20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Sağlık Olsun

Sağlık Olsun

bizimyakagazetesi@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Migrenle başa çıkmanın yolları

Sağlık Olsun

26 Ocak 2018 tarihli yazısı

aşa

Tarihi binlerce yıl önceye dayanan, Dünya’da yaklaşık 240 milyon insanı etkileyen, geldi mi saatlerce hatta günlerce gitmeyen migren hastalığını VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Ağca anlatıyor.

 

4-72 saat süren baş ağrılarıyla günlük hayatı tamamen etkileyen bu hastalık, dayanılmaz bir hal alarak tüm gününüzü zorlaştırmak için yeterlidir. Migren atakları başladığı zaman mide bulantılarıyla birlikte hemen kendinizi karanlık, sessiz bir yere atmak istersiniz. Dayanılmaz bu baş ağrısından kurtulmak için tek çare belki de uyumaktır. Oysaki migren atakları başlamadan önce önlem alabilir ve bu atakların sayısını, şiddetini azaltabilirsiniz.

 

Peki, dayanılmaz baş ağrıları başlamadan önce neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Bazı besinlerde bulunan kimyasallar sinir yollarını etkileyerek baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle migren atakları başlamadan önce bu kimyasalların hangi besinlerde bulunduğunu bilerek ve bu besinlerin tüketimini azaltarak migren ataklarından kurtulabilirsiniz.

 

Migreni tetikleyen besinler nelerdir?

1.Peynir: Peynirde bulunan tiramin migreni tetikleyen mekanizmalarda yer almaktadır. Özellikle cheddar ve sert peynirler yüksek tiramin içerir, bu tür peynirlere mutlaka dikkat edilmeli!

2. Kafein: Çay, kahve, çikolata ve kolada bulunan kafeini fazla tüketmek şiddetli ve zonklayıcı baş ağrılarına neden olur.

3. Alkol: Kırmızı şarap ve diğer şarap türleri başta olmak üzere tüm alkoller migreni ciddi oranda tetikler.

4. Çikolata: Teobromin, kafein gibi maddeleri içermesi nedeniyle migren tetikleyici besinler arasında ilk sıralarda yer alan çikolatanın, bireysel olarak tüketim sıklığı ve migren ataklarına olan etkisi takip edilerek sınırlandırılması gerekir.

5. Salam, sosis, sucuk: İşlenmiş etlerde bulunan maddeler (nitrit-nitrat), migren ataklarını şiddetlendirebilir. İşlenmiş et ürünlerinin hem sağlık hem de migren atakları için tüketiminin azaltılması çok önemlidir.

6. Katkı maddeleri: Başta hazır çorbalar, bulyonlar olmak üzere tüm gıda boyası içeren ve işlenmiş-paketlenmiş ürünler, migren ataklarına neden olabilir. Alışveriş listeleri hazırlanırken bu ürünlere dikkat!

Aç kalmayın! Öğün atladığınızda kan şekerinizin düşmesi, migreni başlatmak için yeterlidir.  Uzun süre aç kalmak yerine daha sık ve azar azar yemek yiyerek,  günlük 2,5 su içerek, migren tetikleyici besinlere olan duyarlılığınızı gözlemleyip bu besinleri sınırlandırarak siz de artık migren ataklarını azaltmayı başarabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi