24 Mart 2019 Pazar
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Okul ve derslik yapımında Kocaeli, şantiyeye dönecek

Galip Ataman

24 Ocak 2018 tarihli yazısı

Milli eğitimde eğitim öğretimin yanı sıra her alanda güzel işler yapılıyor, ödüllük projelere imza atılıyor.

Öğretmenlerin motivasyonunu arttıran, okul müdürlerine özgüven kazandıran hizmet içi eğitimtoplantıları yapılıyor.

İl milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik 7/24 sahada dolaşıyor, okullarda öğretmenler ile sohbet ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “2019’da tüm okullarda tekli eğitime geçeceğiz” açıklamasının ardından derslik açığını kapatmak Ankara’da balanşığın, Kocaeli’nde hayırsever iş adamlarının kapısını çalıyor.

Her kademede okullaşma oranlarının Türkiye ortalamasının üstüne çıkması, eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının yükselmesi nutuk atmakla, geçmişte yapılanları yok saymakla olmuyor.

Önceki yıllarda kurumlararası diyalog, okul ve derslik sayısını arttırmak için alınan önlemler, öğretmen açığının giderilmesi için siyasilerin desteği dahil kararlı ve istikrarlı atılan adımlar Kocaeli’yi bu noktaya getirdi.

download

Bugün Kocaeli’nde her yerde “eğitim” konuşuluyorsa, öğrencilerin bireysel başarısının yerini kurumsal başarı alıyorsa en büyük pay il milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibinindir.

Rasim hocanın performansını anlatırken, “Eğitimde güzel işler oluyor” derken abartmıyorum.

Anaokulundan üniversiteye kadar soran, sorgulayan, araştıran, üreten ve yeni buluşlar yapabilen bir gençlik yetiştirmek için alınan, hayata geçirilen projelerden bahsediyorum.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, “2019’a kadar tüm okullarda ikili eğitime son verilecek, tam gün eğitime geçilecek” açıklaması ile okul ve derslik seferberliği başlatıldı.

Geriye dönüp baktığımızda; 2003 yılından buyana Kocaeli’nde 3 bin 500’ü Vali Erdal Ata, 6 bin 500’ü Vali Ercan Topaca, 2 bini Vali Hasan Basri Güzeloğlu

döneminde olmak üzere toplam 12 bin derslik yapıldı.

Vali Hüseyin Aksoy’un göreve başladığı 29 Haziran 2017’den buyana İzmit’te 4, Derince’de 3, Körfez’de 6, Kartepe’de 4, Karamürsel’de 4, Kandıra’da 2, Gölcük’te 1, Gebze’de 3, Çayırova’da 5, Darıca’da 3, Dilovası’nda 2 olmak üzere toplam 37 anaokulu inşaatları bitti.

Milli eğitim bütçesinden 13 milyon lira harcananarak tamamlanan 169 dersliğin ikinci yarılda açılması ve öğrenci alınması bekleniyor.

2017 yılında 300 derslikli 32 ilk, orta, lise bina inşaatları ile Kocaeli şantiyeye dönerken büyük bölümünde eğitim-öğretim yapılıyor.

Kocaeli’nde 2019 yılında tüm eğitim kurumlarında tekli eğitime geçmek için içinde bulunduğumuz 2018 yılında 836 derslikli 32 okul yapılacak.

Birinci etapta 530 derslikli 21, ikinci etapta 303 derslikli 11 okul inşaatı için toplam 174 milyon lira harcanacak.

785c9ff9-ebd7-4301-b961-a980bd3a2ed1

Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, 2019 yılında tüm okullardatekli ya da tam gün eğitime geçmek için yoğun çaba harcarken bir zamanlar okul yapmak için yarışan hayırsever sanayici ve iş adamlarının isteksiz olması dikkat çekiyor.

SONUÇ; 2017 yılında başlayan, devam eden ve tamamlanan okul, derslik inşaatlarına baktığımızda;

2017 yılında tamamlanan, 2018 yılına sarkan, milli eğitim bakanlığı bütçesinden 356 milyon TL ayrıldı.

2018 yılında programa alınan derslik, okulk ve ödenek rakamlarına baktığımızda 2019’a kadar bin 834 derslik içinb 356 milyon para harcanacak.

 

 

*******************

ASELSAN ÖDÜLÜNÜ

GTÜ REKTÖRÜ ALDI

 

Ankara Sanayi Odası (ASO),kuruluşunun 54. yılında 54 şirkete ödül verdi.

Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende,ödülleri şirket temsilcilerineCunhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Bilgiyi, güce ve güvene dönüştüren kuruluş ASELSAN’ın “İhracat ve Yaratılan Katma Değer” ödülünü yönetim kurulu üyesi GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün aldı.

ASO’nun “Marifet İltifata Tabidir” diyerek geleneksel hale getirdiği ve her yıl düzenlediği ödül törenini birkaç yönüyle önemsiyorum.

Birincisi;Ödüle layık görülen şirkertler arasında yer alan ASELSAN’ın9 kişiden oluşan yönetim kurulunda tanıdık iki isim var.

İkincisi; Küresekl pazarda yarattığı değerler ile sürdürülebilir büyümesiniğ koruyan, rekabet gücüile tercih edilen, stratejik bir ortak gibi güven duyulan ASELSAN yönetiminde bir dönem Kocaeli Valiliği yapane halen Ankara Valisi olan Ercan Topaca ile Gebze Teknik Üniversitesi’nin başarılı rektörüProf. Dr. Haluk Görgün görev yapıyor.

Üçüncüsü;Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyaçlarınnın milli ve yerli imkanlarla karşılanması için 1975 yılında kurulan ASELSAN’a verilen  “İhracat ve Yaratılan Katma Değer” ödülünüGTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün aldı.

IMG-20180123-WA0001

Dördüncüsü; ASO’nun kuruluşunun 54. yılında düzenlenen ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği mesajlar.

Beşincisi; Erdoğan’ın o konuşmasında, “Güvenlik güçlerimiz yakın tarihimizin en büyük mücadelelerinden birini yürütüyor. Milli birliğimizi, toprak bütünlüğümüzü alenen tehdit eden terör koridoruna ilk hançeri Fırat Kalkanı Harekatıyla vurmuştuk” cümlesi.

Altıncısı;Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili, “Bugünlerde tüm dünya gündeminde ilk sırada yer alan tarihi bir operasyonu hamdolsun, inşallah başarıyla yürütürken bunun ekonomimize en küçük olumsuz yansıması olmayacaktır” açıklaması.

Yedincisi; Türkiye’nin ekonomisinin zayıfladığını, demokrasiden saptığını iddia edenlere seslenirken, “Herkes, Türkiye'nin güvenlik konusundaki hassasiyetleri için, demokrasisinden taviz vermediği gibi ekonomisini de aynı titizlikle koruma iradesine sahip bir ülke olduğunu biliyor” sözleri.

Sekizincisi; İş adamlarından daha fazla gayret, daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, daha fazla ihracat, daha fazla atılım beklediğini ifade ederken, Ülkesini seven, milletine aşkla, sevgiyle, samimiyetle hizmet eden, 2023 hedeflerimize gönülden bağlı, kendi geleceğini, devletinin geleceğinden ayrı görmeyen iş adamlarımızla birlikte inşallah daha nice zaferlere birlikte yürüyeceğiz. Milletler, ihtiyaçları olduğu dönemlerde kendileri için fedakarlık yapanları, en ön safta mücadele edenleri asla unutmaz” demesi.

 

*****************  

ARHAN, BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

4. SINIFLAR ‘BİRİNCİSİ’ OLDU

 

Türkan Dereli İlkokul 2/F sınıf öğrencisi sevgili torunlarım Galip Utkan ve Hüseyin Utku Oğuz’un karne dağıtım törenlerine katılmış, iyi tatiller dilemiştim.

IMG-20180123-WA0004

Bugün diğer torunlar;Arhan Fidan, Mert Özkan ve Ada Bayoğlu’nu yazacağım.

Bahçeşehir Koleji 4/D öğrencisi Aslı Tufan ve Orhan Fidan’ın oğlu Arhan Fidan adı, ilk yarıdaki başarısı ve performansı ile Kocaeli’ndeki 83 öğrenci arasında okul birinciliği panosuna yazıldı.

Bahçeşehir Kolejinin dördüncü sınıflarında okuyan toplam 3 bin 550 öğrenci sıralamasında ise Türkiye 26’ncısı oldu.

IMG-20180123-WA0003

Sevgili Arhan’ı ve başarısında büyük payı olan öğretmeni Berrin Akcal’ı kutluyorum.

Aynur-Emrah Özkan çiftinin biricik çocuğu Mert de karnesini Bahçeşehir Koleji’nde aldı.

Yüksek özgüveni ve sosyal çalışmalardaki başarıları ile dikkat çeken 2/A sınıf öğrencisi Mert, karnesini öğretmeni Sebiha Demir’den alırken her zamanki gibi heyecanlı, takdirname alması nedeniyle mutlu idi.

Tatili fazlasıyla hak eden Mert’i tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Gelelim; Özleyiş-Burak Bayoğlu’nun cici kızları Bahçeşehir Koleji Anaokulu öğrencisi Ada’ya.

Bir çocuk bu kadar mı sevimli, bu kadar mı naif, bu kadar mı zarif, bu kadar mı kibar, bu kadar mı sakin, bu kadar mı cana yakın olur.

Okul müdürü Mahmut Kalcı, sınıf ve İngilizce öğretmenleri Ebru Bahadır, Jhanalle Lewis, Türkçe öğretmeni Ayşe Karagöz ile yardımcı öğretmen Filiz Sözer’i çok seven Ada’yı Allah nazarfan korusun.

Sanatçı ruhlu Ada, okuldaki uyumlu davranışlarının yanında geçen sene küçük yaşına rağmen devam ettiği özel bir resim sanat atölyesinde yaptığı resimleri sergileyerek dikkat çekmiş, herkesin takdirini kazanmıştı.

IMG-20180123-WA0005

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi