17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

TOKİ, Gebze ve Dilovası köylerini İstanbul’un ‘çöplüğü’ mü yapacak?

Galip Ataman

06 Aralık 2017 tarihli yazısı

Kocaeli; devletin kasasına en fazla gelir sağlayan, 13 verip bir alarak iller sıralamasında İstanbul ve Ankara’nın ardından üçüncü sırada yer alan bir il.

GOSB, TOSB, İMES, Kimya, Makine, Pilastikçiler, Güzeller, Kömürcüler dahil 13 OSB’den 9’unu Gebze, Dilovası, Çayırova ilçelerinde kurulu bir sanayi şehri.

Anadolu’dan yoğun göç alması nedeniyle trafikten ulaşıma, alt yapıdan çevreye sorunların tavan yaptığı çarpık kentleşme ile mücadele edilen bir kent.

Tuzla’dan Körfez’e kadar D-100 karayolu kenarında sıralanan, hava, deniz, doğa, gürültü ve görsel kirliliğine neden olan fabrikaların sıralandığı sanayinin lokomotifi bir yerleşim alanı.

Özellikle Dilovası’ndaki sanayi kuruluşlarının oluşturduğu kirlilik, bir dönem bölgenin “kanser ovası” olarak anılmasına neden oldu.

Çevre Bakanlığı, Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin aldığı önlemler sonrası kirliliğin insan sağlığına zarar vermeyecek değerlere indirilmesi sağlandı.

Taşocaklarının, limanların, ağır sanayi kuruluşlarının kirlettiği Gebze, Çayırova, Dilovası’nda yaşayanlar derin bir ‘oh’ çekerek temiz hava solumaya hazırlanırken yeni bir kirlilik dalgası ile karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı iddia ediliyor.

 

4 MİLYON 200 BİN M2 ARSA

Kocaeli gibi yoğun göç alan, çarpık kentleşmeden kaynaklanan sorunlar yaşayan bir başka il nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul.

Son günlerde yaklaşık 3 bin firmanın İstanbul dışına çıkartılması için tebligatlar yapıldığını TOKİ Genel Müdürü Mehmet Ergün Turan dahil konuyla ilgilenen herkes biliyor.

Sayın TOKİ Başkanı Turan’ın İstanbullu esnafın mağdur olmaması için önlem alınması için çözüm üretirken Kocaeli’ni “İstanbul’un çöplüğü” olmasına seyirci kalacağı iddia ediliyor.

İstanbul dışına çıkartılması kararı alınan firmalardan bazılarının Kırklareli, Çanakkale, Karasu, Hadımköy OSB’lere taşınmaya hazırlandığı konuşuluyor.

Bir bölümünün Gebze’deki mevcut OSB’lere bir bölümünün de Dilovası’nda yeni kurulacak OSB’lere taşınacağı tartışılıyor.

Bu amaçla 15 Aralık 2004 tarih ve 25671 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kanun ile Arsa Ofisi Genel Müdürlüğünün kaldırıldığını, Gebze ve Dilovası başta olmak üzere İstanbul’daki firmaların taşınacağı bölgelerde TOKİ’nin arsa üretmesine olanak sağlayacağını sağır sultan biliyor.

TOKİ yalnız OSB’lere değil konut, sağlık tesisleri, turizm işletmeleri, eğitim kurumları için de arsa üretmek üzere çalışma yapıyor.

Gecekondu yapımını ve çarpık kentleşmeyi önlemek amacı ile çoğu 2 B kapsamında olan Dilovası Pelitli bölgesinde yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanı proje alanı ilan ederek tapuda şerh koydurmuştu.

Bir süre önce de “Dilovası Çerkeşli, Demirciler, Köseler” üçgeninde yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare orman arazisini hazineden devralmış.

 

İDDİALAR CİDDİ VE FARKLI

TOKİ’nin Dilovası Pelitli, Çerkeşli, Demirciler, Köseler’de üreterek stok yaptığı 4 milyon 200 bin metrekare arazinin kimlere tahsis edileceği ya da satılacağı ile ilgili ciddi ve farklı iddialar var.

Birincisi; Bölgenin akciğeri olarak bilinen Dilovası Pelitli, Çerkeşli, Demirciler, Köseler bölgesindeki ormanlık alanlara İstanbul’dan ‘kovulacak’ firmalara tahsis edileceği.

İkincisi; Gebze’nin girişindekiler başta olmak üzere bölgenin değişik yerlerinde faaliyet gösterirken çevre ve görsel kirliliğe neden olan taşocaklarının yerleşeceği.

Üçüncüsü; Gebze’de trafik sıkışıklığı, çarpık kentleşme, görüntü ve gürültü kirliliğine neden olan küçük sanayi sitesinin bu bölgede yapılacak modern sanayi sitesine kavuşturulması.

Dördüncüsü; Dilovası ve Çayırova’nın en büyük ihtiyacı küçük sanayi sitesi yapılması.

Beşincisi; Yıllardır OSB’ler bünyesindeki sanayi tesislerinin çevreye verdiği zarardan ve kirlilikten bunalan bölge halkından gelecek olası tepkiler nedeni ile başka amaçla kullanılması.

Altıncısı; TOKİ’nin projelerini Büyükşehir Belediyesine onaylatmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onayı ile proje üretme yetkisi olsa da Büyükşehir Belediyesi ile görüş birliği oluşturmadan alacağı kararların sıkıntı yaratacak olması.

Yedincisi; Stok yaptığı araziler üzerinde OSB kurulması için Kocaeli Sanayi Odasını dışlayamayacağı.

İddiaları çoğaltmak mümkün.

TOKİ’nin Dilovası Pelitli, Çerkeşli, Demirciler, Köseler bölgesinde ürettiği ve stok yaptığı 4 milyon 200 bin metrekare orman arazisi ile ilgili iddialardan hangisinin gerçekleşeceğini bekleyip göreceğiz.

Şu ana kadar bilinen tek şey; TOKİ’nin proje alanı ilan ettiği Köseler’de 900 konut yapmış olması.

 

KOCAELİ ÇÖPLÜK DEĞİL

İstanbullu 3 bin firmanın şehir dışına çıkmalarının istendiği günlerde TOKİ Genel Müdürü Turan, çok sevdiği İstanbulluların mağdur olmaması için

Kocaeli sınırları içinde oluşturduğu ve stokladığı arazileri tahsis etmek istediğini biliyorum.

O tarihlerde bugünkü Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu karşı çıkmıştı.

TOKİ’nin İstanbulluları koruması karşısında “Kocaeli, İstanbul’un arka bahçesi değil. Kocaeli’nin İstanbul’un çöplüğü yapılmasına izin vermeyiz” diyerek sert tepki gösterdiklerini biliyorum.

Fikri Işık ve İbrahim Karaosmanoğlu’nun Gebze, Dilovası, Çayırova başta olmak üzere Kocaeli’nin hiçbir yerinde çevre kirliliğine neden olacak uygulamalar karşısında dik durduklarına da tanığım.

TOKİ’nin stok yaptığı araziler üzerinde OSB kurmak için Kocaeli Sanayi Odası ile birlikte hareket etmesi gerekiyor ki Başkan Ayhan Zeytinoğlu şu ana kadar kendilerine her hangi bir başvuru olmadığını söyledi.

Tamam da yıllardır terörden ekonomiye İstanbul’un her türlü olumsuzluğu ile karşı karşıya kalan, İstanbul’un arka bahçesi olarak görülen Gebze ve Dilovası’nın hakkını koruyacak, İstanbul’dan gelecek firmalara “dur” diyecek siyasilerin dışında sivil toplum örgütlerinden ses çıkmaması anlamlı değil mi?

Şimdi birileri her zaman olduğu gibi çıkıp “nereden çıktı bu?” diyebilir.

Oların ne söylediği önemli değil. Yazdıklarımın eksiği var, fazlası yok.

Oldu ki İstanbul’un kovduğu firmalar gelmedi.

TOKİ, çoğu 2 B kapsamında olan Dilovası Pelitli, Çerkeşli, Demirciler, Köseler bölgesinde stok yaptığı 4 milyon 200 bin metrekare arsayı ne yapacak, nasıl değerlendirecek?

Umarım bu konuda Kocaelili gazetecilere pek sempatik görünmeyen TOKİ Genel Müdürü Mehmet Ergün Turan’ın vereceği bir cevap vardır.

 

 

DEMİRCİLER KÖSELER

 

TOKİ GENEL MÜDÜRÜ

 

 

*********************

 

KOÜ POLİKLİNİKLER TEMELİ

IŞIK TARAFINDAN ATILACAK

 

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün uzun süredir gündeminde olan Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ek Poliklinik bina projesi nihayet gerçek oluyor.

Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle yapılacak olan, Cuma günü Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından temeli atılacak ek poliklinik binasının 2019 sonlarında hizmete girmesi bekleniyor.

Toplam 29 bin 500 metrekarelik alana sahip olan ve tüm poliklinikler, sindirim sistemi hastalıkları enstitüsü, iyi klinik uygulamalar merkezi, otopark ve helikopter pistinden oluşan 4 katlı yeni poliklinik binası için 44 milyon 542 bin TL harcanacak.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık, Cuma günü saat 11.00’de sadece ek poliklinik binasının temelini atmayacak.

Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyasyon Onkoloji Linear Akseleratör Radyoterapi Cihazı ile yapımı tamamlanan Anayol ve Terminal Durak yapımı açılış törenine de katılacak.

 

 

koü ek bina

 

*****************

 

ÜNİVERSİTEMİZİN KURULUŞU

3 TEMMUZ MU, 1 ARALIK MI ?

 

Geçtiğimiz günlerde haber sitelerine düşen “Kocaeli Üniversitesi 25. Yıl Etkinlikleri Açılış Töreni Programı” haberinde 1 Aralık tarihine vurgu yapılması dikkatimi çekti.

Kocaeli yükseköğretim kurumları ile Mart 1976’da Kocaeli Meslek Yüksekokulu ve Kasım 1976’da Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nin kurulmasıyla tanıştı.

12 Eylül 1980 sonrası YÖK’ün kurulmasıyla Kocaeli Meslek Yüksekokulu ve Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi YÖK’ün kurulmasının ardından 1982’de Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesine alındı.

Kocaeli’nin ilk yükseköğretim kurumları Kocaeli Meslek Yüksekokulu ve Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi 3 Temmuz 1992’de kurulan Kocaeli Üniversitesine bağlandı.

Ve Kocaeli Üniversitesi 3 Temmuz 2017 tarihinde 25. yılını doldurarak çeyrek asrı geride bıraktı.

 

25 YILDA NEREDEN NEREYE

Kocaeli Üniversitesi yöneticileri özlük ve mali işlemlerini yapmalarına, öğrenci diplomalarını imzalamalarına rağmen kabul etmedikleri Kocaeli Meslek Yüksekokulunun 1976-1981 yılları arasında müdürlüğünü yaptım.

Kocaeli Üniversitesi’nin 25 değil 41 yılda nereden nereye geldiğini yaşayarak bilen tek kişiyim.

Varsın, Kocaeli Üniversitesinin mayası olan, temelini oluşturan 1992 öncesi yükseköğretim kurumları ile yöneticilerini yok saysınlar.

Gerçek böyle, böyle de biline.

Kocaeli Üniversitesi temeline ilk harcın atıldığı 41, Yıldız Teknik Üniversitesine bağlandığı 35,  Kocaeli Üniversitesi olarak kurulduğu 25 yılda

nereden nereye geldiğini fırsat buldukça yazıyorum.

İlk rektörü Prof. Dr. Atıf Ural, kuruculuğu ötesinde hiçbir katkısı olmadığı Kocaeli Üniversitesinin her ortamda ve platformda eleştirmek, kötülemek, karalamak, itibarsızlaştırmak ile meşgul.

Kocaeli Üniversitesi denince akla efsane rektör rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu gelir.

Cumhuriyet ile kurulan üniversitelerle ile yarıştıran, birlikte kurulduğu üniversitelere örnek gösterilen, asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depremi sonrası Umuttepe Yerleşkesini kuran Prof. Dr. Baki Komsuoğlu.

Kocaeli Üniversitesi çalışanları ve hizmet alanlarının unutmadığı değerli dostum, sevgili kardeşim Baki hocama Allah’tan rahmet diliyor,

şükran ve özlemle anıyorum.

Baki hocamdan bayrağı devir alan Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Kocaeli Üniversitesi adını yurt içi ve yurt dışında duyurarak, önemli projeleri hayata geçirerek yasal süresinin dolmasının ardından görevi Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye bıraktı.

Halen YÖK Başkan danışmanı olarak görev yapan Sezer hocama sağlıklı ve başarılı bir yaşam diliyorum.

Sadettin hoca 1 Aralık 2014 tarihinde rektörlük koltuğuna oturdu.

O tarihten buyana bürokratlar ve siyasiler ile kurduğu iyi ilişkiler sonrası Kocaeli Üniversitesini daha ileriye taşımak için özveri ile çalışıyor.

İlk dönemi 2018 yılı sonunda bitecek Sadettin hocamın özellikle bilimsel alandaki çalışmalarında hedefini gerçekleştirecek projeleri hayata geçifebilmesi için bir dönem daha görevi sürdürmesini bekliyorum.

Kocaeli Üniversitesini iyi tanıyan başlangıçta ekibini kurmakta zorlansa da son günlerde yaptığı olumlu görevlendirmelerle herkesin takdirini kazanan Sadettin hocama başarılar diliyorum.

 

 

REKTÖR

 

 

NEDEN 1 ARALIK TARİHİ

Gelelim, “Kocaeli Üniversitesinin kuruluş tarihinin neden 3 Temmuz değil de 1 Aralık” olarak açıklandığı sorusunun cevabına.

2017-2018 Akademik yıl açılışında Kocaeli Üniversitesinin 25. kuruluş yılına vurgu yapan, yıl boyu kutlanacağını söyleyen sadettin hoca, benim için sürpriz olan 1 Aralık’ta “25. Yıl Etkinlikler Töreni” startını vererek yaptığı konuşmada, 25 yıllık genç bir üniversite dinamizmi ile oluşturulan, çeyrek asırlık geleneğin en büyük mirası Türkiye’miz için çalışmak, araştırmak ve üretmek oldu. Sizlerin katılımı ve destekleriyle bu mirasın büyüyerek devam edeceğine tüm kalbimle inanıyorum. 80 bini aşan öğrenci, 4 bini aşan bir personelle mevcudiyetimizi sürdürüyoruz, bu rakam ülkemizdeki birçok ilden, Avrupa’daki şehirlerin ise önemli bir kısmından daha büyüktür. Bu bizim ne kadar güçlü, ne kadar büyük ve ne derece mühim olduğumuzun en büyük ispatıdır. Tabii ki her büyük güç ve önemli kurum gibi, bunun da bizim üzerimizde sorumlulukları ve yükü var. 25. yıl etkinliklerini düzenlerken; eğlence, sanat, spor, bilimsel faaliyetler ve sosyal sorumluluk projelerini kapsayacak geniş bir proje ve etkinlikler dizisi hazırlamaya özen gösterdik. Tabii ki bu etkinliklerin odak noktasında değerli öğrencilerimiz yer alıyor. Sene içerisinde yaşadığınız yoğunluk ve derslerin stresini bir nebze atarak üniversitemize dair güzel anılar edineceğiniz bugünkü gibi etkinlikler ağırlıkta olacaktır. Ancak bunun yanında üniversitemizin her zaman olduğu gibi kentle ve halkımızla iç içe olduğu önemli etkinliklerimiz de yer alacak…. Konuşmalarımda veya kurum içi ve dışında üniversitemiz mevcudiyetinden bahsederken, çoğunlukla “Kocaeli Üniversitesi Ailesi” ifadesini kullanmayı tercih ediyorum. Bu öncelikle olarak bir hissiyatın dışa vurumu, ikincil olarak ise bir aidiyetin sonucudur… Rektörünüz olarak sizlerden beklentim; çeyrek asırlık geleneğimize uygun olacak biçimde; spor, eğlence, kültürel etkinlik ne olursa olsun tüm faaliyetlerimizde Kocaeli Üniversitesi ailemize yakışacak biçimde davranmanızdır. Hepimizin 25. yılı kutlu olsun, Kocaeli Üniversitesi ailemiz bundan sonraki yıllarda kendisine sıkıntı yaratacak unsurlarla dilerim ki hiç karşılaşmasın. Üniversitemizin daha iyi yerlere geldiği, uluslararası alanda öncülük ettiği nice yıllarda sizlerle birlikte olmak ve nice başarıları kutlamak temennisiyle herkese iyi eğlenceler diliyor, bu mutlu günümüze katılarak katkı sunan, yanımızda olan tüm sanatçılara ve konuklara en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Biliyorum hala, “Kocaeli Üniversitesi kuruluş tarihi neden 3 Temmuz değil de 1 Aralık?” sorusunun cevabını merak ediyorsunuz.

Söyleyeyim, 1 Aralık Sadettin hocamın Kocaeli Üniversitesi Rektörlük koltuğuna oturduğu tarih.

 

koo

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem