinden oldukça zaman geçti. Artık taşlar yerine oturdu. Biz de Cengiz Sarıbay’a, Galip Ataman hocamızla birlikte hayırlı olsuna gittik. Sağolsun her zamanki gibi bizi çok güzel ağırladı Cengiz Başkan. Kongre yorgunluğunu üzerinden atmış. Aslında o kongrenin, mevcut başkan Cengiz Sarıbay için de farklı bir anlamı vardı.Sarıbay ilk kez yarışarak girdiği bir seçimi kazandı. Kongre bu, delegelerin insiyatifine göre, her türlü sonuca açık bir yarışma ortamı. Yeter ki delege yapısı belli bir kişiye, anlayışaangaje bir şekilde oluşturulmasın. Çünkü o durumda adil bir yarıştan bahsetmek mümkün olmaz. CHP Kocaeli’de durum bu anlamda bir çeşitlilik içeriyordu orası kesin. Bekir Yurdagül’e karşı yarışarak kazansa da, Cengiz Sarıbay önceki dönem tek aday olarak seçildiği kongrenin daha zor olduğunu söylüyor. O dönem partinin ihtiyacı olan konsensusu sağlamanın ne kadar zor olduğundan bahsederek, o sürecin yarışmalı bir kongreye nazaran güçlüğüne dikkat çekiyor. Kim bilir bu seçimin “ona göre” daha kolay geçmesinin bir sebebi de, belki bir önceki dönemki adaylık süreci tecrübesidir belki de. Cengiz Sarıbay doğru adımlar atarak, doğru temaslar kurarak, tecrübesi, bilgi ve birikimini de kullanarak seçimi aldı. Karşısındaki aday Bekir Yurdagül ise o dönem yanlış kişilerle yola çıkmasının bedelini ödedi.

AYAKTA

KOCAELİ’DEN BÜYÜK DESTEK

Kongre sonunda Cengiz Başkan yine seçildi ama yönetimde köklü bir değişime gidildi. İlçe başkanlarında da çok bir değişim yaşanmadı ancak gençlik ve kadın kolları başkanları değişti. İlçeler bazında çok fazla olmasa da, il yönetimi, gençlik ve kadın kollarında bir kan değişimi görülüyor. Kan değişimi demişken konuyu İstanbul İl Başkanlığı seçimine getiriyorum. Kamuoyunda çok tepki çeken Canan Kaftancıoğlu’na bakışını merak ediyorum. Sarıbay Kaftancıoğlu için, “İstanbul’daki çok sayıda farklı grubu bir araya getirebilecek, siyaseten seçilmiş bir isim” olarak nitelendiriyor. Yani olayın seçimlere yönelik bir altyapısı olduğu kanaatinde. Tabi bu durumda CHP’nin delege yapısı da tartışılmaya başlandı. Ardından yaklaşan genel seçimler için Kocaeli’nin tavrını merak ediyoruz. CHP Kocaeli’de 22 genel merkez delegesinin 21’i, kongrede Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerine dair imza vermiş. Yani, CHP Genel Başkanlığı seçiminde Kocaeli örgütü Kılıçdaroğlu’nun yanında. Tabi Kocaeli geneli yansıtmaz. Ancak Kocaeli’deki bu güçlü destek, genel için de bir ipucu verir. 22’de, 21’lik rakam, son oluşturulan genel merkez delege listesinin hazırlanmasında da bir fikir veriyor bu bakımdan.

----------------------------------

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem