19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Keskin ve sivri kalemli Gazeteci Mustafa Kemal

Galip Ataman

16 Ocak 2018 tarihli yazısı

Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in İzmit’te İstanbul gazetelerinin başyazarları ile yaptığı ilk ve son resmi basın toplantısının 95. yılı.

Bugün, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE)’nin 1989 yılında kabul ettiği, 1990 yılında kutlamaya başladığı “16 Ocak Basın Onur Günü”nün 28. yılı.

Kurtuluş savaşının kazanıldığı ve saltanatın kaldırıldığıgünlerdeİzmit’ten Cumhuriyet’in ilan edileceği mesajını vererek bu onuru bizlere yaşatan Gazi Mustafa Kemal’i rahmet, özlem ve saygıyla anıyorum.

16 Ocak 1923 basın toplantısının önemini hatırlayarak“Basın Onur Günü” olarak kutlama kararı alan dönemin Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) başkan ve üyelerine teşekkür ediyorum.

Son yıllarda “Basın Onur Gününü” ulusal düzeyde coşku ve heyecanla kutlamamıza öncülük eden KOGACE başkanı Çetin Gürol ve arkadaşlarını kutluyorum.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi katkılarıyla düzenlenen etkinliklerde Gazi Mustafa Kemal’in 16 Ocak 1923 basın toplantısının önemi anlatılacak.

Yurt içi ve yurt dışından gelen medya kuruluşları temsilcileri, kurtuluş savaşı izlerini taşıyan ve önemli kararların alındığı illerin iletişim fakülteleri dekanları, İstanbul medyasının önemli isimleri bu önemli günün 95 yıl etkinliklerine katılacak.

Bugün, toplantılara katılan, panellerde konuşan herkes Gazi Mustafa Kemal’i ve 16 Ocak 1923 tarihinde gazeteciler ile yaptığı basın toplantısında verilen mesajları anlatacak.

Ben, Gazi Mustafa Kemal’in İzmit’e geliş amacını kendi ağzından verdikten sonra kısa Nutuk’ta yazdıklarına değineceğim.

“Efendiler! İki maksatla seyahat ediyorum. Birincisi: Son muzafferiyattan beri talim ve terbiye ile iştigal eden ordumuzu görmek ve bu talim ve terbiyenin derecesini tetkik eylemektir.

İkincisi: Bu münasebetle ahali ile yakından temas etmek ve onlarla karşılıklı görüş alışverişinde bulunmaktır.”

Mustafa Kemal’in bir diğer amacı da 16/17 Ocak 1923’te İzmit'te İstanbul gazetecileriyle yaptığı konuşmasında Halk Fırkası oluşturulması gereğini geniş ve açık bir şekilde açıkladığı gibi kurulmasını arzu ettiği Halk Fırkasıdır.

O nedenle bugün sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin o dönemle ilgili en temel resmi tarihi belgesi niteliğinde olan Gazi Mustafa Kemal’in 15 Ekim 1927 tarihinde okuduğu “1919 senesi Mayısı’nın 19’uncu günü Samsun’a çıktım” diye başlayan Nutuk’ta Batı Anadolu Gezisi ile ilgili bölümde şunları yazar, “Efendiler, saltanatın kaldırılması ve hilafet makamının yetkisiz kalışı üzerine halk ile yakından temasa geçmek, halkın içinde bulunduğu psikolojiyi, düşünce ve eğilimlerini bir daha incelemek önem kazanıyordu. Bunun dışında meclis son yılına girmiş bulunuyordu. Yeni seçim nedeniyle Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni siyasi bir parti durumuna getirmeye karar vermiştim. Barış gerçekleşince, cemiyet teşkilatımızın siyasi bir partiye dönüşmesini gerekli buluyordum. Bu konuda da doğrudan doğruya halk ile görüşüp konuşmayı yararlı sayıyordum. İşte bu amaçla, batı Anadolu’da bir gezi yapmak üzere 14 Ocak 1923 tarihinde Ankara’dan hareket ettim. Eskişehir’den başlayarak İZMİT, Bursa, İzmir ve Balıkesir’de halkı uygun yerlerde toplayarak uzun sohbetlerde bulundum. Halkın bana diledikleri gibi sorular sormasını istedim. Sorulan sorulara cevap olmak üzere altı saat, yedi saat süren konferanslar verdim…”

atatürk

YAZILARI SANSÜRLENDİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamında; çocukluğu, gençliği,özel yaşamı, hastalıkları, savaş meydanlarındaki kahramanlıkları, sivil yaşamındaki başarıları, devrimleri, ölümü ciltler dolusu kitap oldu.

Okullarda Başkomutanlığı, TBMM Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Başöğretmenliği anlatıldı.

Ama gazete patronluğunun yanı sıra sivri ve keskin kalem sahibi gazeteciliği pek yazılmadı.

Gazeteciliğe öğrencilik yıllarında ilgi duyan Mustafa Kemal, Harbiye’de öğrenci iken el yazısıyla çıkardığı gazetede yönetimin yanlışlarını eleştirdiği için disiplin cezası bile aldı.

Bazı yayın organlarında vatan ve devlet aleyhine başlatılan çirkin, haksız ve tehlikeli yayınlar karşısında gazete çıkarmaya karar veren Mustafa Kemal, ilk günlük gazetesi “Minber”i İstanbul’da 1 Kasım 1918 tarihinde çıkardı.

“Hatib” takma adıyla yazdığı “Felaketlerden İbret Alalım”, “Kabinenin İstifası”, “Paşam O Senin Harcın Değil” ve “Gizli Kuvvetler” başlıklı yazıları büyük tepki alınca gazeteyi 22 Aralık 1918’de kapatmak zorunda kaldı.

Sivas Kongresinin 11 Eylül 1919’da sona ermesinin ardından “İrade-i Milliye” adıyla çıkardığı ikinci gazetesi Mustafa Kemal’in bildirileri ile konuşmalarının yayınlanma görevini yerine getirdikten sonra yayınına son verdi.

Üçüncü gazetesi “Hakimiyet-i Milliye”yi TBMM’de alınacak kararları millete duyurmak amacıyla 10 Ocak 1920 tarihinde yayınladı ve ilk başmakaleyi kendi imzasıyla yazdı.

Başlangıçta haftada iki gün yayınlanan gazete 18 Temmuz 1920’den sonra haftada üç gün, 6 Şubat 1921’den sonra günlük, 1934 yılında “Ulus” adıyla yayınını sürdürdü.

Kalemi hedefe kilitlenen ok kadar sivri, bir vuruşta düşmanın kellesini vücudundan ayıran kılıç kadar keskin olan Mustafa Kemal, yazıları “saygısız, küstah, asabi, gaflet içinde” gibi sözcükler kullanılması sonrası sansüre uğradı.

 

GAZETECİ, DOSTU İDİ

Mustafa Kemal, yaşamının her döneminde basına değer verdi, sahip çıktı, mesajlarını güvendiği gazeteciler aracılığıyla kamuoyuna duyurdu.

Kurtuluş Savaşı boyunca yazılarıyla, yaptıkları haberlerle milli mücadeleye büyük katkılarda bulunan gazeteci ve yazarlarla ülkemizin geleceğini konuştu. 16 Ocak 1923’te İstanbul gazetecileri ile İzmit’te düzenlediği basın toplantısı dışında18 Haziran 1922’de Fransız yazar Claude Ferrare’ye İzmit’te röportaj verdi, Batı Anadolu gezisinde İzmir, Bursa ve Balıkesir’de gazetecilerle sohbet etti.

Cumhuriyetin ilanından sonra Ankara’da ABD’li dahil bir çok yabancı gazeteciye Türkiye’nin geleceği hakkındaki düşünceleri ve yapacağı devrimleri anlattı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem