19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vali Aksoy'dan ödüllük proje

Galip Ataman

15 Aralık 2017 tarihli yazısı

Vali Hüseyin Aksoy’a “hoş geldiniz” ziyaretine gittiğim 6 Temmuz’dan sonra,

aayın valinin önceliğiningüvenlik, eğitim, sağlık, turizm, olmazsa olmazının kadınlar ve çocuklar,hedefininKocaeli’yi ekonomik, sosyal, toplumsal alanda zirveye taşıyacak farkındalık yaratacak projeleri hayata geçirmek olduğunu yazmıştım.

O tarihten sonra her sohbet etme imkanı bulduğum ortamda sayın valiilk gün anlattığı projeler üzerinde oldukça önemli mesafe aldıklarını söylemişti.

Salı akşamı çaylarımızı yudumlarken “kadınlar, çocuklar, eğitim, sağlık, turizm ve güvenlikten” bahsederken kamuoyuna açıkladığı projelerde önemli mesafe almış olmaktan kaynaklanan özgüvenden olsa gerek çok rahattı.

Bitmeyen “hoş geldiniz” ve iade-i ziyaretleri, brifingler, toplantılar, protokol programları, akşamları saat 8-9’lara kadar varan çalışmaların ardından 5.5 ayda Kocaeli’nde farkındalık yaratacak projeleri hayata geçirecek projelerde epey yol almış.

Söze saygı değer eşi Hülya hanımefendinin koordinatörlüğünü yaptığı “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi” ile başladı.

Projenin start aldığı 23 Ekim’den buyana sırayla Gölcük, Kartepe, İzmit, Başiskele, Karamürsel, Körfez ve Dilovası’nda yapılan toplantılarda kadınların daha duyarlı olmaları ve meme kanseri başta olmak üzere sorunlar karşısında bilinçlendirildiklerini söyledi.

Muğla, Mersin, Samsun ve Diyarbakır’da 15 yılda bir milyon kadına ulaşılmasına rağmen Kocaeli’nde hedefledikleri 652 bin 982 kadından 2 ay gibi kısa bir sürede 30 bin kadına ulaştıklarını anlatırken keyifli görünüyordu.

Kaymakam ve eşleri ile sağlık müdürlüğü personelinin projenin başarıya ulaşmasında özveriyle çalıştıklarını anlatan vali Aksoy, “Projenin Diyarbakır’da da yürütücülüğünü yapan Dr. İnci hanım ile her pazartesi konuşuyor, çalışmalar hakkında bilgi alıyorum. Yaklaşık 3 yıl görev yaptığım Diyarbakır’da 100 bin kadına ulaşılırken Kocaeli’nde bu sayının 2 ayda 30 bini bulması bizi hem heyecanlandırıyor, hem hedefe ulaşma açısından umutlandırıyor” dedi.

 

KADINLAR İLK SIRADA

Gündeminin ilk sırasındaki kadınların toplumda güçlenmesi için sadece “Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi”nin yeterli olmadığını, kadınların istihdam içinde de yer alması gerektiğini söylemeye çalışırken sayın vali lafı ağzımdan aldı.

Samsun Valisi iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in desteği ile başlattığı “Kadın ve Çocuk İzleme Merkezi” projesinden bahsetti.

Sayın bakanın görevden ayrılmasının ardından projenin uygulanamadığını söyledi.

Samsun’da uygulayamadığı“Kadın ve Çocuk İzleme Merkezi” projesini Kocaeli’nde uygulamak için her türlü ortamın mevcut olduğunu anlatırken, “Dönemin BakanıSayın Fatma Şahin’in Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra hayata geçirdiği benzer projenin başarılı bulunması ve projeye verilen ödülüSayın Cumhurbaşkanımızın elinden alması benicesaretlendirdi” dedi.

Kadın sağlığına önem veren Vali Aksoy, kadınlar ile çocukların şiddet, taciz, istismar ve sonrası yaşadıkları travmayı en aza indirecek projeyi hayata geçirmek için düğmeye basmış.

Sayın valinin talimatı ile Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediyesi, Belediyeler, Aile ve Sosyal Politikalar, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlükleri bugünlerde veri çalışmaları yapıyor, istatistik rakamlarını çıkarıyor.

Toplumda var olan sosyal sorunları değerlendiriyorlar, Kocaeli’nin sosyal risk haritasını çıkartıyorlar.

Ön çalışmalar tamamlandıktan, alt yapısı hazırlandıktan sonra tacize, şiddete, istismara uğrayan, mağdur edilen kadınlar ve çocuklar kapı kapı dolaştırılarak yaşadıklarını anlatmak zorunda kalmayacak.

Yaşadığı travmaları her defasında ifadesine başvuranlara anlatırken yeniden yaşamayacak.

Tacize, şiddete, istismara uğrayan,mağdur edilen kadınlar ve çocularpolis, savcı, psikoloğa götürülmeyecek.

Polis, savcı, psikolog ve diğer görevliler kurulacak“Kadın ve Çocuk İzleme Merkezi”ne (KİM ve ÇİM) gelerek mağdur edilen kadını ve çocuğu birlikte dinleyecek.

Özetle; Vali Hüseyin Aksoy Kocaeli’nde göreve başladığı 29 Haziran’dan buya

Kadınların eğitimi, kadınların sağlığı, kadınların istihdamı ve kadına yönelik şiddet başta olmak üzere çocuklara yönelik taciz, şiddet, istismar konuları konusunda çok hassa ve duyarlı, mücadele konusunda kararlı, yaşadıkları travmaları tekrar yaşamamaları konusunda önlem almak konusunda aceleci.

kadın-sağlığı

 

ENGELLİLER DE GÜNDEMİNDE

Sayın Valinin gündeminde sadece kadınların ve çocukların sağlığı ile eğitimi

 değil en az onlar kadar “engelliler” de var.

Geçtiğimiz günlerde Bizim Köy Engelliler Merkezini ziyaret etti, burada istihdam edilen engelliler ile görüştü, yöneticilerden bilgi aldı.

Darıca Umut Engelliler Derneği, Korunmaya Muhtaç Çocuklar Yardımlaşma Derneği, Otizmli Çocuklar Eğitim Merkezi Dernek yöneticilerini kabul etmesi, dinlemesi ve sorunları ile ilgilenmesi bile Vali Aksoy’un engellilere sıcak baktığını gösteriyor.

Sayın Valiyi engellilerin sorunlarının giderilmesi, topluma kazandırılması, ekonomiye dahil edilmesi konusunda ısrarcı ve karalı gördüm.

engel

Tüm engellileri otizmli, bedensel, fiziksel ayırım yapmadan tek çatı altında değerlendirmeyi düşünen Vali Aksoy önümüzdeki günlerde vereceği müjdeleri ben de bu köşeden paylaşırım.

Benim de yakından ilgilendiğim, otistik çocukların daha sağlıklı ortamlarda eğitim almaları için yardımcı olmaya çalıştığım otizmli çocuklar eğitim merkezi müdürü Ertan Tan, Okul Aile Birliği Başkanı Derya Yanık, üyeler Sevtap Polat, Arzu Akduman, veliler Eda Sarıçayır, Şenay Yılmaz,öğrenciler Doğukan Yılmaz, Erinç Akduman, Eylül Sarıçayır, Ömer Said Yanık  geçtiğimiz günlerde Vali Aksoy’u ziyaret ettiler, okul sorunlarını anlattılar.

Untitled-1

 

GAZETECİLER İLE BULUŞACAK

Vali Aksoy ile sadece kadın eğitim sağlığı,  kadın ve çocuk izleme merkezileriş, engellileri konuşmadık.

Her zamanki gibi eğitimi, meslek liseleri mezunları istihdamı, ana okulu başta olmak üzere her derecede okul yapımı, polislerin çalışma süreleri, güvenlik, Posco’daki işçi eylemleri dahil her konuyu konuştuk.

Sayın Valinin özellikle ilgilendiği bir önemli klonu Başiskele’de bulunan 58 derecede boşa akan suyun kullanımı ve bölgenin termal kente dönüştürülmesine olanak sağlayacak çalışma.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ile konuştuğunu, çıkan suyun debisini, sürdürülebilirliğini yeniden belirlenmek için Termal Belediyeler Birliği yöneticileri ile konuştuğunu, birliğin danışmanının bu konu ile ilgilenmek için görevlendirildiğini, suyun çıktığı bölgedeki hazine ve orman arazilerinin termal tesisler için kullanılması amacıyla çalışma başlattıklarını anlattı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek resmi basın toplantısını yaptığı 16 Ocak 1923’ün yıldönümünde düzenlenen Basın Onur Günü etkinliğinden bahsettik.

Basın Onur Gününe her türlü desteği vereceğini, söyleyen Vali Aksoy, 10 Ocak Dünya Gazeteciler Gününde gazeteciler ile kahvaltıda bir araya gelmek istediğini, sonraki günlerde gazeteleri ziyaret edeceğini söyledi.

 

*******************

İletişim “özürlü” İletişim Fakültesi

 

İletişim fakülteleri, akademik eğitimin yanı sıra üniversitelerin kente açılan penceresidir.

Üniversitenin basın yayın biriminin yanı sıra rektörün medya ile ilişkilerini düzenleyen, üniversite-kent birlikteliğini sağlayan, diğer fakültelerden farklı bir işlevi olan kurumdur.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 1998 yılında kuruldu.

2002-2014 yılları arası derslerine girdiğim gazetecilik bölümü öğrencileri ile meslek birikimlerimi, deneyimlerini paylaştım.

KOÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ LOGOSU

Önceki Rektörler Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ve Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun fakülteler içinde en çok şikayetçi olduğu fakülte olduğunu biliyorum.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün 1 Aralık 2014’te göreve başladığında ilk el attığı, dekanından hocalarına kadar değişiklikler yaptığı fakülte de iletişim fakültesidir.

Sadettin hoca birilerinin kendisini yanılttığını geç de olsa anladı ve iş işten geçmeden önlem almak için düğmeye bastı.

Benim gördüğüm kadarı ile iletişim fakültesi dekanlığına büyük umutlarla getirilen Suadiyeli Prof. Dr. İlyas Akhisar hayal kırıklığı yaşattı.

İletişim fakültesini derleyip toparlayacağı yerde geçmişte iletişim fakültesinin temeline dinamit koymak isteyenlere daha geniş yetkiler vererek belki de rektör hocanın sabrını denemek istedi.

En büyük iddia ise Yar. Doç. Dr. İhsan Kırlı’nın Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Dr. Ali Yeşildal ile iletişim fakültesini yönetmeye soyundukları, bir yer de başarılı oldukları.

Üniversitenin sesi, büyük bir kesimin zevkle dinlediği “radyo Kİ”nin niçin kapatıldığını sorgulamayacağım.

Genç Açının keyfi olarak zaman zaman yayınlanmasına icazet verenlerin kimler olduğunu da eleştirmeyeceğim.

Ama Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin birlikte organize ettiği çalıştaydan bahsedeceğim.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar

15-16-17 Aralık tarihlerinde The Ness Termal Otel’de gerçekleştirilecek

“Kavramsal, Kuramsal ve Kurumsal Boyutlarıyla İletişim Bilim Çalıştayı” iletişim fakültesince her nedense sır gibi saklanıyor.

Bırakın çalıştay ile ilgili bilgilerin yerel gazetelere servis edilmesini, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve üniversitenin basın yayın birimine dahi bilgi verilmeyen çalıştayı merak ettim ve çarşamba günü dekan İlyas hocaya sordum.

İlyas hoca çalıştayı Kocaeli ve Marmara İletişim Fakültelerinin ortaklaşa düzenlendiğini doğruladı.

Marmara Bölgesi iletişim fakülteleri dekanlarının davet edildiğini söyledi.

Kocaeli Üniversitesi’nin Umuttepe Yerleşkesinde Kocaeli’nin en büyük kongre salonuna, Derbent’te otel ve salonları olmasına rağmen The Ness Termal Otel’de gerçekleştiriliyor olmasının nedeninin çalıştaya katılacak hocaların termal tesislerinden yararlanmaları olduğunu düşündüm.

Ve beni dekan hoca ile konuşmamdan bir gün sonra çalıştay haberi gazetelere servis edildi.

Nasıl mı? Anlatayım; Dekan hoca üniversitenin ve fakültenin basın yayın ve halkla ilişkiler bölümünü bilgilendirme yerine İhsan hocayı görevlendirmiş olmalı ki İhsan Kırlı bir gazete muhabirini arayarak çalıştay haberinin tüm gazetelere servis yapılmasını istemiş.

O kızımız da Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Çalıştay haberinin gazetelerde haber yapılmasını sağlamış.

Şimdi birileri, ne var bunda diyebilir? Çok şey var.

Bir başka fakültenin bu tür davranması su götürür ama iletişim fakültesi ve dekanı İlyas hocanın tavrını affetmek mümkün değil.

Yaklaşık 20-25 dekanın bir o kadar hocanın katılacağı çalıştayın basından kaçıran, zorlama ile haber yaptıran, gazetecileri bırakın daveti haberdar bile etmeyen iletişim fakültesi için “özürlü” derken haksız mıyım? 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem