18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tramvay “in”, minibüs “out”

Galip Ataman

22 Aralık 2017 tarihli yazısı

Büyükşehirlerde vatandaşlar bir yerden bir yere giderken zamanla yarışırken en zor işi minibüsçüler yapıyor.

Yaz kış, sıcakta soğukta, yağmurda karda, gündüz gece 7/24 özveriyle çalışan mesleklerin başında minibüsçüler geliyor.

Zaman zaman eleştirsem de ekmeğini kuruş kuruş toplayarak kazanan minibüsçülerin hakkı ödenmez.

Ancak yolcuları konforlu, güvenli, seri araçlar yerine eski model ilkel araçlarla taşımakta ısrar eden minibüsçüler burunlarının dikine gidince haklı oldukları konularda haksız çıkıyor.

Tramvaya harcanan paraya “haram” diyen, 65 yaş ve üzeri yolcuyu taşımamak için direnen, araçlarını yenilemek yerine eskilerle yolcu taşımakta ısrar eden minibüsçüler zarar ediyor.

Kurtarıcı gördükleri Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası ile özel halk otobüs kooperatifleri Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun sabrını denemeye kalkınca fatura her zaman olduğu gibi minibüsçülere çıkıyor.

Araçların yakıtını, lastiğini, bakımını, temizliğini ucuza mal edecek tesisler kurmak yerine piyasadan temin etmeye kalkınca minibüsçülerin kasasına girecek para birilerinin cebine giriyor.

Sonra? Oda ve kooperatif başkanları minibüsçülerin karşısına geçip, para kazanmamalarının sorumlusu olarak Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu, UKOME yöneticilerini, yasaların verdiği hakkı kullanan ücretsiz seyahat eden yolcularını gösteriyor.

minibüs

BUGÜNLER İYİ GÜNLERİ

Gerçeği söylemek gerekirse yıllarca oluşturdukları “tekel” sayesinde ulaşımı istedikleri gibi yönlendiren minibüsçülere, “dur” denince ağlamaya başladılar.

Her seçim dönemi verilen tramvay sözü gerçek olunca “istemezük” diyerek eylem yapmaya kalktılar.

Zarar etmelerine neden olan tek etkenin 65 yaş üzeri yolcular olduğunu ileri sürerek elleri öpülesi yaşlıların yasaların verdiği hakkı iptal ettirmek için yollara düştüler.

Başbakanlar ve bakanlar ile çektirdikleri fotoğrafların sosyal medyada paylaşılmasının ardından ceplerine daha çok para gireceğini sandılar.

Ama gündüz gece demeden aralıksız 7/24 yolcu taşıyarak çoluk çocuğunun nafakasını çıkarmaya çalışan minibüsçüler seçtikleri oda ve kooperatif başkanlarının kendilerini yanılttığını bir türlü görmedi, göremedi ya da görmek istemedi.

Haziran ayında konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvay Otogar-Sekapark arasında seferlere başlayınca “gaflet uykusundan” uyandı.

Pastadan aldığı pay küçülünce “Zarar ediyoruz” diyerek Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’dan UKOME bürokratlarına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanından 65 yaş üzeri yaşlılara tepki koymaya başladı.

Aslında minibüsçü ilk darbeyi; sabrını denemeye kalktıkları Başkan Karaosmanoğly’nun 240 doğalgazlı, konforlu 12 metre uzunluğunda otobüs aldığında yemişti.

Özel halk otobüsleri yolcuları tam 2.50 TL, indirimli 2.00 TL, öğrenci 1.50 TL’den taşırken tramvay fiyatının tam 1.50 TL, indirimli 1.25 TL, öğrenci 1.00 TL olarak belirlenince yıkıldılar.

Özel halk otobüslerinin şehir içinden yan yola kaydırılmasının ardından Yahya Kaptan yolcusunu tramvaya kaptırınca

Yolcu ve para kaybı yaşadılar.

Minibüsçüler zamanında “Araçların Ulaşım Park’a kiralama” önerisine “hayır” demeseydi, tramvay işletmesine ortak olma teklifini geri çevirmeseydi bugün yorulmadan, sıkıntı yaşamadan oturdukları yerden bugün kazandıklarından daha çok parayı ceplerine koymuş olacaklardı.

Ama Başkan Karaosmanoğlu ve UKOME yöneticilerini dinlemek yerine her şeyi çok bildiğini sanan oda başkanı ile akıl hocalarının peşine takılınca bugünkü tablo ile karşılaştılar.

Sperm sayısı eksik yolcunun ücretsiz taşınmasına göz yumar, bakanlığın ödediği 750 TL’ye rağmen 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan zarar ettiklerini söylemeye devam ederlerse yakında bugünleri de arayacak duruma gelirler.

tramvay

TRAMVAY DARBE VURDU

Minibüsçülerin hangi koşullarda çalıştıklarını, sorunlarını ve yaşadıkları sıkıntıları en iyi bilenlerdenim.

Onca zahmete rağmen bile bile zarar etmekte ısrar etmelerini anlayamıyorum.

İzmit 5 nolu kooperatife kayıtlı özel halk otobüslerinin son 3 ayda taşıdıkları yolcu sayısı ile geçen senenin aynı döneminde taşıdıkları yolcu sayısı ile  kıyaslandığında pastanın küçüldüğü tartışılmaz.

Otogar-Sekapark arasında çalışan tramvayı tercih eden yolcu sayısı ise minibüsçülere ulan darbeyi göstermektedir.

5 Nolu özel halk otobüsleri kooperatifi yolcu sayıları;

2016 Eylül 3.756.435 yolcu, 6.739.535 TL hasılat

2017 Eylül 3.530.785 yolcu, 6.695.719 TL hasılat

2016 Ekim 4.677.638 yolcu, 8.232.586 TL hasılat

2017 Ekim 4.314.867 yolcu, 8.232.586 TL hasılat

2016 Kasım 4.539.922 yolcu, 7.968.651 TL hasılat

2017 Kasım 4.153.105 yolcu, 7.631.157 TL hasılat

Tramvayda yolcu ve hasılat;

Eylül 2017 yolcu 535.714

Ekim 2017 yolcu 699.494

Kasım 2017 yolcu 711.095

Tramvayda günlük 16 bin yolcuya ulaşılıp ulaşılamayacağı tartışılırken sayının 24 bini bulması vatandaşın konforlu, güvenli, seri, ucuz toplu taşımayı tercih ettiği açıkça görülüyor.

Umarım minibüsçüler rakamlardan ders çıkarır, tramvay başta olmak üzere Ulaşım Park araçları ile rekabet edecek önlemleri alır.

15 yaşındaki araçları sıfır araçlarla değiştirerek konforu ve kaliteyi arttıracak araçlar yerine komşu illerin hurdalığından 7 yaş çıkma araç ile değiştirme alışkanlığından vazgeçerler.

 

**********************

SARIBAY, BAŞKANLIĞI DA

VEKİLLİĞİ DE HAK EDİYOR

 

CHP il başkanı Cengiz Sarıbay, en çok eleştirdiğim isimlerde olmasına rağmen eleştiriye tahammülü olmayan hoşgörü fakiri kimi siyasetçilerin aksine dostluğunu, sohbetini esirgemeyen saygın bir isimdir.

1988’de Mustafa Küpçü, 2010’da Ferhan Şensoy ile CHP il başkanlığı için yarışan ve kaybeden, 1991’de milletvekili adayı gösterilmesine rağmen seçilemeyen Cengiz Sarıbay’ın en büyük hedefi; önümüzdeki günlerde il başkanı seçilerek 2019’da Kocaeli’yi milletvekili olarak TBMM’de temsil etmek.

KYÖD, ÇYDD, ADD kurucuları arasında yer alan, Baro başkanlığı yapan, İzmit belediye meclis üyesi seçilen, istifa ile boşalan CHP il başkanlığı koltuğuna 2009’da Deniz Baykal, 2015’te Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atanarak oturan Cengiz başkan CHP’den hiç kopmadı, partililere hiç küsmedi, her zaman CHP neferi olarak çalıştı, çalışmaya da devam ediyor.

Seçimden seçime lütfedip seçmen karşısına geçip oy isteyen CHP il başkanlığı koltuğunda oturan Mustafa Küpçü, Ferhan Şensoy, Rıdvan Alkan, Cevdet Barış, Cihat Altınyuva’yı gören var mı?

CHP Kocaeli milletvekillerinden Erol Köse, Onur Kumbaracıbaşı, Cevdet Selvi, İzzet Çetin, Salih Gün, Mehmet Hilal Kaplan nerede?

cengiz-sarıbay

DSP’den milletvekili seçilen CHP üyesi olan Halil Çalık, Turhan İmamoğlu’dan haber var mı?

Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, zaman zaman Bekir Yurdagül, uzaktan kumanda ile Hurşit Güneş dışında sesi soluğu çıkan yok.

Mahmut Civelek dışındaki AK Parti il başkanlarından Nihat Ergün ve Fikri Işık milletvekili seçildi bakanlık yaptı.

Zeki Aygün milletvekili, İbrahim Karaosmanoğlu büyükşehir belediye başkanı oldu.

AK Parti il yönetim kurulu üyelerinden milletvekili ve ilçe belediye başkanı seçilenler var.

Ama aday gösterilen CHP il başkanlarından hiç biri milletvekili seçilemedi.

Umarım 2019 seçimlerinde Cengiz Sarıbay şeytanın bacağını kırar ve milletvekili seçilir.

Zaman zaman eleştirdiğim ama dostluğumuzu hiç kesmediğimiz Cengiz Sarıbay il başkanlığını da milletvekilliğini de fazlasıyla hak ediyor.

 

 

***************

İBRAHİM ARACI, GEBKİM KOLEJİ

İLE YİNE BİR “İLK”E İMZA ATTI

 

Hayırsever iş adamları ve sanayicilerin sosyal sorumluluk projelerini yazmaktan büyük keyif alıyorum.

Koruma Klor AŞ sahipleri İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşlerin yaptırdığı Derince’deki “Şükrü Aracı Okulları”, Umuttepe’de Kocaeli Üniversitesi bünyesinde Alzheimer, Demans, Parkinson hastaları tedavisi için yaptırdıkları “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” ile “Semahat Aracı Konferans Salonu” ve yine Umuttepe’de kanserli hastalar için söz verdiği 50 yataklı “Şükrü Aracı Onkoloji Hastanesi” gibi.

Bugün İbrahim Aracı’nın ailesi adına değil yönetim kurulu başkanı olduğu GEBKİM (Gebze V Kimya İhtisas OSB) tarafından yaptırılan “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”ndenbahsedeceğim.

GEBKİM yönetim kurulu başkanı Aracı ve üyelerin önceki gün Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ile imzaladıkları “Eğitim-Sektör İş Birliği ve Eğitim Bursu Protokolünü” yazacağım.

GEBKİM bir ilk’e imza atarak, 29 Mart 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü arasında imzalanan “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” kapsamında OSB’lerde programlanan 300 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden ilkini yaptı.

aracı-vali

GEBKİM Sanayiciler Vakfının hedefi 4-5 yıl içinde “İhtisas ve Kimya Bilim Merkezi” kurmak.

Vali Aksoy ile imzalanan protokola göre, GEBKİM Can Duyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ihtiyaç duyulan nitelikli insanlar yetiştirilecek ve sektörde istihdam edilecek.

Başka?  KİMYA İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tarafından başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan 15’i  Şehit Can Duyar bursu olmak üzere 25 öğrenciye burs verecek.

Okulun renklerini GEBKİM renklerinden Aracı, GEBKİM Sanayiciler Vakfı olarak 4-5 yıl içinde daha ileri ve üst düzeyde “İhtisas ve Kimya Bilim Merkezi” kurmak istiyor.

Koruma Klor AŞ ve GEBKİM yönetim kurulu başkanı İbrahim Aracı ailesi ile yönetim kurulu üyelerini kutluyorum.

İbrahim beyin hiçbir karşılık beklemeden hayırsever kimliği ile gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinin diğer OSB yöneticilerine de örnek olmasını diliyorum.

OSB’ler bünyesinde kurulacak bu tür okul sayılarının artarak istihdama destek vermesini bekliyorum.

Teşekkürler İbrahim Aracı, kardeşleri, GEBKİM yönetim kurulu ve mütevelli, heyet üyeleri.

GEBKİM-TOPLU

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem