20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Fevziye Tezcan MTAL Ar-Ge üssü gibi çalışıyor

Galip Ataman

27 Aralık 2017 tarihli yazısı

Kocaeli’nde 64’ü resmi, 11’i özel olmak üzere toplam 75 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 40 bin civarında öğrencivar.

Her yıl mezun olan yaklaşık 6 bin civarında öğrenciden üniversite sınavına giren ve büyük çoğunluğu meslek yüksekokullarına kayıt yaptıranların sayısı 3 bin civarında.

Ekonomik, sosyal ve kültürel yoksunluk içinde olanlar ise değişik hizmet sektöründe ve sanayide çalışıyor.

Meslek lisesi mezunlarını fen liseleri ve proje okullarla aynı sınava sokarak itibarsızlaştırdık.

Meslek liselerinin LYS sonuçlarında sonlarda yer almasının sorumlusunun devlet olduğunu unutarak “günah keçisi” ilan ettik.

Ben dahil TEOG ve LYS sonuçlarının analizlerini yapanlar kurumsal başarılar yerine bireysel başarıları öne çıkardık.

LYS’de ilk 100’e girenleri otomobil, ilk 1000’e girenler ile TEOG şampiyonlarını Cumhuriyet altını ile ödüllendirirken o öğrencilerin okullarını, özveriyle çalışan müdürlerini, öğretmenlerini görmezden geldik.

Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liselerine övgüler düzerken rahmetli Vehbi Koç’un “Meslek liseleri memleket meselesi” diyerek sahip çıktığı meslek liselerini “mahallenin yaramaz çocuğu” ilan ettik.

Ön yargılı davranarak meslek lisesi öğrencilerini ve mezunlarını “potansiyel suçlu” görerek eleştirdik.

Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Endüstriyel İşgücü ve İstihdam Çalıştayı (ENİS’17)” raporuna ulaşmaya çalıştığım bugünlerde Kartepe Fevziye Tezcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Metin Yalaz’ın e mail adresime düşen mektubu dikkatimi çekti.

Metin hoca mektubunu bitirirkenKusuruma bakmayın bu gün öğretmen arkadaşlar müdürüm neden hiç bizim ile ilgili bir şey basında çıkmıyor diye sordular. Cevap veremedim” cümlesinden fazlasıyla etkilendim.

Şehir merkezinde ekonomik, sosyal ve kültürel her türlü olanağa sahip ailelerin çocuklarının devam ettiği merkezdeki okulları yere göğe sığdıramazken

yanı başımdaki Türkiye’nin en iyi uygulama yapan meslek lisesinin başarılarını paylaşmadığıma üzüldüm.

Bir telefon kadar yakın müdür Metin Yalaz ve özveriyle çalışan öğretmenlere kendimi af ettirmek için yazmaya karar verdim.

Toplu-foto

MTAL BAŞARI ÖYKÜSÜ

İsterseniz önce Metin hocanın Kocaeli’nin gururu olmaya hak kazanan projelerini anlattığı mektubunu okuyalım;

“Sayın Galip Ataman;

Bizim okulumuz Kocaeli Kartepe de organize sanayi bölgesine çok yakın kurulmuş bir meslek lisesidir. Meslek liseleri için yazdıklarınızı ilgi ile okuyorum ve birçoğunu doğru buluyorum.

Fakat bizde kendimizi anlatamıyor ya da tanıtamıyoruz kanısındayım.

Mesela okulumuz 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığının ortak projesi kapsamında yapılan değerlendirmede (bu değerlendirmede Türkiye’deki tüm meslek liseleri içinden son 10 okulu Sosyal Çalışma ve Güvenlik Bakanlığından bir heyet  nezdinde gelinerek yerinde inceleme yapıldı) Türkiye'nin en iyi uygulama yapan meslek lisesi seçildi. Fakat biz bunu bir kaç küçük haber dışında duyuramadık. Ödülümüzü 2.400 kişinin katıldığı uluslararası bir sempozyumda Gaziantep’te aldık. Valimiz okul olarak, kurum olarak Kocaeli'nin Gururu ödülüne layık gördü.

Okulumuz Türkiye de tek ISO 9001 Eğitimde Kalite Yönetimi, OHSAS 18001 İş güvenliği kalite belgesi, ISO 14001 Çevre kalite belgesine sahiptir

Bir meslek lisesi olarak beslenme dostu okul, beyaz bayrak, güvenli okul bayrak sertifikalarına sahiptir.

Türkiye de ilk defa bu sene Türk Patent Enstitüsü tarafından 2 Patent Başvurumuz ve 1 Faydalı Model başvurumuz kabul edilmiştir.

Bu başvurular ile yaptığımız çalışmalar 20 yıl koruma altına alınmıştır. 1,5 sene sürecek dünya patent literatürüne giriş işlemleri Türk Patent Enstitüsü tarafından başlamıştır.

Kendi 3 boyutlu yazıcımızı tamamen kendimiz üretmekteyiz. Masa üstü CNC makinalarımızı kendimiz üretmekteyiz.

Okulumuz tamamen LED aydınlatmaya kendi imkanları ve elektrik elektronik bölümümüz öğretmen ve öğrencilerinin çalışmaları ile geçmiştir.

AR-GE grubu STEM çalışmaları AB proje çalışmaları rutin yapılmaktadır. Bu çalışmalar öğretmen ve öğrencilerimizin emekleridir. Hiçbir kurum kuruluştan maddi bir destek alınmamaktadır.

3 senedir TÜBİTAK Bilim fuarı, 7 TÜBİTAK Araştırma yarışma projesi, MEB iyi örneklere 6 proje ile katılım, AB Projelerine 4 proje ile katılım sağlayan bir meslek Lisesiyiz.

Sektörün veya toplumda oluşan işe yaramayan ortada kalan çocuklar denilen gençlerin neler yapabildiklerini okullarına nasıl sahip çıktıklarını 3 yıldır hiç bir çizik olmayan duvarlarımızı, gitar odası, müzik odası, yağlı boya çalışmaları ve  Z kütüphanesi olan bir meslek lisesini görmenizi isterim.

Burada İl Milli Eğitim Müdürümüze ve mesleki eğitimden sorumlu Şube Müdürümüz Vedat beye teşekkür etmek isterim. 

Biz bu yola ODAK projesine inanarak çıktık. Sağ olsun illi eğitim il müdürümüze her gittiğimizde bize tamam devam edin dedi. Öğrencilerim adına her zaman minnettarız.

Kusuruma bakmayın bu gün öğretmen arkadaşlar Müdürüm neden hiç bizim ile ilgili bir şey basında çıkmıyor diye sordular. Cevap veremedim.

Bu günkü MYO ve Meslek Liseleri yazınız üzerine bunları size gönderiyorum. Bunları anlatırken Sürç i lisan ettiysem affedin. İyi çalışmalar dilerim.”

aa

 

BAŞARI TESADÜF GELMİYOR

Metin hocanın mektubunu okuduktan sonra telefonla aradım, okulun internet sitesine girdim.

Çoğunluğu ekonomik durumu iyi olmayan ailelerine ders dışı saatlerde ve hafta sonları çeşitli iş yerlerinde çalışarak destek olan öğrencilerden oluşan okulda 550 öğrencinin öğrenim gördüğünü, 61 öğretmenin görev yaptığını öğrendim.

Devletin ve KOTO dahil kurumların sahiplenerek her türlü desteğin sağlandığı, tamamı burslu öğrencilerden oluşan özel meslek liseleri kendilerine “kolej” süsü vererek övünürken Fevziye Tezcan MTAL başarının tesadüfen gelmediğini kanıtladı.

Okul müdürü, öğretmen ve öğrenciler azmin, inancın, özverili çalışma ve dayanışmanın, en önemlisi de parasızlığın neler yapabileceğini gösterdi.

Müdür Metin Yalaz başta olmak üzere tüm öğretmen ve öğrencileri kutluyor, başarılar diliyorum.

İşte özverili çalışmalarıyla öğrencileri motive ederek başarılara imza atan öğretmenler;

OHSAS 19001 Ekipleri; Cuma Özateş, Murat Türe, Orhan Oktay, Coşkun Şahin, Lütfiye Araz, Fatih Mert, Ramazan Akkuş.

ISO 9001-ISO 14001 Ekipleri; Yasemin Gökkaya, Bahar Ersoylu, Kuruçay, Emel Yalaz, Füsun Tufan, Üsame Çolak, Meral Çakır.

TÜBİTAK sorumlusu; Ramazan Eşe.

Avrupa Birliği Projeleri; Fatih Özbakan

Patent başvurusu 1; Mesut Özer (Elektrikli araçlar için geliştirilmiş yol şarj sistemi 2017/19264, 2017-GE-498184)

Patent Başvurusu 2; Adem  Çalıker, Coşkun  Şahin, Birol Özfidan (Toplu alanlar Su ve Elektrik Tasarruf sistemi  2017/20122    2017-GE-516331)

Faydalı Model Başvurusu; Orhan Oktay (Motorlu Araçlar Teknolojisi

İş Güvenliği Çantası 2017/20614,  2017 –GE- 528098)

Robot- 3D Yazıcı Çalışmaları; Hakan Geleş, Sadettin Sarıbaş

Z Kütüphane Oluşturulması; Gazi Orhan Tuğ, Münire Tuğ, Habibe İlayda Ekinci, Ceyhan Yıldırım, Ayşe Berna Turhan, Nilay Çakır, Ufuk Özer

 

***************

BAĞIŞLARLA YAPILAN İZMİT İHL’Yİ

50 YIL SONRA DEVLET YENİLEYECEK

 

Bir zamanlar imam hatip lisesi ve öğrenci sayısı azaldı.

Mezunların üniversitelerde okumaları zorlaştırıldı, harp okullarına girmeleri yasaklandı.

Günümüzde imam hatip okulları da sayıları da itibarları da arttı.

Mezunların üniversitelerde okumaları kolaylaştı, harp okullarına giriş yasağı kaldırıldı.

Mezunlardan Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı, Fikri Işık milletvekili, bakan ve başbakan Yardımcısı, Mehmet Akif Yılmaz milletvekili, İbrahim Karosmanoğlu büyükşehir belediye başkanı oldu.

Kocaellilerin yakından tanıdığı Münir Karaloğlu, Ercan Topaca, Tahir Büyükakın valilik koltuğuna oturdu.

İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi,İzmit Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi, Darıca Şehit Hasan Kaya Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Başiskele Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi TEOG sınavının kaldırılmasının ardından sınavla öğrenci alacağı açılanan fen, sosyal bilimler ve proje okullardan oluşan 600 lise arasına girdi.

İZMİT-İHAL

 

İZMİT İMAM HATİP LİSESİ

Bakanlar, milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, akademisyenler yetiştiren o okullardan biri de İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi.

Okulun özelliği; 1967-1968 yılında başladığı eğitim öğretimi aralıksız yarım asırdır sürdürmesi.

Arsa ve bina tapusunun okul aile birliğine ait olup okul inşaatının vatandaşların bağışlarıyla yapılması.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık, bir dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan rahmetli Necati Çelik’in mezun olduğu Kocaeli’nin en eski imam hatip lisesi olması.

1980’li yıllarda kat ilave edilmesinin ardından 17 Ağustos 1999 depreminde hasar görmesine, güçlendirilme kararı verilmesine rağmen kendi kaderine terkedilmesi.

Okul aile birliği başkanı Ali Ayaz ve üyelerinin eskiyen binanın yıkılıp yerine yeni bina yapılması için çaba harcaması.

Kandıra Halk Eğitim Müdürü iken 2015 sonlarında İzmit AİHL müdürlüğüne atanan İsmail Birdane’nin Kandıra’dan kopamaması, zamanının büyük bölümünü Ensar vakfı başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları etkinliklerine katılarak geçirmesi

Okulun 50 yıllık başarılarını yok sayıp resmi internet sitesinde sadece kendi dönemine ait son 2 yıl etkinliklere yer vermesi.

35 derslikli okulda 300’ü kız 750 öğrenci eğitim-öğretim görmesine rağmen bayan müdür yardımcısı olmaması, spor salonu bulunmaması.

Son günlerde eğitim-öğretimdeki başarılarından çok açığa alınan ve adliyeye suç duyurusunda bulunulan bir yönetici ile anılması.

fikri

NEDEN İZMİT AİHL

Kocaeli’nde proje okul seçilen, başarıları ile anılan imam hatip liseleri varken neden İzmit İmam Hatip Lisesini yazdım.

Anlatayım;Okulun yenilenmesi bir süredir Ali Ayaz’ın başkanlığını yaptığı okul aile birliği derneğinde konuşuluyor, tartışılıyor.

24 Kasım Öğretmenler Gününde 34 yıl önce mezun olduğu okula giden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’a eşlik eden Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in de gündeminde.

Okul binasının yıkılması, yeni binanın arka taraftaki Bahtiyar camiine yakın yapılması, ön tarafın bahçe olarak kullanılması konusunda herkes hem fikir.

Cevabı bulunmayan tek soru; Okul aile birliğine ait 5 bin 300 metrekare arsa üzerine yapılacak yeni okul binasını kimin yapacağı, tapusunun kime ait olacağı.

Başbakan Yardımcısı Işık, milli eğitim il müdürü Çelik ve okul aile birliği başkanı Ayaz ile konuştum.

Ayaz, milli eğitime arsa tapusunu değil irtifa hakkını vermek koşulu ile okul binasının yıkılmasına, yeni binanın Bahtiyar camiine yakın yapılmasına itirazı yok.

İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesinin proje okul kapsamına alınması gibi bir de özel isteği var.

Başbakan Yardımcısı Işık “Bina eski. Benim okuduğum yıllarda ilave kat yapılmıştı. Kocaeli Devlet hastanesi yenilendi çok da güzel oldu. İmam hatip lisesi de yıkılmalı yerine abartmadan çizilecek bir proje uygulanmalı. Tapusunun dernekte kalmak koşuluyla milli eğitim olarak okul yapıp yapamayacağımızı araştırdım. Bakanlık yetkilileri sakınca olmadığını yapabileceğimizi söylediler. Kısmet olursa Haziran ayında temeli atarız” dedi.

Milli eğitim il müdürü Çelik ise İzmit İmam hatip Lisesi Aile Birliği Derneğine ait olan arsa üzerine kat irtifa hakkı karşılığında 49 yıllığına yeni okul binası yapabileceklerini söyledi.

Sonuç; Yarım asır hizmet veren, bakanlar, milletvekilleri, akademisyenler, başarılı bürokratlar, iş adamları, sendikacılar yetiştiren İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi binası yıkılacak.

5 bin 300 metrekare arsanın tapusu okul aile birliği derneği üzerinde kalmak, irtifa hakkı 49 yıllığına milli eğitime verilmek koşuluyla 24 derslikli yeni binayı milli eğitim yapacak.

Kocaeli’ndeki okullar, hastaneler, kamu kurumları yenilenirken 50 yıl önce yapılan İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi binasının yenilenmesinde geç bile kalındı.

Hayırlı uğurlu olsun.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi