22 Nisan 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Işık, Cumhurbaşkanı yanındaki etkili ve güçlü isimlerden biri

Galip Ataman

13 Aralık 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, imam hatip lisesi ve ODTÜ’de okudu.

Siyasete 1999 yılında Hereke Belediye Başkan adaylığı ile girdi, kaybetti.

20 Ekim 2001 tarihinde AK Parti Kocaeli kurucu il yönetim kurulu üyesi ve AR-GE’den sorumlu il başkan yardımcısı üyesi oldu.

20 Nisan 2002-22 Temmuz 2007 tarihleri arasında AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı yaptı.

23. 24. 25. ve 26. Dönemde Kocaeli Milletvekili seçildi.

62, 63 ve 64. Hükümetlerde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, 65. Hükümette Milli Savunma Bakanlığı, 66. Hükümette Başbakan Yardımcılığına atandı.

Özetle 18 yıllık siyasi yaşamının 10.5 yılını milletvekili, 2.5 yılını bakan olarak sürdürüyor.

Bakanlık koltuğuna oturduğu 29 Ağustos 2014’ten buyana “İbrahim abi” dediği Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun kanaat önderliğini bir kenara bıraktığımızda Fikri Işık, Kocaeli siyasetinin tartışmasız “patronudur”.

Dürüstlüğü, beyefendiliği, üslubu, kıvrak zekası ve ikna becerisi ile herkesin takdirini kazanan Başbakan Yardımcısı Işık özgüveni ve performansı yüksek, verilen her görevi başarıyla tamamlayan güler yüzlü, hoşgörü sahibi çok az siyasetçiden birisidir.

İl başkanlığı koltuğuna oturduğu2002 yılından buyana başkan, milletvekili, bakan ve başbakan olarak 15 yılda Kocaeli’nde başlatılan projelerin tamamında imzası ve emeği vardır.

Teşkilatlar ile uyum içinde çalışan, çatlak seslerin çıkmasına izin vermeyen, bürokratlar ve sivil toplum örgütleri ile uyumlu ama mesafeli duran Işık hayata geçirilen projelerin takipçisi ve destekçisi olmuş hayata geçirilmesini sağlamıştır.

image-(2)

 

CUMHURBAŞKANI İLE

Şimdi birileri çıkıp, “Yakında seçim görünmüyor. 2019’a daha aylar yıllar varken Galip hoca neden Başbakan yardımcısı Fikri Işık’tan övgü ile bahsediyor” diyebilir.

Bazı kendisini ve haddini bilmezler “Galip hocanın Başbakan yardımcısı Işık’tan ne beklentisi var” diyecek kadar küçülebilir.

Söylenenlere takılmadan, söyleyenlerin seviyesine inmeden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ı neden yazdığımı anlatayım.

Başbakan Binali Yıldırım 19 Temmuz’da 66. Hükümet listesini açıklamak için gazetecilerin karşısına geçip milli savunma bakanı Fikri Işık’ın Başbakan Yardımcısı olduğunu açıkladığında Sayın Işık’tan rahatsız olan partili partisiz herkes, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Fikri Işık’ı gözden çıkardı. Başbakan yardımcısı yaparak kızağa çekti. Aktif görevden pasif göreve kaydırdı”demeye başladı.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tanımayanlar, siyasetin uzun soluklu hizmet yarışı olduğunu ve sadece hükümette görev alarak yapılmadığını bilmeyenler, Fikri Işık’ın performansına yetişemeyenler aradan 5 ay geçmesine rağmen dedikodu üretmeye devam etti.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların kafalarına iyice yerleştirmek, başbakan yardımcısı Işık’ın gücünün ve performansının artarak sürdüğünü anlatmak, siyasette yolunun da önünün de açık olduğunu vurgulamak için bu yazıyı kaleme aldım.

Sayın Işık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yurt içi ve yurt dışı seyahatlardahil bazı toplantılarda yanında olmasını istediğini biliyorum.

Sayın Işık’ın Sayın Cumhurbaşkanından gelen davet üzerine Kocaeli programlarını da iptal ettiğine tanığım.

Sayın Fikri Işık’ın başbakan yardımcısı olduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı, gezilerine katıldığı tarihler;

2 Ağustos Çarşamba, YAŞ üyeleri ile akşam yemeği.

14 Ağustos pazartesi, AK Parti’nin 16.kuruluşu nedeniyle Ankara Sincan harikalar diyarında yapılan etkinlik.

13 Eylül Çarşamba, ATO Congresiumda belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısı.

6-7-8 Ekim Afyon’da AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı

9-10 Ekim, Ukrayna ve Sırbistan seyahatı.

29 Ekim Pazar, Cumhuriyet’in 94. Yılı münasebetiyle kutlama töreni ve resepsiyon.

1 Kasım Çarşamba, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde görüşme.

8 Kasım Çarşamba, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Şehircilik Şurası Genel Kurul açılış töreni.

10 Kasım Cuma, Anıtkabir’de Atatürk’ü anma töreni.

19 Kasım Pazar, Bayburt ve Gümüşhane programlarına refakat.

10 Aralık Pazar, Sivas programına refakat.

 

KIRILMA NOKTALARI

Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ın 52 yıllık yaşamına baktığımızda önemli kırılma noktaları olmuştur.

Özellikle siyasi yaşamının son 18 yılında yaşadığı bazı olaylar yalnız kendisinin değil Türkiye Cumhuriyeti ve demokrasinin de kırılma noktaları arasında yer almıştır.

2001 yılında AK Parti Kocaeli il kurucuları arasında yer alması gibi.

Nihat Ergün’den sonra il başkanlığı koltuğuna oturması gibi, milletvekili seçilmesi, bakan olması gibi.

Milli savunma bakanlığı döneminde yaşanan FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin püskürtülmesinde etkili olduğu gibi.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi sırasındaGenelkurmay Başkanlığı’na gelen zırhlı araçlara eskortluk yapan “çatı davası iddianamesi” ile yargılanan özel kalem müdürü Tankçı Kurmay Albay Tevfik Gök’ün ısrarla 13 Temmuz Çarşamba ve 14 Temmuz Perşembe günü Ankara dışında iken ısrarla Ankara’ya dönmesini istemesine rağmen dönmemesi gibi.

İstanbul’dan Ankara’ya değil de İzmit’e gelerek “derdest” edilecek ilk kişi olmaması gibi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldığı talimat doğrultusundaEskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı 111. Filo’dan kalkan bomba yüklü F-4’lerin Akıncı Üssü pistlerini vurduğu gibi.

Darbeci hainlerin kaçmak için kullanacağı uçakların ve helikopterlerin havalanmasını engellediği gibi.

SONUÇ; 15 yılda il başkanlığı, milletvekilliği, bakanlık, başbakan yardımcılığı yapan Fikri Işık hiç değişmedi.

Yalnız seçim bölgesi Kocaeli’nin değil Türkiye’nin gelişmesi ve kalkınması için 

7/24 özveri ile çalışmaya ilk günkü heyecan ve istekle devam ediyor.

Karşılığında partisinin genel başkanı, Cumhurbaşkanı ve başbakanının teveccühü, Kocaeli seçmeninin oyları ile bir siyasetçinin hedeflediği koltuklara oturmayı başardı.

Hedefi mi? Hedefini bilmiyorum. Ama verilecek her görevi layıkı ile en güzel şekilde yapacağını, görev verenleri mahcup etmeyeceğini biliyorum.

 

**************

AK PARTİ İLE EĞİTİM BİR SEN’İN

KARTEPE’DE “BİLEK GÜREŞİ”

Eğitimde okul ve derslik yapımı, donanım, öğretmen atamaları dahil öğrencinin başarısı için her türlü olanak sağlanıyor.

Ama yöneticilerin ehliyet, liyakat ve performansa göre değil de siyesilerin ve sendikaların tercihi doğrultusunda belirlenmesi nedeniyle kalite yakalanamıyor, öğrenci başarısında beklenen sonuç alınamıyor.

17/25 Aralık 2013 operasyonuna kadar okul ve kurum yöneticilerinin büyük bölümünü iktidar partisi teşkilatları ile iktidara yakın Eğitim Bir Sen yöneticileri belirliyordu.

Ancak FETÖ/PDY militanlarının tüm kurumlara olduğu gibi milli eğitimi de ele geçirmek için yuvalandıklarının anlaşılmasının ardından sendika, dernek, vakıf referansları fazla dikkate alınmaz oldu.

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen kurucu genel başkanı Ahmet Gündoğdu milletvekili yapıldı ama bırakın TBMM milli eğitim komisyonu başkanlığı üye bile yapılmadı.

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Kocaeli eski şube başkanı Halil İbrahim Keleşoğlu AK Parti milletvekili aday adayı olduk ama 11 kişilik listeye yazılmadı.

80 ilde istediği gibi at koşturan, istediğini yaptıran Eğitim Bir Sen, Fehmi Rasim Çelik’in müdürlüğünü yaptığı Kocaeli milli eğitimde her seferinde havasını aldı.

Bunları niçin yazıyorum.

Eğitim Bir Sen referansı ile Kartepe ilçe milli eğitim müdürü yapılan Mahmut Sami Demirci defa uygulanan ilçe ve şube müdürü kontenjanından katıldığı sınavı kazanarak milli eğitim bakanlığı müfettişi oldu.

şahin-yaşlık

Müfettişliği süresince umarım tarafsız kalır, sempati duyduğu Eğitim Bir Sen üyelerine sahip çıkmaz, diğer sendika üyelerini mağdur etmez.

Mahmut Sami Demirci’nin üyesi olduğu İdeal Eğitimciler Derneği’nin 15 Temmuz’dan önce kapatma kararı aldığını, dernek yöneticilerinin 15 Temmuz sonrası KHK ile ihraç edildiklerini yazmayacağım.

Bakanlık müfettişleri 3 yıllık eğitim ve staj sonrası müfettiş yapılırken öğretmenlik ve okul müdürlüğü dışında hiçbir deneyimi olmayan Mahmut Sami Demirci’nin bir sınavla müfettiş yapılmasını da eleştirmeyeceğim.

şemsettin-ceyhan

Müfettişlik sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından kararnamenin çıkmasını beklemeden günler öncesi ilçe ilçe dolaşarak veda ziyaretleri yapmasını yadırgadığımı da paylaşmayacağım.

Çok daha önemli olan Mahmut Sami Demirci’nin koltuğuna kimin oturacağını belirlemek üzere AK Parti il başkanı Şemsettin Ceyhan ile AK Parti milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi M. Akif Yılmaz’ın desteğini alan Eğitim Bir Sen şube başkanı Şahin Yaşlık’ın “bilek güreşinden” bahsedeceğim.

Kartepe ilçe milli eğitim müdürü olacak kişinin nasıl belirleneceği ve yetkinin kimde olduğu yönetmeliklerde yazarken iktidar partisi il başkanı ile iktidara yakın görünen Eğitim Bir Sen şube başkanının adayının Kartepe ilçe milli eğitim müdürü olması için kulis yaptıklarını anlatacağım.

Biliyorum, Kartepe ilçe milli eğitim müdürü ismi üzerinde anlaşamayan il başkanı Ceyhan da sendika başkanı Yaşlık da “Nereden çıktı bu?” diyerek ilk defa bir konuda anlaştıklarını açıklayacaklar.

Varsın onlar önceki yıllarda yapılan müdür atamaları sonrası söyledikleri gibi bu sefer de ilgilerinin ve bilgilerinin olmadığını söylesin.

Şemsettin Ceyhan ve Şahin Yaşlık’ın hangi isimlerin Kartepe ilçe milli eğitim müdürü olması için nasıl çalıştıklarını benim gibi tüm eğitimciler, Kartepe’ye yapılacak atamayı yakından takip edenler biliyor.

İsimleri mi soruyorsunuz?

Evet Ceyhan ve Yaşlık’ın hangi isimler üzerinde yoğunlaştıklarını biliyorum ama açıklayarak refüze etmek ya da atamalarına engel olmak istemiyorum.

Son sözü söyleyecek milli eğitim bakanlığı yöneticilerinin kişisel değil kurumsal karar alacağını bekliyorum.

IMG-20171205-WA0002-(1)

Eğitime büyük önem veren Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ın devreye girerek olaya müdahil olacak ortamın oluşmayacağını umuyorum.

Dileğim; Kartepe ilçe milli eğitim müdürlüğüne atanacak ya da görevlendirilecek kişinin performansı yüksek, liyakatli, ehliyetlive devlete ı bilinen eğitimci olur.

Ehliyetsiz, liyakatsız, yalakalık yapan, yandaş olan, siyasi sadakat yolunu tercih eden kişi atanmaz.

480’i illerdeki müfettişlerden 20’si ilçe ve şube müdürlerinden oluşan milli eğitim bakanlığının sınavla aldığı 500 müfettiş arasında Kocaeli’nden sınav kazanan 4 müfettiş ilişiklerini keserek Ankara’ya gitti.

Kocaeli’nden Ankara’ya giden 4 müfettişten biri yukardan beri anlatmaya çalıştığım Kartepe ilçe milli eğitim müdürü Mahmut Sami Demirci.

Diğer 3’ü yıllardır müfettiş olarak görev yapan deneyimli isimler; Ferhat Çetin, Levent Kılıç, Sedat Çeğin.

Milli eğitim bakanlığında görev yapacak müfettişlerimize başarılar diliyorum.

**************** 

CUMHURBAŞKANLARI BAYAR,

İNÖNÜ VE DEMİREL UNUTULDU

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun babacan yanını, çocuklar başta olmak üzere insan sevgisini, hoşgörüsünü, hizmet anlayışını, , özellikle harcamalar konusundaki hassasiyetini,dik duruşunu hep takdir etmişimdir.

En çok da, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Kocaeli’ne hizmet edenleri unutmayıp sahip çıkarak adlarını bir yerlere vererek vefanın İstanbul’da bir semt olmadığını hatırlamasını.

Görüşünü benimsediği, kendisine ve partisine yakın gördüğü hayatta olmayan siyasetçiler ile iş adamları Türk büyüklerinin adlarını üst geçitlere ve kavşaklara veriyor.

Osmanlı devletinin kuruluşunda emeği geçen uç beylerinden Akçakoca, Kanuni Sultan Süleyman dahil 3 padişah döneminde yaşayan dünyanın en büyük yapı ustası mimar Sinan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, BaşbakanlarAdnan Menderesi Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, 27 Mayıs ihtilalini yapan kurmay arasında yer alan MHP’nin Başbuğu Alparslan Türkeş, iş adamı Sakıp Sabancı, Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk adı verildiği köprülü kavşak ve üst geçitlerde yaşatılıyor.

Ama 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i unuttuk.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi