24 Nisan 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Cumhurbaşkanı üniversiteye sahip çıkıyor, destek veriyor”

Galip Ataman

24 Kasım 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile iki saate yakın yararlıoladuğu kadar keyifli sohbet ettik.

Çaylarımızı yudumlarken Sadettin hocanın anlattıklarını kimileri gibi bilinenleri pehlivan tefrikası gibi günlerce yazmayacağım.

Geçen sene bugünlerde, “Sadettin Hülagü Rektörümüzden Allah razı olsun… Buradan Türk Eğitim Sen Genel Merkezimiz ve Kocaeli 1 Nolu Şubemiz gibi TES KOÜ Temsilciliği olarak da bir kez daha Sayın Rektörümüze teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz” diyenlerin son günlerdeki karar ve tavır değişiklikleri nedenlerini de paylaşmayacağım.

Rektör yardımcısı iken bir akademisyene yakışmayan bir tavırla istifa eden Prof. Dr. Bekir Çakır’ın son günlerde kimler ile kol kola kimleri ziyaret ettiğini de gündeme taşımayacağım.

Bugün, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nünKocaeli Üniversitesi’ni 3 yılda nereden nereye getirdiğini, neler yaptığını, önümüzdeki bir yılda hangi projeleri hayata geçireceğini anlatacağım.

Kimlere neden kırgın ve kızgın, kimler hakkında neler söylediğini kamuoyu ve Kocaeli’yi yönettiğini sanan ya da yönetmeye soyunan gazeteciler ilk kez, “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nden öğrenecek.

GALİP-REKTÖR

 

CUMHURBAŞKANI DESTEĞİ

Sadettin hoca, Kocaeli Üniversitesi ile ilgili bilgi aktarırken ilk sözü, “Galip hocam, tıp fakültesi borçlarının ödenmesi başta olmak üzere ödenek, ekipman, kadro tahsisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğini hep gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kocaeli Üniversitesini sahiplenmesi ve önemsemesi nedeniyle aşılamayacak bürokratik engelleri aştık” oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fahri doktora ünvanı verilmesini eleştiren kurucu rektör Prof. Dr. Atıf Ural ve onun gibi düşünenlere tepkili.

Sadettin hoca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fahri doktora ünvanı verilmesini eleştirenlere tepki göstermekte hani haksız da değil.

Sayın Cumhurbaşkanının fahri doktoraya ihtiyacı yok ama Kocaeli Üniversitesi’nin Sayın Cumhurbaşkanının desteğine fazlasıyla ihtiyacı var.

Rektörler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı üniversitelerinde ağırlayabilmek için çalmadık kapı bırakmazken Sayın Cumhurbaşkanının rektör Sadettin hocanın diyaloğundan rahatsız olmak yerine teşekkür etmeleri lazım.

cumhurbaşkanı-rektör

5 BİN KİŞİLİK CAMİ

27 Eylül de Sadettin Hülagü’nün hocanın Umuttepe Batı Yerleşkesini şantiyeye dönüştüren projelerini yazmıştım.

Önceki gün, rektör Hülagü ile sohbet ederken pencereden batı yerleşkesinde yapılan “Fen, Soysal, Sağlık Bilimleri Enstitüleri” inşaatına baktım.

Enstitülerin biraya toplanması ile yaklaşık 7 bin master öğrencisi perişenlıktan kurtulacak.

Araştırma ve Uygulama Hastanesi önündeki inşaatın tamamlanması sonrası küçük odalarda çalışmak zorunda kalan hocalar buraya taşınacak.

Katlardan birinde “İyi Hekim Merkezi” oluşturulacak. Boşalacak polikliniklerin olduğu alanda bölgenin en büyük “Gastroloji Merkezi” kurulacak.

Her türlü deneysel ve kimlik araştırmaları ile uygulamaları teşvik etmek, desteklemek, araştırmalar yapmak, bilimsel yayınları kolaylaştırmak amacıyla Sağlık Yüksekokulu yan tarafındaki boş alanda yüzde 90 kaba inşaatı tamamlanan “Deneysel ve Klinik Araştırmalar Merkezi (DEKART)” Mart 2018’de açılacak.

Sadettin hoca, önceki günlerde kamuoyu ile paylaştığım 4 katlı yaklaşık 2 bin araçlık kapalı otopark ile ilk kez farklı bir projeden bahsederken, “Galip hoca, Sayın Cumhurbaşkanımız ile son gelişinde Başkan İbrahim abinin de bulunduğu bir ortamda Umuttepe kampus içinde yapılmasını planladığımız cami konusunu görüştük. Sayın Cumhurbaşkanımıza, otoparkın en üst katına 5 bin kişilik cami projesi ,le ilgi,li detaylı bilgi aktardığımda çok memnun oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımızda konuyla yakından ilgilendi ve destek verdi. Cumhurbaşkanımzın isteği ve talimatı doğrultusunda camiyi en kısa zamanda yetiştirerek hizmdete açacağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ile varılan mutabakat sonrası otopark sorunu yaşanan Umuttepe Kampüsünde otoparkın tamamının bitmesi beklenmeden katlar tamamlandıkça hizmet vermeye başlayacak.

Rektör hoca, İSU tarafından yapılan Göletin su tutmaya başladığını, yaklaşık 7 bin metreküp kapasiteli suyun sulamada kullanılacağını, gölet etrafında yapılacak rekreasyon alanları ve yürüyüş parkurları ile kampüse aytrı bir canlılık ve güzellik kazandıracağını söyledi.

 

MYO ÇALIŞTAYI 18 ARALIK’TA

Kocaeli Üniversitesinin yaklaşık 80 bin öğrencinin yarıya yakını meslek yüksekokul öğrencisi oluşturduğuna dikkat çeken Sadettin hoca, “Kocaeli Üniversitesi olarak bilimsel sıralamalarda önlerde olmamakla bizi eleştiriyorlar. 21 meslek yüksekokulu var. İstanbul Üniversitesi rektörü ile konuşurken sadece 4 meslek yüksekokulu olduğunu öğrenince şaşırdım. Sizde yazmıştınız. 4 binden fazla öğrenci tercih yapmadığı için boiş kaldı. Hiç ya da 3-4 öğrencinin tercih ettiğibölümler var. Öğrencilerin tercih etmediği bölümlerin tamamına kapattık. 18 Aralık’ta Türkiye’de bir ilk’e imza atarak Meslek Yüksekokulları Çalıştayı düzenleyeceğiz. Amacımız sanayiciler ile buluşmak, ihtiyaç duydukları alanlarda bölüm açmak. Geçerliliği olmayan, tercih edilmeyen bölümleri kapatmak. Müfredat programlarını gerekirse sanayicilerin talepleri doğrultusunda yeniden düzenlemek. Sanayicilerin OSB’ler de meslek yüksekokul açarak öğrencilerin öğrenirken üretmelerine olanak sağlamak. Marka ile birlikte yaptığımız çalılşmnanın sonuna geldik. YÖK Başkanımızda meslek yüksekokulları Çalıştayı ile yakından ilgileniyor” dedi.

 

**************

ARACI’DAN ONKOLOJİ HASTANESİ

Rektör Hülagü’nün “İbrahim Aracı bey ile görüştüm. Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezininin tamamının onkoloji hastanesine dönüştürme fikrinden vazgeçtik. Bir bölümünü onkoloji hastanesi, bir bölümünü

Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğu olan fiziki sorunu bulunmayan hastaların kabul edileceği şekilde düzenliyoruz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Maliye Bakkanlığı 60 hemşire, 30 temizlikçi, 12 güvenlik, 10 veri memuru kadrosu tahsis etti. Kadroları ve gönderilecek personeli Aralık ayı içinde bekliyoruz” deyince hayırsever iş adamı İbrahim Aracı’yı aradım.

Hayırsever iş adamı İbrahim Bey “Galip hocam doğru. 110 yataklı annem Semahat Aracı adına yaptırdığımız içinde yüzme havuzu, modern kafe olan 5 yıldızlı otel konumundaki binayı rektör hocamızın anlattığı şekilde değerlendireceğiz. Ayrıca baban Şükrü Aracı adına 50 yataklı yeni onkoloji hastanesi yapacağız” diyerek rektörü doğruladı.

Aracı kardeşlerin eğitimin yanı sıra sağlık alanında yaptıkları bununla sınınırlı değil. Kozluk Mahallesi Dut Soakta restore edilen binalarını da babaannesi “Zühre Aracı Sağlık Ocağı” olarak valiliğe bağışlayacaklar.

Bize de Aracı ailesine teşekkür etmek, Allah razı olsun demek düşüyor.

semahat-şükrü-aracı

 

************** 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

Bugün, 24 Kasım Öğretmenler Günü.

Kapatılan öğretmen okullarını, öğretmenlerin sorunlarını, öğretmenlerin yaşadıklarını, öğretmenlerin itibarsuızlaştırıldıklarını uzun uzun anlatacak değilim.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretrmenler ile ilgili veciğzsölerini de paylaşmayacağım.

Eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için en ufak çaba göstermezken, aldıkları kararlar ile okullarda sosyal barışın bozulmasına neden olan eğitim sendikalarına sitem de etmeyeceğim.

Öğrenciler başta olmak üzere topluma “rol model” olması gereken öğretmenlerden erkeklerin kravatsız, bazıları bir karış çoğu kirli sakalla bayanların güne gider gibi kıyafetle  derse girmelerini de eleştirmeyeceğim.

Öğretmenliğin; çocukların hem bedenlerini hem kalplerini ısıtan, bir taraftan öğrencileri eğitirken bir yandan da velileri eğiten, sadece bilgiyi değil sevmeyi,

yardımlaşmayı, gülümsemeyi öğreten, özveri isteyen, hoşgörü gerektiren zor bir iş, kutsal bir meslek olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vefat eden, şehit düşen tüm öğretmenlerin ruhları şad olsun.

Görevdeki öğretmenlere başarılar, emekli olanlara sağlık ve afiyet diliyorum.

Dedesi, kayınvalidesi, eşi, kızkardeşi, yengesi, kuzenlderi, yeğenleri öğretmen olan, öğretmenliğe 1962 yılında Mersin-Silifke-Uzuncaburç köyü ilkokul birinci sınıfta başlayan, eğitimin her kademesinde öğretmen ve yönetici olarak tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutluyorum.

Mustafa-Kemal-öğretmenlerle

 

**********

EBS BAŞKANI ŞAHİN YAŞLIK

HANGİ VALİYİ DESTEKLEDİ

Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Memur Sen il temsilcisi Şahin Yaşlık’ınKocaeli’den Diyarbakır’a atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile arasının çok çok çok iyi olduğuna tanık olanlardanım.

6 Kasım’daDiyarbakır Memur-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş ile Vali Güzeloğlu’nu makamında ziyaret ettiğini de biliyorum. 

Ama İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesinin düzenlediği“Türkiye Altın Marka Ödülleri” yarışması oy verme sürecinde Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu “Yılın Valisi” seçtirmek için özel çaba harcayacak kadar hayranı olduğunu bilmiyordum.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu “Yılın Valisi” seçtirmek için üyelerini oy kullanmaya davet ettiğipaylaşım sonrası öğrendim.

Aşağıdaki paylaşım bana gelmedi. Ama Şahin yaşlık tarafından paylaşıldığı iddia ediliyor.

İşte Eğitim Bir Sen Başkanı Şahin Yaşlık’a ait olduğu iddia edilen o paylaşım;

“Haydi Dostlar Sayın valimiz Hasan Basri Güzeloğluna destek olma zamanı, İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilecek olan 1’inci Türkiye Altın Marka Ödüllerinde “Yılın Valisi” adayı gösterildi.

İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilecekolan  1’inci Türkiye Altın Marka Ödülleri’nin halk oylaması başladı. “Yılın Valisi” kategorisinde gösterilen 5 aday arasında Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’da bulunuyor.

Oylamalar 20 Kasım’da sona erecek. Ödül töreni İstanbul’da 4 Aralık tarihinde yapılacak.

Oylama yapmak için aşağıdaki link’i tıklanabilir.

Türkiye Altın Marka Ödülleri

Türkiye Altın Marka Ödülleri Anketine Hoşgeldiniz

Anket.altinpalmiye.com

http://anket.altinpalmiye.com/

 

Sonuç; Eğitim Bir Sen Başkanı Şahin Yaşlık, Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nu “Yılın Valisi” seçtirmek için çok uğraşmış ama başaramamış.

Merak ediyorum; üyelerine, arkadaşlarına, dostlarına Sayın Güzeloğlu’nu “Yılın Valisi” seçtirmek için büyük uğraş verdiği,böyle bir paylaşımda bulunduğu iddia edilen Şahin hoca, “Yılın Valisi” seçilen Sayın Hüseyin Aksoy’a ne diyecek.

VALİ

 

*****************

YILIN VALİSİ; HÜSEYİN AKSOY

 

2017’nin sonuna yaklaştığımız bugünlerde gazeteler, televizyonlar, sivil toplum örgütleri “en iyileri” seçmek için adeta yarışırlar.

İlk değerlendirme ve sonuç, İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesinden geldi.

Birincisi düzenlenen “Türkiye Altın Marka Ödülleri” yarışmasında Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy “Yılın Valisi” seçildi.

Halka açık yapılan oylamada Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahinoğlu, Muğla Valisi Esengül Civelek aday gösterilmişti.

2001 yılından buyana Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır ve Kocaeli’nde aralıksız 16 yıl valilik yapan Sayın Hüseyin Aksoy’u “Yılın Valisi” seçilmesi ve 2017’nin ilk ödülünü alması nedeniyle kutluyorum.

Ödül töreninin 4 Aralık’ta İstanbul’da yapılacağı açıklananTürkiye’nin diğer altın markaları:

Yılın Altın Adamı: Ali Koç - Koç Holding Başkanvekili
Yılın Büyükşehir Belediyesi: Hüseyin Sözlü (Adana)

Yılın Yerel Yöneticisi: Dr. Şadi Yazıcı (Tuzla Belediye Başkanı)
Yılın İş Adamı: Muammer Ceylan (Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı)
Yılın CEO'su: İlker Sözdinler(Birleşik Ödeme Sistemleri)
Yılın Lezzet Markası: Nusr- Et
Yılın Giyim Markası: Sarar
Yılın Otomobil Markası: Ford
Yılın Enerji Markası: Opet
Yılın İletişim Markası: Turkcell
Yılın Finans Markası: İntergral Yatırım
Yılın Bankası: Denizbank
Yılın Spor Markası: Beşiktaş J.K
Yılın İnşaat Markası: Ceylan İnşaat
Yılın Gıda Markası: Arbel
Yılın İçecek Markası: Sırma
Yılın Havayolu Markası: Türk Hava Yolları
Yılın Televizyon Markası: Star Tv
Yılın Medya Markası: Turkuaz Medya
Yılın Sağlık Markası: Medipol Hastaneleri

 ASKOY

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi