20 Nisan 2019 Cumartesi
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ulaşım sorunu bitmedi

Ebru Maral Minareci

20 Ocak 2018 tarihli yazısı

Gün geçtikçe İzmit trafiği daha da sorunlu hale geliyor.

Geçtiğimiz günlerde bir yazımda daha bahsettiğim ve hala aynı fikirde olduğum tramvayın trafiğe katılması fikir olarak çok güzel ancak uygulama olarak yanlıştı.

Nedeni çok basit.Bizim çarşı içi ve devamında Yahya Kaptan'a kadar olan güzergah zaten şehir içi trafiğinin en yoğun olduğu bölge.

Şehir içi otobüslerini Fevziye cami istikametinden alıp endüstri meslek lisesi tarafından tekrar içeri katarak oluşturulan güzergah sistemi özellikle çocuk ve yaşlılar için büyük sorun oldu ve olmaya da devam ediyor.

Kendi aracı ile işe gidip gelenler,okul servisleri bölgede ki sıkışıklığı daha da arttırıyor.

Bir de tramvay girdi şehir içine.Üstelik gidiş-dönüş yolu belirli bir bölge dahilinde olduğu için pek çok kişiye hizmet veremiyor.Bana göre ve de diğer ülkelere göre tramvay şehrin altından ilerlemeliydi.

Alt yapı buna müsait olur olmaz orasını ben bilemem.

Keza metro yapılabilirdi yine şehrin altından giden.Böylece mevcut güzergah etkilenmeden yolcu sayısının bir bölümü de yer altında yolculuk yaparak en azından bir süreliğine rahatlama sağlanabilirdi.

Şehrimizde neredeyse 2 milyon insan var.

Kadın erkek herkeste artık otomobil var.

Yollar malum.

Buna rağmen her kes kendi aracını trafiğe sokarak bu yoğunluğu artırıyor.Son 3-4 yıldır trafiğe çıkıp bir yere gitmek zulüm olmaya başladı.

Özellikle iş ve okul başlama ve çıkış saatleri son derece yoğun trafik İstanbul'un o meşhur trafiğini aratmamaya başladı.

Avrupa gibi bisikletli sisteme,Çin gibi özel araç yerine toplu taşıma kullanma yoğun trafik sorununa çözüm olabilir.Bir de ulaşımı yer altına da taşımak oldukça rahatlatacaktır diye düşünüyorum ben.
Tabi maliyeti,alt yapısı vs. uzmanların oturup karar vereceği bir konudur.
Ama gerçek olan bir şey var ki o da tramvay bu şehrin trafiğini çözemedi.
Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi