21 Kasım 2018 Çarşamba
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sol tıkalı, sağda kaza riski yüksek!

Yücel Alpay Demir

10 Ocak 2018 tarihli yazısı

Her sabah işe yetişmeye çalışırken çocuklarını da okula veya servise yetiştirme telaşesi yaşayan, sizin gibi milyonlarca insandan biriyim.

****

Baştan söyleyeyim, kurallara uygun araç kullanırım!

****

Yol açıksa hızlı giderim, ama önümdeki araç sürücüsüne çok yaklaşıp onu rahatsız etmem, duracağım yeri iyi bilirim, şerit değiştirmem, kırmızı ışıkta geçmem, başkasının yoluna direksiyon kırmam, hatta bu yüzden benden sonra yola çıkanların, benden önce vardığına çok şahit olmuşumdur.

Olsun!  Ne kendimin ne de bir başkasının hayatını tehlikeye sokarım.

****

Bu yazımda sizinle yola ve trafiğe dair bazı gözlemlerimi paylaşmak, aslında biraz da dertleşmek istiyorum.

****

Araç kullanmaya yeni başladığım yıllarda edindiğim ilk tecrübe, sağ şeridin hep çok kalabalık olmasına rağmen akıcı, sol şeridin de daha az araç olmasına rağmen akıcı olmadığıydı!!!

Bu duruma hiç anlam verememiştim.

Halbuki sol şeritte durak yoktu, tali yol bağlantısı, araç çıkışı, yolcu indiren bindiren toplu taşıma aracı ya da zikzak yapan kanun kural tanımayan şoförler genelde sağ şeritte olurdu!

Çünkü, trafik polisine yakalanacakları zaman, kaçabilecekleri ara sokaklar sağ şeride yakındı!

Soldaki bir aracı sollayamayacağımı daha ilk yıllarda öğrenmiştim.

Solun solunda, ya düşük banket ya da bariyer vardı!

Yani solun solu tehlikeliydi.

Sağın sağı da öyle, her iki şekilde de kaza riski çok yüksek!

Tüm bunlara rağmen o güzelim sol şeridi yavaşlatmayı, insanları şerit değiştirmeye sevk etmeyi başaran umursamaz bir şoför muhakkak olurdu!

Sağ şerit tek kelime ile curcuna desem yeriydi….

Yola giren yoldan çıkan, birbirinin önüne direksiyon kıran, sağdakini sağlayan! ışıkların en sağından dolaşarak başkalarının hayatlarını riske atan, yola kontrolsüz giren, aniden durup yolcu indirip bindiren, soldan gelip geçici olarak sağ şeridi kullanan nice şoförlere rastladım.

Aslında yolun en çakır çukur ve kasisli olduğu şerit sağ şerit olmasına rağmen cazibesini kaybettiğini hiç görmedim.

Çünkü yeni araç kullanmayı öğrenenler bile uzun müddet hep en sağ şeridi kullanır. Tecrübe kazandıkça sol şeride geçenler olur.

Kural hatası yapmadığım zaman bile ceza yemiş biri olarak, o kural tanımaz şoförlerin çoğu zaman trafik polisinin önünden ciuvvv diye en sağ şeritten kaçıp gittiğine çok şahit olmuşumdur.

Beni soracak olursanız, ben hep orta şeridi kullanırım, yani uzun yol şoförlerinin şeridini! sağdan veya soldan ihtiyaç halinde yol isteyenlere gocunmadan yol veririm, bu özelliğim beni bazen yavaşlatır ama olsun yapacak bir şey yok.

Ağır vasıta araçlarına rağmen, arıza yapıp yolu trafiğe kapatanlara rağmen orta şeridi daha güvenli ve istikrarlı  bulurum, yoldakilerden çok yolu seviyorum galiba, bu yaştan sonra da değişemem.

Son olarak şunu söylemeliyim ki sol şeridin de sağ şeridin de güvenliği ve akıcılığı orta şeritteki şoförlerin yani cefakar uzun yol şoförlerinin tecrübesine bağlı.

Onların yol tecrübelerini dinlemek, önemsemek lazım!

Selam ve dua ile…

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu