16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkandan minibüsçülere ‘Can Suyu’ olacak projeler

Galip Ataman

22 Ocak 2018 tarihli yazısı

Kocaeli’nde yaşayan vatandaşlar,“Yaşadığınız kentte en önemli sorun nedir?”sorusuna her dönem, “trafik, ulaşım ve otopark”cevabını vermiştir.

“Trafikte ve ulaşımdavatandaşı ve sürücüsü en çok mağdur edilen ilçe hangisidir?” sorusuna verilen cevap, yol fakiri“İzmit”dir.

Vatandaşların en çok şikayet ettiği esnaf sıralamasına baktığımızda ilk sırada, araçlarını yenilemeyen, engelli rampası yasasına uymayan, kural tanımayan özel halk otobüsleri sürücüleri gelir.

Sorunlar ve sıkıntılar devam ederken “Tramvaya harcanan para haramdır” diyen, konforlu, güvenli, seri, doğalgazlı otobüs alımına karşı çıkansorumsuz oda ve kooperatif başkanlarının Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun sabrını test etmeye kalkması ise işin tuzu biberi olmuştur.

Yaz kış, sıcak soğuk, yağmur kar, çamur toz demeden 7/24 çalışan özel halk otobüsleri sahiplerinin yaşadıkları sorunları ve sıkıntıları en iyi bilenlerdenim.

Özel halk otobüsleri kooperatiflerinin akaryakıt ve lastik satış istasyonu dahil hayata geçirecekleri projelerin masraflarını azaltacağını söyleyen benim.

Kocaeli genelinde tüm kooperatiflerin tek çatı altında birleşmesini, havuz sistemine geçilmesini, kısa mesafe ve aktarmalı uygulamasının başlamasını, kooperatif araçlarının Ulaşım Park’a kiralanmasını isteyen benim.

65 yaş başta olmak üzere yolculara kaba tavırlarını eleştirdiğim gibi haklı oldukları konularda sahip çıkan benim.

Özel halk otobüs sahipleri ve bağlı oldukları kooperatif yöneticilerinin bildik alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerektiğini yazan benim.

5 Nolu kooperatif yöneticilerini eleştirirken son günlerdearaç sahiplerine nefes aldıracak projeler üzerinde çalıştıklarını görmezden gelmek haksızlık olur.

Hafta sonu 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Lokman Aydemir ile Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin devlet sırrı gibi sakladığı o projelerin detaylarını konuştuk.

Kooperatif üyelerine“can suyu” olacak o projelere göz atmadan önce Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin 11 Temmuz 2017’de aldığı ve 1 Ağustos 2017 tarihinde uyguladığı ücret tarifesini hatırlayalım;

Tam ücret 2.30 TL’den 2.50 TL’ye, indirimli ve öğretmen ücreti 1.80 TL’den 2.00 TL’ye yükseltildi.

11 Temmuz 2017’de 1.30 TL’den 1.50 TL’ye yükseltilen öğrenci biletine zam yapılmadı 1.50 TL’de sabit kaldı.

Otogar-Sekapark arasında çalışan tramvay tarifesi ise tam 1.50 TL,indirimli ve öğretmen 1.25 TL, öğrenci 1.00 TL olarak belirlendi.

LOKMAN-AYDEMİR

 

30 KURUŞ ÖĞRENCİ DESTEĞİ

Başkan Aydemir’in ilk projesi; Büyükşehir Belediyesinin 5 nolu kooperatif araçlarına her biniş için öğrencilere 30 kuruş, öğretmenlere 15 kuruş sübvanse yapması ile ilgili.

Her nedense Büyükşehir Belediyesi meclisinin 11 Ocak’ta yapılan 2018 yılının ilk toplantısında görüşülen gündemin 111. maddesiile biz gazeteciler dahil kimse ilgilenmedi.

Kooperatif yönetiminin hazırladığı ve meclis tarafından komisyona havale edilen teklife göre, toplu taşıma dairesi başkanlığının öğrencilerin masraflarının belirli bir oranı belediyece karşılanacak.

Gözlerden kaçan o maddeyi, 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Lokman Aydemir’e sordum.

İşte lokman başkanın cevabı, “Hocam, sizin de bildiğiniz gibi toplu taşımada son zam kararı11 Temmuz 2017’de alındı ve 1 Ağustos 2017’de uygulandı. Hatırlarsanız o tarihte öğrenci biletine zam yapılmadığı gibi 2 yıldır aynı ücretle seyahat ediyorlar. Şoför esnafı mağdur edildi. İstanbul, Ankara ve Kayseri’de uygulanan Büyükşehir Belediye Meclis kararının Kocaeli’nde de uygulanması için bir çalışma başlattık. Hazırladığımızteklifi UKOME Başkanlığına sunduk. UKOME’de Ocak ayı meclis gündemine aldı. Yapılan görüşme sonunda komisyona havale edildi. Komisyonun hazırlayacağı raporun Şubat ayı meclisinde görüşülmesini, kabul edilerek Mart ayında uygulanmasını bekliyoruz.”

5. Nolu kooperatif başkanı Lokman Aydemir hazırladıkları teklifin içeriğini anlatırken, “Teklifimizde, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi yasasının 7. Maddesinin f bendinin verdiği yetki kullanılırken, üyelerimizin mağduriyetinin giderilmesi için Büyükşehir Belediyesinden biniş başına öğrencide 30 kuruş, öğretmen ve indirimli seyahat edenlerde 15 kuruş sübvanse etmesini istedik” dedi.

Uygulama şimdilik paralı binişlerin yasaklandığı5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi üyelerini kapsıyor.

2017 yılında taşınan 47 milyon 442 bin 625 yolcunun 24 milyon 435 bin 835’i tam, 16 milyon 365 bin 890’ı öğrenci, 3 milyon 96 bin 29’u 65 yaş ve üstü, 1 milyon 657 bin 123’ü öğretmen ve 60 yaş indirim, 1 milyon 572 bin 633’ü serbest (ücretsiz).

halk-otobüsü

 

TRAFİK RAHATLAYACAK

LokmanBaşkanüzerinde çalıştığı 5 nolu İzmit, 55 nolu Alikahya kooperatifleri ile Ulaşım Park ve Akçaray tramvayın ortak olduğu projede oldukça önemli mesafe aldıklarını söyledi.

Projeye göre, 5 ve 55 nolu kooperatiflerin Ekim 2017 biniş verileri baz alınarak kooperatif üyelerine sözleşme süresince güncelleme yapmadan yaklaşık bir milyon TL civarında sabit ücret ödenecek.

Tramvayın ve Ulaşım Park AŞ araçlarının taşıyacağı yolcu sayısındaki artış 5 ve 55 nolu kooperaif üyelerinin alacağı yaklaşık 1.5 milyon TL’yi etkilenmeyecek.

5 nolu kooperatifte 520 araç yerine 390, 55 nolu kooperatifte 50 araç yerine 38 araç trafiğe çıkacak.

Bir başka deyişle toplamda 570 araç yerine 428 araç trafikte olacak ve araç sahipleri yüzde 25 daha az kilometre yapacak.

Toplu taşıma araç hatlarının kısaltılarak güzergahı Plajyoluna kadar uzatılacak tramvaya entegre hale getirilmesi sonrası araçların yüzde 25’i çalışmayacağından kent içi trafik nefes alacak.

En önemlisi de konforlu, güvenli, seri tramvay ve Ulaşım Park araçları ile yaşanan haksız rekabet ortadan kalkacak, özel halk otobüs sahipleri mağduriyeti sona erecek.

İlk kez karşılaştığım 5 Nolu kooperatif başkanı Lokman Aydemir bende; Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu çalışan, ürettiği projelerle üyelerinin haklarını koruyan, özgüveni yüksek, araç sahiplerinin maliyetlerini düşürmek konusunda kararlı bir başkan izlenimi verdi.

5 nolu kooperatif üyelerinin cebine Lokman Başkan sayesinde 65 yaş yolcular için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ödediği 750 TL dışında her ay yaklaşık 2.5-3 bin TLpara girecek.

Öğrenci binişlerinde 30, indirimlibinişlerde 15 kuruşluk Büyükşehir sübvansiyonunun ardından Haziran ayında tam bilet ücretine yapılması beklenen yüzde 10’luk atış minibüsçü esnafına can suyu olacaktır.

Üniversite mezunu olan, muhasebecilik yapan Başkan Aydemir’in kısa mesafe, aktarmalı seyahat, minibüsçülerin maliyetini düşürecek projeler ve kırmızı dolmuşlar ile görüşlerini önümüzdeki günlerde paylaşmak istiyorum.

 

***************

PROF. DR. BAKİ KOMSUĞLU,

KIZLARI AYŞEGÜL VE İPEK 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu dekanı, Umuttepe Yerleşkesi mimarı, saygın bir bilim insanı Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Tarih; 23 Ocak 2008 tarihinde vefat etti.

Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu, Doç. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt’un babaları, Ela,Mehmet Ergin ve Uğur Baki’nin dedeleri, Ahmet ve Umut’un kayın pederi Baki hocam 10 yıl önce aramızdan ayrıldı.

BAKİ-KOMSUOĞLU

Değerli dostum Baki Komsuoğlu ile hayatta iken sık sık bir araya gelir üniversiteleri, Kocaeli ve Türkiye’yı konuşurduk.

Yapacak daha çok işi varken zamansız bırakıp gittiği tarihten buyana doğum (1 Nisan) ve ölüm (23 Ocak) tarihlerinde senede iki kez köşeme konuk ediyor, özlem ve rahmetle anıyorum.

Sevgili hocam; 10 yılda dünyada, Türkiye’de, Kocaeli’nde, saçlarını ağarttığın üniversitende önemli değişiklikler oldu.

Bugün, hüzünlenmek yerine hepimizi gururlandıran kızların Ayşegül ve İpek’in başarılarını yazacağım.

Babalarının yolunda yürürken üstlendikleri sorumlulukların bilincinde taşıdıkları bayrağı her alanda yukarılara çıkarmak için özverili çalışmalarından bahsedeceğim.

Büyük kızın Ayşegül, 2002 yılından buyana hocalık yaptığı, 2010 yılında dekan yardımcılığına atandığı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dekan oldu.

Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu, Siyasal Hayat ve Kurumlar, Siyaset Sosyolojisi, Türk Siyasal Hayatı konularında sürdürdüğü akademik çalışmalarındaki başarısını dekanlık koltuğuna oturarak taçlandırdı.

AYŞEGÜL-KOMSUOĞLU

Küçük kızın İpek, performansı ve bilimsel çalışmalarında sınıf atladı ve yurt dışında takip edilmeye başladı.

Doç. Dr. İpek Komsuoğlu Yeşilyurt, KOÜ Tıp Fakültesi ile ABD Harvard Chan Shcool arasındaki değişim programına katkısı nedeniyle Harvard Üniversitesi tarafından ödüllendirildi.

KOÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olan İpek hoca, “Safety and Interactions of Direct Oral Anticoagulants with Antiarrrhythmic Drugs” konulu makalesini hazırlarken Basel Üniversitesinde çok kapsamlı bir yere sahip pharmacenterin başkanı ve dünya çapında araştırmacı olarak tanınanProf. Dr. Christoph R. Meierile çalıştı.

Dünya çapında kardiyolog olan Prof. Dr. Beat Schaerden de destek alan İpek Komsuoğlu’nunYeni nesil kan sulandırıcı ilaçların ritm bozukluğu ilaçları ile etkileşimi ve güvenli kullanımını” içerenmakalesi ile ilgili haber, Pharmacy Choice haber sitesinde yayınlandı. 

Baki hocam; torunlarından Ela Çıtıpıtıoğlu,İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Beylerbeyi Ortaokulu 5. Sınıfa gidiyor.

İPEK-KOMSUOĞLU

Ela, okul içinde ve dışında arkadaşlarına, çevresine örnek davranışları, derslerindeki üstün başarısı nedeniyle öğretmenleri ve okul müdürü tarafından “Takdirname” ile ödüllendirildi.

Göremediğin, saçlarını okşayıp sevemediğin dünya tatlısı diğer torunların 5 yaşındalar.

Mehmet Ergin Çıtıpıtıoğlu İTÜ’nün, Uğur Baki Yeşilyurt Seymen kreşine gidiyor.

Damatların Ahmet Çıtıpıtıoğlu ve Umut Yeşilyurt bildiğin çalışıyorlar.

Bu yıl da bu kadar sevgili kardeşim, ruhun şad olsun!

 

 

 

*****************

TORUNLAR KARNE ALDI 

Kocaeli’nde yaklaşık 400 bin ana, ilk, ortaokul ve lise öğrencisi Cuma günü birinci yarı yık karnelerini alarak 15 günlük tatile çıktı.

Bu sene karne dağıtım törenine, torunlar Galip Utkan ve Hüseyin Utku’nun okulu Türkan Dereli İlkokulunda katıldım.

2/F sınıf öğretmeni Aynur Erdoğan başarı dilekleri ile karneleri dağıtırken, İkizler Galip ve Hüseyin Oğuz’un karne heyecanını anne Hülya, baba Muzaffer  ile paylaştık.

Galip ve Hüseyin başta olmak üzere tüm öğrencilere ve öğretmenlere iyi tatiller diliyorum.

KARNE

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem