23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kadın reklam aracı değildir

Hayrullah Demiray

24 Ağustos 2012 tarihli yazısı

 

Dün birileri, bu ülkede birilerini hep ötekileştirdi. Bugün ise demokrasi ve insan hakları konusunda önemli adımlar atılıyor. Olan biten her işimiz bitti de sanki gündemdeki Ereğli ilçesinde yapılan plaja herkes kilitlendi. Kimse kusura bakmasın ama bugünlerde ve bu çağda bazıları diyor ya ‘böyle bir şey olur mu’ evet olmaz; çünkü hep bugüne kadar kadını reklam aracı olarak gören zihniyetle hareket edildiği için. Kadının esas değerinin bu olmadığını bizler çok iyi biliyoruz.

 

Bugün ülkemizde yaşayan insanların giyim ve kuşamları doğal olarak farklı. Sadece bir konuya insanlar kilitlenmiş durumda: Tesettürlü insanların bazı şeylerden rahatsız oldukları düşüncesi bence çok yanlış. Çünkü kadın her zaman ve her yerde kadındır, giyim kuşamı ne olursa olsun.

 

Dikkatime çeken bir konu daha var. Her Ramazan ayında birileri özellikle ve özellikle bu ülkede belli konular üzerinden prim yapmak adına hep farklı arayışlara girişmektedir. Ben bu yaşıma kadar bu tür saçmalıkları çok gördüm ve görmeye de devam ediyorum.

 

Ben yaklaşık olarak 1989 yılından bu yana Kocaeli’de yaşıyorum ve İbrahim Karaosmanoğlu’nu da 1993 yılından beri tanırım. Nasıl bir insan olduğunu da, iyi bildiğim için söylüyorum, insanlara gayet saygılı ve insanlar için bir şeyler yapmayı amaç edinen, bunu da sevap sayan bir insan. Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak insanlara hizmet ediyor, beğenir ya da beğenmezsiniz, belediyenin yaptığı yanlışları kendisine de mal edebilirsiniz. Fakat ben Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun ve belediyenin herkese ve her kesime hizmet vermekle yükümlü olması bakımından yapmış olduklarını özel plajı doğru buluyorum.

 

Özellikle bu Ramazan ayında tartışacak başka konu mu bulamadık Allah aşkına. Bütün dertlerimiz bitti de, bir plaj mı kaldı eleştirecek? Sormak isterim, buna karşı çıkanlara nedir dert acaba, orasının paravanlarla kesilmesi mi? Manzaranın kapanması mı? Yoksa insanların yaşam hakkını sadece görüşlerinize göre tayin etmek ve insanları ayrıştırmak mı? Bu ülkede yıllardır yapmış olduğunuz ayrımcılığı yapmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

 

Bırakın insanlara nasıl istiyorsa öyle yaşasınlar, nasıl istiyorlarsa öyle davransınlar. Yok efendim olur mu sizler her zamanki gibi kadını reklam aracı olarak görmekten vazgeçmeyeceksiniz.

 

Bundan yıllar önce, birileri belki hatırlamaz, ben unutmadım. RTL diye bir televizyon antenini Yuvacık tepelerine o zamanki İzmit Belediye Başkanı Sefa Sirmen diktiğinde İbrahim Karaosmanoğlu, elbette bunu yaparken de insanların maddiyat kadar maneviyatına da önem verdiği için tepkisini göstermişti. İşte bugün de bunu yapıyorsa bu da insana verdiği değer ve saygıdan, kadınları ayrım yapmadan önemsediği içindir.

 

Bugün bir kaşık suda fırtına koparanlara söyleyecek iki çift lafım var. Önce dönüp aynaya bakmak lazım, sonra da aynadan ne anladığınıza. İnsana saygı sadece lafta olmamalı, insana saygının en güzeli insana yapılan hizmetle olur. Yanlış yapılan her şeyi birlikte eleştirelim, amma velakin insanlar için yapılan güzel bir şeyi de beraber takdir edelim.

 

Kadına verilen değer onu sadece reklam aracı olarak görerek olmaz. İşte bugünde bazı çevreler ve hatta bu çevrelerin çoğu da erkek; kadınlar ne hikmetse hiç konuşmuyorlar. Bu olayla ilgili kadınların sessiz duruşu bana biraz tuhaf geldi, sizce de tuhaf değil mi?

 

Saygılarımla…                  

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem