23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sen bittin! O bitti! Ama biz de bitiyoruz..!

Mustafa Kalabalık

17 Aralık 2017 tarihli yazısı

 

Malumunuz olduğu üzere CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İçişleri Bakanı Soylu arasındaki söz düellosu, daha doğrusu Kılıçdaroğlu ile AK Parti Genel Başkanı (ve Cumhurbaşkanımız) Erdoğan arasındaki düelloda, kendisini Erdoğan’ı savunmak durumunda hisseden Süleyman Soylu’nun, “sen bittin!” şeklindeki üslubu yargı sürecine, yeni bir dava dosya numarası ilave etti.

 

Soylu ve iktidar kanadı bu üslupta bir sakınca görmese de, diğer çoğunluk kanadınca yakışıksız bir tehdit olarak algılanan “sen bittin” sözünden ziyade, Soylu’nun temsil ettiği İçişleri Bakanlığı makamı ve yetkisi ile emrindeki silahlı güçlerden kaynaklanan bir tehdit olarak değerlendirildiğine şahit oluyoruz.

 

Kim haklı, kim haksız kamuoyu değerlendiriyordur muhakkak.

 

Ya da tehdit mi? değil mi? yine kamuoyu vicdani olarak değerlendiriyordur.

 

Hele de bu üslubun peşine CHP’li Ataşehir Belediyesine gelen bakanlıkça görevden alınma adımı, ister istemez bu tehdidin icra edilmesini de dillere dolandırdı. Ve de görevden almaların peşi sıra geleceğini ulusal medyadan da öğreniyoruz.

 

AK Parti’li belediyeler ağlaya ağlaya, sızlana sızlana, milli iradeye(!) şikayet ede ede, sağlık sorunları çıka çıka koltuklarını boşaltmak durumunda kalıyorken, ağlamayan, sızlanmayan, hala sağlıkları yerinde görünen muhalif belediye başkanlıklarının da, daha önceki tehditvari sözlerin icrası gereği siyasi adisyonları ister istemez masa üzerine çıkarılıyor…

 

Bu konudaki “sarı öküz” hikâyesinin özne figürleri, sanırım HDP’li belediye başkanlıklarının da görevden alınarak, belediye meclislerinin kendi içlerinden yeni başkanı seçmelerinden ziyade, kayyumlara devredilmesi ile başlayan “milli iradenin bir başka görüşteki” tecelli sebepleriydi.

 

Yani kanımca önce “o bitti”! Onlar bitti..!

 

Milli iradeden devralınan il, ilçe ve kayyumlu belde belediyelikleri sayısı veya bu seçim bölgelerindeki vatandaş, seçmen, milli irade sayısı ve oranı çok da önemli değil. Şu aşamada önemli olan demokratik mi? değil mi?

 

Önemli olan, gönülleri bilmem ama dillerde hala var olan milli iradeye dayalı mı? değil mi? 

 

Sonrasında sıra geldi “sen”e.  

 

Şimdi sıra “sen bittin”!

 

“O” bitti, “sen” bittin derken olan bize oluyor halbuki. En azından yine şimdilik ve hala geçerli olan “demokratik” ve “hukuk” devletimize oluyor.

 

Olan sahicikten “biz”e oluyor, “sahicikten biz” bitiyoruz…!            

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem