21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

2019 seçimlerinin cephelerini tanıyalım

Enes Şen

25 Kasım 2017 tarihli yazısı

Bildiğiniz gibi ülkemizde seçime uzun bir süre var.

En yakın seçin 2019 Cumhurbaşkanlığı Hükümet seçimleri..

Her ülkede seçimler öncesinde araştırma şirketleri tarafından anketler yapılır.

Yapılan anketler sonrasında her siyasi parti kendi görüşüne yakın olan araştırma şirketinin verilerini medyaya servis eder ve üzerine değerlendirmeler yapar.

Bu konuda herkesin farkında olup dile getirmediği konu her araştırma şirketinin bir tarafının olduğu gerçeğidir.

Diyeceksiniz ki bu adam niye durup dururken seçim – anket konusuna girdi.

Haklısınız ama son birkaç haftadır özellikle sosyal medyada bir takım anket sonuçları dolaşıyor.

Ortada fol yok yumurta yok bu konu açılınca Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi partilerin durumlarını kaleme almak istedim.

İlk olarak şunu söylemek isterim; ülkemizde önceleri sadece Meclis başkanı seçimi olurken siyasi partiler bir takım stratejik ortaklığa girerlerdi ama son dönemde bu durum tamamen ortadan kalktı.

Kısacası artık seçim dönemlerinde siyasi partileri bireysel olarak değerlendirmek anlamsızlaştı.

Anketler yapılırken bu şekilde bir yola gidilmesi garip olabilir ancak sonuçlar yayınlarken birlikte ifade edilirse daha sağlıklı olabileceği kanaatindeyim.

Şimdi gelelim mevcut ve olasılıkları göz önüne alarak seçimde doğabilecek sonuçlara…

Öncelikli olarak siyasi partilerin durumlarını bireysel olarak değerlendirelim ardından gerçekleşmesi olası ittifaklarla elde edilebilecek oy potansiyellerini gözden geçirelim.

AK Parti: Halen ülkemizde en az %49 civarı bir oy potansiyeli var. Bu oranın aşağıya inme olasılığı da azımsanmayacak kadar fazla olduğu da aşikar.

Bahsettiğimiz bu oy oranının azalıp-artma konusunun da değişkenlik gösterme ihtimalinin de önünün açık olduğunu dile getirmekte fayda var.

Şimdi kısaca bu oy oranları ile ilgili toplumda hoş karşılanmayan ve onay alan durumları kısaca ifade edeyim.

EKONOMİ: Son dönemde ülkemizde özellikle benzine gelen zam ve ekonomideki artış kendisine oy veren kesim tarafından da sıkça eleştirilir hale geldi.

TOPLUMSAL FAKTÖRLER: Ülkemizde yaşanan en karanlık gecelerden biri olan 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında izlenen yol ve bir türlü netleşmeyen durumlardan ötürü toplum tepki gösteriyor.

Örnek verecek olursak; her ne kadar yapılan gözaltı işlemlerini yerinde bulsam da kişiler ile ilgili araştırmalar yapılırken bu süre zarfında tutukluluk süresinin uzaması ve sadece örgütün alt kademesinde yani hizmet odaklı örgütte bulunan şahısların gözaltına alınması çok büyük tepkileri beraberinde getiriyor.

Darbe girişimi sonrasında bizzat Erdoğan’ın ağzından duyduğumuz ‘’İstifa konusu masama gelsin hiç düşünmeden onaylarım’’ söyleminin ardından bir buçuk yılı aşkın bu konuda hiçbir gelişmenin yaşanmaması ve üstüne üstlük halen AK Parti içerisinde bulunan yahut daha önceki dönemlerde  FETÖ’ye yakınlığı ile bilenen isimlere hiçbir yaptırımın uygulanmaması.

Aynı şekilde FETÖ’nün en güçlü dönemlerinde FETÖ elebaşı ile arasında su sızmayan kişilerin şimdilerde AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen televizyon kanallarında programlara çıkartılıp söz hakkı verilmesi toplumda hoş görülmeyen bir başka husus.

Bu noktada toplumun en çok tepki gösterdiği iki maddeye ilişkin bende birkaç cümle görüşlerimi belirtmek istiyorum.

FETÖ’nün işleyişi ile ilgili gerekli bilgilerin alınması yahut örgüt ile direkt yada dolaylı yoldan bağlantısı olanların soruşturulması elbette yapılması gereken bir hamle.

Kişiler ile ilgili soruşmalar esnasında gözaltına alınması da izlenmesi gereken bir yöntem. Kaldı ki bahsettiğimiz örgütün dünyanın her ülkesinde eli kolu uzun.

Ayrıca gözaltına alınan kişilerin örgüt içerisindeki konumunu ilk etapta bilinemeyeceğinden ötürü yapılan uygulama son derece doğru ve önemli.

Bahsetmiş olduğum olasılığı şöyle izah edeyim ki daha anlaşılır olsun.

Özellikle ülkemizin doğu bölgesinde PKK mensuplarının gündüz halktan biri gece dağlarda Mehmetçiklerimize kurşun sıkması olayı gibi düşünürsek yapılan gözaltı uygulamalarının ne denli önem taşıdığı ortaya çıkacaktır.

FETÖ’nün siyasi yapılanması ile ilgili çalışmalar başlamadan önce herkes ne zaman sıra siyasete gelecek diye kendi arasında konuşuyor ve artık tepkiler ayyuka çıkmıştı ki bu konuda ilk atılım gelmiş ve bazı büyükşehir başkanları ‘’istifa etmek’’ adı altında görevden alındı.

FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen belediye başkanları görevden alınıp hazır örgütün siyasi ayağına müdahale konusundaki eleştiriler şiddetini azaltmışken partinin üst bloğu ile ilgili çalışmaların başlaması yerinde olacaktır.

Taşerona Kadro; Bu konu ülke gündeminden hiç eksilmeyen bir olay haline geldi. Hatta muhalefet partisinin Hükümet’i eleştirmek konusunda kullandığı en geçerli madde olduğu da bir gerçek.

Sebebi her seçim döneminde bu konunun gündeme getirilip sonrasında buzdolabına kaldırılması.

Gelinen noktada toplum buzdolabına kaldırılma olayının farkında ve her geçen günün AK Parti’nin aleyhine işlediği yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

AK Parti’nin 2019 seçimlerine iddialı girmesi için yukarıda saydığım konulara ilişkin toplumun beklentilerini hızlı ve sağlam bir şekilde yerine getirmesi gerekiyor.

MHP: Onlar da tıpkı AK Parti gibi FETÖ’den çok yara aldı. Parti içerisinde ciddi bir iç karışıklıklar yaşadılar.

 

İç karışıklığın en önemli sebebi yıllardır ülke siyasetinde arka sıralarda kalınması ve Bahçeli’nin diğer genel başkanlara nazaran bir tık naif kalması ve partinin toplumdaki gücünün azalması idi.

 Zaman ilerledikçe bu konudaki söylemler arttı sonrasında da kendi çatıları altında ciddi sürtüşmeler yaşandı ve tabanın bir bölümü tabiri caizse padişaha baş kaldırdı.

Hani MHP ile ilgili konuya başlarken FETÖ’den MHP’nin de yara aldığını söylemiştim ya; iç sürtüşmeyi bu denli güçlü hale getiren ve olayı başkalaşmaya götüren nokta da MHP içerisinde FETÖ’ye yakınlığı olan isimlerin karışıklığa dahil olması oldu.

Devam eden süreçte Bahçeli’ye ve dolayısı ile MHP’ye düşman olanlar çok kısa bir süre zarfında Meral Akşener önderliğinde İyi Parti’yi kurmaları ile birlikte aralarındaki çürük elmalardan sıyrılıp gerçek milliyetçi tavrı ile yoluna devam eden MHP ve yukarıda insanların AK Parti’ye olan bakış açıları dolayısı ile zorlanma olasılığı doğan AK Parti’nin ittifak yapması nerede ise kesin gibi.

Bütün siyasi menfaatlerini ülke çıkarları üzerine kuran iki büyük değerin ülke siyaseti açısından çok kritik bir dönemeç olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri adına nasıl bir yol izleyeceklerini dikkat ile izlemekte fayda var.

CHP: Kendileri ülke yararına olacak her icraatı ‘’gericilik’’ olarak görmeye devam ediyorlar. Cumhurbaşkanlığı sistemi değiştiği andan itibaren bu yeniliği kabullenemediler ve neler yaptıkları dün gibi aklımızda.

AK Parti ve MHP ile ilgili olarak düşüncelerimi ifade ederken seçimde başarının anahtarı olabilecek artılar ve eksilerden bahsetmiştim ya maalesef bu parti için yazabilecek tek bir artı özellik yok.

Tek düşünceleri ülke yararına yürütülecek faaliyetler olması gerekirken tüm vakitlerini iktidar partisini eleştirmek için kullanan ve iktidarı eleştirdikleri konuları bizzat kendilerinin yaptığı ortamda CHP için 2019 seçimleri için tek çıkar yol kurulacak bir ittifaktır.

İyi Parti: Meral Akşener MHP bölümünde kısaca ifade ettiğim iç karışıkların kaynağı olarak gösterilmişti. Zaten resmi bölünme gerçekleşmeden önce dahi Akşener’in yeni parti kurma hazırlığı içerisinde olduğu toplum tarafından biliniyordu.

Akşener’in bu partiyi nasıl kurduğu ayrı bir tartışma konusu. Yanlış anlaşılma olmasın burada garipsenen olay Akşener bir bayan olarak partiyi kurması değil, bu oluşuma nasıl finanse ettiğidir.

Gerçeği partinin logosundan tutun da diğer tüm içerisinde görev alanlara kadar zeminin nasıl oluştuğunu özetliyor.

İyi Parti’ye direkt olarak etki eden kriterleri göz önüne aldığımızda parti kuruluşunda hedef olarak ifade ettiği Cumhurbaşkanlığı olmak düşüncesinin çok uzak bir ihtimal olduğunu görmek zor değil.

Kısacası Cumhurbaşkanlığı seçimleri ülkemizde onlarca parti olmasına rağmen iki cephenin mücadelesine sahne olacak.

AK Parti – MHP Cephesi ve CHP – Diğerleri Cephesi

Hangi cephe yarım elmadan bir bütün olabilecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem