25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çocuklarda obezite

23 Kasım 2017 tarihli yazısı

Bir önceki yazımda vücut kütle indeksinden (BMI) bahsetmiştim ve yaptığınız hesaplamanın sonucunda 25,0 üstündeyseniz şişman olarak risk kategorisindeydiniz. Şişman kavramı da şişmanlık öncesi yani pre- obez, obez 1.-2.-3. olarak kendi içerisinde sınıflandırılmaktadır. Yetişkinler gibi çocuklarımızda da günümüz çağından kaynaklı obezite oldukça fazla görülmeye başlandı.

Bu konuda ebeveynler ne kadar bilinçli bilemiyorum. Bu konuyla ilgili başımdan geçen bir olayı anlatacağım...

Yemek yemek için bir kafeye gittim siparişimi verdikten sonra yan masadaki 5-6 yaşında çocuğuyla gelen ailede kendi siparişlerini verdi ve siparişin içeriği 3 adet tavuk menü, anneye ve babaya kolaydı. Ben tam içimden çocuğa ayran söylerler diye düşünürken annesi oğluna döndü; ''Canım kola mı? Sprite mı?'' diye sordu. Çocuğun sadece iki tercih hakkı vardı ikisi de asitli, gazlı ve şekerli, hiçbir sağlıklı besin değeri olmayan gıdadan oluşuyordu. O yaştaki bir çocuğa alkol-sigara gibi zararlı maddeleri kesinlikle tükettirmezken neden gazlı içecekler, fastfood yiyecekler gibi ürünleri tüketmesini gayet doğal karşılıyoruz. Çocuğunuzun gün içerisinde en fazla 2-3 tane şeker, çikolata tüketmesine izin verirken dakikalar içerisinde yaklaşık 15 küp şekere denk gelen kutu kolayı içmesine nasıl izin verebiliyorsunuz?

Hazır gıdalarla beslenen bir bireyin hatta çocuğun şu an olmasa bile ilerleyen yıllarda kilo sorununun olmaması kaçınılmaz bir son.

Konu sadece kilo ile kalsa yine iyi. Siz, kemik gelişiminin yaşandığı dönemde çocuğunuza gelişimlerine katkı sağlayacak takviyeler yapmak yerine hormon düzenlerini bozacak, kemik gelişimini olumsuz yönde etkileyecek besin değerleri olmayan gıdalar tükettirirseniz tüm hastalıkların kapısını kendi ellerinizle açmış olursunuz.

Çocuğunuzun sağlığına iyi bir yatırım yapmak istiyorsanız bir spor branşı ile ilgilenmesini sağlayın. İlla bir tercih yaptıracaksanız bu yapmak istediği spor ile ilgili olsun. Yine bu konuda da branşları siz belirlemeyin ve onlara kendi istediklerini özgürce seçme hakkı verin. Voleybol seçti daha sonra başka bir branş mı istiyor o zaman onu da yapmasını sağlayın. Öncelikle sporu zevk alarak yapsın, zorunda kaldığı için değil. Düzenli beslenme ve spor hayatında olduğu sürece tüm hastalıklardan mümkün mertebe korunacaktır zaten.

Bir kereden bir şey olmaz demeyin, tüm alışkanlıklar böyle böyle kazanılır.

Ve unutmayın Atatürk'ün de dediği gibi ''Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.''

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem