23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanı’ndan KOÜ’ye onkoloji radyoterapi ünitesi

Galip Ataman

08 Aralık 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün rektörlük koltuğuna oturduğu 1 Aralık 2014 tarihinde yaptığı ilk açıklama, “Üniversite hastanemizi,n 70 milyon liraya yaklaşan eczane ve medikal borçlarını sıfırlayacağım. Hocalarımızın daha rahat ortamlarda hizmet vermesi için yeni poliklinikler yapacağım” olmuştu.

Aradan geçen 3 yılda tıp fakültesine yapacakları ile sözlerini tutan Sadettin hoca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Maliye Bakanlığı tarafından üniversite hastanesi borçları sıfırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile Sağlık Bakanlığı Hudut Sahilleri Genel Müdürlüğüne aldırılan 4 milyon Dolar değerindeki “Medikal Onkoloji Radyoterapi Ünitesi” geçtiğimiz aylarda Kocaeli Üniversitesi Hastanesine teslim edildi.

KOÜ Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, yeni cihazın alınmasıyla son teknoloji kullanılarak kısa sürede lokal ve nokta ışın terapi tedavisi ile hastaların sağlığa kavuştuğunu söyledi.

RADYOAKTİF

Daha önce 2 eski cihazla günde 120 hastaya radyasyon tedavisi uygulanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile alınan Medikal Onkoloji Radyoterapi Ünitesi ile günde 180 hastaya ulaşılarak rekor kırılıyor.

2016 yılında 1.600 hastaya radyoterapi tedavisi uygulanırken 2017’de yeni ünitenin devreye girmesiyle bu sayısının 2 bin 200’e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kalkınma Bakanlığını devreye sokarak Kocaeli Üniversitesine kazandırdığı bir diğer proje, tüm polikliniklerin yer alacağı, sindirim sistemi hastalıkları enstitüsü, iyi klinik uygulamaları merkezi, otoparklardan oluşan kompleks.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ın bugün temelini atacağı 4 katlı yeni poliklinik ve otoparkın 44 milyon 500 bin liraya çıkması ve 2019 sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

 

*********

KOCAELİ FEN’İN ŞAMPİYONUNU

İSTANBUL TED ANADOLU KAPTI

 

Eğitimde yapboza dönen sistem değişiklikleri sonrası yapılan sınavlarda alınan sonuçlar öğrenci başarısını olumsuz etkiliyor.

Ehliyet ve liyakata göre değil de siyasi ve sendika kimliğine göre yapılan yönetici atamaları kaliteyi düşürüyor.

Yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler öğrenci başarısı üzerindeki en belirleyici etkenin her türlü olumsuzluklara rağmen özveri ile çalışan öğretmenler olduğunu ortaya koyuyor.

O nedenle öğrenciler ve velileri, “En iyi okul eve en yakın okuldur” kuralını bozuyor, öğrencideki cevheri keşfeden öğretmenleri kilometrelerce ötede de olsa buluyor.

Bazen de ticari amaçla açılan özel eğitim kurumlarının patron ve yöneticileri devlet okullarındaki başarılı öğrencilereçeşitli vaatlerle kanca atarak kerameti kendilerinde görüp okullarını başarılı göstermeye çalışıyor.

TED Özel Lisesinin TEOG Türkiye şampiyonu Vartolu çoban Ezgi Beytaş’ı Kocaeli Fen Lisesi’nden kapıp İstanbul’a götürdüğü gibi.

TEDL

 

EZGİ-EDA KARDEŞLER TED’Lİ

Terörün yakıp yıktığı Muş Varto ilçesi Dağcılar köyü Seyit Kamer mezrasında okul olmadığı için 10 kilometre uzaktaki bölge okulunda okuyarak 2016 TEOG şampiyonu olan, Kocaeli Fen Lisesine kayıt yaptıran Ezgi Beytaş’ın TED Anadolu lisesine kayıt yaptırdığını öğrenince arşivimi taradım.

Kışın hafta sonları ailesinin yanına zor hava koşulları nedeniyle atlı kızakla gitmek zorunda kalan, boş zamanlarda çobanlık yaparak babası Seyit Kamer’e yardım eden Ezgi, Başbakan Binali Yıldırım tarafından da Çankaya Köşküne davet edilerek ödüllendirilmişti.

Derslere ve sınavlara çobanlık yaptığı koyunları otlatırken hazırlanan Ezgi Beytaş, müdür Mesut Tekin başta olmak üzere tüm öğretmenlerin desteği Kocaeli Fen Lisesi ikincisi olmuştu.

Kendisi gibi çobanlık yapan kardeşi Eda da 2017 TEOG şampiyonu olmuş ve onun da Kocaeli Fen Lisesine kayıt yaptırması bekleniyordu.

Ama ne olduysa, kimler devreye girdiyse TED Beykoz Anadolu Lisesi’ne kayıt yaptırarak ablası Ezgi’yi de Kocaeli Fen Lisesinden kopararak TED’e götürdü.

Şimdi Vartolu çoban kardeşlerden Ezgi TED Anadolu Lisesi 10. sınıf, Eda TED Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi.

ezgi

Özel eğitim alma şansı olmayan, ekonomik durumu iyi olmayan Ezgi-Eda kardeşlere sahip çıkan Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu iki kardeşin üniversite öğrenimlerinin sonuna kadar TED Tam Eğitim Bursu’ndan faydalanacağını söyledi.

Bir süre Ankara’da TED Üniversitesi bünyesindeki İngilizce Dil Okulu’nda kendilerine özel hızlandırılmış İngilizce programına dahil olan Ezgi-Eda Beytaş kardeşlerden Ezgi, Kocaeli Fen Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden ayrıldığı için üzgün olsa da geleceklerinin garanti altına alınmış olunmasından memnunlar.

Varto’da çobanlık yaparken TEOG şampiyonu olan TED Anadolu lisesinde okuma hakkını kazanan Ezgi-Eda kardeşleri kutluyor, başarılar diliyorum.

eda

 

 

 

*********

HER AY TOPLANAN 7 İL BAŞKANI

16 AYDA HANGİ KARARLARI ALDI

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişiminin vatansever asker-polis-millet tarafından püskürtülmesinin ardından

7 siyasi parti il başkanı her ay toplanma kararı almıştı.

HDP dışındakiAK Parti, CHP, MHP, DSP, SP, DP ve BBP il başkanları 16 aydır bir il başkanının ev sahipliğinde bir araya gelmeye başladı.

Gündemi ve sonucu sır gibi saklanan toplantılarda birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verildiği, Kocaeli’nin sorunlarını çözecek projelerinüretildiği söylendi.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı ziyaret edilerek toplantı hakkında bilgi verildi, fotoğraf çektirilerek basına servis edildi.

Başka? Çaylar içildi, kahvaltılar yapıldı, yemekler yendi, bol bol ‘geyik’ yapıldı.

Akıllarda kalanlarsa; CHP il başkanı Cengiz Sarıbay’ın “Kocaelispor’un borçları il başkanları toplantısında çözüldü” açıklaması.

AK Parti, CHP, MHP ve DSP il başkanlarının langırt oynaması

Son 3 toplantıda Kocaeli Üniversitesinin bölünmesi, meslek yüksekokullarının ayrı üniversite yapılması ile ilgili tartışma.

Kocaeli’nin trafikten ulaşıma, eğitimden sağlığa, turizmden spora kadar onlarca sorunu varken kamuoyuna Kocaelispor borçları, langırt oyunu ve üniversitenin kalması bana biraz garip geldi.

İl başkanlarının stres atmak için langırt oynamasını anlıyorum.

Cengiz başkanın Kocaelispor borçları ile açıklamasına sözüm yok.

Ama Kocaeli Üniversitesinin bölünmesi, meslek yüksekokullarının ayrı bir üniversite çatısı altında toplanması tartışmasına anlam veremiyorum.

Üniversitelerin; iktidarın sahiplendiği bilimsel verilerle hazırlanan raporlar doğrultusunda nasıl kurulacağı yasalarla belirlenmişken tamamen kişisel bilgileri içeren 2 sayfalık raporla Kocaeli Üniversitesini ikiye bölmek girişimi bana “Dostlar alış verişte görsün”deyimini anımsatıyor.

Öğrenci sayısının fazlalığını gerekçe göstererek Kocaeli Üniversitesiniikiye bölünmesini isteyen il başkanları uzağa gitmelerine, kafa yormalarına, yasaları okumalarına gerek yok.

İl başkanları Kocaeli’nde 3. Üniversite kurulması konusunda samimi iseler Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa İsen’i dinlesinler.

2002 yılından buyana Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı, Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği ve YÖK üyeliği yapan Mustafa hocanın iktidarın desteğine rağmen Sakarya Üniversitesi’nin ikiye bölünmesi ile ilgili bilimsel ve teknik hazırlıklarından 2 yıldır sonuç alamamasının nedenlerini sorsunlar.

Kimse bir birinden rol çalmaya kalkmasın, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasın.

 

NE KADAR SAMİMİLER

Dostlar alışverişte görsün misali her ay bir araya gelen il başkanları Kocaeli’nin sorunlarını tartışıp sorunları çözecek proje üretmekten çok rol çalmakla meşguller.

AK Parti il başkanı Şemsettin Ceyhan etrafına topladığı il başkanlarından CHP il başkanı Cengiz Sarıbay hariç diğer il başkanlarını istediği gibi yönlendiriyor.

Cengiz başkan toplantılara partisinin oy oranı ve kendisinin özgüveni ile istediği zaman toplantılara katılıyor istemediği zaman devamsızlık yapıyor.

Diğer il başkanları Aydın Ünlü, Halim Dedeoğlu, Mustafa Nazlıgül, Nurettin Çelik, Serhat Duyar gelmeyin deseler bile toplantın yerine herkesten önce koşarak gidiyorlar.

Bireysel olarak medyada yer bulamayan, vali ile görüşemeyen, protokolda dışlanan il başkanları il başkanları toplantısını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorlar.

Ankara’da genel başkanların birbirine söylenmediği lafı bırakmayan parti,lerin Kocaeli’ndeki il başkanları da toplantı dışında yaptıkları açıklamalar da genel başkanlarından geride kalır yanı yok.

Siyasi üslubun bozulduğu, belden aşağı hakaretlerin tavan yaptığı günümüzde il başkanlarının samimi olduklarını düşünmüyorum.

Vali, başkanlar, siyasiler, bürokratlara “Türkiye’de örnek toplantı” gazına gelen il başkanları samimi iseler Ocak 2019’un ilk pazartesi günü yapacakları toplantıda, basının karşısına geçerler, 15 Temmuz 2016’dan günümüze kadar Kocaeli’nin hangi sorunlarını tartışarak çözüme kavuşturduklarını anlatırlar.

İLBAŞKANLARI

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi