20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Sağlık Olsun

Sağlık Olsun

bizimyakagazetesi@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Havalar soğudu yüz felcine dikkat!

Sağlık Olsun

24 Ocak 2018 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıklarından Yrd. Doç. Dr. Fatih Mutlu yüz felcinin sebepleri ve tedavisiyle ilgili açıklama yaptı. Mutlu, yaşlıların, diyabetik ve kronik hastalığı olanlar ile gebelerin yüz felcine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu vurguladı.

 

En Sık Rastlanan Neden Kulakta İltihaplanma

Soğuk havanın tahribi ile virüslerin ödeme yol açabildiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Fatih Mutlu, “Soğuk, kulağın arkasındaki kemiğin içinde bir sıvı birikmesine sebep olur. Sinirler kulağın arkasındaki kemik kanalının içerisinde ilerlerken virüs de içeri yerleşir. Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi veya soğuktan etkilenme durumunda virüs aktif hale geçerek ödeme sebep olur. Ödeme bağlı olarak sinir sıkışması gerçekleşir. Yüz sinirinin etrafında ödem veya enflamasyon olması sonucunda da yüz felci oluşur” ifadelerini kullandı.

 

Araçta Cam Açık Seyahat Edilmemeli ve Rüzgardan Korunulmalı

Virüsün aktivasyonunu engelleyecek koşullardan bazılarının soğuk havayla direk karşılaşma ve rüzgar hızı olduğunu söyleyen Mutlu, “Şiddetli rüzgara maruz kalmamaya ve rüzgarlı havada korunaklı bir şekilde dışarı çıkmaya özen gösterilmeli. Araçta cam açıkken seyahat etmek yüz felcine zemin hazırlayabilir. Bununla birlikte yüz felciyle karşılaşan hastalarda ilk belirti his kaybıyla oluyor ancak bunu önemsemeyip yüzündeki şekil bozukluğu ile gelen hastalarda var. Ağızda sarkma, göz kapağını kapatamama ve kaşını kaldıramama gibi bulgularla da karşılaşabiliyoruz” dedi.

 

Hastalığın Sürecine Göre Farklı Tedavi Yöntemleri Uygulanıyor

Yüz felci tedavisinde erken tanının önemine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Fatih Mutlu, “Yüz felci ileri düzeyde değilse hastalığı takip edebiliyoruz. Özellikle kullanacağımız ilaçların ciddi yan etkilerinin oluşacağını düşündüğümüz hastalarda bu durum geçerli. Diğer hastalarda ise en güncel ve kabul edilen Steroid tedavisi mümkün. Steroid tedavisinin yan etkileri olmakla birlikte iyileşmeyi en iyi düzeyde sağlıyor. Tedavinin egzersiz - fizyoterapiyle desteklenmesi iyileşmeyi hızlandırırken kalıcı hasar olasılığını azaltıyor. Fakat bu tedaviye direnç oluşursa hastanın ameliyat seçeneği de var.” ifadelerini kullandı.

Haber: Yağmur Kara 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi