25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni bir yıl, yeni bir sen

28 Aralık 2017 tarihli yazısı

Nice umutlar, yeni hedefler ve hayallerle girdiğimiz 2017 yılının son haftasındayız. Bu yıl, kiminizin beklentilerini fazlasıyla karşılarken, kiminizin de çabucak bitse diye hayıflandığı bir yıl oldu. Ve sonunda 2018'e sayılı günler kaldı. Yine yeni umutlar, hayaller ve hedefleriniz var. Her yıl olduğu gibi bazılarınız hedeflerine ulaşacak, bazılarınızda ulaşamadığı için hayıflanmaya devam edecek. Diğerleri hedeflerine ulaşırken siz neden ulaşamadığınızı hiç düşündünüz mü? Mesela birlikte zayıflamaya karar verdiğiniz arkadaşınız yeni yıla istediği kiloda girerken siz hala bir yıl önce karar verdiğiniz kiloda mısınız? Bu yıl sağlığınız ve bedeniniz için neler yaptınız? Daha iyisini yapabilir miydiniz? Bu yıl için keşkeleriniz mi çok yoksa iyikileriniz mi? İyikileriniz çoksa gerçekten süpersiniz. Keşkeleriniz fazlaysa sağlığınıza ve bedeninize yaptıklarınızı gözden geçirme zamanınız geldi de geçiyor bile.

Mesela bir daha keşke dememek için neler yapabilirsiniz?

  • Sporu hayatınızın bir parçası olarak görün.

Sadece yaz ayları yaklaştığında plajda bikini -şortlarınızı rahatça giyebilmek için spor yapmayın.

  • Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı edinin.

Fastfood ve diğer sağlıksız besinleri bir tek kilo verme döneminizde yemeği kesmeyin, bunları hayatınızdan tamamen çıkarın veya çok az tüketin.

  • Zorunda hissetmeyin.

Sporu kilo vermek-almak zorunda olduğunuz bir şeymiş gibi düşünmeyin. Sizi mutlu ettiği, yeni arkadaş çevresi kazandırdığı, rahatlattığı, sağlığınızı koruduğu için tercih edin. Böylelikle hem daha fazla zevk alacaksınız hem de sonuçları gördükçe mutlu olacaksınız zaten.

  • Kendinizle yarışın!

Başkasının fiziğine ulaşmak için değil veya başka biri zayıflamanızı istiyor, sizinle dalga geçiyor diye değil, siz daha iyisini istediğiniz için vücudunuzu değiştirin.

  • Ama'ları hayatınızdan çıkarın.

Yapmadığınız şeyler için bahane bulmayı bırakın. Ama demek bir şeylerin üstünü örtmeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Spor yapacağım ama zamanım yok, yemek yapmaya fırsatım yok, spor yapmak istiyorum ama evime yakın salon yok... Bu bahaneler uzar gider.

  • Kendinize fırsat yaratın.

Spor yapmak vücudunuz ve zihin sağlığınız için en az uyumak, beslenmek kadar önemli. Çok çalışıyorum yorgun oluyorum demek yerine sporunuzu yapın, bedeninizin ve zihninizin rahatladığını hissedin. Sağlıklı yemek yemek çokta zor değil. Evinizde yaptığınız yemeği işe götürebilirsiniz veya gittiğiniz restoranda daha sağlıklı yemeklerden sipariş verebilirsiniz.

Spor yapmak için illa spor salonuna üye olmanıza gerek yok. Kapıdan dışarı adımınızı attıktan sonra her yer sizin için spor salonu, her eşya spor aletiniz olabilir. Yeter ki isteyin. Hepimiz aynı 24 saate sahibiz, bunu unutmayın.

  • Gerçekçi olun.

Hedeflerinize bir ay gibi kısa bir sürede ulaşmayı düşünmeyin. Unutmayın bu duruma da kısa sürede gelmediniz. Bir planınız ve aşamalarınız olsun, her başarınızı küçük bir ödülle kutlayın. Mesela o ay 3 kilo vermeyi hedeflediniz, başarılı olduysanız ödül olarak mağazada görüp çok beğendiğiniz elbiseyi satın alın. Hedeflerinizi planlayarak ilerlerseniz hem sıkılmazsınız, hem de önünüzde uzun bir yol varken yolun başında olmuyor diye vazgeçmezsiniz.

  • Kendinizi tanıyın.

Kendinizde eksik yönleriniz neler, artı yönleriniz neler bunları belirleyin. Eksiklerinizi artıya çevirmek için uğraşın. Zaafınıza yenileceğinizi hissettiğiniz an güçlü yönünüzle bunu engelleyin. Spor yapmak ve sağlıklı beslenmek sadece siz hayatınıza sokmak istediğiniz sürece var olabilirler.

 En önemlisi, artık hayal etmeyi bırakın ve bir an önce harekete geçin! 

Hedefleriniz ne olursa asla vazgeçmeyin.

2018'in size sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi dileğiyle. Mutlu yıllar.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem