19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Dünyada verilen sağlık hizmeti KOÜ Hastanesi’nde de veriliyor

Galip Ataman

18 Aralık 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk ile en son 3 yıl önce bugünlerde “hayırlı olsun” demek için gittiğimde sohbet etmiştim.

Uzunca bir aranın ardından geçen hafta ek poliklinikler binası temel atma törenisonrası sohbet etme olanağı buldum.

Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Genel Cerrahi Anabilim dalı öğretim üyesi olan Zafer hocanın törende yaptığı konuşmayı dikkatle dinledim.

Yaptığı açıklamalar, verdiği örnekler KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin 22 yılda nereden nereye geldiğini gösterirken Tıp fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmet ve özlem ile andım.

Emek veren, gelişmesine katkı sağlayan cumhurbaşkanı, bakan, başkan, rektör, dekan, öğretim üyesi, hayırsever iş adamı herkese teşekkür ettim.

23 yıl önce Sopalı’dakiSSK Kocaeli Hastanesi’nde 80 yatak kapasitesi ile açılan, 17 Ağustos 1999 depremi sonrası çadır ve prefabrike hastanelerde hizmet verenKocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bugün 720 yatak kapasitesi ile bölgenin prestij üniversitesi olması her zaman olduğu gibi etkiledi.

1995‐1996 eğitim‐öğretim yılında 41 öğrenci ve 50 kadar öğretim üyesi ile eğitim öğretime başlayan bugün 3 bölüm, 41 anabilim dalı, 26 bilim dalında yaklaşık bin 500 öğrenciye eğitim vererek örnek gösterildi.

20 yılda 110’u profesör olmak üzere binin üzerinde öğretim elemanı, 540 hemşire ve 2 bin personele ulaşıpsağlık araştırmaları sıralamasında ilk beşe girerek bölgesel referans merkezi olduğunu kanıtladı.

ssa

NEREDEN NEREYE

Zafer hocanındinlerken KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi zaman tünelinde adeta 22 yıl öncesine yolculuk yapmış oldum.

Bu yolculukta en çok da üniversite hastanesinin nereden nereye geldiğini anlatan “Yaptığı ameliyat sonrası hemoglobin bakmakta zorlanırken bugün dünyanın neresinde hangi sağlık hizmeti veriliyorsa bizim hastanemizde de verilmektedir” cümlesinden çok etkilendim.

Geliniz biraz da Başhekim Prof. Dr. Cantürk’ün verdiği rakamlara göz atalım, “Kesintisiz hizmet veren, yatak doluluk oranı yüzde 80’e ulaşan hastanemizde 103 muayene odasında günde 3 bin ilk 10 ayda 650 bin hastaya baktık. 60 yatak bulunan yoğun bakımda 27 bin hasta yatırdık.24 ameliyathanede 27 bin hastanın ameliyatını yaptık. Radyoterapi ünitesinde 70 bin muayene, 27 bin kemoterapi işlemi gerçekleştirildi.”

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile kazanılan son model cihaz sayesinde radyoterapi hizmeti verilen hasta sayısının günlük 120’den 180’e çıktığını, yıllık 1.600’den 2.200’e ulaştığını yine zafer hocanın anlattıklarından öğrendim.

Geçtiğimiz günlerde temeli atılan poliklinik ek binası ile ilgili en detaylı bilgiyi Zafer hoca verdi.

5 katlı binanın zemin katında Cerrahi Bilimler Poliklinikleri, 1. katında İç Hastalıkları ve Çocuk hastalıkları Poliklinikleri, 2. katında dahili Bilimler yer alacak.

3. katında hasta-doktor iletişimi, tanı koyma, klinik karar verme süreçlerinin eğitiminin yapılacağı İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi olacak.

4. katında Avrupa standartlarında eğitim ve tedavi verecek gastroenteroloji polikliniğinin gastroendoskopi uygulama ve eğitimleri gerçekleştirilecek.

Çatısında helikopter pisti bulunacak.

Koruma Şirketler Grubu sahibi İbrahim Aracı ve kardeşleri tarafından yaptırılan ve rahmetli annelerinin adı verilen“Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Hasta Bakım Merkezi”personel kadrolarının geldiğini Mart-Nisan gibi hizmet vermeye başlayacağını yine o konuşmada öğrendim.

Bir başka müjde ise Kocaeli Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle AMATEM ve ÇAMATEM temelinin yakında atılacağının açıklanması.

 

***************

“HABERDE ÖNCÜ,

YORUMDA GÜÇLÜ”

OLMAK BÖYLE BİR ŞEY

Kocaeli, bir dönem güçlü medyası, saygın köşe yazarları ile anılırdı.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların, masa başında kulaktan dolma dedikodu yazanların sayısı arttıkça medya kan, gazeteciler itibar kaybediyor.

“şantaj-tehdit-asparagas” haberler ve yorumlar öne çıkınca gazetecilere güven azalıyor.

Bu arada bizim meslekte özgüveni olmayan, işini sevmeyen, kolaycılığı hayat felsefesi edinen, “kes-kopyala-yapıştır” yöntemini seçerek “emek hırsızlığı” yapanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri siyasilerin, bürokratların ve vatandaşların haber ve yazıda imzası olanları aramak yerine gazete patronlarına ulaşarak şikayet yolunu seçenlerin sayısının fazlalığı da dikkat çekiyor.

12

 

Gazetelerin tiraj kaybettiği, gazetecilerin güven yitirdiği bir dönemde çalıştığım Kocaeli Bizim yaka Gazetesi, “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olmaya devam ediyor.

Manşet atar gibi yazdığım köşe yazıları ile kamuoyunu doğru bilgilendirmenin yanında gündem belirlerken diğer gazetelerin “nal toplamasını” büyük bir keyifle takip ediyorum.

Farkımızı, gücümüzü, doğru haber anlayışımızı ve kararlılığımızı göstermek için çok çok uzaklara gitmeyeceğim, vereceğim örnekler içinde siz okurları yormayacağım.

Beni tanıyanlar, yazılarımı okuyanlar, sohbetlerime katılanlar eğitim, üniversite, sağlık, trafik, ulaşım, hatta siyaset yazıları başta olmak üzere Galip hocanın performansına yetişilemeyeceğini bilirler.

Kocaelilerin ulaşım, ekmek ve su zamlarını aylar öncesinden Galip Ataman’dan öğrendikleri konusunda da herkesin hem fikir olduğunu düşünüyorum.

12 Aralık Salı günü “Suya Yüzde 12 Zam” haberini manşetten verdim.

İçi dolu, gerekçeleri ayrıntıları ile yazılmış suya zam haberine en yetkili ağızlar tepki göstermiş!

Neymiş efendim, 2018 yılında suya zam değil, TÜFE artış oranında düzenleme yapılacakmış!

Ben ne demişim; “İSU’nun suya TÜFE artış oranında yaklaşık yüzde 12 oranında zam yapması bekleniyor. Su zammı İSU genel kurul kararı ile 2013’ten buyana yıllık TÜFE artış oranına göre belirleniyor.”

16

Kasım ayı yıllık TÜFE artış oranı yüzde 12.98. Aralık ayında bu oran yüzde 13’ü geçebileceği gibi yüzde 12 altına da inebilir.

Ama piyasalara bakılırsa yüzde 12 altına inmesi zor, yüzde 13 üstüne çıkması daha olası görünüyor.

Şubat ayında uygulanacak yeni su tarifesini bu sene olduğu gibi geçen sene de yine aylar öncesi duyurmuştum.

Diğer gazeteler benim yazılarımı yetkililerin ağzından yazarken ocak ayında yapılan resmi açıklamaları da kullanmışlardı.

Hiç kimse kusura bakmasın. Allah sağlık verdiği sürece yazılarımı ilk günkü heyecanla yazmaya, okurlara “haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganı ile ulaşmaya çalışacağım.

2OCAK

 

------------------------------

İL BAŞKANLARI 3. ÜNİVERSİTE

KONUSUNDA GERİ ADIM ATTI 

AK Parti, CHP, MHP, DSP, SP, DP ve BBP il başkanlarıFETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin ardından 16 temmuz 2016 tarihinden buyana her ayın ilk pazartesi günü bir araya gelerek “Birlik-beraberlik-kardeşlik” mesajları veriyor.

7 il başkanı son birkaç aydır partisinden aldığı tepkiyi gerekçe gösteren CHP il başkanı Cengiz Sarıbay’ın dışında bir eksik ile toplanıyor.

En önemli gündem maddeleri ise “Kocaeli Üniversitesi’nin ikiye bölünerek 3. Üniversite kurulması”.

Projenin akıl hocası DSP il başkanı Halim Dedeoğlu.

7 il başkanın oy birliğiyle benimsediği ve önemsediği 3. Üniversite önerisinin en hararetli destekleyicileri DP il başkanı Mustafa Nazlıgül ve MHP il başkanı Aydın Ünlü.

Halim başkanın hazırladığı 2 sayfalık 3. Üniversite “taslağı” Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ziyaret edilerek anlatıldı.

İl başkanlarının yanı sıra Kocaeli’yi yönetmeye soyunan gazeteciler destek verdi.

“Üçüncü Üniversiteyi İstemeyen Yok” manşetleri atıldı, il başkanlarını kutlamak için sıraya bile girildi.

İlk günden itibaren 3. Üniversiteye karşı olmadığımı ama üniversite kurmanın kolay olmadığını, langırt oynamaya benzemediğini, il başkanlarının boyunu aştığını, bu işi ehline, uzmanlarına, siyasi iktidara bırakılmasını savundum.

Hele hele 3. Üniversitenin başarı çıtasını düşürdüğü gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesi’nden ayrılacak meslek yüksekokulları ilekarşı çıktım, tepki gösterdim.

Sonuç; Geçtiğimiz günlerde CHP il başkanı Cengiz Sarıbay dışındaki 6 il başkanı BBP il başkanı Serhat Duyar’ın öncülüğünde Seka Park Otelde toplandı.

Konu; 21 meslek yüksekokulunda öğrenim gören yaklaşık 35 bin öğrencinin

Kocaeli Üniversitesinden ayrılarak kurulacak 3. Üniversitenin startının verilmesi.

Konuk;Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü.

İlk defa gündemli ve konuklu yapılan il başkanları toplantısı sonrası rektör beyin il başkanlarını 18 Aralık pazartesi günü yapılacak Endüstriyel İşgücü ve İstihdam Çalıştayı’na (ENİS’17) davet ettiği, il başkanlarının da toplantıya katılacakları açıklandı.

Her zaman olduğu gibi kapalı kapılar arkasında konuşulanları kamuoyu ile paylaşmadılar.

İl başkanlarının enerjilerini 3. Üniversite kurulması için değil de mevcut üniversite ve özellikle meslek yüksekokullarının daha da güçlendirilmesi için harcamaları, bu konuda destek verme kararı aldıklarını açık yüreklilikle kamuoyuna açıklayamadılar.

Varsın her zamanki gibi varsın onlar susmayı tercih etsin, 3. üniversite kurulması ile ilgili aldıkları kararı açıklamasın.

Onların cesaret edemedikleri kararı ben açıklıyorum; İl Başkanları, Kocaeli Üniversitesinin bölünerek, ayrılacak meslek yüksekokulları ile 3. Üniversite kurulmasının doğru, mantıklı, yararlı olmadığı fikrinde buluştu.

Özetle il başkanları geri adım atarak 3. Üniversite kurulması fikrinden vazgeçti.

Kocaeli Üniversitesi ve özellikle meslek yüksekokullarının güçlendirilmesi için çaba harcanması kararı aldı.

Hayırlı uğurlu olsun!

il-baskanlari-hulagu-ile-gorustu_437

 

**************

SAĞLIKTA ŞENOL HOCA FARKI

Sağlık il müdürlüğüne atanan Dr. Şenol Ergüney’i Kocaeli Devlet Hastanesi başhekimliği yaptığı günlerden tanıyorum.

Hastaneler Birliği genel sekreteri olarak görev yaptığı yıllarda sağlığa kazandırdıklarını biliyorum

Geçtiğimiz günlerde “hayırlı olsun” ziyaretine gittiğimde sohbet ederken vali yardımcıları Beyazıt Tunç, Osman Ekşi, Ahmet Büyükçelik de geldiler.

Çaylarımızı yudumlarken Şenol bey, ihalelerde gösterdiği titizlik ve aldığı önlemler ile son 4 yılda sağlık sektörüüne40 milyon lira kazandırdığını söyledi.

Devlet hastanelerinde gerçekleştirdikleri “laboratuvar tetkik zincirini” önümüzdeki günlerde önce devlet hastaneleri arasında yapacağı görüşmeler sonrası üniversite hastanesinde de uygulanmayı düşündüğünü anlattı.

galip-hoca-köşe-foto

Bu uygulama sonrası malzemelerde tasarrufa gitmenin ötesinde hastaların aynı tetkikleri birkaç defa yaptırmak zorunda kalmayacağına dikkat çekti.

Sağlık il müdürünün yaygınlaştırmayı düşündüğü “laboratuvar tetkik zinciri” umarım gerçekleşir.

Tetkiklerde sağlanacak tasarruftan daha önemlisi özellikle trafik kazaları ve acil vakalarda bir hastanın gittiği her sağlık kurumunda benzer tetkikleri tekrar tekrar yaptırmayacak olmasını daha çok önemsiyorum.

Şenol beyin bir diğer projesi de iş yeri açma başta olmak üzere vatandaşı “bugün git yarın gel” eziyetten kurtaracak il sağlık müdürlüğünde bürokratik işlemleri azaltmak.

Ne diyelim “iş bilenin kılıç kuşananın”. 

Sağlık İl Müdürü Dr. Şenol Ergüney’e yeni görevinde başarılar diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem