24 Mart 2019 Pazar
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başbakan Binali Yıldırım’a “Hünkar Çayırı” teşekkürü

Galip Ataman

31 Ocak 2018 tarihli yazısı

Tarihine sahip çıkmayan, değerlerinin kıymetini bilmeyen sorumsuz kişi ve kurumların arttığı bir dönemden geçiyoruz.

Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tanımayan bir gençlik yetiştiriyoruz.

Örnek mi istiyorsunuz? Bazı densizler, hadsizler, kendini bilmezler tarafından her gün hakaret edilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Başka? Otağını kurduğu Gebze “Hünkar Çayırı”nda rahatsızlanarak son nefesini veren Fatih Sultan Mehmet.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliği ve özelinin eleştirilmesi, askeri ve sivil başarılarının yok sayılması sıradanlaştı.

basbakan-yildirim-bakan-isik-kizinin-nikah-sa-8734189_o

Peygamberin müjdelediği, çağ kapatıp çağ açan koskoca cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet’in son nefesini verdiği yerde eğitim kampüsü yapılmak istenmesini yadırgadım.

Karşı çıkan, tepki gösteren, eleştiren elbette yalnız ben değildim.

Gebze “Hünkar Çayırı”na, başkanlığını milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz’ın kayınpederi Sadık Ağca’nın yaptığı “Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı”na tahsis edilecek olmasın Gebzelileri ayağa kaldırdı.

Vakıf yöneticilerinin Türkiye’de üniversite kuracak başka hiçbir yer kalmamış gibi Hünkar Çayırında ısrar etmesi, AK Parti’nin Gebze’de 2019 seçimlerini riske sokacak konuma getirdi.

Gebzelileri öfkelendiren, Eğitim Vakfına satışında sona Gebzelileri çileden çıkaran, Gebzelileri ayağa kaldıran “Hünkar Çayırı”nın Erzincan Kültür ve gelinmişken devreye Başbakan Yardımcısı Fikri Işık girdi.

Peygamberin müjdelediği cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet’in son nefesini verdiği yerde eğitim kampusü yapılmasının doğru olmayacağı birilerinin kulağına fısıldandı.

Ve Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanlığı talimatı doğrultusunda Kocaeli Defterdarlığınca hazırlanan“İzin Sözleşmesi”ne “dur” dedi.

Ve “Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı” yöneticileri, oturdukları masadan  “Gebze Hünkar Çayırı” izin sözleşmesini imzalamadan kalktılar.

O sözleşme imzalanmış olsaydı, Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı arsa üzerinde özel üniversite kuracaktı.

133 bin metrekare arsadan Gebzelilerin yararlanması yasaklanacak, 30 yılın sonunda arsanın tapusu vakıf adına tescil edilecekti.

Ve Fatih Sultan Mehmet’in son nefesini verdiği “Hünkar Çayırı” alanı unutulup gidecekti.

 

BAŞBAKANA TEŞEKKÜR

GETO Başkanı Nail Çiler başta olmak üzere Gebzeliler “Hünkar Çayırı” tahsis izninin iptal edildiği haberinin bu yazı ile duyulmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım’a kocaman bir “teşekkür” edeceklerdir.

Gebzeliler,“Hünkar Çayırı” olarak bilinen 133 bin 38 metrekare arsanın 465 bin 650 TL’ye Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na 30 yıllığına tahsisine “hayır” diyen Başbakan Binali Yıldırım’ı unutmayacaktır.

O bölgede yaşayanlar, Fatih Sultan Mehmet’in son nefesini verdiği yer dahil hazineye ait toplam 195 bin 763 metrekare arsaya “Fatih Anıtı” yapılması koşuluyla “Fatih Parkı” olarak düzenlenmesine olanak sağladığı için Başbakan Binali Yıldırım’ı hep hatırlayacaklardır.

“Hünkar Çayırı” arsasına vakıf üniversitesi kurulmasını eleştiren, tepki gösteren, kamuoyu oluşturan Gebzeli gazeteciler de Galip hocanın İzmit’ten verdiği müjde sonrası köşelerinde Başbakan Binali Yıldırım’a hakkını veren iki satır yazıyı çok görmeyeceklerdir.

Gebzeliler Sayın Başbakan Yıldırım’a teşekkür ederken, umarım Başbakan yardımcısı Sayın Fikri Işık’ı da unutmazlar.

Kişilerin çıkarlarını değil de kentlerin menfaatini savunan, akl-ı selimi ile hareket eden, uzlaşmacı kimliği ile tanınan, her zaman Gebzelilerin sesi olan,

“Hünkar Çayırı” konusunda sessiz sedasız yoğun mesai harcayan Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık’a da teşekkür ederler.

Gebzeliler ne düşünür bilemem ama bana göre Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler de teşekkürü fazlasıyla hak ediyor.

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı yöneticilerinin“Hünkar Çayırı”arsasından vazgeçmesinde etkili olan alternatif alanlar öneren Büyükşehir belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu da unutmamak lazım.

 

pelitli

 

PELİTLİ’YE YAPILACAK

“Hünkar Çayırı” arsasına vakıf üniversitesi kurulması değil de park olması ve Fatih Anıtı yapılması kararı alınmasının ardından Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na yer arayışları başladı.

Vakıf yöneticilerine geçtiğimiz günlerde; Gebze Pelitli, Körfez İlimtepe, İzmit Çayırköy ve Kavakçılık olmak üzere 4 ayrı bölgede üniversite kurulabilecek hazine ya da Büyükşehir Belediyesi arsaları önerildi.

Vakıf üniversitesini İstanbul’da maliyeti yüksek olacağı için Kocaeli sınırları içinde kurmak isteyen Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı yöneticileri önlerine konan alternatif arsaları gördü, gezdi, incelemelerde bulundu.

Sonunda Gebze Pelitli’de 100 bin metrekarelik hazine arsasında karar kılındı.

Gebze’nin kuzeyinde Pelitli bölgesinde meri planda eğitim tesdis alanı olarak görülen yerin “Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı”na tahsisi önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.

Ardından Vakıf üniversitesi kurulması ile ilgili çalışmalara başlanacak.

Hayırlı olsun.

Manşet-sablon

 

GALİP HOCA FARKI

Bazı konular ve kararlar vardır ki hükümetlerin, kentlerin, kurumların, sivil toplum örgütlerinin, siyasilerin, bürokratların, kişilerin kaderinde önemli izler bırakır.

O haberleri kamuoyu ile paylaşan gazeteciler de meslektaşlarına “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu gösterir.

Yarım asrı aşan gazetecilik yaşamımda ilk günkü heyecanla yaptığım haberler ile hala“Gündemi takip eden değil, gündemi belirleyen” gazeteci olarak anılıyorsam kimse benden mütevazi olmamı beklemesin.

Gebze’nin il olması, Gebze’nin 4 ilçeye bölünmesi, Gebze Teknik Üniversitesi kurulması, Büyükşehir Belediyesi yatırımları ve eğitim haberlerinde kusura bakmayın mütevazi olmayacağım.

İzmit’te oluşturduğum “Gebze lobisi” iddiaları ile beni eleştirenlerin aksine Gebze ile ilgili en can alıcı kararları kamuoyuna ilk duyuran gazeteci olarak suskun kalmayacağım.

Gebzeli meslektaşlarımız “Gebze il olacak” manşetleri atarken ben Gebze’nin ilçe olarak yatırımlardan daha çok yararlanacağını ben yazdım.

Gebze’nin tek ilçe olarak kalması savunulurken 4’e bölüneceğini, yeni ilçeleri ve bağlanacak beldeleri yine ilk ben duyurdum.

Gebze Teknik Üniversitesi’nin kuruluş öncesi ve sonrası öyküsünü en iyi bilen gazeteci olarak Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün ve ekibinin performansını, GTÜ’nün akademik ve bilimsel başarılarını kamuoyu ile en çok ben paylaştım.

Büyükşehir Belediyesi bütçesinden Gebze’nin en çok payı alacağını,  Gebze metrosu dahil ulaşım, su, ekmek zam haberlerini Gebzeliler yine benim yazılarımdan öğrendi.

Gebzeli gazeteciler, “Hünkar Çayırı”nın Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na tahsis edileceğine tepki gösterdikten sonra gelişmeleri takip etmezken sonucu en yetkili ağızdan duyuran ben oldum.

Umarım neden mütevazi davranmadığımı, neden “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” yazdığımı anlamışsınızdır.

 

*****************

ULAŞIMA “ZAM” YOLDA

 

Büyükşehir Belediyesi İSU’nun suya yaptığı yüzde 12 TÜFE ayarlaması Ocak ayında yürürlüğe girdi.

Elektriğe yüzde 8.8, doğalgaza bir ayda iki kez yapılan ve toplamı yüzde 14’ü bulan doğalgaz zammı faturalara yansıdı.

Benzin ve motorine yapılan artış oranlarını takip edemez olduk.

Zamların piyasaya etkisini söylemeye gerek yok.

Sıradaki ulaşım zammına geçmeden önce22 Ocak pazartesi günü yazdığım “Büyükşehir’den minibüsçülere can suyu” başlıklı yazıma göz atalım.

5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Lokman Aydemir’in anlattıklarını okuyalım.

Başkan Aydemir, Büyükşehir Belediye Meclisinin 15 Şubat’ta yapacağı toplantıda sadece 5 Nolu İzmit ve 44 Nolu Alikahya kooperatif üyelerine “can suyu desteği” olacak tekliflerinin görüşüleceğini söyledi.

5. Nolu kooperatifin, “5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi yasasının 7. Maddesinin f bendinin verdiği yetki kullanılırken, üyelerimizin mağduriyetinin giderilmesi için Büyükşehir Belediyesinden biniş başına öğrencide 30 kuruş, öğretmen ve indirimli seyahat edenlerde 15 kuruş sübvanse etmesini arz ve teklif ediyoruz” teklifi kabul edilirse, indirimli seyahat eden öğrenciler ile öğretmen ve 60 yaş üzeri yolcuların ücret tarifelerinde yapılacak artışları Büyükşehir Belediyesi sübvanse edecek.

Sizin anlayacağınız; Öğrenci 1.80 TL yerine 1.50 TL, indirimli kart sahipleri 2.15 TL yerine indirimli bilet 2.00 TL’den 2.15 TL’ye yükseltilirken 2.00 TL ödeyecek.

Öğrenci ve indirimli kart bulunanların cebinden para çıkmazken 30 kuruşluk öğrenci ve 15 kuruşluk indirimli ücret farkını Büyükşehir belediyesi sübvanse edecek.

Büyükşehir Belediyesi her ay sonu biniş sayısı karşılığı toplam taşıma ücretini 5 Nolu İzmit ve 44 Nolu Alikahya kooperatif üyeleri banka hesaplarına yatıracak.

lokman

ÖNEMLİ NOT

Birincisi: Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15 Temmuz’daki toplantıda indirimli seyahat eden öğretmen ve 60 yaş üstü vatandaşlar ile ilgili değişiklik olmayacak, Büyükşehir minibüsçülere 15 kuruş ek ödenme yapmayacak.

İkincisi: Öğrenci bugün olduğu gibi yine 1.50 TL ödemeye devam edecek. Aradaki 30 kuruşluk farkı Büyükşehir Belediyesi subvanse ederek minibüsçülere ödeyecek.

Üçüncüsü:UKOME rakamlarına göre, 2017 yılında taşınan 47 milyon 442 bin 625 yolcunun 24 milyon 435 bin 835’i tam, 16 milyon 365 bin 890’ı öğrenci, 3 milyon 96 bin 29’u 65 yaş ve üstü, 1 milyon 657 bin 123’ü öğretmen ve 60 yaş indirim, 1 milyon 572 bin 633’ü serbest (ücretsiz).

Dördüncüsü:2017 yılında 5 nolu İzmit ve 44 nolu Alikahya minibüsçüleri kooperatife kayıtlı araçlara binen toplamöğrenci sayısı16 milyon 365 bin 890.

Beşincisi: Subvanse için 2017 Ekim ayı esas alınırken sübvanse yapılacak öğrenci sayısı 1 milyon 770 bin 552.

Altıncısı: Büyükşehir Belediyesi 5 nolu İzmit ve 44 nolu Alikahya minibüsçülerine her ay biniş başına yapılacak sübvanse miktarı 30 kuruş.

Yedincisi: Büyükşehir Belediyesi 1 milyon 770 bin 552 öğrenci adına 5 Nolu İzmit ve 44 Nolu Alikahya kooperatif minibüslerine biniş başına yapacağı 30 kuruş sonrası zarar bir ölçüde gideriliyor.

Sekizincisi: Büyükşehir Belediyesi’nin subvanse etmediği yolculardan kaynaklanan zararlarını gidermek için haziran ayında toplu taşıma ücretlerine zam yapılacak.

Dokuzuncusu; Kocaeli’nde 52 toplu taşıma kooperatifine kayıtlı 2 bin 200 minibüsten 2 kooperatif bünyesindeki 570 minibüs sahibine öğrenci biniş karşılığı 30 kuruş destek yapılıyor.

Onuncusu: Büyükşehir Belediyesi’nin sadece 2 kooperatife yapacağı subvanse, vereceği can suyundan sadece 2 kooperatif yararlanacağından diğer 50 kooperatifin tavrı ne olur o bilinmiyor.

halk-otobüsü

 

ULAŞIMA YÜZDE 10 ZAM

Lokman başkanın o gün, 5 Nolu İzmit ve 44 Nolu Alikahya kooperatif üyelerinin öğrenciden kaynaklanan mağduriyetleri Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği “can suyu” ile giderilmiş olduğunu söyledi.

2017 yılında minibüslere 250 TL tam ücret ödeyerek binen toplam 24 milyon 435 bin 835 yolcudan kaynaklanan mağduriyetlerinin sürdüğünü iddia etti.

Kooperatif başkanı Lokman Aydemir, o mağduriyetin de UKOME’nin Haziran ayında yapacağı yaklaşık yüzde 10 zam ile giderileceğine inanıyor.

Lokman başkanın söylediği gibi haziran ayında ulaşıma zam yapılırsa toplu taşıma araçlarına 2.50 TL ödeyerek binen vatandaşlar 2.75 TL ödemek zorunda kalacak.

Subvanse yapılması düşünülmeyen indirimli binişlerin de 2.00 TL’den 2.25 TL’ye çıkarılması bekleniyor.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi