17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hak ararken başkalarının hakkına saygı duymak

Hayrullah Demiray

17 Ağustos 2012 tarihli yazısı

Sumotaş ve Fritolay arasında yaşanan onca gerginliğin sonunu herkes çok merak ediyordu ve günlerce herkes uykusuz kaldı. Güvenlik kuvvetlerinin de biz gazetecilerinde yöneticilerinde oradaki halkında yüreği ağzına geldi. Sonrasında yaşanan eylemler sırasında iki polis yaralandı. Gazetecilerden de ufak tefekte olsa yaralanmalar oldu. Dün şok edici bir gelişe yaşandı. Aslında bu beklenen de bir şeydi. Çünkü perşembenin gelişi çarşambadan belli olur.

 

Herkes bu konuya el attı. Ama nedense bir türlü çözüme kavuşturulmadı. Gelinen nokta tüm şehri gerdi. Bu olayda bir türlü kimse çözümden yana tavır koymadı. Bir inatlaşma başladı. Herkes kendi penceresinden olaylara bakıp yorumladığı için gelinen nokta da son bilgilere göre Sumotaş Başkanı Hüseyin ERHAN ve yaklaşık olarak 40 kişi göz altına alındı. Bu konuda gerekli açıklamayı elbette emniyet yetkilileri yapacaktır. Bu konu artık adli makamlara intikal etmiş bir durum. Lakin bununla ilgili bir şey söylemek gerekmez belki ama bu konunun buralara gelmemesi gerekirdi.

 

Gerginliğin hiç kimseye bir yararı olmamıştır bugüne kadar, bugünden sonrada olmayacaktır.

Lakin unuttuğumuz bir şey var, o da nedir; birileri hep nedense yaşanan bu tür olaylardan sanki menfaat elde etmek için olayların daha gerilmesi için herkese farklı şeyler söylüyor ve ortam geriliyor.

 

Burada herkes devreye girdi. Ama kimse o devreye giren insanları deyim yerindeyse dinlemedi. İşte sonuçta gelinen nokta çokta hoş bir durum olmadı. Bundan sonrası adaletin işi. Ama orada bundan sonra en azından gerginlik yaşanmaması için dikkat edilmeli. Hem fabrika yöneticileri, hem de kooperatif yöneticileri, hem de idarecilerimizin daha dikkatli davranmaları gerektiğini düşünüyorum.

 

Bu tür zamanlar da herkes davranışına tavrına dikkat etmesi gerekmektedir. Bir yandan herkes düşünüldüğünde ekmek derdine düşmüş. Ama hep bana Rabbena dememek gerektiğine inanıyorum. İşte aslında durum bundan ibaret.

 

Maksat aslında üzüm yemek olmalı, bağcıyı dövmek değil. Herkes aslında birbiriyle inatlaşma sonucu bu tür olaylar bu noktaya geldi. Bundan sonra en azından bu tür yaklaşımlardan herkes uzak durursa mutlaka sonuçlarda en azından bundan sonrası için iyi olur.

 

Şunu da unutmamak gerekir orda yapılan eylemde öyle ya da böyle polisler zarar görmüştü ve onlar orada verilen emir ve direktifler,  kanunlar çerçevesinde görev yapan insanlardır bunu da anlamak gerekir. Sonuçta orada bulunanların can güvenliğini sağlamakla yükümlülüğü vardır. İşte bunu yaparken de eğer bu engellenirse mutlaka buna da emniyet güçleri de akabinde bununla ilgili bir hata gözlemişse bunu sorgulama sonuçlandırma hakkı vardır.

 

Netice itibarıyla burada asıl olan bundan sonra herkesin daha yapıcı rol oynaması ve yeni bir gerginliğe sebebiyet vermeyi engellemeye çalışması olmalıdır.

 

Aslında bence asıl olan hakkımızı ararken başkalarının hakkına zarar vermemek gerekir.  

 

Saygılarımla… 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem