20 Nisan 2019 Cumartesi
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yılbaşı ya da yeni yıl

Ebru Maral Minareci

28 Aralık 2017 tarihli yazısı

Çok uzun zamandır ya da ben çocukluğumdan beri diyeyim yeni yıla gireceğimiz gece 31 Aralık gecesi yeni yıl kutlanır.Sadece yıllar içinde değişen biraz daha Avrupai olduk.Bu yüzden de sanki Hıristiyanların Noel kutlamasını kutluyor gibi algılanıyor bazı kesimler tarafından.Halbuki tüm dünya kutluyor yeni yılı.Farklı dinlerden insanlar da kutluyor.Hatta garip gelenekleri olan ülkeler var.Evlerini,kendilerini temizleyip yeni yıla tertemiz girmek gibi.Biz yeni yılda beklediğimiz ama gerçekleştiremediğimiz umutlarımız için umutlanıyoruz.Beklentilerimiz için yeni yıla heyecanla ve coşkuyla giriyoruz.Yani biz gerçekten yeni yılı kutluyoruz.Piyasalarda ki değişim ise tamamen satış pazarlama tekniği.Noel babalar,kostümler,şapkalar,oyuncaklar,restoran ve oteller,eğlence merkezleri hepsi tüketimin en yoğun olduğu güne odaklanıyor.Normal ücretinin 2 katına çıkan yılbaşı eğlence programları var mesela.

Ben çocukluğumdan hatırlıyorum ,saat tam 00.00da dansöz çıkardı televizyonda sonrasında Zeki Müren kulakların pasını silerdi.Evlerde toplanılır yemekler yenir,meyve çerez tabakları sunulur sonra da tombala oynanırdı.Çok güzeldi o yılbaşılar.Şimdi televizyonlarda ne eğlence programı var doğru düzgün ne de yarışmalar.
Eskiden araba verilirdi ekranda yarışması olurdu nefessiz izlerdik.Çizgi filmler,komedi programları kısacası çok güzeldi şimdilerde özlediğimiz ama göremediğimiz tv programları.
Bir başka konu Hindi.
Hindi etinin en güzel olduğu dönem Aralık-Ocak ayıdır.Dedem söylerdi.
Yani hindi yemeği her ne kadar Hıristiyanların Noel ana yemeği olsa da aslında hindi etinin tam zamanı bu dönem.
Her yerde kırmızı noel baba kostümleri,dükkanlar süslü püslü bir de kar yağsa tam kartpostallardaki gibi.
Yeni yıla girerken çocuklara ya da birbirimize hediye almak aslında yeni yıla mutlu girmek için.Pek çok şey yazımın başında da dediğim gibi Avrupa’ya özenti.Mesela kırmızı iç giyimler,yılbaşı ağacı ,yılbaşı süsleri,noel baba kıyafetleri şapkaları gibi.
Bu da yine dediğim gibi piyasaların pazarlama tekniği.
Ben tüm dünyaya,ülkemize yeni yılın huzur getirmesini diliyorum.
Mutlu yıllar…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi