23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Partili doğan, CHP’ye Atatürk “golü” attı

Galip Ataman

15 Ocak 2018 tarihli yazısı

İnsanların yaşamında, devletlerin tarihinde önemli kilometre taşları ve kırılma noktaları vardır.

Ama çoğunu hatırlamayız ya da hatırlamak istemeyiz.

Hatırladıklarımızı da fazla önemsemeyiz ve sahiplenmeyiz.

Gazi Mustafa Kemal’in 16 Ocak 1923’te İzmit’te yaptığı ilk ve son resmi basın toplantısı, 19 Ocak 1923 tarihinde İzmitlilerle buluşması gibi.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Cuma günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü mecliste konuk ederek bir ilk’e imza attı.

AK Partili Nevzat Doğan o gün sadece bir ilk’e imza değil, İzmit’te 25 yıl yerel iktidar olan CHP’li başkanlara “ATATÜRK” golü attı.

Tek parti döneminde İzmit’i yöneten CHP’li başkanları saymıyorum.

Leyla Atakan (1968-1972), Erol Köse (1972-1977), Sefa Sirmen (1989-2002), Hikmet Erenkaya (2002-2004) CHP’nin 24 yıllık yerel iktidarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16-19 Ocak İzmit ziyaretini hiç hatırlamadı.

CHP’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal’in “Halk Fırkasını” kuracağının ilk mesajını İzmit’te verdiğini kamuoyu ile paylaşmadı.

CHP’li başkanların unuttuğu Gazi Mustafa Kemal’in 95 yıl önce verdiği “Yeni Türk Devletinde yönetim şekli Cumhuriyet olacak, İstanbul başkent olmayacak, Halk Fırkası adıyla yeni bir siyasi parti kurulacak, TBMM seçime gidecek, egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir” mesajlarını AK Partili başkan Nevzat Doğan hatırladı.

Başkan Doğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün konuşulduğu İzmit Belediyesi meclis salonunda, “Bugün meclisteki değişikliği fark ettiniz mi? Ben ettim. Çünkü bugün burada Mustafa Kemal Atatürk var” derken CHP’lilere önemli olduğu kadar anlamlı bir ders verdi.

12 Ocak Cuma günü CHP milletvekilleri, il ve İzmit ilçe başkanları ile İzmit Belediyesi CHP’li meclis üyelerinin salonda olmalarını çok isterdim ama yoklardı.

 

ŞEVKİ HOCANIN VEKİL OĞLU

BÜYÜKŞEHİRE Mİ OYNUYOR

 

Siyaseti ve siyasetçileri anlamakta zorlanıyorum.

Seçimler yaklaştıkça liderlerin üslubunu, birleştirmek yerine toplumu geren ve ayrıştıran dilini yadırgıyorum.

2019 seçimlerine gidilirken ittifaklara, parti içi çıkışları dikkatle izliyorum.

27 Mayıs 1960 ihtilali dahil askeri ve sivil müdahalelerle demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlere tanıklık eden, 10 Ekim 1965 dahil yapılan tüm milletvekili, belediye başkanı, muhtar, cumhurbaşkanı seçimleri ile halkoylamalarında oy kullanan bir vatandaş olarak yaşananları anlıyorum.

Ama 1 Kasım 2015 seçimlerinde; bir dönem Rize belediye başkanlığı, Refah Partisi Milletvekilliği yapan babası Şevki Yılmaz’ın “kontenjanından!” AK Parti milletvekili seçilen Mehmet Akif Yılmaz’ın son günlerdeki çıkışına anlam veremiyorum.

TBMM Milli Eğitim Komisyon üyesi olmasına rağmen eğitim ile ilgili tek kelime etmeyen, milli eğitim bakanlığının hayata geçirdiği projeler ile ilgili olumlu ya da olumsuz görüş açıklamayan, sesi soluğu çıkmayan sayın milletvekiline son günlerde bir şeyler oldu.

Sosyal medyadan dolaylı ya da dolaysız AK Parti Kocaeli teşkilatlarını ve Büyükşehir Belediyesini hedef alan mesajlar paylaşmaya başladı.

Milletvekili Yılmaz’ın tek başına böyle bir açıklama yapacağını sanmıyorum.

2014 seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı Ankara’da veto edilen babası Şevki Yılmaz’ın parmağı vardır.

Başka? Arkasına aldığı, milli eğitimi birlikte yönetmeye çalıştığı Eğitim-Bir-Sen ve memur Sen Başkanı Şahin Yaşlık.

Belli ki 2014’te babasının aday gösterilmediği Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığına 2019’da kendisi aday olmak istiyor.

Ben söylemiyorum, kamuoyunda ve AK Parti çevrelerindeki iddia ve duyumlar bu yönde.

Sayın milletvekiline sorsam, “Hayır. Yok böyle bir şey. Nereden çıktı. İbrahim başkanımıza karşı aday olmam” diyecektir.

Sayın Şevki Yılmaz’ın oğlu AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz’ın gönlünden Büyükşehir Belediye başkan adaylığı geçiyor mudur bilemem.

Geçiyor ise 2019’da aday gösterilir mi, onu da AK Parti yetkilileri bilir, kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verir.

şevki

Benim bildiğim; Mehmet Akif Yılmaz’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar ve TBMM milli eğitim komisyon üyesi olarak her seferinde eli boş dönmesidir

AK Parti’de yoğrulmadığı, pişmediği, teşkilat ve parti kültüründen uzak olduğudur.

2019 seçimleri yaklaşırken siyasette vaziyet almaya çalışan, mevcut teşkilatlara karşı olduğu mesajları vermeye çalışan milletvekili Akif Yılmaz, AK Parti’de her konunun masaya yatırıldığını, orada tartışılıp karara bağlandığı ve uygulandığı kültürünün ya farkında değil ya da aykırı davranışlar sergileyerek rol kapmak istiyor. Örnek çok.

Bir; kandıra cezaevinde görülen 15 Temmuz FETÖ/PDY sanıkları ile ilgili duruşmalara katılmayan AK Parti il başkanı ve teşkilat yöneticilerini eleştirmesi.

İki; Gebze Hünkar Çayırı ile doğrudan ilişkisi olmayan bir arazinin Erzincanlılar Vakfına eğitim amaçlı kullanma izni verilmesine Başbakan Binali Yıldırım’a rağmen tavır alması, eleştirmesi, karşı çıkması.

Üç; Real AVM’nin bulunduğu alan ile yapılacak imar değişikliği konusunda muhalefet partileri dili ve üslubu ile açıklama yapması.

Sahi Şevki Yılmaz’ın oğlu AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz nereye koşuyor?

Başbakan yardımcısı Fikri Işık, İl başkanı Necmettin Ceyhan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na rağmen ne yapmak istiyor?

Bu son açıklamaları kamuoyunda iddia edildiği gibi Büyükşehir Belediye başkanlığına adaylık için nabız yoklamak mı?

 

RASİM HOCA SÖZÜNÜ TUTTU,

ANAOKULLAR AÇILIŞA HAZIR

Vali Hüseyin Aksoy ve müdürFehmi Rasim Çelik’in eğitim hedeflerinin ilk sırasında; 3,4,5 yaş grubu çocukların devam ettiği “okul öncesi” yer alıyor.

Hedefleri; Türkiye ortalamasının yüzde 70 olduğu okul öncesinde yüzde 88.75 olan Kocaeli ortalamasını 5 yaş grubunda yüzde 100’e çıkarmak var.

müdür-rasimçelik

Kocaeli’nde 77’si bağımsız, 527’si okullar ve çeşitli kurumlar bünyesindeki ana sınıflar olmak üzere toplam 604 okul öncesi kurum var. 

Bin 903 öğretmenin görev yaptığı anaokullarında toplam 32 bin 441 çocuğumuzeğitim alıyor.

Peki, çocuğun temel alışkanlıklar kazanacağı, sosyalleşeceği, becerilerini ve yeteneklerini geliştireceği anaokulu ve derslik sayısı yeterli mi? Elbette değil.

Çağ nüfusunun tamamını okul öncesi eğitimden yararlandırabilmek ve hedefi yakalayabilmek için daha çok ana okul ve ana sınıfı yapmak gerekiyor.

Eğitimde çocuğun yaparak, yaşayarak öğrenme ilkesini benimseyen, özgürce istediği etkinlikleri seçmesini ve hareket etmesini önemseyen “okul öncesi eğitimin” yaygınlaştırılması konusunda Vali Aksoy kararlı, Rasim hoca istekli.

16 Ekim 2016 tarihinde milli eğitim il müdürü Çelik’in ucuz, kaliteli“prefabrik anaokulu”yapımı içindüğmeye bastığını yazmıştım.

169 derslikli 37 anaokulunu ikinci yarıyıla yetiştireceklerini söyleyen Rasim hoca, “Taş binalarda bir sınıfın maliyeti 235 TL. Biz daha sağlıklı ve uzun ömürlü çelik konstürksiyon prefabrike okullarda bir sınıfı 100 TL’ye mal ediyoruz” demişti.

 

19 OCAK 1923

Başkan Nevzat Doğan öncülüğünde İzmit Belediyesi tarafından meclis salonunda düzenlenen “Atatürk İzmit Meclisi’nde” toplantısına panelist olarak Metin Karan, Sadun Çetin, Adem Turgut, Kocaeli Gazeteciler Cemiyet başkanı Çetin Gürol ve ben katıldık.

KOÜ İletişim Fakültesi dekan yardımcısı Doç. Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu’nun yaptığı panelde, Metin Karan ve Sadun Çetin, “16 Ocak Basın Onur Günü” öyküsünü anlattılar.

1989 yılında yönetimde oldukları Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin aldığı kararla 1990 yılından itibaren kutlandığını söylediler.

Adem Turgut, toplantının yapıldığı dönemin koşullarını ve neler konuşulduğuna dikkat çekti.

Çetin Gürol, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti çalışmalarını, gazetecilerin sorunlarını çözmek için çaba harcadıklarını, 16 Ocak Basın Onur Gününün ulusal düzeyde kutlanması için yaptıkları çalışmaları anlattı ve İzmitlilerden Basın Müzesini ziyaret etmelerini istedi.

Ben, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı, 16-19 Ocak 1923 tarihlerinde İzmit’te önemli toplantılar yapan Gazi Mustafa Kemal’i 95’inci yılında İzmit Belediye Meclis Salonunda konuşulmasını sağladığı için teşekkür ettim.

Gazi Mustafa Kemal’in 16 Ocak 1923 tarihinde gazetecilerle yaptığı basın toplantısını1990 yılından buyana Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği törenlerle kutladığını belirterek “Belediye olarak, Gazi Mustafa Kemal’in İzmitlilerle buluştuğu, İzmit’ten övgü şile bahsettiği 19 Ocak 1923’ün yıldönümünde İzmit belediye meclisinin özel gündemle toplanması daha anlamlı olur” dedim.

GALİP-HOCA-PLAKET-(2)

 

ATATÜRK VE İZMİT

Gazi Mustafa Kemal, Osmanlı subayı olarak Çanakkale ve Anafartalar’da, Türk paşası olarak Sakarya ve Dumlupınar’da gösterdiği kahramanlıklarla tarihe “Türk halkının kaderini değiştiren kahraman” olarak geçti.

“en büyük eserim” dediği Cumhuriyeti kurarak, dış politika, eğitim, ekonomi başta olmak üzere her alanda gerçekleştirdiği devrimler ile dünyanın örnek aldığı saygın devlet adamı olarak anıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamındaki önemli kilometre taşları ve Türk halkının kaderini değiştiren kırılma noktaları vardır.

Kurtuluş savaşını kalemleriyle destekleyen İstanbul gazetelerinin başyazarları ile buluştuğu İzmit, önemli kilometre taşlarından biri, toplantıda ki konuşmalar Yeni Türk Devletinin manifestosu, 16/17 tarihi ise kırılma noktasıdır.Cumhuriyet’e, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olmasına karşı çıkan bazı milletvekillerinin Halife meclisin, meclis halifenindir” sloganı ile meclisi danışma organı, halifeyi devletin reisi gibi gösterme gayreti içinde olmalarını dikkate aldığımızda Gazi Mustafa Kemal’in işi kolay değildi.

Milli mücadelenin amacı, TBMM’deki vekillerin fikirleri, yeni hükümet ve din, seçimler ve Halk Fırkası, hilafet, Lozan barış müzakereleri ve daha birçok konu hakkında açıklamalarda bulunmak amacıyla halkla buluşma kararı alır.

Eskişehir, İzmit, Bursa, İzmir, Balıkesir’i kapsayan, 14 Ocak 1923’te başlayan, 17 Şubat 1923’te sona eren “Batı Anadolu Gezisine” çıkar.

En önemli mesajları 3 gün kaldığı, İstanbul’dan gelen gazetecilerle buluştuğu, ordu birliklerini denetlediği İzmit’ten verir.

Gezi sonrası yaptığı açıklamada, Ankara’dan hareket ettiğinde bedbin, İzmit’ten ayrılırken mutlu ve huzur içinde olduğunu söyler.

İzlenimlerini “Birkaç gün kaldığım yerlerde doğrudan halkla dertleştim. Onların çok samimi ve kalbi tezahüratına şahit oldum. Halkımız kayıtsız şartsız bağımsızlık istiyor. Millet esir ve sömürge olmak istemiyor” diyerek gezinin amacına ulaştığını anlatmaya çalışır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, asker ve devlet adamı olarak değişik tarihlerde farklı mekanlarda gazetecilerle bir araya gelerek sorularını cevaplandırmıştır.

 

SONUÇ;İstanbul gazetelerinin başyazarları ile 16/17 Ocak 1923’te İzmit’te buluşmasını, konuşmaların Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeminli dört sekreteri tarafından aynen yazılmasını ve tutanakların Gazi Mustafa Kemal’in izniyle 1929’da yayınlanmasını çok önemsiyorum.

Gazi Mustafa Kemal’in 16/17 Ocak 1923’te yaptığı basın toplantısını

66 yıl sonra 1989 yılında gündeme taşıyan, 1990 yılından itibaren “Basın Onur Günü” olarak kutlanmasını sağlayan dönemin Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimini kutluyorum.

Son yıllarda olağanüstü performans göstererek “Basın Onur Günü”nü ulusal, bu yıl uluslararası düzeyde kutlanmasına öncülük eden Çetin Gürol başkanlığındaki Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimine teşekkür ediyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve 95 yıl önce İzmit’te yaşadıklarını İzmit Belediye Meclis salonunda konuşturan İzmit belediye Başkanı Nevzat Doğan’a teşekkür ederken, örnek davranışı ile yarattığı farkındalık nedeniyle kutluyorum.

GAZETECİLER-TOPLU

************

 

 

 

villa

 

DOĞALGAZ, ELEKTRİK, SU

Rasim hoca verdiği sözü tuttu.

İzmit’te 4, Derince’de 3, Körfez’de 6, Kartepe’de4, Karamürsel’de 4, Kandıra’da 2, Gölcük’te 1, Gebze’de 3, Çayırova’da 5, Darıca’da 3, Dilovası’nda 2 olmak üzere toplam169 sınıftan oluşan 37 anaokulu inşaatları bitti.

Yaklaşık 13 milyon TL harcanan anaokulları inşaatları bitmesine bitti de ikinci yarıyılda öğrenci alabilmesi için doğalgaz, elektrik ve su aboneliğinin açılması gerekiyor.

İzmit’te İZGAZ, Gebze bölgesinde PALGAZ yetkilileri lütfedip abone bağlantılarını yapar, rehberlik hizmeti verir, doğalgaz vanasını açarsa, Kocaeli Valiliği resmi yazısını kabul etmeyen SEDAŞ yetkilileri elektrik abonesi işlemlerini başlatırsa, İSU abonelik konusunda öncelik tanırsa, 196 derslikli 37 anaokulu ikinci yarıyılda kapılarını öğrencilere açacak.

Buradan İZGAZ, PALGAZ, SEDAŞ, İSU yetkililerine sesleniyor, anaokulları aboneliklerine öncelik vermeleri için bulunuyorum.

Aylar önce “Prefabrike anaokulları ikinci yarıyıla yetiştireceğiz” sözünü tutan Rasim hocaya, müdürlerini mahcup etmeyen şantiye şefi gibi 12 ilçeyi 7/24 dolaşarak özveri ile çalışan ekibine teşekkür ediyorum.

GASTE

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem