22 Nisan 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkiye 4.sü olan Kocaeli Fen Lisesi tarihinin altın dönemini yaşıyor

Galip Ataman

27 Kasım 2017 tarihli yazısı

Her yıl bir milyondan fazla lise mezununun girdiği YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) kaldırıldı.

Öğrencilerin hangi üniversiteye kayıt yaptıracağını belirleyen LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) değiştirildi.

Bu arada İstanbul gazetelerinde çarşaf çarşaf 2016 YGS’de Türkiye’nin en başarılı Anadolu liseleriyayınlandı.

İlk 100’e İstanbul’dan 37,Ankara’dan 9, İzmir’den 7, Kayseri, Antalya, Bursa, Konya’dan 5’er, Adana ve Mersin’den 3’er, Sakarya, Hatay, Eskişehir, Balıkesir, Aydın’dan 2’şer, Denizli, Diyarbakır, Muğla, Elazığ, Samsun’dan 1’er lise girdi.

Kocaeli’nden ilk 100’de yer alan 2 Anadolu lisesinden Kocaeli Anadolu Lisesi 34’üncü, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi 100’üncü oldu.

İlk 10 Anadolu Lisesi;Beşiktaş Kabataş AL, Cağaloğlu AL, İstanbul Erkek AL, Ankara Atatürk AL, İstanbul Hüseyin Avni Sözen AL, İstanbul Kadıköy AL, İstanbul Adnan Menderes AL, Adana AL, Ankara Atatürk AL, Ankara Binnaz-Rıdvan Ege AL.

İlk 100’e giren 2 fen lisesinden Kocaeli Fen Lisesi6’ncı, Gölcük Fen Lisesi 66’ncı sırada yer aldı.

İlk 100 Fen Lisesi; Ankara Fen, Adana fen, Bursa Tofaş Fen, İstanbul Atatürk fen, İzmir Fen, KOCAELİ FEN, Mersin Eyüp Aygar Fen, Aydın Fen, Bursa Nilüfer İMKB Fen, Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi.

kocaeli-Fen-Lisesi

 

KOCAELİ FEN LİSESİ

Mesut Tekin’in müdürlüğünü yaptığı Kocaeli Fen Lisesinin son yıllarda YGS ve LYS başarılarına yeni başarılar ekliyor.

Kocaeli Fen Lisesi’nin YGS ve LYS rekorlarını yine Kocaeli Fen Lisesi kırıyor.

İstanbul gazetelerinin eğitim editörleri 2016 YGS’de Türkiye’nin en başarılı liselerini yayınlarken 2016 LYS’de Türkiye’nin en başarılı liselerini yazarak “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Bugün açıklayacağım rakamlar 14 Temmuz’da “Kocaeli Fen Lisesi, bu yılda eğitimin lokomotifi oldu” başlıklı yazım ile sahiplendiğim Kocaeli Fen Lisesi beni yanıltmadı.

Aynı yazıda,Kocaeli Fen Lisesi 2016’da 3’ü ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e 19, 2017’de 5’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e 21 öğrenci sokmayı başardı”cümlesi Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin eğitim haberlerinde yine birinci olduğunu doğruladı.

Kocaeli Fen Lisesi, 2016 LYS rakamlarına göre, Türkiye’de sayıları 15 bini bulan liseler arasında 50’nci oldu.

MF 1- 2- 3- 4 puan türünde Türkiye genelinde 300 fen lisesi sıralamasında Adana Fen, Mersin Eyüp Aygar Fen, İstanbul Fen Lisesi arkasından DÖRDÜNCÜ sırada yer aldı.

Kocaeli Fen Lisesi; YGS’de Türkiye 6’ncılığını, LYS’de Türkiye 4’üncülüğünü kazanarak tarihinin en büyük başarısına imza atarak Kocaeli liseler sıralamasında liste başına oturdu.

YGS fen liseleri birincisi Ankara Fen Lisesi matematik ortalaması 36.72, fen ortalaması 35.23, Türkçe ortalaması 33.93, sosyal ortalaması 27.13.

Dördüncü sıradaki Kocaeli Fen Lisesi matematik ortalaması 36.23, fen ortalaması 34.25, Türkçe ortalaması 33.05, sosyal ortalaması 25.93.

66’ncı sıradaki Gölcük Fen Lisesimatematik ortalaması 32.85, fen ortalaması 31.14, Türkçe ortalaması 31.33, sosyal ortalaması 21.35.

Son 4 yıllık performansa baktığımızda, Kocaeli Fen Lisesinin yalnız Kocaeli’nde değil Türkiye’de de ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz.

ÖSYM sonuçlarına göre öğrencilerin yerleştikleri üniversite ve fakültelere baktığımızda çoğunluğu Türkiye’nin ilk 5’e giren üniversitelerinin mühendislik ve tıp fakültelerine yerleştirklerine tanık oluyoruz.

Son 5 yılın oranıları; 2013’te yüzde 71.23, 2014’te yüzde 67.70, 2015’te yüzde 67.41, 2016’da yüzde 81.55, 2017’de yüzde 83.08.

Gerek sınavlarda aldığı yüksek puanlar, gerek öğrenci yerleştirmedeki başarısı ile Kocaeli Fen Lisesi tarihinin altın dönemini yaşıyor.

YGS ve LYS’de aldığı başarılar ve yakaladığı performansı ile Kocaeli eğitim kalitesinin artmasına önemli katkı sağlayanKocaeli Fen Lisesi öğrencileri ile onları yetiştiren başta müdürleri olmak üzere tüm öğretmenlerini kutluyorum.

 

ANADOLU VE SOSYAL BİLİMLER

Anadolu liselerinde ilk 100’e baktığımızda Kocaeli’nden 2 lise görüyoruz.

Kocaeli Anadolu Lisesi 34’üncü, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi 100’üncü.

Yaklaşık 15 bin lisenin yarıştığı 2016 YGS’de Kocaeli Anadolu Lisesinin matematik ortalaması 29.15, fen ortalaması, 25.66, Türkçe ortalaması 30.49, sosyal ortalaması 19.79.

İlk 100’e girmeyi başaran Cahit Elginkan Anadolu Lisesininmatematik ortalaması 25.28, fen ortalaması, 19.99, Türkçe ortalaması 29.35, sosyal ortalaması 16.98.

Anadolu liseleri birincisi İstanbul Kabataş Anadolu Lisesinin ortalamaları da şöyle; matematik 35.47, fen 31.08, Türkçe 34.01, sosyal 26.32.

Sayıları 300’ü bulan ve 2018 yılında sınav ile öğrenci alacak Sosyal Bilgiler liselerinin 2016 YGS sıralaması ilk 10’da; İstanbul Mümtaz Turhan SBL, Trabzon SBL, Ankara Türk Telekom SBL, Aydın SBL, Bursa Ali Sönmez SBL, Samsun İbrahim Tanrıverdi SBL, Kayseri Kilim SBL, KOCAELİ ALİ FUAT BAŞGİL SBL, Rize SBL’ni görüyoruz.

Sosyal Bilimler Liseleri birincisiİstanbul Mümtaz Turhan SBL’nin puan ortalamaları; matematik 27.69, fen 8.25, Türkçe 32.45, sosyal 25.5.

9’uncu sıradaki KARTEPE Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesiortalamaları da şöyle; matematik 22.68, fen 5.65, Türkçe 31.01, sosyal 26.08.

*****************

İLÇE BAŞKANI AYAZ, “VELİAHMET’TE

KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI DEĞİLİM”

 

Cumhurbaşkanından başbakana, bakanlardan başkanlara kadar herkes “Kentsel Dönüşüm Seferberliği”nden bahsediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhasekibelediyelere kentsel dönüşüm çağrısı yaparken, “Kentsel dönüşüm öncelikle 1. Derece deprem kuşağında yer alan İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve İzmir gibi illerden başlayacak” diyor.

Deprem sempozyomlarında konuşan uzmanlar,“Marmara Depremi yaklaşırken binalar yenilenmez ya da güçlendirme yapılmazsa ölü ve yaralı sayısı milyonları geçecek” iddiasında bulunuyor.

Çağrıları ve uyarıları dikkate alan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan çarpık kentleşmeyi önlemek, modern bir kent kurmak amacıyla Cedit Mahallesinde“Kentsel Dönüşüm Projesi” çalışması başlatarak ilçe belediye başkanı olarak bir ilk’e imza attı.

Başkan yardımcısı Ednan Kara başkanlığındaki ekibinin özverili çalışması ve ısrarlı takibi sonrası “Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi” önündeki engeller aşıldı, proje onaylanarak kesinleşti.

Kentsel dönüşümde referans gösterilen Veral İnşaat da Veliahmet ve Hacı Hızır mahallelerindevahşi yapılaşmayı sonlandırmak amacıyla şehrin dokusuna uygun, yeşil ve tarihi alanlara saygılı, sosyal donatıları bulunan“Kentsel Dönüşüm Projesi” çalışması başlattı.

Alt yapı çalışmalarını bitiren, hak sahipleri ile kat karşılığı anlaşan Veral İnşaat yetkilileri projenin onaylanmasını beklerken Başkan Doğan ile aynı kaderi paylaştı.

Arsa ve konutlarını anlaşarak satan Veliahmet ve Hazıhızır mahalleleri sakinleri kentsel dönüşümün en kısa zamanda gerçekleşmesi için Büyükşehir ve bakanlığa dilekçe verirken kentsel dönüşüm istemeyenler de imza toplamaya başladı.

Kentsel Dönüşüme karşı çıkanlar arasında geçtiğimiz günlerde AK Parti İzmit İlçe Başkanlığına seçilen Hasan Ayaz’ın da bulunduğu iddialarının çoğalması  üzerine küçük bir araştırma yaptım.

Hasan Ayaz’ı arayarak, Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerinde yapılması düşünülen Kentsel Dönüşüme karşı çıkanlara öncülük yapıp yapmadığını sordum.

HASAN-AYAZ

 

Başkan Ayaz iddiaları redederken, “Hocam, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız ve belediye başkanlarımız kentsel dönüşüm çağrısı yaparken benim karşı çıkmam düşünülebilir mi? Ben Veliahmet mahallesinde oturmuyorum. Ama akrabalarım var. Onların kentsel dönüşümne değil uygulanmak istenen projeye karşı çıktıklarını biliyorum. AK Parti İzmit İlçe Başkanı olarak Veliahmet Mahalesindeki kentsel dönüşüme bırakın karşı çıkmayı aksine destekliyorum. Sorunlar varsa giderilmesiiçin ben de yardımcı olurum” dedi.

Hasan Ayaz’ı dinledikten sonra samimiyetine inanmam için Veliahmet Mahallesinde kentsel dönüşüme karşı çıkan birinci derece yakın olduğunu bildiğim akrabalarını ikna etmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın Yeterli olan gönülleri kazanmaktaır. Eğer gönülleri alamıyorsak seçimleri kaybederiz.. Ev ev dolaşacağız ve vatandaşımızla bu gönül birlikteliğini sağlayacağız”dediği gibi Başkan Ayaz 2019 seçimlerini riske sokmak istyemiyorsa samimi, açık ve net olmak zorunda.

Önünde iki seçenek olan Hasan Ayaz’ın tercihini; Kentsel dönüşüm çağrısında bulunan ve 2019 seçimlerini riske sokmak istemeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yana mı yoksa Veliahmet Mahallesinde konutu olan ama kentsel dönüşüme karşı çıkan birinci derece yakınlarından yana mı kullanacak bekleyip göreceğiz.

veliahmet

******************

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN

9 YILDA 259 BİN 994 BİLGİSAYAR

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,aralıksız 3 dönem başkan seçilerek herkesin başkanı olduğunu kanıtladı.

Eğitimci kimliğinin yanı sıra babacanlığı ve sevecenliği ile öğrenciler başta olmak üzere tüm eğitimcilerin sevgisini kazandı.

Kocaeli’nin sanayikentinden bilim kentine dönüşmesine destek veren İbrahim Başkan Türkiye’de ilk’lere imza atmakla ünlendi.

Kocaeli Bilim Merkezindegençleri bilimle tanıştıran, bilimsel yarışmalarla küçük dehaları keşfeden, Bilişim Vadisi projesiyle Kocaeli’yi Türkiye’nin teknoloji üssü yapmaya hazırlanan, amatör sporculara kucak açan, bilgi evlerinde on binlerce çocuğa, KOMEK’te yüzbinlerce yetişkine eğitim verenBaşkan Karaosmanoğlu6. Sınıf öğrencilerine 9 yılda toplam 259 bin 994 bilgisayar dağıttı.

Üniversite öğrencilerine verdiği bursu Anayasa mahkemesinde iptal ett.iren CHP’lilerin “13 yılda hiçbir şey yapmadı” diyerek eleştirdiği İbrahim Karaosmanoğlu, bence geleceğimizin teminatı gençlere, öğrencilere yaptığı yatırımlarla adını altın harflerle Kocaeli’nin her tarafına yazdırnmayı fazlasıyla hak etti.

İbrahim başkan övgüyü sadece öğrencilere bilgisayar dağıtmakla almıyor düzenlediği Kitap Fuarı, Bilişim Fuarı ile ulaştığı çok sayıda kişi tarafından da takdir ediliyor.

dağıtım-töreni

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi