21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çağlayan'dan Altın Proje!

Enes Şen

02 Aralık 2017 tarihli yazısı

Zaman zaman siyaset dışında toplumsal konularda da yazılar kaleme alıyorum.
Bugünkü yazımızda toplumun önemli bir bölümünün probleminden bahsedeceğim.
Bildiğiniz gibi yarın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.
Ülkemizde her ne kadar engellilerin maruz kaldığı altyapı problemi ve toplumdan kaynaklı psikolojik şiddetten daha önce kaleme aldığım yazılarda bahsetmiştim.
Bu problemlerin çözümü adına yapılabileceklerin en önemli unsurlarından belki de birincisinin de siyasi partiler olduğu yadsınamaz bir gerçek.
Siyasetçilerin engellilere bakış açısı önemli günlerde yahut toplantılarda fotoğraf figürü olarak kullanılması da ayrıca konuşması gereken başka bir nokta.
Kaleme aldığım yazılarda artık engelli bireylerin malzeme olarak görülmesi durumundan sıyrılıp başka bir şeyler de yapılması gerektiğinin üzerinde durdum.
Bugün geldiğimiz noktaya baktığımda hamd olsun sesimizin duyulduğunu görüyorum.
Genel anlamda bakacak olursak engelli bireylerin sosyal hayata katılımları ile ilgili projeler hızlanarak devam ediyor.
Bunun haricinde engelli bireylerin istihdamı konusundaki çabalar sonucunda her firmaya %10 engelli çalışan bulundurma zorunluluğu getirildi.
Yukarıda saydıklarım Devlet’in gerçekleştirdiği projeler..
Yerel yönetimlerin bu konuda biraz daha hassas olması gerekiyor.
Gerek siyasi teşkilatlanmalar gerekse belediyeler..
Engelli bireylere yönelik çalışmaları ile adından en çok söz ettiren belediyenin İzmit Belediyesi olduğunun altını özellikle çizmekte yarar var.
Örnek verecek olursak Belsa Plaza girişinde bulunan Down Cafe,Akülü Sandelye Şarj İstasyonları ve engelli çocuklara uygun çocuk parklarını söyleyebiliriz.
Bu anlattıklarım konunun belediyecilik boyutu.
Engelli bireyler yardım adı altında birçok dernek var ancak ne yazık ki işleyiş bir çoğunda faaliyetler amaca uygun değil.
Mesela siz hiçbir dernek başkanından falanca bölgede engellilerin kaldırıma çıkmasını sağlayacak bir rampa yok, problemi çözelim yahut filanca engelli hiç dışarı çıkamıyor ona dışarı çıkabilmesini sağlayacak tekerlekli sandalye tedarik ettirdiğini yada belediyelerden yardım istediğini duydunuz mu?
Kısaca isim olarak bol olan kurumlar faaliyet anlamında sınıfta kalıyor.
Hal böyle olunca engelli bireylerle ilgili olan tüm çalışmalar siyasi yapılanmalara kalıyor ama gelin görün ki bu anlamda çalışma yapan bir siyasi teşkilat yok.
Taa ki AK Parti’ye kadar…
Aslına bakarsanız AK Parti’deki bu farkındalıkta daha yeni yeni oluşmaya başladı.
Farkındalık konusunda ilk adımı atan AK Parti’nin çiçeği burnunda gençlik kolları başkanı Aykut Çağlayan oldu.
Hatırlanacağı üzere Çağlayan görevi resmi olarak devraldığında kendisinin gelecekte yapmayı planladığı projeler hakkında bilgi sahibi olduğumdan dolayı ‘’Geleceğin Erdoğan’ı Sinyal Verdi’’ başlıklı bir yazıyı sizlerle paylaşmıştım.
O dönemde kendisine verdiğim sözden ötürü projeyi açıklayamamıştım.
Şimdi kendisinin bilgisi dahilinde alkışı hak eden projeyi sizlerle paylaşacağım.
Az önce engellilerin hiçbir probleminin asıl yardımcı olması gereken kurumlar tarafından kulak arkası edildiğini söylemiştim.
Artık bu problem ortadan kalkacak.
Çünkü bütün problemleri sorunları bizzat yaşayanlar yani engelli bireyler tarafından ilgili kurumlara iletilecek ve çözüme kavuşturulacak.
www.izmitengelsizgencler.com isimli internet sitesi üzerinden gelecek talepler Aykut Çağlayan tarafından belirlenen komisyon tarafından yönetilip, problemlerin ortadan kaldırılması adına çaba gösterilecek.
Ayrıca site içerisinde görme engellilere yönelik çalışmalarda mevcut olacak.
Örneğin ilk olarak Aykut Çağlayan tarafından seslendirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatının anlatıldığı kitap ile başlayacak olan çalışma ilerleyen dönemde taleplere göre artacak.
Bunun devamında bugüne kadar engelli bireyler ile ilgili olarak AK Parti hükümetinin yaptığı çalışmalarda anlatılacak.
Son olarak bu projenin öneminden bahsetmekte yarar var diye düşünüyorum.
Engellilerin sorunları hakkında herkesin bilgi sahibi olması gerekiyor ve yardımcı olması gerekir ancak yukarıda kısaca bahsettiğim organizasyonu yapmak siyasi bir teşkilatın görevi değil.
Ancak toplumdaki farkındalığı attırmak ve engelli bireylerin yaşamını kolay hale getirmek için böyle bir projenin ortaya konulması ve proje geliştiricinin genç bir siyasetçi olması dikkat edilmesi geren başka bir husus olarak karşımıza çıkıyor.
Umut ediyorum ki diğer siyasi partilerin başkanları da buna benzer önemli projelere katkı sağlar.
Tüm engellerin ortadan kalktığı bir Türkiye olabilmek dileği ile.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem