16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Suyu kim “musluktan” kim pet şişeden içiyor

Galip Ataman

03 Ocak 2018 tarihli yazısı

2017’nin son günlerinde Büyükşehir Belediyesi amiral gemisi İSU’nun genel müdürü Ali Sağlık ile “suyu” konuştuk.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’ın genel müdürlüğü döneminde İSU’ya girdi.

Teknorat değil ama 12 yılda İlhan Bayram’ın yanında su ile ilgili çok şey öğrendi.

Yaşam kaynağı suyun, etkin ve verimli kullanılmasını sağlarken kayıp kaçak ile mücadele edilmesini.

Barajda suyun azaldığı yaz günlerinde Kocaelilileri susuz bırakmamak için önlem alırken “kadrolu çevrecilerin” çatlak seslerine kulaklarını tıkamasını.

“Su musluktan içilir” sloganını Kocaeli’nin geneline yayarken İSU’nun öncü ve örnek kurum olduğunu.

Akmeşeli olan kamunun yararlarını en üst düzeyde koruyan, dürüst ve saygın bir bürokrat olarak ünlenen genel müdür Ali Sağlık söze, “İSU bugün başarılı olmuşsa, diğer büyükşehirler tarafından örnek alınıyorsa, müzesini ödüllerle süslüyorsa en büyük pay; bizi her zaman cesaretlendiren, motive eden, özgüvenimizi arttıran, ufkumuzu açan Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’dur” diyerek girdi.

İSU-GALİP-HOCA

Deneyimleriyle, birikimleriyle, öngörüleriyle 12 yıl İSU’yu yöneten, öncü ve örnek bir kurum yapan genel sekreterimiz İlhan Bayram’dan övgüyle bahsetti.

Sudan aldıkları güçle hayata geçirdikleri çok konuşulan ve tartışılan HES, GES, BİS’lerin tam kapasite üretimine başladığında İSU’nun elektrik giderlerinin yüzde 40’ını kendi kaynaklarından karşılayacaklarını anlattı.

İSU’yu teslim aldıkları 2004’te yüzde 72 olan kayıp kaçak oranını yüzde 33’e düşürdüklerini, hedeflerinin genelde yüzde 30, İzmit projesi ile şehir merkezinde yüzde 25 seviyesine indirmek olduğunu söyledi.

Devam eden inşaatlardan bahsederken “Önde inşaatı devam eden binayı sosyal tesis olacak. Alt kat spor ve fitnes salonu, üstü kreş, diğer katları sağlık birimi ve kütüphane, en üst katı yemekhane ve mescid olarak kullanacağız” dedi.

Yandaki inşaatın projesi; yer sıkıntısı çekilen idari bina olarak değerlendireceklerini belirtti.

 

SU MUSLUKTAN İÇİLİR

İSU’nun Kocaeli genelinde 765 bin civarında abonesi olduğuna dikkat çeken genel müdür Sağlık, benim de çok beğendiğim “Kocaeli’nde su musluktan içilir” sloganını yeterince anlatamadıkları öz eleştirisinde bulundu.

Ve şu açıklamayı yaptı, “Kocaeli’nde suyun yüzde 52’sinin musluktan, yüzde 48’inin pet şişelerden içildiğini belirledik. Kesin bir rakam değil ama böyle olduğunu tahmin ediyoruz. Suyun musluktan içilme oranını arttırmak için anket yaptırmayı abonelerimizi bilinçlendirmek için çalışmalar yapmayı planlıyoruz.”

Genel müdür bir de tespitini anlattı, “yaptığımız tespitlerde üniversite öğrencileri başta olmak üzere göçle Kocaeli’ne gelenlerin yaşadıkları şehirlerde hijyenik olmayan musluk suyunu içmediklerinden alışkanlıklarını burada da devam ettirdiklerini düşünüyoruz.”

Sayın Ali Sağlık’ın açıklamalarını ve verdiği örnekleri dinlerken çok da haklı olduğunu düşündüm.

Yapılacak anketler ve abonelerin İSU Arıtma tesisinde ve “Nano Teknoloji Üssü”nü andıran laboratuvarlarında yapılan analizler sonrası musluktan akan suyun içilebilir olduğunun inandırılması sonrası oranın artacağını tahmin ediyorum.

Bugün neredeyse yarı yarıya olan musluktan içilen ile pet şişeden içilen su oranının musluktan içilken su oranı lehine artacağına inanıyorum.

Haddim olmayarak “Kocaeli’nde su musluktan içilir” sloganının göç alan bölgelerde ve üniversite kampüslerinde kullanılmasını, anlatılmasını ve tanıtılmasını öneriyorum.

su-2011_1

 

ZAM YÜZDE 10’U GEÇMEZ

Suya zam oranının tartışıldığı günlerde İSU genel müdürü ile konuşurken

2018 zam oranını sormamak olmazdı.

Sayın genel müdüre zam oranını sormadan önce 12 Aralık’ta yazdığım

“Suya yüzde 12 zam” manşetini ve “2013 yılı genel kurulunda alınan karar doğrultusunda hazırlanan tarife yönetmeliğine göre suya her yıl TÜFE oranında zam yapılıyor. 2013 yılında yüzde 6.16 oranında, 2014 yılında yüzde 7.40 oranında, 2015 yılında yüzde 8.17 oranında, 2016 yılında yüzde 8.81 oranında, 2017 yılında yüzde 8.53 oranında zam yapıldı. Kasım TÜFE oranının yüzde 12.98 çıkmasını dikkate alarak 2018 yılında 1 Şubattan geçerli olmak üzere suya yüzde 12 civarında zam yapılması bekleniyor” haberini hatırlattım.

Sayın genel müdür, su zammının genel kurul kararıyla TÜFE oranına göre belirlendiğini söyledikten sonra, “2018 yılı için zam oranının yüzde 10’u geçeceğini tahmin etmiyorum” dedi.

2017 yılı TÜFE oranının açıklanmasına sayılı günler kaldı.

En geç hafta sonu TÜFE oranını öğreneceğiz.

Suya yapılacak zam oranının yüzde 12 mi olacak yoksa yüzde 10’un altında mı kalacağını 765 bin abone işle birlikte öğreneceğiz. 

su

***********

 

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ ÇİLER’İN

EĞİTİME DESTEK VE KATKISI

 

Logolarında “Kocaeli” yazmasına rağmen İzmit’te yayınlanan gazeteler ve biz çalışanlar “Gebze Haberleri” konusunda hep cimri davranmışızdır.

Kocaeli’yi İzmit’ten ibaret sandığımızdan olsa gerek Gebze’nin il olması, Gebze’nin dört parçaya bölünmesi, üniversite kurulması, Hünkar Çayırının talan edilmesi başta olmak üzere Gebze’nin geleceğini doğrudan ilgilendiren konularda yeterince destek vermemişizdir.

Dahası Gebze’nin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşantısını değiştirecek projelere karşı çıkmışızdır.

Geçmişte rahmetli Alaattin Kurt (DYP Milletvekili), günümüzdeGebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün gibi isimlerin Gebze’ye kazandırdıklarını yok saymışızdır.

2018’in bu ilk günlerinde Gebze’de farkındalık yaratan projelere imza atan GTO Başkanı Nail Çiler’in eğitime verdiği destekleri yazacağım.

Muş Malazgirtli olmasına rağmen “doğduğu değil doyduğu şehre” hizmet eden, aidiyet duygusu ile sahip çıkan Nail Çiler’in KSO, KOTO, KTO Başkanlarına “eğitime katkıda” attığı farkı paylaşacağım.

Bir asrı geçen faaliyetleri döneminde bir tek anaokulu bile yapamayan KSO ve KOTO üyesi sanayici ile işadamlarının yaptığı okul ve dersliklerle övünürken GTO’nun eğitime verdiği desteği ve kazandırdıklarını anlatacağım.

fikriışık

Yaşamının her döneminde “eğitime destek benim olmazsa olmazım” diyen, 1994 yılında Gebze Ticaret Odası meclis, 1999 yılında yönetim kurulu üyesi, 2009 yılında yönetim kurulu başkanı seçilen, her dönemde Gebze’ye hizmeti kendisine görev kabul eden Nail Çiler’in unutulmayacak ve saygıyla anılacak eğitime katkılarına göz atalım;

Bir; TÜBİTAK’ın açıkladığı başarılı üniversiteler sıralamasında 3’üncü olan Rektörlüğünü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün yaptığı “Gebze Teknik Üniversitesi”.

İki;Türkiye’nin İnovasyon-Teknoloji Tabanlı Yeni Merkezi ve Cumhuriyet döneminin enbüyük AR-GE Üssü olan“Bilişim Vadisi”.

Üç;2011-2012 eğitim öğretim yılında açılan, üçüncü mezunlarını veren “Gebze Ticaret Odası Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”.

Dört; İş dünyasına nitelikli eleman kazandırmak amacıyla Vefaİbrahim Aracı’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GEBKİM) tarafından Dilovası’nda yaptırılan “GEBKİM Can Duyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”.

Beş;LOGO Teknoloji ve Yatırım A.Ş. sahibi Mehmet Tuğrul Tekbulut’un desteğiyle eksikleri tamamlanan “Gebze TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Bilişim Lisesi”.

Altı; Muallimköy Öğretmenevi binasında açılan “Uygulamalı Turizm Otelcilik Anadolu Meslek Lisesi”.

Yedi;Üstün yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirirken üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla 250 öğrencinin eğitim aldığı, “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”.

Sekiz;GTÜ, GOSB, LOGO VE MARTEK işbirliğiyle “Robotik Kodlama Eğitimi”.

Dokuz;Gebze Teknik Üniversitesi başta olmak üzere ihtiyaç sahibi öğrencilere 450.000 TL burs.

On;Firmaların ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere ilgili kurumlar ile birlikte yürütülen seminerler ve eğitimler.

Umarım KSO ve KOTO yöneticileriGTO Başkanı Nail Çiler’in eğitime verdiği desteklerini, kazandırdıklarını örnek alırlar.

 

*************** 

KOCAELİSPOR BAŞKANI YAVUZ

SIRTINI BÜYÜKŞEHİR’E DAYAMIŞ!

 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2017’de aldığı bir karar ile Kocaelispor’un 50 milyonu bulan borçlarını ödeyerek ligde kalmasını ve futbolcu transferi yapmasına olanak sağladı.

İbrahim Başkanın bu kararı sonrası borçlar ödendi, Kocaelispor ligde top koşturmaya devam etti, transfer yapmanın önü açıldı.

Ama Kocaelispor Başkanı Bahri yavuz da, futbolcular da oynadıkları maçlarda alacakları galibiyetleri takımın ligde kalmasını sağlayan Başkan Karaosmanoğlu’na armağan ederek jest yapmalarını bekledim.

Yanıldım. Çünkü Kocaelispor bırakın galibiyeti kümede kalıp kalmama mücadelesi veriyor.

Futbolcular İbrahim başkanın Kocaelispor’a katkısını görmezden gelirken Başkan Bahri Yavuz da sanki savaşa girmiş gibi, Kocaelispor’a 50 milyonun üzerinde destek veren Başkan Karaosmanoğlu ve Genel Sekreter İlhan Bayram’ın gözlerinin içine baka baka “Atkılılar beyaz yakalılara karşı zafer kazandı” diyerek yapılanları bir kalemde sildi attı.

KEV ve Kocaelispor başkanlığı koltuklarına oturarak “Ben neymişim” diyerek havasından geçilmeyen bahri Yavuz verilenlerle yetinmeyerek Büyükşehir belediyesinin kapısını aşındırmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaelispor’un kamu borçlarını ödemek konusunda verdiği sözü unutup, her türlü giderlerin faturasını da Büyükşehir Belediyesine ödettirmeye çalışıyor.

Genel sekreterlik koltuğunda Kocaelispor borçlarını ödemek için değil Kocaelililerin çıkarlarını kollamak için oturan İlhan Bayram’ın sabrını test etmeye kalkan Bahri yavuz kusura bakmasın ama fazla ileri gidiyor.

kocaelispor-a-70-milyon-tl-lik-mujde-10289747_amp

İlhan Bayram gibi devlette devamlılığın esasına inanan, Kocaelispor için verilen her sözü tutan ve yerine getiren, sabırlı, hoşgörülü bir bürokrat bile Bahri Yavuz’un istekleri karşısında isyan etme noktasına geliyorsa söyleyecek söz bulamıyorum.

Başkan Yavuz ne mi istiyormuş?

Ne istediğini bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum;

Kamp giderleri dahil tüm masrafları Büyükşehir Belediyesinin üstlenmesi.

Borçlarının ödenmesi sonrası moral depolayan Kocaelispor alacağı galibiyetleri Başkan Karaosmanoğlu ve genel sekreter Bayram’a armağan ederek jest yapacağı yerde ligde kalma düşme mücadelesi yapan takıma ve başkanına ne diyeyim?

Başkan Yavuz belli ki yağlı bir kapı bulmuş, “sağmal inek” gibi sonuna kadar

sağıp tüketmek istiyor.

Başkan yavuz’a söyleyecek söz bulamıyorum.

Söylenecek tek söz “başka kapıya” demekle yetiniyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem