23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Külleri bırak! Denize, maviye ve ümide bak..!

Mustafa Kalabalık

31 Aralık 2017 tarihli yazısı

bilmediği şeyleri de sevebilir, isteyebilir. Tabi farklı hayaller kurabilmek için de örneklerinin olması, onların farklılıklarının peşinden koşması gerekir..

 

Mesela ne deriz; “çok okuyan değil çok gezen bilir”.

 

Gezmek derken, yaşadığımız yerlerden farklı ülkeleri, şehirleri, köyleri, mekanları, imkanları gezmek, görmek, hissetmek, mümkünse de hayatına dahil edebilmektir kastedilen. Yoksa sadece yürümek, gidip gelmek, adımlarını saymak, yapılan kilometreyi not etmek değildir anlatılmak istenen..

 

Atalarımızın dediği gibi okumaktan kasıt, sadece önümüze getirilen, elimize tutuşturulan, okullarımızdaki ders aracı olan kitaplar da değildir. Okumak da yetmez zaten.. Okuduğunu anlamadıktan, hem kendine, hem ailene, hem içinde bulunduğun topluma, hem de tüyü bitmemiş yetimlerle birlikte geleceğimize katkı sunabilecek şeyler varken, başka hayallerin, isteklerin, arzuların, inançların da kendilerine has hayatları olduğunu kabullenmedikten sonra, okusan neye yarar! Okumasan ve gezsen kime yarar!

 

Aslı halinde hep zarar, hep zarar..!

 

Benim de doğup büyüdüğüm (Değirmendere), şimdiki yeni Gölcük mesela!

 

Gerçi her ne kadar yasal birleşme oluşmuşsa da, gönül birleşmesi ile kültürel buluşmanın gerçekleşmesi kısa zamanda mümkün olmadı. Uzun zaman diliminde mümkün olacak mı? Orasını da Allah ömür verdiği takdirde yaşayarak görecek, öğreneceğiz…

 

Aidiyet farklı bir şey! Somut ortak yaşanmışlıklar, hayaller, sevgiler, anlayışlar ve hizmetlerle oluşan samimiyet ister…

 

Örneğin ben, bazen dillendirilen, “küllerinden yeniden doğan bir Gölcük” sözlerini çok yavan buluyorum. Hangi küller oldu da, hangi küller kaldırıldı da, hangi yeni bir ilçe doğdu…?

 

Aklımız erdiğince geriye gidiyorum, nüfusun artması, barınma ihtiyacının, inşaat teknolojilerinin gelişmesi ile yenilenen binalar, çoğalan siteler, evler, mahalleler ve bunlar arasında yapılan yollar, eh işte parklar ile yeniden doğduk mu yani…!

 

Yahu hep geriye gidiyoruz! Eskinin ulaşım imkânlarını arar olduk! Sosyal ve kültürel hayatı özler olduk! Ölçülmesi zor ama hissedilen samimiyetleri bekler olduk! Sahillerimizin bile eski hallerini arar olduk!

 

Allah aşkına, Gölcük anıt parkta ve ilçe merkezinde elli yıldır değişen ne? Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı’da değişen ne? İhsaniye merkezindeki mevcut alanın yeniden düzenlenmesi mi? Yukarı Değirmendere merkezinin mevcut alanının yeniden düzenlenmesi mi?

 

17 Ağustos’ta yıkılan evlerin yerine birkaç bina yapılması mı? Deprem enkazlarının kaldırılmış olması mı küllerinden doğdu denilen ilçe..!

 

Depremde sular altında kalan yüzme havuzunun yeniden ve aynı yere yapılması mı yoksa? Yoksa inatla ulaşım imkânlarının zor ve meşakkatli olduğu, toplumun daha fazla kullanımına imkânı varken, uzaklara yapılan buz pisti mi?  

 

Hakkını yemeyelim ki, eleştirilerim olmasına rağmen gerçekleşen üç işlerini değerli buluyor ve ilçeye değer kattığını, katacağını düşünüyorum.

 

“Yarhisar Gemi Müzesi”, “Yazlık Ilıcası” ve “Değirmendere Yalı Evleri”…

 

Bir de henüz çalışmaları başlamayan “Değirmendere Marinası ve Plajı”.

        

Artık kararmış küllerle uğraşmayı bırakıp, ümitleri yeşertmenin, denizin maviliğini yaşamanın, ümitsiz ve samimiyetsiz kayıp yıllara bir son vermenin zamanı gelmedi mi?

 

Bence geldi ve değişim geliyor…

 

İlk seçimlerde yeni kayıp yıllar ilave ettirilecekse de, söyleyecek de pek bir şey yok aslında…

 

“Her insan (toplum) hak ettiği hayatı yaşar” 

 

* *

 

2018’in hepimize huzur, mutluluk, sağlık, ümit ve samimiyet getirmesini diliyorum…

     

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem