25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bisiklet sürmek basen yapar! - mı?

07 Aralık 2017 tarihli yazısı

Aynaya bakıp gördüğün görüntü karşısında hayal kırıklığı yaşadın ve hemen bir spor salonuna yazıldın veya dışarıda bisiklet sürme kararı verdin. Çünkü zayıflayıp fazla kilolarından kurtulman lazımdı. Tam her şey güzel gidiyor derken birisi ''Bisiklete binme, basen yapar.'' dedi. Oysa ki çocukluktan beri en sevdiğimiz şeylerden biri bisiklete binmekti.

 Bisiklete bindiğimizde basen nasıl oluyor da genişliyordu? Vücudumuzun üstü çalışmadığı için mi? Kalçamız bir yerde sabit kaldığı için mi? Bacaklarımız sürekli aktif olduğu için mi?

Günlük hayatımızda tempolu aktivitemiz yok. Bazılarımız masa başında oturuyor, bazılarımız sürekli ayakta beklemek zorunda. Birde çalışmayıp ev işleriyle uğraşanlarımız veya öğrenci olanlarımız var.

Aynaya bakıp görüp, beğenmediğimiz kusurlu yerlerimiz çoğunlukla karın, kalça ve bacaktan oluşuyor. Buradaki şekil bozukluğu veya basen zaten hareketsizlikten kaynaklanıyor. Tam bunu sporla düzeltirim derken bisikletin basen yaptığına inanıyorsun. Vücudunu harekete geçiren bir egzersiz basen yapmaz, sanılanın aksine basenli bölgeyi eritir. Vücudumuzun en büyük kas grupları bacaklarda bulunuyor ve bisiklete binerken sürekli buradaki kasları çalıştırmak zorunda kalıyoruz. Biz kaslarımızı çalıştırıyoruz oysa ki basen bacak ve kalça bölgesinde biriken yağlardan oluşuyor. Yani ikisi de yine birbirinden tamamen farklı şeyler.

O zaman birde bisikletin faydalarına bakalım;

1) Kalp-damar sistemini güçlendirir,

2) Kardiyo antrenmanı olduğu için yağ yakımı sağlar,

3) Bacakları inceltir, sıkılaştırır,

4) Dayanıklılığı arttırır,

5) Metabolizmayı hızlandırır,

6) Selüliti azaltır.

60 dakikalık orta seviyede yapılan bisiklet antrenmanı sana yaklaşık 600 kalori yaktırır.

O zaman işleyen demir pas tutmaz sözüyle bütünleşip çalışan bacaklarda basen olmaz diyorum ve hepinizi bisikletlerinizin üstünde görmeği umuyorum.

 

Diz, kalça, bel, kalp rahatsızlıkları olan kişiler bisiklete binmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayınız.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem