19 Temmuz 2019 Cuma
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yok olan vicdanlar

Melek Engin Aktemur

22 Aralık 2017 tarihli yazısı

Toplumu millet yapan ve o Milletin huzurlu yaşamasını sağlayan bir takım kurallar vardır.Bu kuralların bir kısmı örfi, diğer kısmı ise ahlaki değerlerdir.

Örfi adet ve gelenekler, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelen, toplum tarafından kabul görmüş uygulamalardır.

Ahlaki değerler ise maneviyatla ilgili olup, inancın belirlediği ahlakın kişi üzerindeki tezahürleridir.

Geleneksel adet ve törelerin toplum üzerinde olumlu yanlarının olmasıyla birlikte bazıları ise menfi yönde etkilemektedir. Başlık parası, kan davası gibi.

Misafirperverlik, komşuluk, yardımlaşma, büyüklere hürmet, küçüklere sevgi, birbirinin derdiyle dertlenme muhtaçlara el uzatmak ve hayvanlara şefkat göstermek gibi insanları birbirine yaklaştıran, problemleri birlikte çözen nice güzel adetlerimiz vardır.

Günümüzde bu güzel adetlerin günden güne yok olduğunu görüyor ve üzülüyoruz.

Milli ve manevi duyguların köreldiği günümüz de insanlarda hissi duyarsızlık had safhalara ulaşmıştır.

Bunun örneklerini ürpererek görüyor ve ‘’bize ne oldu diye’’düşünüyoruz.

Bendeniz bunun manevi ve ahlaki yoksunluktan kaynaklandığını düşünenlerdenim.

Zira inancın gereği üzre insan içsel duygularını geliştirerek vicdan mekanizmasını harekete geçirebilir. Bu sayade, merhamet, şefkat ve Allah (cc) korkusu oluşarak, insanlar kendini kötülük yapma dürtüsünden kurtarabilir.

İlahi adalet işlenen her kötülüğün karşılığını verecek ve cezasız bırakmayacaktır. Bu bilince sahip olanlar ‘’vicdan sahipleridir’’. Günümüz toplumunda görünen o ki; vicdan sahibi olanların sayısı giderek azalmaktadır.Bu durum ise hızla toplumsal bir çöküşe sürüklendiğimizin göstergesidir.

Peki, konuyla ilgili neler yapılabilir diye düşündüğümüzde;

Öncelikle milli eğitimde adap ve ahlak dersleri zorunlu olmalı.Yanısıra Tarih ve kültürümüz öğretilmeli.

Gençlerin geleceği bir sınava bağlanmamalı, topluma faydalı,ahlaklı bireyler yetiştirmenin derdinde olunmalı.

 Basın ve yayın organları toplum üzerinde en etkili olan kuruluşlardır. Dolayısıyla proğram içeriklerine dikkat etmeli, bizi biz yapan değerlere daha çok yer vermeli.

Zira şiddet içeren görüntüler izleyenleri menfi yönde etkilerken aynı zamanda duyarsızlaştırabiliyor.Bu ise hislerin körelip yok olmasına neden olmakla, birbirini anlamadan yargılayan, vicdan yoksunu bir toplum oluşturuyor.

Lütfen birbirimizi dinleyelim !. Dinlemek muhatabı anlamak ve saygı göstermektir.İnsanımızın buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Bunun için ise güvenilir olmak çok önemli bir vasıftır.

Güvenilirliğini yitiren toplumda huzur ve barış olamaz. Yaptığımız işi en güzel şekilde yapmak ve helalinden kazanmanın ne denli önemli olduğunu asla unutmamak gerekir.

 Başkalarının sahip olduklarına değil, darda olanları görüp halimize şükür etmeyi bilmeliyiz. Şükür duygusu insanı manen rahatlatan bir unsurdur. Gereksiz ihtiras ve tamahı yok etmenin, huzur bulmanın yegane adresidir şükür.

Biz empati yapmayı da unuttuk maalesef !..İçinde bulunduğumuz çağın bize sunduğu ‘’benmerkezci tutum’’ sadece kendimizi düşünüp hep ‘’ben’’ merkezli yaşamaya başladık. Oysa ben değil ‘’biz’’ dediğimizde mutlu olacağız.Birbirimizi dinlemeyi ve anlamayı başardığımızda sevgi tohumları yeniden yeşerecek ve saygılı olmayı öğreneceğiz belkide.Sosyal hayatta yaşanan birçok nahoş olayın saygı yoksunluğundan kaynaklandığı bir gerçektir.

Günümüzde bizi biz yapan değerleri ve vicdanımızı tükettik maalesef. İnsan denen varlık ‘’eşrefi mahlukat’’ olarak yaratılmıştır. Bu bilinçle, yok olan vicdanımızı yeniden diriltmeye mecburuz.Zira medeni bir şekilde yaşamak her canlının hakkıdır vesselam..

Efendim bu günkü konumuzu Yunus’un dizeleriyle bitirelim; Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz… 

Sağlıcakla kalın…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem