24 Nisan 2019 Çarşamba
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bekir Hoca nereye koşuyor?

Galip Ataman

04 Aralık 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bekir Çakır, rektör yardımcılığından 22 Temmuz 2017 tarihinde sosyal medyadan “boş koltuklu” fotoğraf yayınlayarak istifa etmişti.

Untitled-1

Bekir hocanın bilimsel yayınlar, akademik araştırmalar ile uğraşmak yerine son günlerde sosyal medyada paylaştığı fotoğraflar ve mesajlar dikkatimi çekti.

1992 yılında öğretim görevlisi olarak başladığı Kocaeli Üniversitesinde yardımcı doçent, doçent, profesör olan Bekir Çakır’ın o fotoğrafları beni uzaklara değil geçen sene bugünlere götürdü.

2011 seçimlerinde AK Parti milletvekili adaylığına, 2013’te Başiskele Belediye Başkanlığına, aynı yıl GYTÜ ve RTEÜ Rektörlüğüne soyunan am hiçbir yere aday gösterilmeyen Prof. Dr. Çakır’ın sosyal medyadaki o fotoğraflarını okurlar ile paylaşmak istedim.

Yazımın başlığı “Bekir Hoca nereye koşuyor?” sorusunun cevabını ararken siz değerli okurların da bana yardımcı olabileceğini düşündüm.

İsterseniz önce Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır’ı karşı karşıya getiren 10 olayı hatırlayalım.

Birinci olay; Prof. Dr. Bekir Çakır, üzerinde emeği olan KOÜ kurucu rektörü davet ederek senato salonunda senatörlere hitap etmesini, rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün “onur plaketi” vermesini sağladı.

“Bekir Çakır’ın öğretim görevlisi ve yardımcı doçent olmasında emeği bulunan,  1992-1998 yıllarında rektörlük yapan Atıf hocayı  KOÜ’ye davet etmesinde ne sakınca olabilir ki?” diyenler çıkabilir.

Prof_ Dr_ Bekir Çakır

Bir rektör yardımcısının övgü ile bahsettiği “medar-ı iftiharı, veli nimeti” olarak gördüğü hocasını üniversiteye davet etmesinde, konuşma yapmasını sağlamasında, onur plaketi ile ödüllendirmesinde bence de bir sakınca yok.

Ama o Atıf hoca, her fırsatta ve ortamda kendisinden sonraki rektörleri en acımasız şekilde eleştiriyorsa sakınca var.

Kendisini teşekkür plaketi ile onurlandıran Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü Cumhurbaşkanı dahil her yere Atatürk düşmanı olarak tanıtıyorsa sıkıntı var.

1998-2006 yıllarında rektörlük yapan, doçent ve profesör diplomasında imzası bulunan Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun anısına en ufak bir kıpırdanma göstermiyorsa sakınca var.

2006-2014 yıllarında rektörlük yapan, bir dönem yanında danışman olarak çalışan, YÖK Başkan danışmanlık görevini başarı ile sürdüren Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’ndan tek kelime etmiyorsa sakınca var.

5) eskiş rektör Atıf Ural ile

 

İkinci olay; Kocaeli Üniversitesine siyasetin girmesinde etkili olan öğrenci konseyi seçiminde taraf olması, medyada adı FETÖ ile ilişkili olduğu iddialarının yer alması, açıklamaları ile Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü sıkıntıya sokması, MHP ve ülkücülerin hedefi haline getirmesi.

Üçüncü olay; Personel daire başkan vekili Semra Ayçiçek in atamasına karşı çıkıp, “Eşi Eğitim Bir Sen üyesi olan Semra Ayçiçek’in personel daire başkanlığına atanmasını istemiyorum. Bu atama olursa istifa ederim” diyerek Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye rest çekerek sıkıntıya sokması.

Dördüncü olay; KOÜ yönetim kurulunda alışık olunmayan bir yöntemle Semra Ayçiçek’in personel daire başkanı olup olmaması için yapılan gizli oylamada 17 “evet”, 3 “hayır” çıkmasının ardından salonu terk etmesi.

Beşinci olay; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü küçük düşüren yazıyı paylaşan Denizcilik MYO’nun Eğitim Bir Sen üyesi sekreterini sahiplenerek soruşturma açılmasına ve kınama cezası verilmesine karşı çıkması.

Altıncı olay; KOÜ Eğitim Bir Sen 2 Nolu şube başkanı Yard. Doç. Dr. Abdülvahap Akıncı hakkında inceleme ve soruşturma başlatılarak İktisadi İdari ve Bilimler Fakültesindeki görevlendirilmesinin iptal edilip Gazanfer Bilge MYO’na gönderilmesine itiraz etmesi.

Yedinci olay; Rektör yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır asli görevini unutup, zamanının büyük bölümünü üniversiteye hiçbir yararı olmayan siyasiler ve sendikacılar ile geçirerek hocaların araştırma yapmasını, yayın yazmasını, KOÜ’ün bilimsel sıralamada üst sıralara çıkmasını sağlamak için en ufak bir çaba harcamaması.

Sekizinci olay; KOÜ öğrenci konsey başkan seçimindeki müdahalesi, son olarak Semra Ayçiçek’in personel daire başkanlığına atanmasının ardından 22 Temmuz 2017 tarihinde rektör yardımcılığı görevinden istifa ettiğini bir akademisyene yakışmayan ve hiç de etik olmayan bir yöntem ile duyurması.

Dokuzuncu olay; 2 yıl 8 ay oturduğu rektör yardımcılığı koltuğunun boş fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşarak referansta bulunan siyasileri ve atamasını imzalayan sadettin hocayı yok sayıp “şov” yapması.

Onuncu olay; Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü yorması ve üzmesi.

 

ŞİMDİ KİMLER İLE BİRLİKTE

Bekir hocanın rektör yardımcılığı yaptığı 2 yıl 8 aylık süreçte; KOÜ aleyhinde konuşan, KOÜ’yü küçümseyen yazılar yazan, Rektör Hülagü’ye hakaretler eden Prof. Dr. Atıf Ural’a sahip çıkması, Eğitim Bir Sen’in verdiği gazla KOÜ’yü yönetmeye çalışması ile bildiklerimi paylaşmaya çalıştım.

Gelelim Bekir hocanın tamamen değiştiğini gösteren odasında, atölyelerde, laboratuvarlarda bilimsel çalışmalar yapması, yayınlar yazması gerekirken kimler ile “kanka” olduğuna.

Bir; AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır ve Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık ile birlikte 2019 seçimlerinde olası milletvekilliği adaylığını görüşmüş.

İki; AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ü ziyaret ederek gündem değerlendirmesinde bulunmuş

IMG-20171205-WA0003

Üç; Bekir Çakır rektör yardımcılığından istifasını sosyal medyada paylaştığı boş koltuklu fotoğraftaki duvardaki Elif kelimesinin cenaze pozisyonunu yani sonu temsil ettiğini söylemesine rağmen Eğitim Bir Sen Kocaeli şube başkanı Şahin Yaşlık “İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ü Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Elif gibi dik duran Prof. Dr. Sayın Bekir Çakır ile ziyaret ettik, gündeme dair değerlendirmelerde bulunduk…” yazmış.

4) Bekir Çakır ülkücülerle

Merak ettim; Elif kelimesi, Bekir Çakır’ın dediği gibi cenaze pozisyonunu yani sonu mu temsil ediyor. Yoksa Şahin Yaşlık’ın paylaştığı gibi dik duruşu mu?

Dört; Rektör yardımcısı iken Eğitim Bir Sen KOÜ 2 Nolu şube başkanı Abdülvahap Akıncı’ya sahip çıkan Bekir hoca, rektör yardımcılığından ayrıldıktan sonra Türk Eğitim Sen şube sekreteri ve KOÜ temsilcisi Mehmet Çeliköz ile birlikte olduğu fotoğraflar sosyal medyada paylaşılıyor.

IMG-20171125-WA0004

Beş; KOÜ öğrenci konsey seçimine görevi olmadığı halde müdahale eden, “Ben olsaydım seçimi iptal etmezdim” diyerek üniversite seçim sorumlularını suçlayan Bekir hocanın aklına “helallik almak” bir yıl sonra gelmiş olacak ki ülkü ocakları başkanı Melikşah Taşkın ve öğrenci konsey başkanı seçilen ancak iptal edilen Fahrettin Porsuk ile bir araya gelmiş.

Yazımın başlığını “Bekir hoca nereye koşuyor?” demekle haksız mıyım?

Sahi, aday adayı olduğu her seçimde aday gösterilmeyen, çok istemesine rağmen milletvekili ve belediye başkanı olamayan, rektör yardımcılığı görevinden etik olmayan bir şekilde istifa etmek zorunda kalan Prof. Dr. Bekir Çakır nereye koşuyor?

3) eğitim bir sen

 

************************

ÖĞRENCİLERDEN SURİYE’YE YARDIM

 

Suriye’deki iç savaştan ve yaşanan insanlık dışı dramdan kaçarak Türkiye’ye sığınan masum vatandaşların sayısı 2 milyonu çocuk olmak üzere 4 milyona yaklaştı.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin koruması altındaki Suriyelilerin büyük bölümü yaşamlarını Kilis, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Kocaeli başta olmak üzere 23 ilde sürdürüyor.

2 milyon çocuktan sayıları 800 bini bulan 18 yaş altındaki çocukların en büyük sorunu ise eğitim.

Suriyeli ilk, orta ve lise çağındaki çocuklar milli eğitim bakanlığının gözetiminde okullarda öğrenimlerini sürdürürken en büyük desteği de UNICEF veriyor.

Başlangıçta öğrenciler Suriyelilerin barındığı kamplarda kurulan “Geçici Barınma Merkezlerinde” Suriye’den getirilen kitaplar ile Suriyeli öğretmenlerin tarafından dersleri takip ediyordu.

Milli eğitim bakanlığının aldığı karar doğrultusunda 2 yıldır Suriyeli öğrenciler Türk okullarında Türk öğrenciler ile birlikte Türk öğretmenlerin verdiği dersleri takip ediyor.

Milli eğitim bakanlığı 2 ayda bir 23 il milli eğitim müdürü ve yetkili şube müdürünü toplantıya çağırarak Suriyeli öğrencilerin eğitimlerini, karşılaştıkları sorunları görüşüyorlar.

Milli eğitim müdürü Rasim Çelik son toplantının geçtiğimiz hafta İzmir’de yapıldığını ve 3 gün sürdüğünü belirterek, “Hükümetimiz ve milli eğitim bakanlığımız Suriyeli çocukların eğitimine büyük önem veriyor. Okula çağındaki Suriyeli 150 bin çocuktan 350 bini okula gidiyor, Türkiye ortalaması yüzde 60. Kocaeli’nde bu sayı 8 bin 500 olup okula giden öğrenci sayısı 7 bin 580 olup oranı yüzde 70. Darıca, Çayırova, Gebze, Derince ve Körfez’deki bazı okullarda Türk öğrenciler ile aynı sınıfa giden Suriyeli öğrenciler özel eğitim alan 88 Türkçe öğretmeni tarafından eğitiliyor” dedi.

Rasim hocanın verdiği bilgiye göre, Suriye’de zorunlu eğitim 9 yıl olduğundan 8. Sınıftan sonra Suriyeli öğrenciler tam gün okul yerine yarım gün Eğitim merkezlerinde eğitim alıyor yarım gün sanayide çalışıyor.

UNICEF’in yardım ettiği Suriyeli öğrencilere milli eğitim bakanlığı da kitap yardımının yanı sıra kırtasiye yardımında bulunuyor.

rasim_celik_kocaeli_il_milli_egitim_muduru_olarak_atandi_h14140

 

AZEZ’E GİYSİ YARDIMI

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile Suriyeli öğrencilerin eğitimini konuşurken bugün Perşembe pazarı alanından Suriye Halep şehri Azez bölgesinde yaşayan öğrencilere bir TIR giysi yardımı gönderileceğini söyledi.

Rasim hoca Kocaeli’nin tüm ilçelerinden Türk öğrencilerin Suriye’de yaşayan Suriyeli öğrencilere yapılan yardım hakkında bilgi  verirken, “İlimizdeki okullarda okuyan Türk öğrenciler kışın geldiği havaların soğuduğu bugünlerde Suriye’de ki Suriyeli öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tamamı yeni giysi yardımı yapacak. İlçelerden toplanan giysiler pazartesi günü Perşembe pazarı alanında KOTO Başkanının sağladığı TIR’a yüklenecek ve Suriye’nin Halep şehri Azez bölgesinde yaşayana Suriyeli öğrencilere teslim edilmek üzere yola çıkacak. Giysi yardımında bulunan tüm öğrencilere ve ailelerine teşekküğr ederim” şeklinde konuştu.

ÖĞRECİLER

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi