15 Aralık 2018 Cumartesi
Öztekin Kaşukci
Kardelen Cin

Kardelen Cin

kardelencin@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yağlar nasıl kasa çevrilir?

Kardelen Cin

30 Kasım 2017 tarihli yazısı

Çalıştığım yerlerdeki üyelerimden sıklıkla duyduğum sorulardan biri YAĞLARI NASIL KASA ÇEVİREBİLİRİM?

Yediğimiz besinlerden sağladığımız enerji vücudumuzda karbonhidrat, protein ve yağ olarak depolanır. Günlük tüketmeniz gereken miktardan daha fazla besin tüketirseniz vücudunuzun özellikle hareketsiz (bel, kalça, karın) bölgelerinde yağ depolanmasına neden olursunuz.

Kas ise vücudumuza şekil verir, iskelet sistemimizi sarar ve hareket etmemizi sağlar. Kaslarınızın gelişmesi için aldığınız besinlere dikkat etmeli ve spor yapmalısınız.

Yağ için enerji kaynağı, kas için hareket etmemizi sağlar dedik. O zaman bu ikisi de ayrı şeyler. Farklı olan şeyleri birbirine dönüştürebilir miyiz? Hayır.

Bunu bir bardak su ve bir bardak yağ olarak düşünebiliriz. İkisi de birbirinden tamamen farklı birbirlerinin yerine geçmezler, ikisi de birbirine karışamaz.

Sağlıksız ve kontrolsüz bir şekilde kilo aldığınızda vücudunuzdaki yağ kütlesinde artış olur. Yağın yapısını jöleye, kasın yapısını demire benzetebiliriz. Vücudunuzda oluşan fazla yağ miktarı, aynı miktardaki kas yapısından daha geniş bir alana yayılır ve yağlar kaslarınızın üstünü örtmeye başlar. Sonuç olarak ortaya jölemsi kıvamda, sarkık ve estetikten uzak bir görüntü çıkar.

Eğer sağlık bir şekilde kilo almak veya vermek istiyorsanız sporu hayatınızdan esik etmeyin.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu