18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yargı kararı ile okuluna dönen müdürlere yargıdan kötü haber

Galip Ataman

29 Kasım 2017 tarihli yazısı

Okul müdür atamalarının son yıllarda liyakata ve ehliyete göre değil de sendikaların ve siyasilerin baskıları ve istekli doğrultusunda yapılmasına alıştık.

4 Yıllık görev süresi dolduğu için değerlendirmeye tabi tutulan ve 75 altında puan aldıkları için öğretmen yapılan okul müdürleri Danıştay kararı doğrultusunda müdür olarak geri dönmüştü.

Yargının verdiği “Müdürler keyfi puanlarla öğretmen yapılmıştır” kararları uygulanarak müdürlerin mağduriyetleri giderilmişti.

Milli eğitimde taşların yerine oturmaya başladığı, liyakat ve ehliyetli olanların müdürlük görevlerine döndürüldüğü bugünlerde istinaf mahkemeleri kararları yağmur gibi yağmaya başladı.

Kocaeli Valiliğinin itirazlarını karara bağlayan istinaf mahkemeleri, “Değerlendirme formlarında düşük puan verildiği için müdür olarak görevlendirilmesi üzerine dava açılmış, yürütmenin durdurulması ve iptal kararlar verilmesinin ardından yapılan değerlendirme sonrası müdür yapılmıştır. Milli eğitimin idare mahkeme kararlarının kaldırılması ve yeniden karar verilmesini istemiştir”.

Dosyayı inceleyen İstinaf Mahkemesi kesin kararında “İstinaf mahkemesi idare mahkemesi kararlarında müdürlük işlemi için iptaline mi, reddine mi olduğu konusunda ihtilaf bulunduğu açıklığa kavuşturulması amacıyla dilekçenin reddine karar verilerek uyuşmazlığın çözümlenmesi gerekmektedir. Dava konusu işlemin iptali konusunda verilen kararın kaldırılmasına kesin karar verildi”.

4LÜ

60 MÜDÜRÜ İLGİLENDİRİYOR

İstinaf mahkemelerinin verdiği karar sonrası önümüzdeki günlerde Kocaeli’nde yaklaşık 60 okul ve kurum müdürü öğretmen olarak başka okullara atanacak.

Görevden alınan müdürlerin yerine Haziran 2018’de yapılacak mülakat sınavına kadar geçici görevlendirme yapılacak.

Müdürlükleri iptal edilerek öğretmen yapılacak yaklaşık 60 yönetici arasında Halim Bayar (Bilim Sanat Merkezi), Tahir Yerlikaya (Başiskele Ç.P.L), Yılmaz Ayan (Atılım AL), Kemal Aslan (İzmit Atatürk MTAL), Cahit Çakmak (Cahit Elginkan AL), Kemal AKTAŞ (İzmit Akçakoca MTAL), Cantürk Şanal (Derince Fatih İO), Hasan Mutlu (Körfez Mevlana MTAL), Fetilay Kurt (Derince Pakmaya Abidin Pak İO), Elif Göktaş (Kandıra AL), Yasemin Yılmaz (Körfez Çamlıtepe MTAL)’ın da bulunduğu iddia ediliyor.

 

***************

CHP’NİN, İZMİT’İ ALMASI ZOR 

Önceki günkü konuğum CHP Milletvekili Tahsin Tarhan ile siyaset dahil Kocaeli’nin tüm sorunlarını konuştuk.

Her soruya açık yüreklilikle ve net cevaplar veren Tahsin beyin anlattıklarını yazı işleri müdürümüz Ozan Özgenç dünkü gazetede manşette yazdı.

Ben de milletvekili Tahsin Tarhan’ın 2019 seçimleri öncesi tahminlerini ve CHP’nin performansını paylaşmak istiyorum.

Tahsin bey, 30 mart 2014 tarihinde yapılan CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak AK Parti adayı İbrahim Karaosmanoğlu karşısında yüzde 27 oy aldığını ve başarılı olduğunu söyledi.

CHP’nin 2019’da ne yapacağını sorduğumda Sayın Tarhan’ın cevabı, “Hocam, 2019 belediye başkanlığı seçimi Mart’ta, milletvekili ve başkanlık seçimi Kasım’da olacak. O nedenle belediye başkanlığı seçimi Kasım’da yapılacak milletvekili ve başkanlık seçim sonuçlarını belirleyici olması bakımından önemli” oldu.

31 Mart 2019’da yapılacak belediye başkanlığı seçimi ile ilgili tahminine cevap verirken, “CHP olarak bugünlerde herkes il başkanlığı seçimi ile ilgileniyor. Dileğim başkan adaylarının 2014’teki gibi geç açıklanmaması, ilçe belediye başkan adaylarının Büyükşehir Belediye başkan adayı ile birlikte görüşülerek erken belirlenmesi. CHP ve AKP adaylarının yarışacağı 2 partili bir seçimde CHP adaylarının şansı az olurken AKP adayları daha şanslı görülüyor. 3-4 partinin yarışacağı ilçelerde CHP adayları daha şanslı. 2014 seçim sonuçlarını incelediğimizde Karamürsel, Körfez ve Kandıra’da 2019 belediye başkanlığı seçimini CHP kazanır” dedi.

Benim Gölcük ve İzmit’te CHP’nin seçimi kazanma şansının yüksek olduğu tahminime Tahsin bey pek katılmadı.

TAHSİN-TARHAN

Nedenlerini açıklarken “CHP olarak kırsal kesime, göç ile gelen ve varoşlara yerleşen seçmene ulaşamıyoruz. Örneğin 2014’te İzmit’te seçimi CHP adayı Sefa Sirmen almışken Mehmet Alipaşa, Bekirdere ve merkez dışından gelen oylarla AK Parti adayı Nevzat Doğan başkan seçildi. CHP olarak Kocaeli’yi İzmit, İzmit’i Plajyolu Alikahya arasında görme alışkanlığı ve inadından vazgeçmeliyiz. Oy potansiyeli varoşlara, kısal kesimlere ulaşmalıyız, seçmenle bire bir görüşmeliyiz. AK Parti’nin mikro milliyetçiliğini kırmalıyız” dedi.

Hani Tahsin bey haksız da değil.

Bir süre önce CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile gazetemizi ziyaretinde konuşmuştum.

Önceki gün bir diğer CHP Milletvekili Tahsin Tarhan ile sohbet ettik.

Cuma günü, eleştirilerimden rahatsız olduğu için selamı kesen uzun süredir görüşmediğim CHP Milletvekili Haydar Akar’ı dinleyeceğim.

CHP milletvekilleri 2019 seçimlerinin önemini, ciddiyetini kavramışlar.

Eski alışkanlıklarını bir kenara bırakmışlar. Seçim kazanmak konusunda kararlı görünüyorlar.

 

************** 

KOCAELİ FEN’DEN

TEŞEKKÜR ZİYARETİ 

Pazartesi günü Kocaeli Fen Lisesi’nin LYS 2016 MF 1-2-3-4 puan türünde

Türkiye 4’üncüsü, YGS 2106’da Türkiye 6’ncısı, LYS’de tüm liseler sıralamasında Türkiye 50’ncisi ve Kocaeli birincisi olduğunu yazmıştım.

Eğitim editörleri Abbas Güçlü (Milliyet), Pervin Kaplan (Habertürk) Sadık Gültekin (NTV) 2016 YGS sonuçlarının analizlerini yaparken ben 2016 LYS sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak Bizim Yaka Gazetesi’nin yalnız Kocaeli’nde değil Türkiye’de de “Haberde Öncü Yorumda Güçlü” olduğunu kanıtladık.

Aynı köşe yazımda Gölcük Fen Lisesi’nin Türkiye 66’ncı olduğunu yazmıştım.

Kocaeli Anadolu Lisesinin 34’üncü, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’nin 100’ünü sırada yer alarak ilk 100’de olduğunu duyurmuştum.

Gölcük Fen, Kocaeli Anadolu ve Cahit Elginkan Anadolu Liselerinden “ses” çıkmazken Kocaeli Fen Lisesi müdürü Mesut Tekin okul aile birliği başkanı Ayşen Başer, üyeler Ayfer Durmuş ve Sibel Başcıl ile gazeteye teşekkür ziyaretine geldi.

Gazeteye her gün onlarca ziyaretçi gelirken, yüzlerce telefon konuşması yaparken Kocaeli Fen Lisesi müdür ve aile birliği yöneticilerinin ziyaretini neden bu kadar önemsediğimi merak edenler çıkabilir.

Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri siyasetçi, bürokrat, sendikacı ve eğitimci sayısının arttığı günümüzde bu örnek Kocaeli Fen Lisesinin neden başarılı olduğunu da gösteriyor.

 Kocaeli Fen Lisesi müdür, öğretmen ve öğrencilerini başarılarından dolayı bir kez daha kutluyorum.

Müdür Mesut Tekin ve okul aile birliği yöneticilerine nazik ziyaretleri nedeniyle teşekkür ediyorum.

FEN-LİSESİ

 

***************

BORÇ PAZARLIĞINI

ATKILILAR KAZANMIŞ! 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile KEV ve Kocaelispor arasında aylardır süren pazarlık, vergi borçlarının ödenmesiyle Kocaelispor kulübü şimdilik nefes aldı.

Dün Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri ve Kocaelispor ve KEV Başkanının yaptığı ortak basın toplantısında Kocaelispor eski futbolcuların transfer alacakları ile KEV’in taahhüt ettiği 200 öğrenci kapasiteli yurt binası konusunda tek kelime edilmemiş.

KEV’in arsa satışında elde ettiği 15 milyon 100 bin liranın belediyelere, tapu devri ve vergi borçları karşılığı toplam 6 milyon lirası harcandı.

Önümüzdeki günlerde de SGK’na olan 3 milyon liralık prim borcu ödenecek.

Kocaelispor’un kasasın6 milyon TL kalacak.

Büyükşehir Belediyesi ile 55 milyon TL anlaştığını açıklayan KEV ve Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, 40 milyon TL’yi kabul etmiş.

Arkasından da çıkıp, Büyükşehir Belediyesi ile Kocaelispor arasındaki pazarlığı “Atkılılar kazandı” demiş.

KEV TOPLANTI

Olayı atkılar ile beyaz yakalıların, sporcularla bürokratların pazarlığına dönüştürmek ne kadar doğru bilmiyorum ama Bahri Yavuz’a hiç yakıştıramadım.

Hele hele basın toplantısında fonda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaelispor Kulübü flamaları asılırken KEV flamasının olmaması yanlış olmuş.

Bahri Yavuz, Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaelispor’a 41 milyon TL’yi KEV üzerinden verdiğini unutmasın.

Kocaelispor borçlarının 49 bin metrekarelik KEV arsasının satışı karşılığı ödendiğini aklından hiç çıkarmasın.

Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Bayram Yavuz ile Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz’un ortak basın toplantısında açıkladığı rakamlar benim için sürpriz olmadı.

17 Kasım’da “Kocaelispor’un yapılandırma sonrası 38 milyon TL olan vergi borçlarının taksit süresi Kasım sonunda doluyor. Para peşin verilirse 5 milyon lira indirim yapılarak 38 milyon TL yerine 33 milyon TL ödenecek. KEV başkan ve yönetimi samimi ise vakit geçirmeden Kent Konuttan aldığı paranın üzerine Büyükşehir Belediyesi ödemeyi taahhüt ettiği Kocaelispor borçlarının kalanı kısmını 18 verir ve Kocaelispor borçlarından kurtulur” yazarak sonucun böyle olacağına dikkat çekmiştim.

Dün saat Bayram-Yavuz basın toplantısı başlamadan, yaklaşık bir saat önce saat 10.10’da internet sitemizden  Kocaelispor’un 28 milyon TL vergi borcunun 23 milyon 500 bin lirası sabah saatlerinde Kent Konut tarafından vergi dairesine yatırıldı. Kalan 4 milyon 500 bin lirayı da KEV verecek” diyerek kamuoyu ile paylaştım.

 

**************

O MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI 

Suadiye Barbaros İlkokulunda yaşanan olay genç öğretmenlerin mesleğe başladığı, emekli olanların uğurlandığı “24 Kasım Öğretmenler Günü”ne

gölge düşürdü.

Son yıllarda eğitimin kalitesindeki artış, başarıdaki yükselişle anılan Kocaeli, gazete, internet ve televizyon kanallarında yayınlanan görüntüler ile Türkiye gündeminin ilk sırasına oturdu.

Okul müdürünün öyle bir ortamda vermemesi gereken “ceza”, öğrencinin böyle bir günde yapmaması gereken hareket, bazı velilerin o görüntüleri servis etmesi tüm eğitimcileri üzdü.

En çok da okul müdürlerini yöneticilik eğitiminden geçiren, öğretmenlerin motivasyonunu arttırmak için özel çaba harcayan milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’i.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte Zübeyde Hanım MTAL öğretmen ve öğrencilerinin performansından memnun kalmayan Rasim hoca, Suadiye Barbaros İlkokulunda yaşananlarının ardından “kahroldu” dersem abartmış olmam.

Tepki gösteren ve üzülen milli eğitim il müdürü Çelik olayın duyulmasının ardından soruşturma başlattı.

Beldelerinin böyle bir olayla anılmasından rahatsız olan Suadiyeliler okul müdürünün görevden alınmasını isteyerek eylem başlattı.

Öğretmenler Gününde yaşananlara neden olan okul müdürü Adem Gürsel ile konuştum.

Öğrencinin sorunlu olduğunu ve betona oturma cezası vermediğini söylerken yaşananlara üzgündü, böyle bir olaya neden olduğu için pişmandı.

Sorunlu öğrencilere karşı daha dikkatli olması gereken Adem Gürsel, Akmeşe İlkokulu müdürü iken okul kalorifer borusundan kaldığı lojmana kaçak hat bağlattığı için Mart 2016’da Suadiye Barbaros İlkokulu müdürlüğüne atanmıştı.

O tarihte soruşturmayı yapan müfettişler maaş kesim cezası yanında müdürlük görevinin de alınmasını teklif etmiş olsalardı, 24 Kasım Öğretmenler Gününde böyle bir olay yaşanmayacaktı.

Dün milli eğitim müdürü Rasim hoca ile konuştum. Soruşturmanın selameti açısından müdür Adem Gürsel’in müdürlük görevinden el çektirildiğini söyledi.

Kesin karar müfettişlerin düzenleyeceği rapor sonrası belli olacak.

Adem hoca 1.5 yıl öncesi kadar şanslı olmayacak, müdürlüğü sonlandırılabilir.

ceza2

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem