19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bayramlar bütünleşmedir ayrışma değil

Hayrullah Demiray

23 Ağustos 2012 tarihli yazısı

 

 

  Bir bayramı daha geride bıraktık acısıyla tatlısıyla… Yalnız her geçen gün toplum olarak ilerleyeceğimiz yerde gerilediğimizin farkında değiliz belki de! Neden derseniz toplumda ne huzur, ne güven, ne de insanca anlayıştan artık yavaş yavaş eser kalmıyor. Her geçen gün biraz daha kötüye gittiğimizi fark ediyorsunuzdur sizlerde. Toplumun değer yargıları değiştikçe insanların birbirlerine olan sevgileri, saygıları da değişiyor. Bu bayram bunu daha fazla hisseder oldum nedense. Çünkü insanların sadece gülümsemek zorunda oldukları için gülümsediklerini görmemek elde değil. Nasıl yani diyecek olursanız herkes birbirine yapmacık davranıyor ve bayramların ruhuna yakışmayan davranışlar sergileniyor.

 

Bayramların ruhu nedir, nasıl davranılmalı derseniz, bu konuda ahkam kesmek istemem ama sadece bildiklerimi bana göre bayramların ne ifade etmek istediğini paylaşmak isterim. Mümkün olduğunca bu konuda, elbette herkesin söyleyecek birkaç cümlesi mutlaka vardır, işte bana göre de özellikle yılda iki defa Müslümanlar için çok farklı anlamlar ifade eden iki bayram var. Biri Ramazan Bayramı biri de Kurban Bayramı. İşte birincisi Ramazan Bayramı bir ay boyunca sadece Allah rızasını gözeterek oruç tutan Müslümanların birbirlerini anlamaları kaynaşmaları ve yardımlaşmalarını doruk noktaya ulaştıracak ve dargınlarında barışmalarına vesile olacak bir bayram. Bunlardan hangisi var derseniz bence hiçbiri! Çünkü ruhuna uygun kimse hareket etmiyor ya da etmek istemiyor.

 

Biz insanlar bir arada olmayı, birbirimizi tanıyalım ya da tanımayalım, herkes ortak bir noktada buluşup bayramlaşmayı bile beceremiyoruz. Herkes kendine göre bir küslük çıkarmış, ilçelerde örneğin; Kartepe’de belediye ayrı bayramlaşma yapıyor; ilçe kaymakamlığı ayrı. Adı hesapta kent bayramlaşması! Ya Allah aşkına bırakın ne kent bayramlaşması, bu olsa olsa bayramlaşma değil, ayrımlaşma olur. Bu hiçte hoş değil! Neymiş efendim kaymakamla, belediye başkanının arası açıkmış. Birisi seçilmiş, birisi seçilmişler tarafından atanmış. İkisi de devlet görevlisi, esas olan halka saygı nerde, yok! Bu duruma birden çok örnek verebiliriz. Özellikle bu konu üzerinde durmak istedim. Diğer yandan ilçelerde ve ilde de hemen hemen aynı şeyler yaşanıyor ve bunlar da gözlerden kaçmıyor. Kent bayramlaşmasına belli bir kısım insan icabet ediyor, diğer bir iki parti ya da sivil toplum kuruluş temsilcileri görünüyor. Halkın bir kısmı nerde, yok! İşte bu görüntüler eşliğin de akıllarda kalan, en azından benim aklımda kalan, bunlar olan bir bayram geçirdik.

 

Sizi bilemem ama eskilerimiz ne olursa olsun, görüşü ne olursa olsun, birbirlerini gördüklerinde hele ki böyle özel günlerde sımsıkı ve dostane bir şekilde birbirlerine sarılırlardı. Ardından yapmaları gerekeni en ince ayrıntısına kadar yaparlardı yani siyaset siyasi partilerde yapılırdı. Böyle özel günlerimize bulaştırılmazdı. İşte bunun adı din kardeşliği idi. Bugünkine ne denmeli onu da siz söyleyin, ben yorum yapmak istemiyorum.

 

Diğer yandan bakıldığında bayramdan önce insanlar araçlarıyla uzun kuyruklar oluşturdu. İşte bayram bir anlamda bazıları için tatil fırsatı yani tatil çilesi olmaktan öteye yine geçemedi. Bayramlar aslında eskiden mutluluk ve neşe kaynağı idi. Kimse yine pek de mutlu olamadı. Bundan sonrası Allah kerim ne olur bilemem ama bu şekilde bir bayram daha geçirdik. Bayram gibi bayramlar geçirmek için, Rabbimin bizlere fırsat verdiği sürece gerçek bayramlar geçirebilecek insanlar olabilmek için dilek ve temennilerimle sizlere Nice Gerçek Bayramlar diliyorum.

 

Saygılarımla…  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem