24 Nisan 2019 Çarşamba
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hünkar Çayırının satışı da, hazine arsası ön izni de yok

Galip Ataman

01 Ocak 2018 tarihli yazısı

Erzincan nere, Gebze nere.

Arada onlarca şehir, yüzlerce ilçe varken sen kalk vakıf üniversitesi kurmak için Gebze’ye gel.

Çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmet’in son kez otağını kurduğu, rahatsızlanarak vefat ettiği tarihi mekan içinde kalan arsayı al.

Kim?

Başbakan Binali Yıldırım’ın hemşehrilerinin kurduğu, başkanlığını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın kayınpederi Sadık Ağca’nın yaptığı Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı.

Kaç metrekare?

3 ada 40 parselde kayıtlı 195 bin 763 metrekare arsanın 133 bin 038 metrekaresi.

Kaç paraya?

Metrekaresi 700 TL’den toplam 465 bin 650 TL’ye.

Ne zaman?

18 Aralık 2017 tarihinde.

Kamuoyu nasıl öğrendi?

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’in son meclis toplantısında maliye bakanlığının satış belgesini paylaşması ve Gebzelileri bu satışa karşı çıkmaya çağırması ile.

Sonuç?

İl yapılmadığı gibi 4 parçaya bölünen, İstanbul’un çöplüğü yapılma planları yapılan Gebze ayağa kalktı.

GTO Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Külliye’de ziyaret ederek satışın iptalini istedi.

CHP milletvekili Tahsin Tarhan ve AK Parti milletvekili Mehmet Akif Yılmaz yaptıkları açıklamalarla satışa tepki gösterdiler.

Sivil toplum örgütleri eylem yaparak, bildiri yayınlayarak Hünkar Çayırına Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’nın üniversite kurmasına izin vermeyeceklerini açıkladılar.

Gebze’ye her zaman olduğu gibi İzmit basını duyarsız kalırken Gebzelilerin öfkesinin tavan yaptığı Hünkar Çayırı satışı ile ilgili son bir haftanın özeti bu.

hünkar-çayırı

HENÜZ SATIŞ YAPILMADI

Gazetecilerin yapması gerekeni yapan, iz sürerek ele geçirdiği belgeyi kamuoyu ile paylaşan, gündem oluşturan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’i kutluyorum.

İşin gerçeğini öğrenmek yerine duyumlar üzerinden ahkam kesilmesini, bazı kişi ve kurumların hedef gösterilmesini doğru bulmuyorum.

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na satıldığı iddia edilen Hünkar Çayırı satış evrakını imzalayacak en yetkili kişiye sordum.

Aldığım cevap ve gerçek bilgiler, “Hünkar Çayırı farklı, vakfa verilecek yer farklı. Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na satıldığı iddia edilen Hünkar Çayırı 62 dönüm olarak Gebze Belediyesi rekreasyon alanı olarak planlanmış. Kültür ve Tabiat Varlıkları tarafından tarihi statüde olan 62 dönümlük bu bölgenin satışı, üzerine herhangi bir şey yapılması mümkün olmadığı gibi izin de verilmez.”

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na satılacak olan yer ile ilgili gerçek bilgiler de şöyle,“133 dönümlük alan DMO’dan hazineye devredilen resmi kurum alanıdır. Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na eğitim amaçlı kullanmak üzere 30 yıllığına ön izin verilmesine ilişkin Maliye bakanlığının talimatı var. Ön izin sözleşmesi imzalanmadı. Satış yapılmadı. Süreç devam ediyor.”

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz ve Tahsin Tarhan dahil her şeyi olmuş bitmiş gibi gösterenlerin en yetkili ağızların söylediği şu sözcükleri bir kez daha okumasını istiyorum, “Hünkar Çayırı farklı, vakfa verilecek yer farklı. Kültür ve Tabiat Varlıkları tarafından tarihi statüde olan 62 dönümlük bu bölgenin satışı, üzerine herhangi bir şey yapılmasına izin vermez. Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na eğitim amaçlı kullanmak üzere 30 yıllığına satıldığı iddia edilen 133 dönümlük alan ile ilgili ön izin sözleşmesi imzalanmadı.Süreç devam ediyor.”

nail-çiler

VAKFA YER ARANIYOR

Geçmişte Gebze’yi il yapmayan, dörde bölen, son ilçe başkanlığı seçiminde bazı AK Partililerin üzüldüğünü gören etkili ve yetkili isimlerin 2019 seçimleri yaklaşırken bölgede yeni tartışmalara, yeni bölünmelere fırsat vermemek için hata yapmamaya dikkat ettiklerini biliyorum.

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na eğitim amaçlı kullanmak üzere 30 yıllığına tahsis edilmesi ile ilgili bürokratik süreç devam ederken Gebze’den yükselen tepkiler karşısında yeni yer arayışlarının gündeme geldiği konuşulduğu duyumları alıyorum.

2018’in ilk günlerinde Büyükşehir Belediyesine ait Gebze bölgesi dışında bazı arsaların Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı yöneticilerine teklif edileceğini tahmin ediyorum.

Vakıf yöneticileri ne der?

Erzincanlı Başbakan Yıldırım nasıl tepki verir bilmiyorum.

Ama bildiğim, konunun ciddi olduğu, 2019’da yapılacak seçimlerde Gebze’de sıkıntıya fırsat verilmemesi yönünde karar çıkacağı.

En önemlisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gebze’deki yer tartışmasına ne diyeceği.

Sayın Cumhurbaşkanının geçtiğimiz günlerde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) 2017 yılı ödül töreninde yaptığı “Benzer ilmi keşiflerin Selçuklu ve Osmanlı döneminde de olduğunu görüyoruz. Yalnız ilim erbabı değil birçok sultan ve hükümdarda farklı buluşlara yeniliklere imza atmıştır. Fatih Sultan Mehmet bunun en güzel, en somut örneğidir. Günümüzün ifadesiyle Fatih Sultan Mehmet Han kendi döneminin en büyük aslında AR-GE’cisidir”konuşmayı hatırlarsak tercihini Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfından yana değil himayelerinde kurulan Gebze Teknik Üniversitesi’nden yana kullanacaktır.

Türkiye’nin önünü açacak, millete ufuk ve heyecan kazandıracak yeni projelerin üretileceği yerlerin AR-GE’ler olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih Sultan Mehmet Hanı örnek gösterirken  Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu ve son nefesini verdiği Hünkar Çayırı’nın yanı başındaki Gebze Teknik Üniversitesine tahsis edilmesini önerecektir.

 

****************

TÜBİTAK 2017 SIRALAMASINDA

GTÜ 3’ÜNCÜ, KOCAELİ 24’ÜNCÜ

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilime ve bilim insanına verdiği önemi varsın bazı çevreler siyasi gerekçelerle kabul etmesin.

2023 hedeflerine ulaşmak için “kamu kurumları-üniversiteler-özel sektör” işbirliğini önermesi, dayanışma içinde uyumlu çalışmalarını istemesi eleştirenleri yalanlıyor.

TÜBİTAK 2017 yılı ödül töreninde AR-GE’den, bilimden, keşiflerden bahsetmesi üniversitelere verdiği önemi gösteriyor.

GTÜ-REKTÖR

Bir diğer örnek de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunda (TÜBİTAK) sonuçlarını açıkladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017”.

YÖK verilerine göre 50’nin üzerinde profesör, doçent, yardımcı doçentin görev yaptığı 157 üniversitenin girişimcilik ve yenilikçilik performansları dikkate alınarak yapılan sıralamada Gebze Teknik Üniversitesi 3’üncü, Kocaeli Üniversitesi 24’üncü oldu.

GTÜ ve KOÜ’nün 5 yılda nereden nereye geldiğinin analizini şimdilik bir kenara bırakalım.

2012yılından buyana üniversiteleri motive etmek, rekabeti artırmak amacı ile

yapılan girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre ilk 10’a giren üniversitelere göz atalım.

Sabancı Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ,İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi,İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü,Özyeğin Üniversitesi,Yıldız Teknik Üniversitesi.

İlk 10’da 6 devlet, 4 vakıf üniversitesi yer alırken Gebze Teknik Üniversitesi ÜÇÜNCÜ sırada yer aldı.

GTÜ

GTÜ GURURUMUZ OLDU

Gebze Teknik Üniversitesi çok değil 3 yıl önce 4 Kasım 2014 tarihinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü yerine kuruldu.

Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün ve ekibinin özverili çalışmaları, alt yapısı, donanımı, akademik kadrosu ile yalnız Kocaeli’nin değil Türkiye’nin gururu oldu.

Genç ama deneyimli bir üniversite olduğunu URAP ve TÜBİTAK tarafından yapılan Türkiye’nin en iyi üniversiteler sıralamasında her seferinde ilk 10’a girerek kanıtladı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarınca yapılan son sıralamada, GTÜ üniversiteler genel sıralamasında 5’inci, tıp fakültesi olmayan üniversiteler arasında 2’nci, 6 bin civarında öğrencisi bulunan üniversiteler içinde 1’inci olmuştu.

TÜBİTAK tarafından yapılan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017”sıralamasında GTÜ, ÜÇÜNCÜ sırada yer aldı.

GTÜ’nün 2012 yılında 9’uncu, 2013 yılında 13’üncü, 2014 yılında 12’nci, 2015 yılında 11’inci, 2016 yılında 7’nci iken 2017 yılında 3’üncü olmasını birçok yönden önemsiyorum.

Bir; Cumhuriyet ile yaşıt İstanbul, Ankara gibi üniversiteleri geride bıraktı.

İki;Teknoparkları olan ODTÜ’nün toplamda 2 puan altında, ekonomik ve ticarileşme sıralamasında 6.2 puan üstünde yer aldı.

Üç; Son 5 yılda yapılan TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi  sıralamasında birinci olan Sabancı Üniversitesi ile toplam puan farkı5.81 oldu.

Dört; LYS şampiyonlarının tercih ettiği İTÜ, Boğaziçi, Koç, Yıldız Teknik, Ege, Hacettepe, Selçuk, Uludağ, Gazi, Ankara, Dokuz Eylül, İstanbul Üniversiteleri dahil değerlendirmeye alınan 157 üniversiteden 154’ünü gride bırakarak üstüne çıktı.

Beş;Toplamda 100 üzerinden 85.18 puan alan GTÜ’nün

Ekonomik katkı ve ticarileşme puanı 25 üzerinden 25 puan

İşbirliği ve etkileşim puanı 25 üzerinden 20.6

Bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği puanı 20 üzerinden 18.5

Girişimcilik ve yenilikçilik kültürü puanı 15 üzerinden 11.4

Fikri mülkiyet havuzu puanı 15 üzerinden 9.8

Altı;Sanayi, üretim ve pazarlama kurallarının yeniden yazıldığı günümüzde kuruluşunda himayesine alan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, destek veren Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı mahcup etmedi.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün başta olmak üzere tüm hocaları ve öğrencileri kutluyorum.

KOÜ

KOÜ, 9 SIRA YUKARI ÇIKTI

Kocaeli Üniversitesi ilk 10’da yer almadı ama 2017 yılında gösterdiği performans ile 9 sıra yukarı çıktı.

TÜBİTAK tarafından yapılan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi2017 sıralamasında 24’üncü olan Kocaeli Üniversitesi’nin önceki yıllardaki sıralamasına göz atalım.

2012 yılında 24’üncü, 2013 yılında 23’üncü, 2014 yılında 24’üncü, 2015 yılında 27’nci, 2016 yılında 33’üncü olan Kocaeli Üniversitesi 2017 yılında 9 basamak yukarı çıkarak 24’üncü oldu.

Kocaeli Üniversitesi’nin Ankara, İstanbul, Sakarya, Pamukkale, Dokuz Eylül, Çukurova, Mersin, Akdeniz, Karadeniz Teknik, Bahçeşehir Üniversitesi dahil 133 üniversiteyi geride bırakmasını önemsiyorum.

33’üncülğkten 24’üncülüğe yükselmesini rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün son yılda gösterdiği performans ve aldığı önlemlerden kaynaklandığına inanıyorum.

Düşük puanlı öğrencilerin kayıt yaptırdığı sayıları 35 bini bulan 21 meslek yüksekokula rağmen 24’üncü sıraya çıkmasını olumlu buluyorum.

rektör-hülagü

Meslek yüksekokulları olmadan sadece lisans ve lisansüstü öğrencilerin ve buralarda görev yapan akademisyenlerin performanslarına göre yapılacak bir sıralamada Kocaeli Üniversitesi’nin ilk 10’da diyemem ama ilk 15’te yer alacağını söyleyebilirim.

Toplamda 100 üzerinden 43.28 puan alan KOÜ’nün

Ekonomik katkı ve ticarileşme puanı 25 üzerinden 13.7

İşbirliği ve etkileşim puanı 25 üzerinden 12.1

Bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği puanı 20 üzerinden 6.5

Girişimcilik ve yenilikçilik kültürü puanı 15 üzerinden 8.0

Fikri mülkiyet havuzu puanı 15 üzerinden 3.0.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün şahsında tüm öğretim üyelerini öğrencileri ve çalışanları tebrik ediyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi