17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mustafa Kemal’e şikayet ediyorum

Galip Ataman

17 Ocak 2018 tarihli yazısı

Gazi Mustafa Kemal, ilk ve son tek resmi basın toplantısını İstanbullu gazeteciler ile 16 Ocak 1923’’te İzmit’te yaptığını günlerdir yazıyorum.

Cumhuriyet’in ilan edileceği, Başkentin Ankara olmayacağı, “Halk Fırkası” kuracağı, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” mesajlarını 95 yıl önce İzmit’ten duyurduğunu çöğrenmeyen kalmadı.

Gazi Mustafa Kemal’in basın toplantısını 1989 yılında görev yapan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti başkan ve üyelerinin aldığı karar doğrultusunda 1990 yılından buyana “16 Ocak Basın Onur Günü”nü olarak kutluyoruz.

ONUR-ÖDÜLÜ

Çetin Gürol’un başkanlığını yaptığı Kocaeli Gazeteci,ler Cemiyeti’nin düzenlediği 95’inci kutlamaları bugüne kadarkilerden çok farklı, çok kapsamlı ve çok etkileyiciydi.

Gazi Mustafa Kemal’in gazeteciler ile biraraya geldiği Kasr-ı Hümayun’da sembolik kutlamaların aksine yurt içi ve yurt dışı gazeteci ve akademisyenlerin yan sıra Kocaeli, dışından gelen gazetecilerin katılımı ile ilk günkü heyecanı yaşadık.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın meclis salonunda düzenlediği panel ile başlayan, “Türk Dünyası Gazdeteciler Zirvesi” ile devam eden “16 Ocak Basın Onur Günü” kutlamaları tek kelime ile harika idi.

KOGACE Başkanı Gürol ve yönetimindeki arkadaşları ile katkı verenleri kutluyorum.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık, “16 Ocak Basın Onur Günü” için özel olarak bAnkara’dan günü birlik geldi.

Gazetecilerin konut edinmesi, ile ilgi,li ekonomik sorunu çözdüğü müjdesini verdi.

Kartepe Yıldız Entegre MTAL Gazetecilik alanı masa üstü  ve televizyon stüdyosu açılışı yapıldı.

GALİLP HOCA (1)

 

GAZETECİLER UNUTTU

Başbakan yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy dahil davetli davetsiz herkes törenin yapıldığı Sabancı Kültür Merkezine koştu.

Geleceğin gazetecilerini uyetiştiren KOÜ İletişim Fakültesi ve liselerin gazetecilik alanı öğrencileri salonu doldurdu.

Ama yerel gazetelerin yetkilileri ile Gazi Mustafa Kemal’in kuruluş müjdesini verdiği Cumhuriyet Halk Partisi’nden (Halk Fırkası) bir Allah’ın kulu yoktu.

Meydanlarda, salonlarda “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diyen, partilerini Gazi Mustafa Kemal’in kurması ile övünen CHP’den bırakın milletvekillerini

 CHP il başkanı Cengiz Sarıbay, İzmit ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya dahil salonda kimseyi göremedim.

CHP’lilerin ve gazetelerin sahip ve yöneticilerinin katılmamasını bir derece anlıyorum.

Ama yerel gazetelerde habet yapılmamasını, köşe yazarlarınınb tek kelime etmdemesini yadırgadım.

Üşenmedim, dünkü gazetelerin birinci sayfalarını ve köşe yazarlarını taradım.

Kocaeli’nde en çok satan gazetenin en çok okunan köşe yazarı olmakla

övünen Özgür Kocaeli Gazetesi genel yayın yönetmeni İsmet Çiğit, lütfedip “16 Ocak Basın Onur Günü” ile ilgili tek kelime yazı yazmadı.

küpürler1

Aynı şekilde Büyük Kocaeli gazetesi tek satırlık haber yapmadığı gibi hergün köşe yazısı yazan yazarları da “16 Ocak Basın Onur Günü”nü unuttu.

Mavi Kocaeli, Demokrat Kocaeli, Kocaeli, Çağdaş Kocaeli Gazetelerinde de ayrıntılı tek kelime yoktu.

Gazeteci olarak hedefe saplanacak bir ok kadar sivri, düşmanın kellesini vücudundan ayıracak kadar keskin kaleme sahip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e

“16 Ocak Basın Onur Günü”nü unutanları şikayet ediyorum.

Böyle önemli bir günü unutan, haber yapmayan, köşe yzısı yazmayanları kınıyorum.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Çetin Gürol ya da üyönetimdekiler ile kişisel sorunları olabilir ama böyle bir günde kutlamalara katılarak gaztecilerin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde oldukları mesajını vermek varken umursamamak gazeteciliğe yakışmaz.

Gazetecilerin sorunları olduğunu biliyorum ama sorumlulukları olduğunu da

“16 Ocak Basın Onur Günü” hatırlatmak istiyorum.

Yaklaşık bir haftadır “16 Ocak Basın Onur Günü”nün 95. yıl kutlamalarını haber yapan, dün manşetten veren gazetem “Bizim Yaka Kocaeli” ile övünüyorum.

“16 Ocak Basın Onur Günü”nü, 95’inci yılında bize ilk günkü heyecan ile hatırlatan, yaşatan Kocaeli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Çetin Gürol ve çalışma arkadaşlarını bir kez daha yürekten kutluyorum.

küpür2

 

************************************** 

ENGELLİ ÖĞRENCİ, “RAM”IN

YOKUŞUNU TIRMANAMIYOR 

Anayasa ve yasalar, engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını, toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla her türlü önlemin alınmasını öngörüyor.

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Engelliler Haftasında” yapılan açıklamalarda, engelli vatandaşların sağlıktan eğitime, istihdamdan evde bakıma kadar temel hizmetlerde önemli mesafe alındığı söylenir.

3 AralıkDünya Engelliler Gününde, engellilerin yaşadığı sorunları aşabilmesi, hayat standartları yükseltilerektopluma kazandırılması için her türlü önlemin alındığı anlatılır.

Tekerlekli sandalye ve baston dağıtım törenlerinde,engelli bireylere ve ailelerine yönelik hizmetlerin en üst düzeyde olduğu ifade edilir.

Toplu taşıma araçlarının engellilerin erişebilirliğine uygun olmasının yasal zorunluluk olduğu belirtilir.

Okul öncesi, ilk ve ortaöğretim kurumlarına kayıtlı engelli öğrencilere, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde (RAM) psikolojik ve rehberlik eğitim hizmeti verildiği iddia edilir.

Engellilerin istihdamı için işverenlere yasal zorunluluk getirilmesiyle övünülür.

Açıklamaların, söylenenlerin, konuşulanların, anlatılanlar kadar uygulamada zaman zaman yaşanan sorunların engellileri üzdüğü doğru.

Dünyada 650 milyon civarındaki engelliden Türkiye’de yaşayan yaklaşık 5 milyonunun 150 biniKocaeli’nde yaşıyor.

 

RAM’IN YERİ ÜZÜYOR

Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM), okullarda özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını ilgi, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda karşılayan kurumlardır.

RAM, yetersizliği olan öğrencilerin toplumda bağımsız üretici olmasını sağlar, beceri eğitim hizmetlerini kesintisiz sürdürebilmesi için rehabilitasyon hizmetleriverir.

İzmit, Körfez, Kartepe, Derince, Kandıra ilçelerindeki okullara kayıtlı 18 bin engelli öğrencinin 6 bine yakını milli eğitime bağlı İzmit Rehberlik Araştırma Merkezine geliyor.

ve ailelerini üzüyor.

2002 yılından buyana Akçakoca Mahallesi Kapanca sokakta bulunan, bir zamanlar İstiklal İlkokulu olan tarihi binaya her gün onlarca engelli öğrenci ve velisi girip çıkıyor.

Araçların çıkmakta zorlandığı dik yokuşu engelli öğrenci ve velilerinin nasıl çıktığını yetkililerden kaç kişi biliyordur?

Özel araçları ile gelen velilerin, otopark olmayan bölgede yaşadıkları sıkıntı ve stresin kaç kişi farkındadır?

Engelli çocuğunu sırtında ve kucağında taşımak zorunda kalan velilerden dik yokuşu nefes nefese çıkmayı başaran şanslılar soluklanırken neler düşündüklerini, yöneticiler hakkında neler söylediklerini kaç kişi biliyordur?

Engelli sandalyesi ile RAM yokuşunu tırmanmaya çalışan engelli öğrencinin

çektiği eziyeti ve işklenceyi bilen var mıdır?

Ben biliyorum.

Sayın vali, sayın milli eğitim müdürü, FETÖ’nün el konulan okul ve yurtlarını imam hatiplere tahsis edilmesini isteyen siyasiler, araçlarını deniz taksi durağında bırakıp engelli öğrencilerin ellerinden tutarak dik yokuşu tırmanırlarsa bilmenin ötesinde yaşarlar.

Siz Sayın Vali, konağınıza 100 metre mesafedeki engelli öğrencilerin gitmeye zorlandığı RAM’a bir sabah yürüyerek gidiniz.

Dik yokuşu tırmanır, merkeze ulaşmayı başarır, kurum yöneticileri ve soluklanmaya çalışan velilerle ile sohbet ederseniz engelli çocukların neler yaşadıklarına canlı canlı tanık olursunuz.

ram

 

RAM’A YENİ BİNA ŞART

Devlet ödeneği, hayırsever iş adamları ve kurumların katkısı ile son 15 yılda yapılan okul ve derslik sayısının 1923-2000 yılları arasında yapılanları katladığını herkes biliyor.

Milli eğitimin 3 ayda tamamkadığı 196 sınıflı 37 çelik konstrüksiyon anaokuluna ikinci yarıyılda öğrenci alacağını iki gün önce yaptım.

FETÖ’nün el konulan okul ve yurtlarında kimlerin eğitim verdiğini biliyoruz.

Ama okul ve derslik yapma konusunda iddialı olan, Türkiye birinciliğini kimseye kaptırmayan Kocaeli’yi yönetenlerin yaklaşık 6 bin engelli öğrencinin RAM’ın dik yokuşunu tırmanmasına seyirci kalmasına anlam veremiyorum.

RAM’ın olmazsa olmazlarından olan “ulaşılabilirlik” gerçeğini yok sayan yöneticilerimizi göreve ç.ağorıuorum.

Sayın Vali Hüseyin Aksoy, sayın il milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çekik size sesleniyorum;

Lütfen engelli öğrenciler ve velilerinin gitmek zorunda oldukları RAM’a yeni bir yer bulunuz.

Öyle 10-15 milyon liraya çıkacak görkemli bina olmasına da gerek yok.

Anaokulu olarak yaptığınız çelik konstrüsksiyon prefabrike binaların 2 katlı olanlarından 2 tane düz, herkesin rahatça ulaşabileceği, otopark sorunu olmayan bir yere yapınız.

Sekapark içi mi, başka bir yerde mi olur bilemem.

Bildiğim; karda, yağmurda, çamurda, soğukta, sıcakta tekerliekli sandalye kullananlar dahil RAM’dan hizmet ve eğitim alan tüm engelli öğrencileri dik yokuşu tırmanmaktan kurtarın.

Bugün karar verseniz 3 ay sonra İzmit, Körfez, Derince, Kartepe, Kandıra ilçelerinde öğrenim gören engelli öğrencilerin danışmanlık, rehberlik, psikoljik eğitimi ve hizmeti aldukları RAM’a herkesin kolayca ulaşabileceği bir bina yapılır.

Açılışını yaparken ve sonrası binlerce engelli öğrenci velisinin hayır duasını alırsınız.

Biliyormusunuz, kolay ulaşılabilir bir RAM binası yapmak AB’nin finansörlüğünde hayata geçirilen “Engelsiz Okul Model” uygulamasından, “Engelsiz Okullar Modeli” konulu çalıştay düzenlenmesinden,

“Engelsiz Okul Standartları” belgesi hazırlanmasından daha önemlidir.

Milli eğitim il müdürü Çelik’in RAM’a yer arayışı içinde olduğunu biliyorum.

Ama engelli öğrenciler ve velileri “yeter” artık demeye başladı.

Bugün RAM’da kayıtlı engelli, öğrenci 18 bin iken aktif öğrenci sayısı 5-6 binde kalıyorsa en büyük nedenlerinden biri ulaşılabirliği olmayan RAM’ın yerinin beğenilmemesi, o dik yokuşun tırmanılmasının göze alınmaması ve araçlarını park edecek yer bulunmamasıdır.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem