20 Nisan 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kılıçdaroğlu’nun vefasızlığına Sefa Sirmen hem kırgın hem öfkeli

Galip Ataman

28 Aralık 2017 tarihli yazısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu Gölcük’te muhtarlar, KOTO’da iş adamları ile buluştu, il binasının açılışını yaptı ve gitti.

Kılıçdaroğlu gitmesine gitti de yaptığı gaflar, kırdığı potlar konuşuluyor.

En çok da karşısında oturan Sefa Sirmen’in gözünün içine baka baka “Leyla Atakan’ın bize bıraktığı mirası çok daha ileri taşıyacağız” demesi.

İzmit Belediye Başkanlığı koltuğunda 3.5 yıl oturan rahmetli Leyla Atakan’dan bahsederken CHP bayrağını 13 yıl İzmit belediyesinde dalgalandıran Sefa Sirmen’den tek kelime etmemesi.

Siyasete 46 yıl önce CHP Gölcük Gençlik kollarında başlayan, Gölcük Belediye meclis üyeliği yapan, 13 yıl İzmit ve Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, milletvekili olan, il başkanlığı koltuğuna oturan Sefa Sirmen’i memleketi Gölcük’te yok sayması affedilir bir şey değildi.

Adalet Yürüyüşü ile genel başkanlıktan liderliğe terfi ettiği söylenen Sayın Kılıçdaroğlu gösterdiği vefasızlık sonrası Gölcük’te kırdığı potları, yaptığı gafları unutturdu.

İl başkanı Cengiz Sarıbay dahil partili partisiz herkes CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Sefa Sirmen’e karşı bilerek ya da bilmeyerek Sirmen’in kırgınlığını, Sirmen’in öfkesini, hatta Sirmen’in CHP’den istifa edebileceğini konuşuyor.

Böyle bir olay ilk kez yaşanıyor olsa eleştiriye tahammülü olan, hoşgörüsü sınırsız Sirmen üzerinde durmaz, “genel başkanın talihsiz bir tavrı” der geçer.

Ama genel başkan Kılıçdaroğlu’nun Sirmen’i üzmesi, kırması ilk değil.

3 Haziran 2012 tarihinde Atatürk Spor Salonunda yapılan CHP il başkanlığı seçimine katılan genel başkan Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada Leyla Atakan’dan bahsederken Sefa Sirmen’i unutmuştu.

O tarihte Servet Alparslan ile girdiği yarışta il başkanı seçilen Yalçın Kuşkan’ı destekleyen Sirmen, Kılıçdaroğlu’nun vefasızlığına tepki göstererek salonu terk etmişti.

Sirmen ikinci Kılıçdaroğlu vefasızlığı sonrası salonu terk etmedi ama CHP’yi terk edecek gibi görünüyor.

kılıçdaroğlu

SİRMEN ÖFKELİ

Sefa Sirmen’i Kocaeli’nde en iyi tanıyanlardanım.

13 yıla sığdırdığı belediye başkanlığı döneminde hayata geçirdiği Yuvacık Barajı, İzaydaş, Doğalgaz, mezbaha dahil önemli projelerine sahip çıkmama rağmen maliyetlerini ve işletmelerini hep eleştirdim.

Bu yüzden mahkemelik bile olduk ama açtığı ceza ve tazminat davalarını ben kazandım Sirmen kaybetti.

Ona rağmen ne zaman karşılaşsak ben gazeteci o siyasetçi olarak selamlaşmakta, hal hatır sormakta, sohbet etmekte kusur etmeyiz.

Dün Sefa Başkanı aradım, Kılıçdaroğlu’nun kendisinden bahsetmemesi ve sonrası yaşananları sordum.

Sorumu; evirip çevirmeden, ağzından çıkacak her sözün kendisini bağlayacağını ve sıkıntıya sokacağını düşünmeden her zamanki gibi samimi ve açık yüreklilikle cevapladı.

“Hocam, ben siyasete Gölcük’te gençlik kollarında başladım. Sayın genel başkanımız Gölcük’te konuşurken benim adımı telaffuz etmemesine üzüldüm, kırıldım. İlk kez olmuyor. Yalçın Kuşkan’ı desteklediğim il başkanlığı seçiminde de sayın genel başkanım benim adımdan bahsetmeyince salonu terk etmiştim” dedi.

sefa sirmen

Sirmen başka ne mi söyledi?

“Ben yıllarca belediye başkanlığı yaptım. İktidarın belediye başkanı olmadığım için hep sıkıntılar yaşadım, soruşturmalar geçirdim. CHP’li olmamasına rağmen rahmetli Süleyman Demirel yaptığımız projelere hep sahip çıktı, tanıtımı iççin özel çaba harcadı. Sefa Sirmen’i yalnız Kocaeli değil Türkiye hatta dünya tanıyor ama sayın genel başkanım yaptıklarımızı, CHP’nin bayrağını yıllarca belediyelerde dalgalandırdığımızı görmüyor.”

Sefa Sirmen’in sinirlendiği, kırıldığı, üzüldüğü dönemleri bilirim ama belli ki genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci, kez adından bahsetmemesi, yok saymasına çok üzülmüş.

Sayın Kılıçdaroğlu ile aralarında geçmişte bir sorun yaşanıp yaşanmadığını sormaya hazırlanırken bakın ne dedi, “Sayın genel başkanım ile hiçbir sorunum yok. Tanışıklığımız çok eskilere dayanır. SSK Genel Müdürlüğü yaptığı yıllardan tanıyorum. SSK Hastanesi Başhekimi Dr. Kemal Cebeci’nin görevden alınması ile İlgili İzmit’e gelmişti. Dönemin bakanlarından Mehmet Moğultay benim görüşümü de almamı istemiş. Konuştuk, Kemal beyden memnun olduğumuzu söyledim ve Kemal bey başhekim olarak kaldı. Ağabeyi benim yanımda çalıştı ve başkanlığını yaptığım belediyeden emekli oldu.”

Sefa başkan o kadar dolu genel başkan Kılıçdaroğlu’nun kendisinden bahsetmemesine o kadar içerlemişti ki bir dokun bin dinle misali anlatmaya devam etti, “Aradan yıllar geçmesine rağmen ilk günkü oyumu koruyorum. 2014 seçimlerinde İzmit’ten aday gösterildim. Yüzde 42 oy aldım ve 1 oy farkla seçimi, kaybettim. Benim İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığım yıllarda oyum yüzde 45 civarında idi. O zaman CHP’nin oy oranı düşük köyler Büyükşehir belediyesi sınırları dışındaydı.”

Sizin anlayacağınız Sefa Sirmen Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun vefasızlığına çok kırılmış.

Cumartesi günü memleketi Gölcük’te yaşadıklarını unutur mu, üzerine kalın bir çizgi çeker mi bilmiyorum.

Ama gördüğüm kadarıyla Sirmen çok dolu, çok öfkeli. Sessizliği biraz da yanlış iş yapmamak, yanlış bir karar almamakla ilgili.

Yalnız değil. Sefa Sirmen gibi genel başkan Kılıçdaroğlu’nun tavrına öfkeli çok kişi var.

galip-hoca-sirmen

 

YOL AYRIMINDA OLABİLİR

Sefa Sirmen ile telefonla konuştuktan sonra tesadüfen gazeteye yakın bir yerde karşılaştık.

Yakın ve vefalı arkadaşları ile kahvelerini içmişler, sohbet ediyorlardı.

Selam verdim. Telefondaki sohbeti orada da sürdürdük.

Cengiz Sarıbay’ın kendisini ziyaret ettiğini, cumartesi günü Gölcük’te yaşananları konuştuklarını, Cengiz başkanın da üzüldüğünü söyledi.

Öfke ile kalkıp partiden ayrılmak, istifa etmek gibi bir yanlış içine girmememi istedi.

Cengiz Sarıbay, Sefa Sirmen’in partiden istifa etmeyeceğini, ikna ettiğini gazetecilere söylese de ben aynı görüşte değilim.

Sefa başkan bana doğrudan CHP’den ayrılacağını söylemedi.

Ama “CHP’den ayrılmayı düşünüyor musunuz?” soruma verdiği cevap

 Sirmen’in her an CHP’den ayrılabileceğini, yol ayrımına geldiğini anlatıyordu.

İşte Sirmen’in anlattıkları, “Hocam, bugün genel başkanım benim adımı ağzına almıyor ama rahmetli Bülent Ecevit DSP’ye geçmem için çok baskı yapmadı. Partimden ayrılmayacağımı söyledim ve CHP’yi terk etmedim. Deprem sonrası o kadar yokluk, zorluk, sıkıntı yaşarken Ecevit hükümeti müfettişlerinin biri geldi biri gitti. Amaçları DSP’ye geçmediğim için beni yıldırmak, sıkıntıya sokmaktı ama başarılı olamadılar.”

Sizin anlayacağınız, CHP’li aileden gelen, 46 yıl önce CHP’de siyasete başlayan, il başkanlığı ve belediye başkanlığı dahil yerel siyasetin her kademsinde görev yapan, milletvekili seçilen, yaptığı hizmetler, ürettiği projeler sonrası bedel ödeyen Sefa Sirmen yol ayırımına gelmiş sanki.

Bugünlerde genel başkan Kılıçdaroğlu’nun hem de iki kez yaşattığı vefasızlığı gerekçe gösterir, CHP ile yollarını ayırırsa benim için sürpriz olmaz.

Bu arada Sirmen’in çok yakınındaki isimler de Sirmen kadar Kılıçdaroğlu’na kırgın, kızgın, öfkeli.

Sefa başkan ile vedalaşırken, il başkanlığı için Cengiz Sarıbay’ın yanı sıra değişik isimlerin konuşulduğunu sordum.

Cevabı net ve kesindi, “İl Başkanı yine Cengiz olur”.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi