23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Önce kendi evimize bakalım..!

Mustafa Kalabalık

25 Aralık 2017 tarihli yazısı

Siz yokken biz vardık deriz ya hani!

 

Kocaeli’lin çok yakından tanıdığı, bildiği, evladı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri,  Doç.Dr.Tahir Büyükakın’ın Bilecik Valiliği’ndeki geçen hafta ulusal medyada konu edilen önerisi, yüzlerce yıllık “Bilecik” adının “Ertuğrul” olarak değiştirilmesi ve bu fikir üzerinden konuşulmasıydı.

 

Bilecik veya Ertuğrul için söylenecek de birçok şey var muhakkak. Ancak ondan önce değiştirilmesi gereken Kocaeli’ndeki bazı ilçelerin isimleri tartışılması gerekmez mi?

 

Öyle ya!, kime sorarak, hangi kriterlere göre yeni ilçelerin sınırlarını belirlediler? Kime sordular da isimlerini verdiler!

 

Bilecik mi olsun? Yoksa yerine “Ertuğrul” mu diyeceğimize, daha eski ve köklü isimler varken, Değirmendere, Ulaşlı, Halıdere, Yazlık, İhsaniye, Hisareyn ve Gölcük’ün birleşmesinden sonra yeni ilçenin adının “Gölcük” ile devam etmesine kim karar verdi mesela?

 

Mesela neden kapanan Bahçecik, Yeniköy, Karşıyaka, Yuvacık ve Kullar belde belediyeliklerinin adıyla değil de “Başiskele” ismiyle ve değişen logosuyla birleştirilmişti..!

 

Köseköy, Uzunçiftlik, Uzuntarla, Eşme, Acısu, Maşukiye, Büyükderbent, Arslanbey, Sarımeşe ve Suadiye belde belediyeliklerinden birisinin adıyla değil de, neden “Kartepe” ismiyle ve değişen logosuyla birleştirilmiştir..!

 

Dünya markası ve köklü bir “Hereke” ismi varken, “Körfez” ismiyle ve değiştirilen logosuyla birleştirilmesine kim, kimler karar verdi?

 

Öyle ki Çin devleti, senin sildiğin “Hereke” adına ve “halısına” sahip çıktı…

 

Değerini bilemediğin, göremediğin değerlerimize değer verdi…

 

Onun için derim ki; önce kendi evimize, şehrimize bakalım..!

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem