18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vali Aksoy “RAM’ı taşıyacağız”

Galip Ataman

19 Ocak 2018 tarihli yazısı

galipÇarşamba günü İzmit, Körfez, Kartepe, Derince, Kandıra’da okuyan engelli öğrencilererehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren “İzmit Rehberlik Araştırma Merkezi” binasını yazdım.

Kapanca Sokaktaki RAM hizmet binasına gitmek zorunda kalan yaklaşık 6 bin engelli öğrenci ve velisinin dik yokuşu tırmanırken zorlandığına dikkat çektim.

Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’ten RAM’ı ulaşılabilir bir yere taşımalarını istedim.

Yazıyla ilgili engelli öğrenci velileri dahil olumlu tepkiler ve geri dönüşler oldu.

Müdür Çelik, “Abi, RAM’ı engelli öğrencilerimizin kolayca ulaşabileceği bir yere taşımak ilk günden beri gündemimde ama yer bulamadık” dedi.

16 Ocak Basın Onur Günü balosunda aynı masayı paylaştığım Vali Hüseyin Aksoy ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile “Engelli öğrenciye RAM eziyeti” başlıklı yazımı konuşma olanağım oldu.

Sayın Vali, “Konuyu ve sorunu biliyorum. RAM’ı merkezde ulaşılabilirliği kolay bir yere taşımak için arsa arıyoruz. Ama hazineye ait arsa yok. RAM’ın boşaltacağı tarihi binayı da ‘Göç Müzesi’ yapmak istiyoruz” diyerek engelli öğrenci ve velilerinin sorununu bildiğini anlattı.

Nevzat başkan, “Bu konuyu sayın valim ile sık sık konuşuyoruz. Belediye olarak engelli öğrencilerin kolayca hizmet alabileceği yerimiz yok. Olsa arsayı vermekle yetinmeyip binasını da yapacağım” dedi.

Vali Aksoy, başkan Doğan, müdür Çelik’in RAM’ı taşımak konusunda kararlı ve samimi olduklarına inanıyorum.

Önceki gün Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile RAM’ın taşınması, yeni bina yapılmasını, valiliğin ve İzmit Belediyesinin yer arayışında olduklarını konuştum.

Aldığım cevap, “Hocam, RAM’a yer için bizden bugüne kadar talepte bulunan olmadı. Resmi bir başvuru yapılırsa elbette yardımcı oluruz”.

Eğitime büyük destek veren, okullar, spor salonları, laboratuvarlar, bilim merkezleri yapan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu engellilere psikolojik ve rehberlik danışmanlığı hizmeti verecek Rehberlik Araştırma Merkezi için bir dönüm arsayı mı esirgeyecek?

Belli ki  “Yer arıyoruz” diyenler Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Karaosmanoğlu’nun kapısını çalıp yer talebinde bulunmamışlar!

Vakit geçirmeden başkan Karaosmanoğlu ziyaret edilir, yer talebinde bulunulursa; RAM, engelli öğrencilerin kolayca ulaşabileceği bir yere taşınır,

mevcut tarihi binada “Göç Müzesi” olarak düzenlenerek Tarih Koridoru içinde yerini alır.

Benden söylemesi. Gerisi sayın vali, sayın başkan ve sayın müdüre kaldı.

iç

 

GÖÇ MÜZESİ OLACAK

Vali Aksoy’un RAM’ın boşaltacağı binada açılması planlanan “Göç Müzesi”ni araştırdım.

Kültür Tepesi, Tarih Koridoru projeleri dahil İzmit’in tarih, kültür ve turizm değerlerine sahip çıktığımı, restore ederek halkımızın hizmetine açtığımı en iyi sen biliyorsun. Kapanca Sokaktaki RAM binasını taşımak ve burayı Göç Müzesi olarak açmayı Sayın valimizle de konuştum. Sayın valim doğru proje olduğunu yardımcı olacağını söyledi. Birlikte RAM’ı taşımak için yer arayışına başladık.”

1911 yılında İzmit Protestan Ermeni Kilisesi ve Erkek Okulu olarak yapılan, bir dönem İstiklal İlkokulu olarak kullanılan, 2002 yılında RAM’a tahsis edilen bina, Kapanca Sokak Tarih Koridoru üzerinde Basın Müzesi bitişiğinde bulunuyor.

Göç Müzesi olarak açıldığında, özellikle Trakya ve Balkanlardan göç eden vatandaşlarımızın kültürleri tanıtılacak, eşyaları sergilenecek.

Umarım RAM’ın başka yere taşınması ve “Göç Müzesi” açılması gecikmez.

 

 

 

************************

GAZİ MUSTAFA KEMAL

İZMİT’TE İZMİTLİLERLE

 

Gazi Mustafa Kemal’in 57 yıllık yaşamında İzmit’ten trenle kaç kez geçtiğitam olarak bilinmiyor.

Ama kaç kez konuk olduğu, nerelerde kaldığı, kimlerle ne konuştuğu belgeli.

18 Haziran 1922’de Fransız diplomat ve yazar Claude Farrere ile İzmit Kasr-ı Hümayunda bir araya geldi.

Portakal Zade Hafız Rüştü Bey Konağında kalan Claude Farrere, Kasr-ı Hümayunda Gazi Mustafa Kemal ile karşılaşmasında dizlerinin bağı çözülmüş olacak ki bayılır.

Kendisine geldiğinde, “Beni maruz görünüz. Karşınıza siyasi bir rol oynamak amacıyla çıkmışken sizi görür görmez bayıldım” der.

Gazi Mustafa Kemal iseAnadolu’da verilmekte olan milli mücadelenin amaçlarıyla bazı batılı devletlerin Türkiye’ye karşı takındıkları haksız tutumlardan bahsettiği konuşmada İzmitlilere şöyle seslenir, “Efendiler, Türkiye halkı asırlardan beri hür ve müstakil yaşamış bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsız yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. Fakat bu milletin talihini ellerine alan bir takım insanlar keyfi idareleriyle onun hayatını imhaya kastetmiş düşmanların isteklerini yerini getirmişlerdir.”

Gazi Mustafa Kemal 16 Ocak 1923’te İstanbullu gazeteciler ile bir araya geldiği Kasr-ı Hümayunda Cumhuriyet’in ilanı, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olacağı, yeni Türk devletinin başkentinin İstanbul olmayacağı, Halk Fırkası (CHP) kurulacağı mesajlarını verir.

O buluşmanın 95. Yılını Sabancı Kültür Merkezinde yurt içi ve yurt dışından gelen konuklarla ilk günkü heyecan ile kutladık ama törende İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı aradı, göremedi.

Tarih, 19 Ocak 1923. Gazi Mustafa Kemal birinci geçit yakınındaki İzmit Sinemasında İzmitlilerle buluştu.

Yaklaşık 6 saat süren toplantıda İzmitlileri dinledi, sorularını cevaplandırdı, İzmit’ten övgü ile başladığı konuşmasını, “Efendiler! İzmit'in muhterem ahalisini bu suretle yakından selamlamakla çok bahtiyarım. İzmit, Türkiye'nin en kıymetli ve en mühim bölgelerinden birisidir. Çok mühimdir, çünkü dünyanın çok mühim olan bir şehrinin adeta bir mahallesidir. Çok mühimdir, çünkü güzel bir koyun sahilinde kurulmuştur. Etraf ve havalisi cennet gibidir. Verimlidir, bereketlidir, kaynakları zengindir. Bu kadar kıymetli olan bu şehir ve bu yerler pek güzel hatırınızdadır ki, yakın günlerde düşmanın ayakları altında çiğnenmekteydi. Tahrip ediliyordu. Masum ahalisi kesiliyordu. Zulüm yapılıyordu. Nihayet bütün memleketi, bütün milleti kurtarmayı üstlenen yiğit evlatlarımızdan oluşan ordu, bütün düşman orduları üzerinde tesirini hissettirmeye muvaffak olduğu gün, burada sizi taciz eden düşmanlar, sizi bırakıp gitmek mecburiyetinde kaldılar…Efendiler, egemenliğimiz için tehlike yoktur ve olamaz… Efendiler, bizim hükümetimiz despot bir hükümet değildir. Bir mutlaki veya meşruti hükümet de değildir. Bizim hükümetimiz Fransa veya Amerika Cumhuriyetlerine de benzemez. Bizim hükümetimiz bir halk hükümetidir. Yeni Türkiye devletinde, saltanat millettedir” diyerek bitirdi.

Gazi Mustafa Kemal’in 95 yıl önce İzmitliler ile buluşması gündem bile olmazken İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan 19 Ocak yerine 12 Ocak’ta “Atatürk İzmit Meclisinde” paneli ile hatırladı.

19 Kasım 1938’de İzmit’ten Ankara’ya son kez uğurlanırken trende Gazi Mustafa Kemal değil cansız bedenini taşıyan Ay Yıldızlı Türk Bayrağına sarılı tabutu vardı.

 

TEŞEKKÜRÜ HAK ETTİLER

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’e verdiği önemi, toplantılarını, konuşmalarını, verdiği mesajları geç de olsa Kocaeli Gazeteciler Cemiyet (KOGACE) yöneticileri sayesinde öğrendik.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, geçtiğimiz yıllarda benim fikir babalığı yaparak verdiğim Gazi Mustafa Kemal’in İzmit konuşma metinlerini kitap haline getirerek yakın tarihimize ışık tuttu.

Gazi Mustafa Kemal’in İzmit’te gazeteciler ile buluşmasını unutmayan, unutturmayan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimlerini kutluyorum.

Gazi Mustafa Kemal’in İzmitliler ile bir araya gelişinin 95. yılını 19 Ocak yerine 12 Ocak’ta hatırlayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı tebrik ediyorum.

Gazi Mustafa Kemal’in 95 yıl önce İzmit’te yaptığı basın toplantısını hafife alan, köşelerinde tek kelime yazmayan yerel basın gazetelerini, yazarlarını, gazetecilerini kınıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyeti kuran, yaşatanları rahmet, özlem ve şükranla anıyorum.

mustafa-kemal-ataturk

 

************************* 

YILDIZ ENTEGRE MTAL

ÖĞRENCİLERİ ŞANSLI

 

16 Ocak Basın Onur Günü’nde, sadece Gazi Mustafa Kemal’in 95 yıl önce İstanbul gazetecileri işle yaptığı toplantı konuşulmadı.

Cumhuriyetin ilanından yaklaşık 10 ay önce Cumhuriyetin ilan edileceği, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olacağı gibi konuların mesajı verilmedi.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Çetin Gürol’un öncülüğünde Kartepe

Yıldız Entegre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapımı gerçekleştirilen “Gazetecilik Alanı Haber Stüdyosu ve Masaüstü Yayıncılık Atölyesi” açıldı.

O gün Yıldız Entegre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne açılış öncesi gittim.

Öğretmenler odasında milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik, ilçe milli eğitim müdürü Ferhat Dilek, okul müdürü ve aralarında Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden öğrencilerimin de olduğu öğretmenlerle sohbet ettik.

Yıldız Entegre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapımı gerçekleştirilen Gazetecilik Alanı öğrencilerinin öğretmenleri gözetiminde çıkardıkları “Yıldız Haber” Gazetesinin 16 Ocak Basın Onur Günü özel sayısını inceleme olanağı buldum.

Yıldız Entegre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Alanının şanslı öğrencilerine başarılar diliyorum.

Gazetecilik Alanı Haber Stüdyosu ve Masaüstü Yayıncılık Atölyesi kurulmasına öncülük eden, maddi ve manevi destek veren herkese teşekkür ediyorum.

16 Ocak Basın Onur Günü nedeniyle 3 gün süren etkinliklerinden alnının akıyla çıkan, herkesin beğenisini ve takdirini alan KOGACE Başkanı Çetin Gürol’a onca işinin arasında atölyenin kurulmasına öncülük etmesi nedeni ile kuru kuru da olsa teşekkürün çok görülmesine üzüldüm.

“Marifet iltifata tabidir” denerek günün anısına plaket verilmemesini yadırgadım.

toplu

 

************************

 

ÖĞRENCİLER KARNE ALIYOR

 

18 Eylül 2017 pazartesi günü başlayan 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ilk yarı yıl tatili bugün başlıyor.

Kocaeli’ndeki okullarda öğrenim gören 365 bin ana, ilk, ortaokul ve lise öğrencileri 15 gün sürecek tatile çıkacak.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, Vali Hüseyin Aksoy’un da onayını alarak karne dağıtımlarını köy okullarında yapma geleneğini bozmadı.

Vali Hüseyin Aksoy’un da katılımı ile birinci yarıyıl karne dağıtım töreni bugün saat 10.30’da Derince İshakçılar Köyü Ana, İlk ve Orta Okulunda yapılacak.

İshakçılar Köyü okulunda karne alacak çoğunluğunu çevredeki 17 köyden taşımalı gelen 355 öğrenci dahil Kocaeli genelindeki 365 bin öğrenci ve yaklaşık 30 bin öğretmene iyi tatiller diliyorum.

arne

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem