23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bayramları bayram gibi yaşayabilmek

Hayrullah Demiray

19 Ağustos 2012 tarihli yazısı

İslam alemi için çok önemli bir ayın içerisinde bulunuyorduk ve yine her zamanki gibi sayılı günler çok çabuk geldi geçti. İşte bugün arife, yarın ise bayram. Bayramlar bizler için çok farklı anlamlar ifade eder. Bu nedenle bizleri bugüne ulaştıran Rabbimize şükürler olsun. Daha nice bayramlara diyoruz.

 

Bu arada bayramlar birliğimizin sevgi ve kardeşliğimizin geliştiği, dargınların barıştığı, çok önemli ve müstesna günlerdir. Hep söylenir klişe olmuş bu sözler ama bugün baktığımızda bayramların da eski tadı neşesi ve anlamı artık bir başka. Yine de bu bayramları çok güzel değerlendirip eski alışkanlıklarımızı eski gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak bakımından da aslında birer fırsat olarak görmeliyiz. Bu ve benzeri zamanları aslında iyi değerlendirmeliyiz. Her ilde ve ilçe de yapılan toplu bayramlaşmalar bence önemli. Her ne kadar eski bir alışkanlığımız olmasa bile günümüzde aslında bence önemsenmeli.

 

Herkesin tanışmasını ve kaynaşmasını sağlayan ciddi anlamda toplumda kaybolan hoşgörü sevgi ve saygının tesis edilmesi noktasında fayda sağlayabileceğini ve gelecekte en azından gençlerimize ve çocuklarımıza da bırakabileceğimiz iyi bir örnek oluşturması bakımından önemsenmeli.

 

Bizler aslında toplum olarak yardımlaşmayı, kardeşliği ve dostluğu çok önemseyen bir toplumduk. Ama şimdilerde baktığımız da yine bazı özelliklerimizi kaybetmedik. Lakin bir şeyi de gözden kaçırmamak gerektiği inancındayım. Çünkü artık insanlar git gide hep maddiyata dayalı dostluklar arkadaşlıklar ve komşuluklar kurdukları için bazı duygular, samimiyetler toplumda kaybolmaya başladı.

 

Eski bayramlar da insanlar birbirlerini ziyaret ederlerdi. Hal hatır sorarlardı. Şimdilerde ise artık özel günleri neredeyse sadece bir mesajdan ibaret olduğunu sanmaya başlamış durumdayız.

 

Artık birbirimiz gidip gelmekten ziyade ya telefonla arıyoruz ya da bir mesajla tüm işimizi hallettiğimizi sanıyoruz. İşte bu bayram bence bir farkı olsun ve yakındaki akraba eş dostumuzu en azından ziyaret edelim. Uzaktakilerini de mutlaka mesaj atmak yerine arayalım, onların seslerini duyalım. Büyüklerimize büyük olduklarını hissettirerek hatırlatalım.

 

Birde bence bayramlar da mutlaka ve mutlaka kabirleri ziyaret edelim. Çünkü bir gün bizlerin de mutlak gideceği yerler oralardır. Unutmayalım bir şey daha önemsenmeli bence oda hasta ve yaşlı insanların kaldıkları huzur evlerinin ve çocukların kaldıkları yetiştirme yurtlarının böyle günlerde ziyaret edilmesi ve onların yalnız olmadıkları mesajlarını onlara verebilmek adına bence önemlidir diye düşünüyorum.

 

Yani bu bayram belki de yapmadığımız ya da düşünüp de yapamadığımız ya da aklımıza gelmeyen farklı bir şeyler yapalım. Bakın görün bazı şeylerin daha farklı tat verdiğini mutlaka göreceksiniz.

 

İşte bence bayramların bir anlamı olmalı, yoksa sadece bayramlar şeker ya da et ikram edilmek için ya da süslü elbiseler giymekten ibaret olmamalıdır.

 

Yaşadığımız topluma değer katmalı birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmeli yani bayramları gerçekten bayram gibi yaşaya bilmeliyiz.

 

Bu vesileyle tüm okurlarımızın ve tüm gönül dostlarımızın ve tüm İslam aleminin bu güzel ve özel bayramını tebrik ediyor nice ve mutlu huzurlu bir bayram geçirmelerini yüce mevlamdan niyaz ediyorum.

 

Ayrıca dünyanın her tarafında bayramlarda bile zulüm gören tüm din kardeşlerimizin ve tüm insanlığın kurtuluşuna da vesile olmasını temenni ediyorum ve bugünde aramızdan ayrılan tüm din kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum ve gelecek bayrama erişmek dileğiyle saygılarımla…            

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem