23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yerli ve Milli..!

Mustafa Kalabalık

20 Ocak 2018 tarihli yazısı

Beğenmediklerini, kabullenmediklerini ötekileştirmenin en kestirme yolu; “beğenmiyorsan terk et!” demek.

 

Sahiplenmenin cüretkâr bir sözlü örneği..

 

Tıpkı “vatanseverlik” ve “vatan hainliği” yaftası gibi…!

 

Birçokları bu tehditkâr sözleri kullanmasına rağmen, kamuoyuna mal olmuş ve özellikle de siyasi lider pozisyonlarında kendilerine yer edinenlerin kullanması çok daha farklı ve vahim sonuçlara sebep olabiliyor…

 

İlk kez duymuyoruz bu tür dışlama, kovma, ötekileştirme sözlerini.

 

Mesela eski Cumhurbaşkanlarımızdan merhum Süleyman Demirel, yıllar önce bir televizyon programında, “sizin türban sorunu için çözümünüz ne?” sorusuna; “Arabistan'a gitsinler” yanıtını vermişti…!

 

Mesela daha birkaç yıl önce dönemim başbakanı sayın Erdoğan’ın; “tek devlet, tek millet, tek vatanı istemeyen gitsin” sözleri ‘ya sev ya terk et’ olarak algılanmış ve MHP lideri Bahçeli ile sözlü bir çatışmaya dönüşmüştü..

 

“Ya sev, ya terk et..”

 

* *

 

Şimdi de başka ifadelerle, aşırı ve hadsiz bir sahiplenmeyle itaat bekleniyor toplumdan..

 

Hâlbuki ‘itaatsizlik için de, bir insanın yalnızlığa, yanılgıya ve suça yönelik cesaretinin olması gerekir. Ama cesaret de yeterli değildir. Cesaretin kapasitesi de bir insanın gelişim düzeyine bağlıdır. Bir güce karşı direnip, ona “hayır” diyebilme cesareti, ancak birey olma gelişimini tü­müyle tamamlamış bir kişi olarak ortaya çıkmış, kendisi adına düşünebilme ve düşündüklerini söyleyebilme yetisine sahip olabilmişse olanaklıdır.

 

Bir insan, güce karşı hayır demeyi öğrenip itaatsiz davranarak özgür olabilir ancak. Ama özgürlük için yalnızca itaatsizlik kapasitesi değil, itaatsizlik kapasitesi için de özgürlük önkoşuldur.

 

Eğer kişi özgürlükten korkuyorsa, ne hayır demeye cüret edebilir ne de itaatsiz davranmaya cesaret edebilir. İşin doğrusu özgürlük ve itaatsizlik kapasitesi ayrıştırılamaz…’

 

* *

 

Her insanın sevgi anlayışı da, hayat ve vatan doğrusu da farklı olabilmektedir…

 

Birilerinin “hizmet” diyerek yaptığı eserleri(!), diğerleri “müsriflik” olarak görebilir..

 

Birilerinin yenilik diyerek yaptığı işler, diğerleri için gecikmiş, geciktirilmiş ve olağan haklar olarak da görülebilir..

 

Birilerinin “küllerinden doğdu” demesine rağmen, diğerleri de toplumu çamura batırılmış olarak görebiliyor..

 

Kelimelerle ve ağzıyla “milli” ve “yerli” olduğunu söylemesi, kişinin “milli” ve “yerli” olduğunu göstermiyor…!

 

Kimilerine “nerelisin” dediğinde aldığın cevap olarak, memleket saydığı şehri söylemek yerine, eğer ırklarını, “Türk’lükten ziyade “Çerkez’im”, “Gürcü’yüm”, “Boşnak’ım”, “Karadenizli’yim”, “Laz’ım”, “Arap’ım” oluyorsa, yerli olduklarına da milli olduklarına da söyleyecek söz bulamıyorum…

 

Geçen hafta Hrant Dink’in ölümünün yıldönümüydü mesela. Daha doğrusu öldürülüşünün…

 

Dink’in öldürülmesinden sonra eşi Rakel Dink’in bir televizyon röportajında sorulan; “ülkemizi terk etmeyi düşünüyor musunuz? sorusuna, “bu ülke nereden sizin oluyor! Biz yedi yüz yıllık Malatya’lıyız,  Osmanlı’yız..” sözlerini hatırladım..

 

Hatırladım çünkü ötekileştirme giderek sertleşiyor..

 

Kutuplaştırma bilerek keskinleştiriliyor..

 

Gerçek bir milli ve yerlilik aidiyeti duygusu köreltilip, saflar sıklaştırılarak başka bir aidiyet yaratılmaya çalışılıyor…

 

* * *

 

“İtaatsizlik etmeye yönelik korku taşımak yerine, insan itaat etmeye gönüllü olmalı, hatta ona gereksinim duymalıdır. Kuvvetten korkmaktan kaynaklanan itaat, insan yüreğinden kaynaklanan bir itaate dönüştürülmelidir.”  Erich Fromm

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem