20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kartepe İlçe Milli Eğitime Ferhat Dilek mi atanıyor?

Galip Ataman

25 Aralık 2017 tarihli yazısı

Milli eğitim bakanlığı 485’i illerdeki müfettişlerden, 15’i müdürlerden olmak üzere sınav kazanan 500 bakanlık müfettişi aldı.

İlk kez uygulanan, bir gün müfettişlik yapmayan, deneyimi olmayan 15 yönetici arasında yer alan Kartepe ilçe milli eğitim müdürü Mahmut Sami Demirci de müfettiş oldu.

Demirci’nin Kartepe’de ayrılmasının ardından vekalet görevi şube müdürü Sinan Gök’e verilirken yeni müdür arayışlarının da sonuna gelindi.

Milletvekillerinin, siyasilerin, sendikaların önerdiği, olması için çaba harcadığı isimler arasında il milli eğitim şube müdürü Ferhat Dilek adının öne çıktığı konuşuluyor.

Bir aksilik olmazsa Ferhat hoca önümüzdeki günlerde Kartepe ilçe milli eğitim

müdürlüğü koltuğuna oturacak.

FERHAT-DİLEK-1

Trabzon Araklılı olan Ferhat Dilek, 4 yıllık sınıf öğretmenliğinden mezun olduktan sonra 1996 yılında Zonguldak’ta göreve başladı.

İzmit Atatürk İlköğretim Okulunda 5 yıl müdür yardımcılığı, Kartepe 17 Ağustos İlkokulunda 4 yıl müdürlük yapan Ferhat hoca, 2014 yılından buyana Kocaeli il milli eğitim müdürlüğünde şube müdürü olarak çalışıyor.

 

******************

HALKEVİNDEKİ 41 DÜKKAN ÖNCE

BOŞALTILACAK SONRA YIKILACAK

 

Halkevi meydanında belediye ve maliyeye ait arsa üzerinde yapılan dükkanların boşaltılmasıyla ilgili süreci sona erdi.

Yargıtay, dükkan sahiplerini haksız, belediye ve maliyeyi haklı bularak dükkanların boşaltılmasına karar verdi.

Yaklaşık 15 yıldır devam eden hukuk mücadelesini İzmit Belediyesi kazandı, 41 dükkan sahibi kaybetti.

Geçmişe dönüp ne oldu, neden bu duruma gelindi, kimler sorumlu tartışmasına girmeyeceğim.

Bundan sonra ne yapılacak, neler yaşanacak ona bakalım.

Söz konusu bölgede 41 dükkan var.

Hazine arsası üzerindeki 7 dükkan daha önce boşaltılmıştı.

İzmit Belediyesine ait arsa üzerinde bulunan balıkçılar, sebzeciler, pişmaniyecilerin kullandığı 34 dükkan Yargıtay kararı doğrultusunda önümüzdeki günlerde boşaltılacak.

Yıkım işleminin tamamlanmasının ardından İzmit belediyesi tarafından hazırlanan yeşil alan ve meydan projesi uygulanacak.

Mahkeme süreçlerinin tamamlanıp, Yargıtay’ın verdiği kesin ve son karar sonrası dükkanlar boşaltılacak, ardından yıkılacak da nasıl olacak?

Yıllardır belediye arsası üzerine yapılan dükkanları kullanan esnafın Yargıtay kararına rağmen dükkanları boşaltmamakta direneceğini sanmıyorum.

Direnirlerse ne olur?

Halkevinde 7 dükkanın bulunduğu milli emlak müdürlüğüne ait arsa üzerindeki 7 dükkanı Defterdar Dursun Ali Özel’e sordum.

Cevabı, “Milli emlak müdürlüğüne ait arsa üzerine yapılan 7 dükkan ile ilgili müfettişler bölgenin yeşil alan olduğu gerekçesiyle rapor hazırlamıştı. O rapor doğrultusunda dükkanları boşalttırdık. Arsayı yapacak yeşil alan projesi için belediyeye tahsis edeceğiz” oldu.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı aradım. Nevzat Başkan, “Yargıtay son ve kesin kararı verdi. Böyle olacağı belli idi. Dükkan sahipleri yıllarca hem belediyeye ait yeri işgal etti hem de bölgede yapacağımız yeşil alan ve meydan projesini geciktirdi. Yargıtay kararını İzmit Kaymakamlığına ulaştırarak dükkanların boşaltılmasını istedik” dedi.

İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ise “İzmit Belediyesi Yargıtay kararını bize göndererek dükkanların boşaltılmasını istedi. 2886 sayılı kanun gereği dükkan sahiplerine boşaltılması için tebligat yapacağız ve boşaltmalarını isteyeceğiz. Boşaltmamakta ısrar eder ve direnirlerse polis marifetiyle boşaltarak İzmit belediyesine teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

2018’in ilk günleri halkevi meydanındaki 34 dükkanın boşaltılması açısından hareketli geçecek gibi görünüyor.

Umarım yargı kararı uygulanırken kimsenin burnu kanamaz, kimse mağdur edilmez.

halkevi

HALKEVİ BİNASI

Halkevi meydanındaki dükkanların boşaltılarak yıkımı ve ardından meydan düzenlemesi yapılırken halkevi binasını da dikkate almak gerekiyor.

Taşınabilir tarihi varlık olduğu için yıllar önce restorasyon başvuruların yapıldığı, parasının bulunduğu halkevi binası ne olduysa olduğu gibi kaldı ve görsel çirkinlik yaratmaya devam ediyor.

Milli eğitim müdürlüğüne ait olan 1938 yılında inşaatına başlanan, 1943 yılında hizmete açılan, değişik kurumlara ev sahipliği yapan halkevi binasının restorasyon görevi kent kimliğini önemseyen Vali Hüseyin Aksoy’a düşüyor.

Sayın valiye önerim; Öncelikli olarak İzmit halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünü başka yere taşıyalım. Binayı restorasyonun ardından Kocaeli Valiliği Konuk Evi (VİP Binası) olarak kullanıma açılması.

Tramvay güzergahı kenarında bulunan ve yeni düzenlenecek kent meydanında mimarisi, salonları ile kentin simgesi olan Halkevi binası görselliği ve işlevi ile önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.

 

*******************

KEMAL KILIÇDAROĞLU GELDİ,

GAF YAPTI, POT KIRDI VE GİTTİ

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hafta sonunu Kocaeli’ye ayırdı.

Gölcük’te muhtarlara, İzmit’te iş adamlarına seslendi, il başkanlığı binasını açtı.

Sayın genel başkanının konuşmalarını televizyonlarda izledim, gazetelerde okudum.

Gittiği her kerde, konuştuğu her ortamda belli ki Kocaeli ve İzmit hakkında yeterli bilgi sahibi değildi.

Öyle olunca da bol bol gaf yaptı, pot üstüne pot kırdı, vefasızlığını gösterdi.

Aylardır 2019’da alacağı büyükşehirler arasında Kocaeli’yi telaffuz etmeyen Kılıçdaroğlu ilk kez cumartesi günü “Kocaeli Büyükşehir Belediyesini alacağız” demiş.

Demesine dedi de o da Kocaelili CHP’liler gibi Kocaeli’yi İzmit’ten ibaret sanmış olacak ki büyükşehir belediyesini “İzmit Büyükşehir Belediyesinin sahip olduğu mali imkan hiçbir belediyede yok” sözleri ile eleştirmiş.

Başkan İbrahim Karaosmanoğluy’nun 13 yıllık başkanlığı döneminde Kocaeli’ne 7 milyon 500 bin ağaç diktiğini,22 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırdığını, sahilleri halka açtığını bilmediğinden kentin çok değiştiğini, beton yığınına dönüştüğünü söylemiş.

“İzmit’i Paris yapacağız” derken belli ki İzmit’in 16 yıl CHP’liler tarafından yönetildiğini ya bilmiyor ya hatırlamak istemiyor.

Hükümetin ekonomik politikasını eleştirirken, Kocaeli’nin kötü yönetildiğini iddia ederken “Kocaeli ekonomi ve ticarette marka haline geldi” diyerek bir de itirafta bulunmuş.

2 Haziran 1968 – 11 Şubat 1972 tarihleri arası İzmit Belediye Başkanlığı yapan rahmetli Leyla Atakan’dan haklı olarak övgü ile bahsederken Leyla Atakan’ın bize bıraktığı mirası çok daha ileri taşıyacağız” demiş.

Ama 1989-2002 yılları arası İzmit ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, CHP bayrağını 13 yıl belediyede dalgalandıran, salonda karşısında oturan Sefa Sirmen’i görmezden, yaptıklarını bilmezden gelmiş.

“Bu kenti yönetmeye talibiz” derken 2019’a kimle, hangi örgütle ve nasıl gideceklerinden tek kelime etmemiş.

CHP Kocaeli örgütü cumartesi günü Kocaeli’nden umudunu kesmiş, 2019’da 2015’tekinden farklı bir sonuç alınamayacağını görmüş genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırladı.

Ve günün sonunda Gölcük’te muhtarlara, İzmit’te iş adamlarına seslenirken, CHP il binasını açarken Kocaeli’ne yabancı genel başkanı yolcu etti.

Sayın genel başkan Kılıçdaroğlu’ndan dan akıllarda yaptığı gaflar, kırdığı potlar kaldı.

PLAKETİ HAK ETTİLER

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gafları, kırdığı potları bir kenara bırakıp parti il binasının alınmasına, donanımına katkıda bulunanlara verilen plakete gelelim.

Cumhuriyet ile yaşıt olan, yıllardır demokrasi, özgürlük, laiklik mücadelesi yapan, son günlerde adalet arayışı ile anılan CHP toparlanırken bölünüyor, iktidara yaklaşırken uzaklaşıyor.

Bir zamanlar işçinin, memurun, emeklinin, köylünün, emekten yana olanların, varoşlarda yaşayanların, oyunu kullanarak vatandaşlık görevini yerine getirenlerin partisi idi.

Son zamanlarda delege, ilçe, il, milletvekili ve belediye başkanlığı seçimlerinde lütfedip oy kullanmayan, rahatına düşkün, AK Parti karşısında yenilgiyi kabul eden, eleştiriye tahammülü olmayan, “tuzu kuruların” partisi oldu.

kılıçdaroğlu

Genel Başkan Kılıçdaroğlu lütfedip gözden çıkardığı Kocaeli’ne gelerek potlar kırsa da, gaflar yapsa da CHP’nin geleceği, başarısı, iktidar olması için çalışan il başkanı Cengiz Sarıbay, İzmit ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya başta olmak üzere eski-yeni, iyi günde de kötü günde de yalnız bırakmayan Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın da aralarında olduğu partililer var.

İl başkanlığı koltuğuna oturduğunda il binası alacağı sözü veren Cengiz Sarıbay sözünü tuttu, binayı aldı, açılışını genel başkan Kılıçdaroğlu’na yaptırdı, katkıda bulunanlara teşekkür etti, plaket verdi.

5 ile 10 bin lira arası bağışta bulunanlar arasında mevcut yöneticilerin yanı sıra her zaman CHP için çalışan, her etkinliğine katılanlar plaketi fazlasıyla hak ediyor.

Seçimden seçime ortalıkta görünen, seçim sonrası kayıplara karışan eski milletvekilleri Erol Köse, Hurşit Güneş, Salih Gün, İzzet Çetin, Onur Kumbaracıbaşı, Cevdet Selvi, Bekir Yurdagül, Halil Çalık, Turhan İmamoğlu, il başkanları İbrahim Aydın, Rıdvan Alkan, Cihat Altınyuva, Cevdet Barış, Ferhan Şensoy, ilçe ve belediye başkanlarına ne demeli?

 

**************

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

BAŞARISI AKREDİTE EDİLDİ

 

Üniversiteler ve yükseköğretim kurumları öğretim üyelerinin performansları, bilimsel yayınları, ürettikleri projeler, elde ettikleri ödüller, topluma kazandırdığı katma değerlerle ünlenirler.

Sınavlarda aldıkları puanlarla Türkiye şampiyonu olan öğrencilerin tercih etmeleri ile farkındalık yaratırlar.

Mühendislik fakülteleri projeler, patentler, AR-GE’ler, icatlarla adlarını duyurur.

Tıp fakülteleri hayat kurtaran buluşlar, icatlar, ameliyatlar, yayınlarla öne çıkar.

Kocaeli Üniversitesi fen ve edebiyat fakültesi gibi yükseköğretim kurumları ise

aldıkları “akreditasyon belgesi” ile başarılarını kanıtlar.

Dekanlığını Prof. Dr. Halis Aygün’ün yaptığı KOÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, FEDEK (Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih Coğrafya Fakülteleri öğretim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından yapılan inceleme ve değerlendirme sonunda matematik bölümü 5, arkeoloji, biyoloji, felsefe, kimya bölümleri 2 yıllığına akredite oldu.

dbiyat

Akreditasyon belgesi ne işe yarayacak?

Bir; KOÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi öğretim kalitesinin yükseldiği belgelendi.

İki; KOÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi öğretim kadrosu, yönetim yapısı, eğitim-öğretim altyapısının iyileştiği ve uluslararası alanda söz sahibi olduğu kanıtlandı.

Üç; Lise mezunları tercih yaparken KOÜ Fen ve Edebiyat Fakültesini ilk sıralara yazacak.

Dört; KOÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi ulusal ve uluslararası alanlarda “Ben de varım” diyebilecek.

Beş; KOÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi sorumluluğu daha da arttığından müfredat ve program güncelleme ve iyileştirme çalışmalarına hız verilecek.

Altı; Kocaeli Üniversitesi ve Fen ve Edebiyat Fakültesi yükseköğretimdeki değişimlere, gelişmelere uyum sağlayarak farkındalık yarattı.

Dört yıllık bir çalışmanın sonunda hedefe ulaşan, “Akreditasyon Belgesi” alan

Başta Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün olmak üzere bölüm başkanlarını, öğretim üyelerini, öğrencileri ve tüm çalışanları kutluyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi