18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ceyhan, belediye başkanları anketini neden açıklamıyor?

Galip Ataman

11 Aralık 2017 tarihli yazısı

Dünya’da ve Türkiye’de başta siyaset olmak üzere gündem çok yoğun.

AK Parti ile CHP bugünlerde devam eden teşkilat ve 2019’da yapılacak seçimlere hazırlanıyor.

Hedefleri; 16 Nisan’da kabul edilen Anayasa değişikliği sonrası 2019’da yapılacak ilk yerel, genel ve Cumhurbaşkanı seçimini kazanmak.

Liderleri Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun üslubu, siyaset dili çok sert.

FETÖ ve Reza Zerrab ile ilgili iddialar, belgeler, dekontlar, fotoğraflar, gazete kupürleri havada uçuşuyor.

Hakaretler, belden aşağı vurmalar, iftiralar, suçlamalar, meydan okumalar ne arasan var.

Seçim yaklaştıkça ısınan siyaset tansiyonu yükseliyor, ortamı geriyor.

15 Temmuz 2016 sonrası sağlanan “birik, beraberlik, kardeşlik” yerini kin, öfke ve düşmanlık alıyor.

Parti içi kavgada büyük yara alan MHP ve genel başkanı Devlet Bahçeli tabanda kaybettiği itibarı sonrası baraj altında kalacağını bildiğinden seçimlere AK Parti “yedeğinde” girmeye hazırlanıyor.

Meral Akşener başkanlığında kurulan, iddialı olduğu açıklanan İYİ Parti, il ve ilçelerde teşkilatlanma sıkıntısı yaşıyor.

Hiçbir iddiaları olmayan SP, DSP, DP, BBP hiç o9lmazsa genel başkanlarını TBMM’y6e gönderebilmek amacıyla seçim barajının kaldırılması için yatıp kalkıp Allah’a dua ediyorlar.

Gazeteler, köşe yazarları, TV yorumcuları ağız birliği etmişçesine iç ve dış politikayı konuşuyor.

S.O.S veren ekonomiyi, yap-boz tahtasına çevrilen eğitimi, işsizliği, enflasyonu, büyük kentlerdeki trafik sıkışıklığını tartışan yok.

Ankara’dan Kocaeli’ne dönüp baktığımızda yerelde il başkanlarının tavrı üslup ve kullandıkları dil hariç genel başkanlardan farklı değil

AK Parti’nin Kocaeli’nde yerelde ve genelde yakaladığı başarıyı “kerameti kendinden menkul” görerek havaya giren Ceyhan mütevazi olduğunu söylese öyle görünmeye çalışsa da burnundan kıl aldırmıyor.

CHP’ye gücü yetmeyen, MHP, SP, DSP, DP, BBP il başkanlarını istediği gibi yönlendiren Ceyhan, partisinin genelde ve yerelde aralıksız 15 yıl iktidar olmanın sarhoşluğunu yaşıyor.

Bakmayın siz il başkanı Şemsettin Ceyhan’ın “kol kırılır yen içinde kalır” mantığı ile hareket ettiğine.

Ak Partideki parti içi kavga dışa yansıtılmasa da il başkanı Ceyhan’ın verdiği sözlerin arkasında duramaması, bildiğini okuması her geçen gün parti içi küskünler sayısını arttırıyor.

Örnek mi? O kadar çok ki. Fazla uzağa gitmeden AK Parti il başkanı Ceyhan’ın Kartepe, İzmit, Gebze ilçe başkan adaylarının belirlenmesi sürecinde izlediği yola bakmak lazım.

Kartepe ilçe başkanı seçilen Mustafa Kocaman için “Ben Mustafa’yı normalde ilçe başkanı yapmak da istemedim. Kamuoyu da biliyor, fakat bazen siyaseten şartlar o noktaya gelince belli bir noktadan sonra da akışına bırakmak durumundasınız’’ diyebiliyor.

Hasan Ayaz’ın İzmit ilçe başkanı olmaması için çok uğraşmasına rağmen Ankara’nın tepkisi karşısında kabul etmek zorunda kalıyor.

Ayaz’ın başkanlık koltuğuna oturduktan sonra performansına yetişemeyen Ceyhan, açıkça belli etmese de kapalı kapılar arkasında dile getirdiği “Hasan Ayaz rahatsızlığını” sağır sultan bile duydu.

Gebze ilçe başkan adayı olabilmek için il başkan yardımcılığından istifa eden Hüseyin Kurt’a Şemsettin Ceyhan’ın yaşattıkları ortada.

İki yıl önce Kurt’a verdiği Gebze ilçe başkan adaylığı sözünü unutup önce ilçe kongresini erteleten, ardından İrfan Ayar’ı ilçe başkanlık koltuğuna oturtan

Ceyhan’a Gebze’de büyük tepki var.

Ceyhan’a en büyük tepki Hüseyin Kurt’tan gelirken kulislerde; kapalı kapılar arkasında yapıldığı iddia edilen Şemsettin Ceyhan ile Hüseyin Kurt arasında yüksek sesle yapılan tartışma konuşuluyor.

İl başkanlığı sürecini tehlikeye atmamak için etik olmayan uygulamalar ile önceden önlem alan, çoğunda başarısız olan Ceyhan’ı zor günler bekliyor.

3lü

 

ANKETTE NELER VAR

Gelelim asıl konumuz, il başkanı Şemsettin Ceyhan’ın yaptırdığı ve sonuçlarını sır gibi sakladığı “Belediye Başkanlarının Performansları” ile ilgili ankete.

Şemsettin başkana, AK Parti ve belediye başkanları memnuniyetlerini ölçmek amacı ile yaptırdığı anketi sordum.

Karşısında her toplantıda istediği gibi yönettiği ve yönlendirdiği CHP, MHP, SP, DSP, DP, BBP il başkanları olduğunu sanmış olacak ki söze, “Ben AK Parti il başkanıyım diyerek başladı.

Konuşurken o kadar mağrurdu ki Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli’ndeki temsilcisi olduğunu hatırlatarak istediği soruyu cevaplayabileceğini istediklerini cevapsız bırakacağını ima ediyordu.

Anket yaptırdığını kabul etmesine rağmen sonuçları paylaşmak istemediği gibi.

Belli ki Şemsettin Başkan, iki kişinin bildiği bir konuyu üçüncü kişilerin de öğrenebileceğini unutuyordu.

Neyse. Ceyhan’ın yaptırdığı ama açıklamaktan ısrarla kaçındığı ankette belli ki başkanımızı üzecek, istemediği sonuçların olduğunu düşünürken ilk bilgilere bir şekilde ulaştım.

“Belediye başkanları ve AK Parti’yi başarılı buluyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplarda; Hüseyin Ayaz (Başiskele), Dr. Nevzat Doğan (İzmit), Şükrü Karabacak (Darıca), İsmail Baran (Körfez), Adnan Köşker (Gebze), Ali Toltar (Dilovası) başarılı yazıyordu.

Ali Haydar Bulut (Derince), Şevki Demirci (Çayırova), Ünal Köken (Kandıra), İsmail Yıldırım (Karamürsel), Mehmet Ellibeş (Gölcük), Hüseyin Üzülmez (Kartepe) başarısız gösteriliyordu.

Başka ne öğrenebildim; İzmit’te ankete katılanların yüzde 70’e yakını Başkan Dr. Nevzat Doğan’ın başarılı bulurken AK Parti’nin İzmit’te başarılı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 50’nin üzerindeydi.

Anketin İzmit ile ilgili bölümleri bana 2009’da Fikret Toker, 2014’te Sefa Sirmen karşısında seçim kazanan Başkan Doğan’ın en çok da dürüstlüğüne, kamu malına sahip çıkmasına, medyanın büyük bölümü bayrak açmasına, CHP’liler eleştirmesine rağmen doğrulardan şaşmamasına, dik durmasına oy verdiklerini düşünüyorum.

CHP milletvekillerinden Fatma Kaplan Hürriyet’in “İzmit’i almak için Kandıralıları ikna etmek lazım”, Tahsin Tarhan’ın “İzmit’i almamız zor” derken İzmitlilerin Nevzat Doğan ve AK Parti’den memnuniyetlerini açıklamaları bana sürpriz olmadı.

Başsikele’de; Başkan Hüseyin Ayaz’a her seçim döneminde olduğu gibi anketten de rekor düzeyde memnuniyet oyu çıkmasını yadırgamadım.

Benim için sürpriz olan Gölcük Belediye başkanı olan Mehmet Ellibeş’e yüzde 50’nin altında oy çıkması.

Demek ki AK Parti oylarının yüzde 60’larda olduğu Gölcük’te 3 dönemdir görev yapan Ellibeş’in yorulduğunu seçmen de görmüş.

Ben alacağımı aldım. Anketin bütününü görmek isteyen, başkanların performansını ve aldıkları oyları merak edenler il başkanı Ceyhan’ın kapısını çalar sonuçları kamuoyu ile paylaşmak ister.

 

************* 

KOCAELİ ÜNİVERSİTE HASTANESİ

23 YILDA NEREDEN NEREYE GELDİ 

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde hastane ek poliklinik binası temel atma töreninde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Başhekim Prof. Dr. Zafer Utkan’ı dinlerken yıllar öncesine gittim.

yıl

Bugün 18 Fakülte, 21 Meslek Yüksekokulu, 2 Yüksekokul, 3 Enstitüde 3 bine yakın öğretim elemanı ile 85 bin öğrenciye hizmet veren üniversitemizin 25 yıl önce Anıtpark yerleşkesinde 50’yi geçmeyen hoca ve 6 bin civarında öğrenciye hizmet verdiği günleri anımsadım.

Değerli dostum Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun kurucu dekanlığını yaptığı Tıp Fakültesi’nin 1994 yılında Sopalı SSK Hastanesinde açılırken yaşadığı sıkıntılar gözlerimin önünden sinema şeridi gibi geçti.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ın konuşmasında vefasını, nezaketini, inceliğini gösteren “Rahmetli Baki hocamızın hizmetlerini unutamayız. Önceki rektör Sezer hoca ve bugünkü rektör Sadettin Hocaya da hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim” cümlesi dikkatimi çekti.

Adı, kurucu rektör olarak sadece arşivlerde geçen Prof. Dr. Atıf Ural’ı unuttuğu için değil her ortamda ve fırsatta Kocaeli Üniversitesini, rektörlerini ve Cumhurbaşkanını hakarete varan sözcükler ile eleştirdiği için anmadığını düşünüyorum.

17 yıl önce 57. Hükümetin başbakan yardımcısı Mesut Yılmaz, Umuttepe yerleşkesindeki üniversite hastanesi dahil fakültelerin temelini atmıştı.

Aynı alanda Cuma günü 66. Hükümetin başbakan yardımcısı Fikri Işık ek poliklinik binası inşaatının temelini attı.

8aralık

Rahmetli baki hocam Sopalı SSK hastanesi bir köşesinde tıp fakültesini kurarken “Burası işçinin parasıyla yapıldı. Tıp fakültesi ve  hastanesini istemiyoruz” diyen sendikacılar ile ve gazetecilerin boy hedefi olmuştu.

Asrın felaketi 19 Ağustos 1999 depremi sonrası üniversite ve hastaneyi Umuttepe’ye taşıma kararı aldığında İzmitliler ayağa kalkmış “Eşek meydanı olarak bilinen dağ başındaki hastane kime hizmet verecek” diyerek eleştirilmişti.

Nereden nereye. Çok değil 17 yıl önce Umuttepe’de temeli atılan üniversite hastanesinin hasta bulamayacağı tartışılıyordu.

Bugün günlük ortalama 3 binden yılda 30 bin hastaya hizmet veren, bir o kadar ameliyat yapılan, kemoterapi uygulanan 720 yataklı “Bölgenin Amiral ve Prestij Hastanesi” olan KOÜ Hastanesi ihtiyaca cevap vermiyor.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde verilen sağlık hizmetinden Kocaelililer başta olmak üzere bölge halkının yararlanabilmesi için mevcut poliklinik, ameliyathane, yoğun bakım ünite sayıları arttırılıyor, yeni üniteler ve laboratuvarlar açılıyor, modern tıbbi ve medikal cihazlar alınıyor.

Umuttepe’nin otopark sorununu çözmek için ilk etapta 450 daha sonra 2500 araçlık katlı otopark planlanıyor.

Kocaeli Üniversitesi ve hastanesi sorunlarını giderirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tam desteğini alan, yerel siyasetçiler ve bürokratlar ile uyum içinde çalışan rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü kutluyor teşekkür ediyorum.

 

*******************

İPEK HOCAYA HARVARD’DAN ÖDÜL 

KOÜ Tıp Fakültesi kurucu dekanı,  Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü, Umuttepe Yerleşkesi mimarı Prof. Dr. Baki Komusoğlu’nu 24 Ocak 2008 tarihinde kaybettik.

Değerli dostum Baki hoca ile birlikte 2006-2010 yılları arası KOÜ Rektörlüğü yapan saygıdeğer eşi Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nu, kızları İstanbul Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu ve KOÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt’u iyi ki tanıdım.

Kendilerini bilime adayan başta Baki hocam olmak üzere eşi sezer hocam, kızları Ayşegül hoca ve İpek hoca ile ilgili yazılarımı büyük bir keyifle ve gurur duyarak yazıyorum.

ipek-hoca

Sevgili İpek’in Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ABD Harvard Chan School arasındaki güçlü eğitim birliği ve değişim programına katkıları nedeniyle Harvard Üniversitesi tarafından ödüllendirilmesi gibi.

İpek kızımızın aldığı ödülü yazarken, temel atma töreninde konuşan Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı iken ziyaret ettiği Harvard Üniversitesinde karşılaştığı Türk öğrencilerinden gurur ile bahsettiği güne rast gelmesinden de ayrıca duygulandım.

Ödülünü KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’dan alan Tıbbi Farmakoloji AD öğretim üyesi Doç. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt’u kutluyorum.

İpek’in aldığı bu tür ödüller ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır.

Harvard Üniversitesi’nin verdiği ödülde etkili olan program koordinatörleri KOÜ Tıp Fakültesi Dekan yardımcısı Prof. Dr. Hüsnü Efendi, Hematoloji AD öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Özgür Mehtap ile ABD Harvard School of Public Health temsilcisi Dr. Furkan Burak’ı da tebrik ediyorum.

ipek

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem