18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hülya Aksoy hanımefendi bir ayda ‘ezberleri’ bozdu

Galip Ataman

01 Aralık 2017 tarihli yazısı

1976 yılında Kocaeli'ye geldiğimde Kocaeli Valiliği koltuğunda Sayın Vecdi Gönül oturuyordu.

Yıl 2017. O günden bugüne 41 yılda 15 vali görev yaptı.

29 Haziran’dan buyana Kocaeli’nde devletin, hükümetin, bakanların idari ve siyasi temsilcisi Sayın Hüseyin Aksoy.

Yüksekokul müdürü ve gazeteci olarak 15 valiyi ve eşleri hanımefendileri yakından tanıdım.

Zaman tünelinde yolculuk yapıp, geriye dönüp baktığımızda bırakınız hanımefendileri, valilerin tamamını hatırlayan iki elin 10 parmağını geçmez.

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonları, yaşlılar ile çocuk ziyaretleri ve rutin toplantılar dışında valilerin değerli eşleri hanımefendiler ile çok az kişi karşılaşmıştır.

Ama 4 ay önce Kocaeli’nde göreve başlayan Vali Hüseyin Aksoy ile eşi Hülya Aksoy Hanımefendi “Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi” ile ezberleri bozdu.

Kamuoyu Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da “gönül elçisi” olarak hayata geçirdiği sosyal ve toplumsal sorumluluk projeleri ile tanıdı.

Kocaeli protokolü ve eşleri ile ilk kez basının karşısına geçtiği 23 Ekim’de karşılaştı.

İl sağlık müdürlüğü tarafından yürütülen “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” amacının 19-65 yaş arasındaki kadınların sağlığını korumak ve yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu katıldığı toplantılarda duyurdu.

Untitled-1

Kadınlara; kendi sağlıkları hakkında farkındalık yaratarak eşine, çocuğuna, evine olan sorumluluklarını ve önceliklerini ihmal etmemesi gerektiğini ilçelerde düzenlediği toplantılarda hatırlattı.

2002 yılında Muğla’da başlatılan, Mersin, Samsun ve Diyarbakır’da devam eden Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” ile 15 yılda bir milyondan fazla kadına ulaşan Hülya Aksoy Hanımefendinin Kocaeli’ndeki hedefi 652 bin 982 kadın.

 

BİR AYDA 20 BİN KADIN

Hülya Aksoy Hanımefendi koordinatörlüğünde il sağlık müdürlüğü tarafından yürütülen “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”ne ilçelerde kaymakamlar önemli katkı veriyor, eşleri doğrudan sorumluluk alıyor.

Projenin en önemli ismi ise Hülya Aksoy Hanımefendinin Diyarbakır’da da sağ kolu olarak görev yapan, 23 Ekim’deki tanıtım toplantısında katılımcıları bilgilendiren Dr. İnci Sobi.

 

Kadınlarımızın daha duyarlı olmalarını ve sorunlar karşısında bilinçlendirilmelerini sağlamayı hedefleyen “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” koordinatörü Hülya Aksoy’un bir ayda yaptığı çalışmalara göz atalım;

23 Ekim’de, Valilikte protokol ve eşleri için düzenlediği tanıtım toplantısı ile  “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”ne start verdi.

27 Ekim’de, 12 ilçede görevlendirilen eğitim ekipleri kadınların olduğu her yerde eğitimler düzenledi.

2 Kasım’da, Gölcük, 9 Kasım’da Kartepe, 11 Kasım’da İzmit, 23 Kasım’da Başiskele, 30 Kasım’da Karamürsel’de kaymakamların katkısı, eşlerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantılarda kadınlara seslendi.

Katıldığı her toplantıda, Kocaeli Valiliği olarak Kocaeli’nde kadınlarımızı bilinçlendirmek özellikle kendi sağlıkları hakkında farkındalık yaratmak için bir proje başlattık. Proje kapsamında kadınları ilgilendiren konularda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.  Biliyorum ki hepiniz bu bilgileri biliyorsunuz. Burada dinlediklerinizi lütfen kendinizde uygulamanızı ve etrafınızda bulunan kadınlarla da paylaşmanızı istiyoruz. Biz kadınlar kendimizi biraz ihmal ederiz. Öncelik hep eşimiz, çocuğumuz, evimizdir ve onlara daha faydalı olmak için çaba sarf ederiz ama kadın sağlıklı olacak ki bunları çok daha rahat ve başarılı bir şekilde yapabilsin. Bu yüzden lütfen kendinizi ihmal etmeyindedi.

19 Kasım’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ile “Evden Okula Haydi Anneler Spora” temalı doğa yürüyüşüne katıldı.

21 Kasım’da,  Kocaeli’nde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve kadın muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantıda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”ni anlattı.

25 Kasım’da, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında Kocaeli Sanayi Odası’nda katılımcıları “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” konusunda bilgilendirdi.

Kocaeli’nde kadınlarımızı bilinçlendirmek amacıyla başlattığı “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”nin başarılı olacağına ve kadın sağlığı hakkında farkındalık yaratacağına inanıyorum.

Kocaeli’ne 5 ay önce gelen, son bir ayda gösterdiği performansla  “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” kapsamında hedefindeki 652 bin 982 kadından 20 binine ulaşan Hülya Aksoy Hanımefendiyi kutluyorum.

AKSOY

 

******************

DERSİNE ÇALIŞMAYAN CHP DE

VEKİLİ TARHAN DA İFLAS ETTİ

2019’da yapılacak milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimine iki yıl olmasına rağmen ortalık toz duman.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminden sonra partilerin verdiği birlik, beraberlik, kardeşlik mesajlarından eser yok.

Siyasi nezaketin olmadığı, ekonomik ve güncel konuların ikinci plana atılarak milletvekillerinin toplumu geren söz ve davranışları doğrusu benim gibi sağduyu sahibi vatandaşları gelecek adına korkutuyor.

Özellikle son günlerde liderlerin üslubuna, iddia edilen ama ispatlanamayan konulara, gazetecilerin yorumlarına baktığımızda insan “nereye gidiyoruz?” demekten kendisini alamıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime müdahale ettiği, TBMM’yi kapattığı, demokrasiye ara verdiği 1960 ve 1980 öncesi de sosyal barış bozulmuş, siyasi nezaket yok olmuş, liderlerin ve üslubu tartışılıyordu.

O günler yaşananlar ile günümüzde tartışılan konuları, iddiaları, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yabancılara acımasızca şikayet edilerek itibarsızlaştırılmak istenmesini kıyasladığımızda vatansever olarak üzülüyorum.

Benzer algı, üslup, karalama kampanyası “Ben yazdım, aksini yazının muhatabı ispatlasın” diyen medyada da var.

IŞIK-(1)

Liderlerin ve milletvekillerinin oturup ülkenin geleceği ve yararı için uzlaşacağı yerde kavga etmesi nereye kadar gidecek bilmiyorum.

Son örneğini, CHP Milletvekili Tahsin Tarhan gazetemize yaptığı açıklamada ve TBMM Genel Kurulu’nda yerli otomobil üretimiyle ilgili grup önerisinde görüyoruz.

CHP’li Tarhan, dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı güçlü İsveç firması Saab yerine iflas etmiş Çinli News firmasına 47 milyon euro para kaptırmakla suçluyor.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık ise CHP’nin grup önergesi verirken dersine çalışmadığını, iddialarda bulunan milletvekili Tarhan’ın da iflas ettiğini belirterek CHP’nin yerli otoyu itibarsızlaştırdığını söyledi.

Başbakan yardımcısı Işık TBMM’de yaptığı konuşmada, “Çinli firma NEVS'in iflas etmediğini otomobil firması SAAB’ın otomobil bölümünü satın alarak yeni bir yapılanmayla Çin’de 2018 yılının başında, elektrikli otomobil üretmeye başlayacağını bildirdi” dedi.

Başbakan yardımcısı Işık’a, “CHP milletvekili Tahsin Tarhan’ın iddia ettiği gibi 47 milyon euro boşa mı gitti?” diye sordum.

Cevabı, “Olur mu hocam.  Öyle iddia edildiği gibi para boşa falan gitmiş değil. Söz konusu para TÜBİTAK aracılığıyla işbirliği çerçevesinde ilgili şirkete otomobil platformu için gönderildi. Tamamen yasal bir uygulama. CHP’liler her zaman olduğu gibi ortaya bir iddia atıyor sonra onların bilgisizliğini düzeltmek yine bize kalıyor. Bir platforma sahip değilseniz araç geliştirme imkanınız olmaz. Bizim yaptığımız kesinlikle Türkiye’nin çıkarına olduğu gibi, Türkiye için de çok avantajlı bir iş birliğidir” oldu.

Sayın Işık, CHP’lilerin TÜBİTAK aracılığı ile platform alınmasını eleştireceğine teşekkür etmesi, gerekirken şöyle konuştu, “Platform almakla iş bitmiyor. Biz platformla birlikte teknolojiyi de satın aldık. 4-5 yılda elde edilecek uluslar arası lisansında sahibi olduk. TÜBİTAK’ta görevli 30-40 kadar Türk mühendis ileri teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürüyor”

TARHAN-(3)

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem