21 Mayıs 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adrese teslim ‘imar değişikliği’ iddiası!

Galip Ataman

26 Ocak 2018 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Ağustos 2001 tarihinde partisini kurdu.

“Yolsuzluk, Yoksulluk, Yasaklar” (3Y) sloganı ile mücadele edeceğini söyleyerek yapılan genel ve yerel seçimlerin tamamını kazandı.

Tüm muhalefet partilerinin açık-gizli birlikte hareket etmelerine rağmen tek başına aralıksız 16 yıl iktidarda kalarak başbakan oldu, Cumhurbaşkanı seçildi.

Parti içi ve dışı, asker-sivil tüm müdahaleler karşısında dik durdu.

209 seçimlerine giderken aralarında Ankara, İstanbul, Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanlarına olduğupartisinde “metal yorgunluğu” gördüğü isimlere “Yeter, dinlenin” dedi.

Adını kullanarak iş yapmak isteyenlerin olduğunu öğrendiğinde “Unvanımı, kendi yanlışına, kendi basiretsizliğine alet etmeye kalkan hiç kimseyi affedemem. Yanlış yapanı kapıdan kovun” diyerek teşkilatları ve bürokratları uyardı.

Milletin verdiği yetkiyi kötü kullandığı, terör örgütlerine yardım ettiği iddiasıyla çok sayıda HDP’li belediye başkanı yerine kayyum atandı.

Haklarında “İmar Kanununa aykırı hareket etmek, Görevi Kötüye Kullanmak” gibi iddialar bulunan CHP’li İstanbul Ataşehir ve Beşiktaş belediye başkanları görevden uzaklaştırıldı.

2019 yılında yapılacak Yasama, Yürütme ve Yargı dahil Cumhurbaşkanlığı sisteminin oylanacağı günler yaklaşırken Sayın Recep Tayyip Erdoğan, partisini yıpratmak isteyenleri ve göz yumanları kapı önüne koymak konusunda kararlı.

 

İZMİT’İN GÜNDEMİ!

Gelelim asıl konumuz, İzmit’in gündemine.

Kocaeli Valiliği’nin güvenlik, eğitim ve sağlık alanında yaptığı ve yapacağı onlarca proje varkenkamuoyu Merkezi İş Alanı (MİA) projesi ile meşgul ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin açılışı yapılan, inşaatı devam eden, ihale aşamasında olan prestij projeleri dururken gazeteler çarşaf çarşafMİA’yı yazıyor.

AK Parti Milletvekili M. Akif Yılmaz, MİA projesinde yapılacak imar artışı imar rantını da beraberinde getirecektir” diyerek değişikliğe karşı olduğunu kamuoyu ile paylaşıyor.

Başkan Vekili, Büyükşehir ve İzmit Belediyeleri İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak kapı dolaşarak MİA projesini anlatıyor.

AK Parti il başkanı Şemsettin Ceyhan, MİA projesinde yapılmak istenen imar değişikliğini savunuyor.

Siyasiler tartışıyor, ağzı olan konuşuyor, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar yazıyor.

Ama konunun tarafları Büyükşehir Belediye Başkanı, İzmit Belediye Başkanı, real arsasını satın alan Not Gayrimenkul, Yatırım,İnşaat, Turizm Şirket yetkilileri susuyor.

Kocaelispor amigosu Rambo’nun mezar taşı dahil her konuda konuşan, açıklama yapan AK Parti İzmit ilçe başkanı konuşmuyor, gelişmeleri köşesinden takip ettiğini söylüyor.

Bu sessizlik pek hayra alamet değil.

Belli ki herkes, 30 bin metrekare ve üzeri arsası olanların yararlanmasına olanak sağlayacak Büyükşehir Belediyesi Meclisinde yapılması düşünülen değişikliği bekliyor.

Bir başka deyişle; Büyükşehir Belediye Meclisinin 15 Şubat’taki toplantısında sadece 30 bin metrekare ve üzeri arsası olanların yararlanacağı “yüzde 120 bonus” kararını görmek istiyor.

REAL-1

 

MİA DEĞİL, REAL ARSASI

MİA projesinin İzmit’in kurtuluş ve prestij projesi olduğunu geçmişte savunanlardanım.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın MİA ile ilgili anlattıklarına aynen katılıyorum.

MİA projesinin CHP’liler tarafından yargıya taşınarak geciktirilmesi sonrası bölgedeki hak sahiplerinin mağdur edildiklerini de biliyorum.

MİA projesinin en kısa zamanda yasa ve yönetmeliklere uygun olarak onaylanarak ruhsat verilmesini ve bölgenin cazibe merkezine dönüştürülmesini yıllardır savunuyorum.

Tartışılan konu; MİA’nın yaklaşık 465 hektar alanının tamamı üzerine yapılacak inşaatlar ve uygulanacak projeler değil.

Tartışılan yer MİA alanı içinde kalan 35 bin metrekarelik arsası.

Verilecek “bonus” ile real arsası üzerinde yapılması planlanan proje içinde yer alacak yapıların 3 kattan 10 kata, yüksekliğin 7 metreden 30 metreye çıkarılmak istenmesi.

İtiraz edenlerin gerekçelerine baktığımızda;

Bir; real arsasının eski ve yeni sahiplerinin “emsal artış” talepleri İzmit ve Büyükşehir Belediye Meclisleri İmar Komisyonları tarafından 2 kez “red” edilmesine rağmen şuyulandırma çalışmaları başlamışken yeniden gündeme getiriliyor olması.

İki; Bu ayrıcalığın sadece 35 bin metrekare arsası bulunan bir şirkete kullandırılması.

Üç; Verilecek “bonuslar” ile toplam kullanım alanının 42 bin metrekareden 95 bin metrekareye çıkarılması.

Dört; Yapılması düşünülen imar plan değişikliğinin MİA projesinin B1 ve B3 bölgesinin tamamında parsel bazında uygulanarak herkesin yararlanması yerine 30 bin metrekare ile sınırlandırılması.

Beş; MİA projesinde tam sona gelinmişken, kamuoyunda tartışılmadan, AK Partililer dahil milletvekillerinin büyük bölümünden kaçırılarak, basının yeterince bilgilendirilmeden kapalı kapılar arkasında konuşulması, uyarıların kulak arkası edilmesi.

Altı; Her konuda görüş bildiren Mimarlar ve Mühendis Odaları başta olmak üzere konu ile ilgili STK’lar ve Kent Konseyi üzerine ölü toprağı atılmış olması.

Yedi; Konuşması gerekenlerin değil de susması gerekenlerin konuşarak kamuoyunu yanlış yönlendirmesi.

Sekiz; Tartışılan 35 bin metre karelik 2 emsal verilen yerler varken metre 

Dokuz; Tartışma konusu real arsası için yapılacak imar değişikliğinden tek kelime etmeyenlerin herkesin sahip çıktığı, İzmit’in prestij projesi olarak kabul ettiği, cazibe merkezi MİA’yı anlatarak kafa karıştırması, bilgi kirliliği yaratması.

On; real’in arsasına bugün 1.2 emsal vermek için kapı kapı dolaşanlar dün artış başvurusu yapıldığında “red” etmek yerine keşke onaylasalardı.

 

SONUÇ;

Seymen Kavşağından başlayıp D 100 Karayolunu geçerek Kandıra Sapağına kadar uzanan Körfez ve Sanayi Mahalleleri arasında yer alan MİA projesinin İzmit’in prestij projesi olduğuna, bölgeyi cazibe merkezi yapacağına ilk günden itibaren inanarak sahiplendim.

Karşı çıkanları, gecikmesine neden olanları, yargıya taşıyanları eleştirdim.

Konunun uzman değilim, teknik adam hiç değilim.

Ama araştıran, soran, sorgulayan bir gazeteci olarak merak ettim.

Yapılmak istenen imar değişikliğinden kimin yararlanacağı da umurumda değil.

Real’in 35 dönüm arsasına özel değişiklik yapmak isteyenlerin kamuoyunda “adrese teslim imar değişikliği” algısı yaratarak arsayı alan Not Gayrimenkul, Yatırım, İnşaat, Turizm Şirket ortaklarına zarar verdiklerini anlatmak istedim.

Not Gayrimenkul, Yatırım,İnşaat, Turizm Şirketin en yetkili ortağı ile konuştum.

Real arsasını aldıkların pişman olduklarını söylemediler ama belli ki hakları olmayan bir şey istiyormuş gibi hedef gösterilmekten, tartışmaların odağına çekilmekten rahatsızlar.

Yapılmak istenen plan değişikliği ile mağduriyetlerinin giderileceğini, emsal artışının hakları olduğunu, iddia edildiği gibi rezidans yapılmayacağını, bölgeye hareket getireceklerini söyledi.

MİA projesinde değişiklik yapılsa da yapılmasa da realkarşısında yapılacak perşembe pazarı ile ikiye, üçe dörde, beşe katlanacak trafik yoğunluğunu rahatlatacak proje ve alt yapı çalışmalarına bugünden başlanmalı.

Anıtpark, Santral, Adliye, Kandıra Sapağında ki mevcut trafik yoğunluğu hayatı yaşamı felç etmeden gereği yapılmalı.

 

*******************

 

“KOCELİ SENİ ÇOK ÖZLEDİ REİS”

 

AK Parti’de yarın il gençlik kolları, Şubat ayı içinde il teşkilat seçimleri yapılacak.

Sırada 30 Mart 2019’da belediye başkan, 3 Kasım 2019’da milletvekili adaylarını belirleyecek genel merkez yöneticilerinin seçileceği olağan genel kurul seçimi var.

Yarın yapılacak İl Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresine geçmeden önce 17 yıllık AK Parti karnesine bakalım.

Kuruluşundan buyana yapılan 5 milletvekilliği, 3 belediye başkanlığı, 2 cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı, 3 Anayasa değişikliği halkoylamasında birinci parti oldu.

Çok partili döneme geçildiği 1946 yılından günümüze kadar aralıksız 16 yıl tek başına iktidarda kalarak rekor kırdı, “ezber” bozdu.

27 Nisan 2007 Türk Silahlı Kuvvetleri “e- muhtırası”, 14 Mart 2008 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının partiyi kapatma davası, 17/25 Aralık 2013 siyasi darbe girişiminde bulunulması, 15 Temmuz 2016 FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü darbe girişimine kalkışması dahil her türlü engeli demokrasi içinde kalarak aştı.

Kocaeli özeline baktığımızda, her seçimde muhalefet oylarını ikiye katlayarak yerelde de iktidar oldu.

İzmit başta olmak üzere CHP’nin kalesi olarak bilinen Kocaeli’nde belediye başkanlığı seçiminde 13-0 yaptı.

Milletvekili seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı mahcup etmedi,

halk oylamalarında hiç “hayır” demedi.

Gelelim mevcut başkan Emre Kahraman’ın tek aday olarak katılacağı il gençlik kolları 5. Olağan Kongresine.

AK Parti’nin kuruluşundan buyana neden girdiği her seçimi kazandığını, aralıksız 16 yıldır tek başına iktidarda kalmayı başardığını sevgili Emre ile konuşurken daha iyi gözlemledim.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i gençlere emanet ettiği gibi Recep Tayyip Erdoğan da demokrasiyi gençlerle taçlandırarak hep iktidar oluyor.

262 bin aktif üyesi olan Kocaeli AK Parti gençliğine olan sevgisini, muhabbetini ise Ankara ve İstanbul dışında üçüncü il olarak Kocaeli Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresine katılarak gösteriyor.

Kocaeli gençlerinin farkını ve ayrıcalığını anlatan en anlamlı tespit ise İzmit İlçe Kongresine ve Şubat ayında yapılacak il kongresinde Başbakan Binali Yıldırım katılırken il gençlik kolları konuğunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olması.

Sayın Cumhurbaşkanı durduğu yerde gittiği her yerde karşısında dur durak bilmeden tempo tutan, slogan atan, salonlara heyecan getiren, performansını örnek gösteren Kocaeli gençliğini Türkiye’ye tanıtırken, övgü ile bahsederken  “Maşallah Kocaeli” demiyor.

Kocaeli gençliği de örnek aldığı, davet edildiği her toplantıya katılarak yüksek performansla destek verdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Yine mi Kocaeli, Maşallah Kocaeli” sloganı ile cevap veriyor.

Toplantılarda, mitinglerde, kongrelerde en çok kullandıkları slogan ise “Kocaeli Her Zamanki Yerinde”.

emre

 

HER ŞEY REİS İÇİN

Sevgili Emre ile kongreye davet etmek için gazeteye geldiğinde sohbet etme olanağı buldum.

Duruşu, heyecanı ve oturup kalkması ile genç arkadaşlarına örnek olan Emre Kahraman’ın anlattığı, “Kocaeli Seni Çok Özledi Reis” pankart öyküsünü sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Tarih; 21 Mayıs 2017.

Yer; AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresinin yapıldığı salon.

Bundan sonrasını Emre’den dinleyelim; “Sayın Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilmesiyle genel başkanlıktan ayrılmak zorunda kalmıştı. Anayasa’da yapılan değişikliğin ardından 998 gün sonra genel başkanlığı Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’dan devir aldığı olağanüstü büyük genel kurula davet edildik. Kongre Salonunda Sayın Cumhurbaşkanımız konuşurken açmak üzer üzerinde ‘Kocaeli, Seni Özledi Reis” yazılı 200 metre genişlikte bir pankart hazırladık. Kongre salonuna pankart sokmanın yasak olduğunu bildiğimizden 200 metrelik pankartı arkadaşlarımızın vücuduna sararak salona soktuk. Sayın Cumhurbaşkanımız  konuşurken tempo tutarak açtığımız pankart Sayın Cumhurbaşkanımız dahil salonda bulunan, televizyonları başında bizleri izleyen herkesin dikatini çekti. Ve Sayın Cumhurbaşkanımız bizde “Maşallah Kocaeli’ diyerek cevap verdi.”

CHP’de bırakın gençlik kongresini il kongresine genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu katılmazken, AK Parti Gençlik Kongresine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyorsa AK Parti’nin neden aralıksız tek başına 16 yıl iktidarda olduğunun sorusunun cevabını başka yerde aramaya gerek yok.

AFİŞ

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem